![]() |
Re: VW Vento - Proprietari, aratati-va masinile
Quote:
ai schimbat arcurile? tot asa lasate stau? cineva mi-a zis ca stau asa din cauza ca sunt turcesti. undeva in timisoara face cineva arcuri la comandasi ti le si monteaza |
Re: Proprietari de vw vento
[QUOTE=FANEX;1262755]
rog colegii sa-mi spuna daca la un far de vento se poate inlocui doar sticla,pentru ca m-am ales cu o mica gaurica in farul stanga,si daca da cum se procedeaza si cam la ce pret gasesc. ai schimbat faru sau sticla? da se poate schimba si numai sticla numa sa o gasesti. nu stiu in timisoara daca sunt dar in arad sunt sigur, eu am luat anul trecut cu 50 ron numa sticla si am mai gasit far turcesc cu 150 ron nou. daca nu ai gasit sa imi spui si iti dau adresa si nr de tel de la magazin |
Re: Proprietari de vw vento
1 Attachment(s)
Thule 404
|
Re: VW Vento - Proprietari, aratati-va masinile
Quote:
Am schimbat amotizoarele si nu mai am treaba. Am pus si cate 2 tampoane de cauciuc intre spirele de la arcuri. Nu mai am treaba si sta fain si in curbe. Apropo, vrea cineva o pereche de arcuri spate? :D |
Re: VW Vento - Proprietari, aratati-va masinile
baieti, am un vento 1.8 benzina din '94 ... imi trebuie si mie bara aceea mica de sub faruri, am avut un accident cu masina, am gasit tot pentru ea mai putin acea bara din tabla de sub faruri, ajutati-ma si pe mine cumva, poate o aveti voi sau stiti de unde as putea sa o iau. Eu sunt din Craiova, aici la dezmembrari nu am gasit-o,la Eurocar am facut comanda si mi-au trimis una de golf 3, nu am ce face cu ea ( cu 30RON celor care aveti nevoie :-), atat am dat pe ea ) , astept un raspuns aici sau pe mail [email protected] .
si inca ceva ... eu neavand cunostinte despre mecanica, absolut deloc,ce ar trebui sa schimb sa imi bage si mie aer la o intensitatea mai mare prin aeroterma, in laterale pur si simplu abia se simte ceva, in mijloc mai merge dar e clar ca nici acolo nu e ok, si asta cu butonul la 4.multumesc. :) |
Re: VW Vento - Proprietari, aratati-va masinile
1 Attachment(s)
Bagheta de sub faruri ar trebui sa o gasesti la furnizori.
Comanda clapetelor la aeroterma nu iti functioneaza cum trebuie, ori rotitele de la clapeta centrala nu sunt aliniate, ori sigurantele ce mentin camasa cablului de comanda lipsesc sau sunt rupte. Am avut si eu o problema asemanatoare, butonul din dreapa al instalatiei nu comanda corect orientarea jetului de aer fiindca rotitele nu erau aliniate. In pozitia spre cap nici nu ajungea butonul rotativ. Filele 9 la 12 din pdf te va ajuta. |
Re: VW Vento - Proprietari, aratati-va masinile
Quote:
Costa vreo 20 de lei. Daca nu merge asta, incearca ce a zis paul ral. |
Re: VW Vento - Proprietari, aratati-va masinile
multumesc baieti, nu-mi vine sa cred , sunt un mare idiot, era atat de simplu, era din filtre ... voi incepe sa imi bag nasul peste tot, tre sa stiu tot ce se poate despre masina asta, imi palce la nebunie ce ati facut voi cu masinile voastre, incep si eu ;) ... o am de 2 saptamani ... ieri un amic de-al meu si-a luat si el una la fel, tre sa ma duc sa o vad. A mea nu are ABS, aveti idee cat costa montarea unui ABS, cam cat dureaza, pe unde imi recomandati sa o fac ... frate cate intrebari am, cand devin enervant sa imi spuneti sau daca pun intrebari la care s-a mai raspuns,sa imi spuneti sa dau scroll sa citesc :-P.
