Forum 4Tuning

Forum 4Tuning (https://forum.4tuning.ro/)
-   Masina mea Oltcit (https://forum.4tuning.ro/119-masina-mea-oltcit.html)
-   -   Oltcit Club 11 - VL 02 ABU (https://forum.4tuning.ro/119-masina-mea-oltcit/151800-oltcit-club-11-vl-02-abu.html)

paulzzz 04-01-12 14:36

Re: Oltcit Club 11 - VL 02 ABU
 
Quote:

Originally Posted by Dr.Dre (Post 4751972)
dap,de la cedu

eu zic ca te-ai grabit cu scaunele ... parerea mea e ca nu o sa dea bine nici pe oltcit nici pe opel .

Dr.Dre 04-01-12 15:47

Re: Oltcit Club 11 - VL 02 ABU
 
Quote:

Originally Posted by paulzzz (Post 4807126)
eu zic ca te-ai grabit cu scaunele ... parerea mea e ca nu o sa dea bine nici pe oltcit nici pe opel .

o sa fac si fetele de usi in carouri ca si scaunele.eu zic ca o sa dea bine pe oltcit...dar mai e pana atunci...bani sa fie ;)

vandam 08-01-12 17:36

Re: Oltcit Club 11 - VL 02 ABU
 
foarte frumoasa masina ai :D dar nu am mai vazuto prin oras de mult ?

Dr.Dre 08-01-12 18:28

Re: Oltcit Club 11 - VL 02 ABU
 
Quote:

Originally Posted by vandam (Post 4815168)
foarte frumoasa masina ai :D dar nu am mai vazuto prin oras de mult ?

ms,ms.pai nu am mai scos-o cam de 2 ani,timp in care am restaurat-o complet.dar din primavara va fi iar pe strazi :D

NTZ03 08-01-12 21:11

Re: Oltcit Club 11 - VL 02 ABU
 
Multi or sa-si rupa gatul dupa ea!

cruizer11 08-01-12 21:43

Re: Oltcit Club 11 - VL 02 ABU
 
Quote:

Originally Posted by NTZ03 (Post 4815581)
Multi or sa-si rupa gatul dupa ea!

Garantat!

Dr.Dre 09-01-12 02:33

Re: Oltcit Club 11 - VL 02 ABU
 
Quote:

Originally Posted by NTZ03 (Post 4815581)
Multi or sa-si rupa gatul dupa ea!

Quote:

Originally Posted by cruizer11 (Post 4815628)
Garantat!

sa speram ca nu si cei cu cascheta ;)

lancer 10-01-12 01:24

Re: Oltcit Club 11 - VL 02 ABU
 
Quote:

Originally Posted by Dr.Dre (Post 4815947)
sa speram ca nu si cei cu cascheta ;)

dre ... lasa-i ca e bine atat timp cat isi rup doar gatul ... nu si mainile ...:)

gbry_el_05-RSG 22-01-12 11:31

Re: Oltcit Club 11 - VL 02 ABU
 
da da mai taie din ele....eu de 3 luni stau cu ea pe dreapta ca ma fugareste politia pe unde ma vede. daca te-a luat odata in vizor nu mai scapi. asculta la mine ca sunt patit....

lancer 22-01-12 14:40

Re: Oltcit Club 11 - VL 02 ABU
 
Quote:

Originally Posted by gbry_el_05-RSG (Post 4840432)
da da mai taie din ele....eu de 3 luni stau cu ea pe dreapta ca ma fugareste politia pe unde ma vede. daca te-a luat odata in vizor nu mai scapi. asculta la mine ca sunt patit....

pai eu ce am zis mai sus ..:) e bine cat se uita doar ..si cat nu te opresc ... oricum sunt si eu satul de din astia ... eram clientul lor prin tg-jiu ... dar deh oltcitul era in culori ... conduceam mai sportiv si mai agresiv un pic ... asa ca ajunsesera ca atunci cand ma vedeau ..ma opreau doar sa imi puna fiola si ulterior sa ma intrebe daca am baut (cu toate ca le spusesem ca faceam eu tampenii mari dar cu un singur lucru nu eram de acord ...alcoolul la volan)... ca altceva stiau ca nu aveau ce sa gasesasca ... deci ma opreau asa doar doar ...cand am schimbat masina ... au trecut vreo 7 luni cat am mai stat in tg-jiu si nu m-au oprit o singura data ... deci si eu sunt patit