|
Re: VW Vento - Proprietari, aratati-va masinile
as vrea sa imi pun aer conditionat..stie cineva o firma in Timisoara sau Arad care ar face asa ceva?
daca ati sti si un pret informativ ar fi si mai bine :D |
Re: VW Vento - Proprietari, aratati-va masinile
Quote:
anul trecut am intrebat si eu pe la ei si mi-au spus ca una second e pe la 500 euro iar noua vreo 1000 euro la care se mai adauga manopera dar nu mai stiu cat era |
Re: VW Vento - Proprietari, aratati-va masinile
Quote:
|
Re: VW Vento - Proprietari, aratati-va masinile
Quote:
|
Re: VW Vento - Proprietari, aratati-va masinile
Apropo, stie cineva cam cat costa un climatronic de VW?
|
Re: VW Vento - Proprietari, aratati-va masinile
450-500 euro. Ma chinui eu sa gasesc tot ce trebuie
|
Re: VW Vento - Proprietari, aratati-va masinile
4 Attachment(s)
timisoara80,am schimbat sticla farului,am gasit cu 42ron,rezultat bun,nu intra apa,nu se abureste.
zilele trecute i-am dat un polish la masina cu mana mea,a iesit f.bine pentru mine care nu am mai facut niciodata,am folosit o scula tip volan luata din metro cu 70ron si pasta de polish pe culoare SONAX cu 45ron,un tub ajunge pentru doua polish-uri complete. am si niste poze dar sunt slabe,facute cu mobilul... |
Re: VW Vento - Proprietari, aratati-va masinile
3 Attachment(s)
2-3 poze de la mine:-)
urmeaza montare pragurilor si un eleron de luneta iar dupa acestea vin geamuri fumuri:-P |
Re: VW Vento - Proprietari, aratati-va masinile
intrebare: care sunt cele mai mari jenti pe care le pot pune pe vento, fara sa imi afecteze ceva la masina?acum le am de 175/60 R14
|
Re: VW Vento - Proprietari, aratati-va masinile
1 Attachment(s)
pe 17, depinde insa de talonu la cauciuc, trebuie sa fie mic ca sa nu frece in aripa interioara (vezi poza). asta daca rezolvi cu RAR-u. cele mai mari jenti puse din fabrica sunt pe 16 pe modelul VR daca bine stiu.
|
Re: VW Vento - Proprietari, aratati-va masinile
Quote:
cel putin asa e si la mine cele de tabla cu cauciucuri de iarna pe 14 iar cele de vara cu cauciucuri de vara de aliaj pe 15 m-am interesat si cele pe 17 iti rupe directia si planetarele |
Re: VW Vento - Proprietari, aratati-va masinile
Quote:
Cum ai procedat?Care au fost pasii pe care i-ai facut pentru ca si pe mine m-ar interesa acelasi lucru sa fac. Au fost acoperite si unele zgarieturi? |
Re: VW Vento - Proprietari, aratati-va masinile
Primul pas este spalarea masinii,apoi protejarea elementelor de cauciuc sau plastic cu hartie autoadeziva.Aparatul de polish are 2 huse,una mai dura pentru intins pasta cealalta husa,mai fina,pentru lustru.Incepi cu cate o bucata de masina,aripa,capota etc.,intinzi pasta cu husa dura,astepti 5-10 min.,schimbi husa si dai lustru.
Am avut pe usile din dreapta ceva zgarieturi fine de la un gard viu pe care le-a acoperit,pentru zgarieturi mai profunde este pasta de polish mai abraziva.Din cate am mai auzit,este indicat ca dupa polish sa aplici un strat de ceara,lucru pe care eu nu l-am facut din comoditate(promit ca la tura urmatoare sa dau si ceara) Spor la treaba ! :peace: |
Re: VW Vento - Proprietari, aratati-va masinile
1 Attachment(s)
Cine ma ajuta(contra cost)cu ceva butoane de bord,deschidere portbagaj si dezaburire ?
multumesc ! |
Re: Proprietari de vw vento
Quote:
imi zici de unde le-ai cumparat? mersi |
Re: VW Vento - Proprietari, aratati-va masinile
Quote:
|
Re: VW Vento - Proprietari, aratati-va masinile
BZSA,tipul de la care le-am luat nu mai vinde pe forum,dar gasesti aici tot ce ai nevoie la pret redus :
http://www.proxenon.ro/ceasuri.php?brand=VW si inca ceva : http://www.icbm.org/erkson/personal/...aces/index.htm |
Re: VW Vento - Proprietari, aratati-va masinile
Quote:
|
Re: VW Vento - Proprietari, aratati-va masinile
Quote:
|
Re: VW Vento - Proprietari, aratati-va masinile
Quote:
ai avut nevoie sa modifici chestii pe acolo sau doar o inlocuiesti cu aia standard? |
Re: VW Vento - Proprietari, aratati-va masinile
Quote:
toba era in jur de 350 de ron iar manopera nu ma stiu excat suna ff frumos nu urla ca tobele dar si pornesc alarmele cand trec pe langa masini suna cumva infundat |
Re: VW Vento - Proprietari, aratati-va masinile
Salutare baieti,
Am si eu o mare problema si va rog din suflet sa ma ajutati si pe mine cu un sfat De cateva saptamani atunci cand accelerez masina (nu foarte brusc) se tureaza motorul pana la peste 3500 de ture dar viteza de deplasare ramane perfect constanta(ca si cand as accelera cu masina scoasa din viteza) si asta se intampla in vitezele a 2 a si a 3 a. In panta masina se comporta bine si nici nu miroase a ambreiaj. Aveti idee acre ar putea fi problema? Oare discul de ambreiaj? |
Re: VW Vento - Proprietari, aratati-va masinile
Puternicule,un test des utilizat pentru verificarea ambreiajului :cu frana de mana trasa incerci sa pleci de pe loc,daca motorul "da sa moara" ambreiajul este bun,daca se tureaza atunci ambreiajul patineaza.
Asta e tot ce imi vine in minte acum,revin si cu alte informatii ! |
Re: VW Vento - Proprietari, aratati-va masinile
1 Attachment(s)
Ultima achizitie
Recaro GTI Edition |
Re: VW Vento - Proprietari, aratati-va masinile
arata foarte bine;),se potriveste si bancheta spate?
nuca si husa schimbatorului nu e cumva de vanzare?:) |
Re: VW Vento - Proprietari, aratati-va masinile
In imagine sunt pe masina donatoare (a mea e mult mai curata) iar bancheta s-a potrivit. Era bine daca avea si cotiera.:D. schimbatorul este pe masina, vezi ca am facut un topic pentru cel care dezmembreaza, am postat telefonul lui, insa nu stiu daca trimite prin posta.
|
Re: VW Vento - Proprietari, aratati-va masinile
Stie cineva de ce imi pornesc din senin stergatoarele? ..asta mai ales cand dau in gropi. Mi-au pornit odata cand am dat intr-o groapa mare, dar de ieri pornesc la fiecare denivelare..si nu numai la denivelari.
O fi de la releu? Aveti idee cat costa unul? |
Re: VW Vento - Proprietari, aratati-va masinile
salut a schimbat careva cureaua de alternator ?
are ceva cod anume? |
Re: VW Vento - Proprietari, aratati-va masinile
Multumesc Fanex
Am reusit sa desfac si sa vad despre ce este vorba Era placa de presiune si am schimbat-o Am schimbat si discul si pentru cei interesati... Vento din '93 nu are rulment de presiune. Din pacat acum caraie cand bag in marchearriere si nu stiu ca sa mai fac. Vreo idee baieti? |
Re: VW Vento - Proprietari, aratati-va masinile
Pentru bzsa... are cod
Nu stiu din pacate sa-ti spun ce cod pentru ca eu m-am dus cu ea la magazin si a citit individul de acolo codul de pe ea si mi-a dat una care s-a potrivit |
Re: VW Vento - Proprietari, aratati-va masinile
Quote:
In Curand o sa pun si eu poze cu vento-ul meu abia scos din reparatii :lol: |
Re: VW Vento - Proprietari, aratati-va masinile
Are rulment de presiune, dar este in partea cealalta a cutiei
|
| All times are GMT +2. The time now is 10:56. |
- Copyright 2026 4Tuning