Dr.Dre 23-01-12 01:00

Re: Oltcit Club 11 - VL 02 ABU
 
si pe mine ma oprit politia de o groaza de ori cand o aveam crem.si se lua in special de folie,de restu nu mi-a zis nimica,ba chiar uni mi-au si laudat-o.acum daca nu o sa ii mai pun folie,sper sa ma lase in pace,desi nu cred la ce toba am :D

lancer 23-01-12 10:42

Re: Oltcit Club 11 - VL 02 ABU
 
macar sa se ia de toba si nu de jante ...

b01uxd 23-01-12 12:00

Re: Oltcit Club 11 - VL 02 ABU
 
Quote:

Originally Posted by Dr.Dre (Post 4841865)
si pe mine ma oprit politia de o groaza de ori cand o aveam crem.si se lua in special de folie,de restu nu mi-a zis nimica,ba chiar uni mi-au si laudat-o.acum daca nu o sa ii mai pun folie,sper sa ma lase in pace,desi nu cred la ce toba am :D

pai scoate-o pe liber cand treci pe langa ei daca ai probleme cu toba sau umbla cu silenceru montat(in caz ca ai). In general, din ce am vazut eu, politistii se poarta frumos daca esti putin mai umil....si cand ai jante altfel de cat in talon, evacuarea cap coada goala, alt motor , etc nici nu prea ar fi bine sa te "iei in gura" cu ei....cam esti la mana lor

Dr.Dre 23-01-12 14:30

Re: Oltcit Club 11 - VL 02 ABU
 
Quote:

Originally Posted by b01uxd (Post 4842439)
pai scoate-o pe liber cand treci pe langa ei daca ai probleme cu toba sau umbla cu silenceru montat(in caz ca ai). In general, din ce am vazut eu, politistii se poarta frumos daca esti putin mai umil....si cand ai jante altfel de cat in talon, evacuarea cap coada goala, alt motor , etc nici nu prea ar fi bine sa te "iei in gura" cu ei....cam esti la mana lor

pai cam asa fac,o las pe liber sau merg ca melcu pe langa ei.in oras clar o sa merg numai cu silencer-ul pus,da tot se aude destul de tare cu tot cu silencer,pentru ca in rest e teava goala.si da ai dreptate daca esti putin umil si nu te iei in gura cu ei,trec cu vederea mai usor

cristi_timidu 25-01-12 10:17

Re: Oltcit Club 11 - VL 02 ABU
 
totul tine de felul omului dar garantat vei pleca cu amenda, restul sunt minuni.
odata oprit sigur se va luat de jenti si iti da o amenda minima pentru ele (6 pct) si apoi te mai baga si in rar unde te mai poate lua si cu alte rahaturi.
o singura data am fost oprit si nu am luat amenda pentru jenti ci pentru centura. faza cu lipsa certificatului nu prea tine ca te da prin statie sa vada daca are itp facut si apoi cica este silit sa iti de-a amenda si iti mai pune 4 pct. cu certificatul cel nou acolo este sa 50/50% sanse aici depinde de el. sunt multi in tara asta care umbla cu anvelope neomologate dar masinile si jentile lor sunt standard si nu atrag atentia asupra lor.
eu vroiam sa imi pun jentile pe 17 dar am ajuns iar la 15 sper sa nu ai bafta mea

Dr.Dre 25-01-12 22:56

Re: Oltcit Club 11 - VL 02 ABU
 
Quote:

Originally Posted by cristi_timidu (Post 4846063)
totul tine de felul omului dar garantat vei pleca cu amenda, restul sunt minuni.
odata oprit sigur se va luat de jenti si iti da o amenda minima pentru ele (6 pct) si apoi te mai baga si in rar unde te mai poate lua si cu alte rahaturi.
o singura data am fost oprit si nu am luat amenda pentru jenti ci pentru centura. faza cu lipsa certificatului nu prea tine ca te da prin statie sa vada daca are itp facut si apoi cica este silit sa iti de-a amenda si iti mai pune 4 pct. cu certificatul cel nou acolo este sa 50/50% sanse aici depinde de el. sunt multi in tara asta care umbla cu anvelope neomologate dar masinile si jentile lor sunt standard si nu atrag atentia asupra lor.
eu vroiam sa imi pun jentile pe 17 dar am ajuns iar la 15 sper sa nu ai bafta mea

eu inainte aveam jante pe 13 pe 3 pezoane asa cum era normal,numai ca erau jante de aliaj.de jante nu s-au legat niciodata la mine.la mine era problema folia care era f inchisa.acum sta altfel problema.jantele sunt pe 4 prezoane(desi nu se vad ca au capacele alea cu borbet,de asta am si ales modelu asta de jante) si sunt pe 16.acum ne mai punand folie pe geamuri(primul lucur care sare in ochi,si te opresc) sper sa nu ma mai opreasca asa des.itp-ul il am facut,masina tehnic este f buna,adica aproape totul nou pe ea.urmeaza sa imi fac si eu certificat dinala nou,desi nu stiu cat de mult ma va ajuta,ca se vede ca jantele sunt mari,dar poate dau de politisiti mai patrioti asa,si apreciaza munca mea pentu o masina romaneasca si scap doar cu o amenda pentru centura :D

alxxdarkot20all 26-01-12 08:17

Re: Oltcit Club 11 - VL 02 ABU
 
una peste alta, certificatul daca este nou si nu are anvelopele trecute, militienii nu au ce face; in schimb daca apar aia cu RARmobilul lor , cauta in baza de date si pot vedea cartea masinii unde sunt trecute, deci o optiune buna este o statie C.B. cu RAR au probleme si masinile relativ noi care pot avea probleme la directie sau suspensie , lucru pentru care se si suspenda permisul

Dr.Dre 05-02-12 17:39

Re: Oltcit Club 11 - VL 02 ABU
 
3 Attachment(s)
undercover...

cristi_timidu 06-02-12 22:23

Re: Oltcit Club 11 - VL 02 ABU
 
ai grija la prelata ca poti zgaria masina foarte usor :)

e_Max 21-02-12 18:52

Re: Oltcit Club 11 - VL 02 ABU
 
bafta la dezapezire am deshumato si pe a mea sambata :)

Dr.Dre 21-02-12 19:24

Re: Oltcit Club 11 - VL 02 ABU
 
4 Attachment(s)
Quote:

Originally Posted by e_Max (Post 4892105)
bafta la dezapezire am deshumato si pe a mea sambata :)

am fost ieri si am curatat-o din nou.acum astept sa vina caldura sa ma pot bucura de ea :D

e_Max 21-02-12 19:43

Re: Oltcit Club 11 - VL 02 ABU
 
dap a mea na mai fost pornita de 7 luni :( sper sa nu fie motoru in cap

Dj.Klaus 21-02-12 19:53

Re: Oltcit Club 11 - VL 02 ABU
 
Quote:

Originally Posted by e_Max (Post 4892213)
dap a mea na mai fost pornita de 7 luni :( sper sa nu fie motoru in cap

In sfarsit ai renuntat la bara fata.

Dr.Dre 21-02-12 21:32

Re: Oltcit Club 11 - VL 02 ABU
 
Quote:

Originally Posted by Dj.Klaus (Post 4892238)
In sfarsit ai renuntat la bara fata.

nu am renuntat la bara fata.a ramas asta de trs de la itp.cum vine primavara si cumpar plasa tip fagure,o si pun pe masina ;)

jimmy_rph 21-02-12 21:45

Re: Oltcit Club 11 - VL 02 ABU
 
Parerea mea e ca ar trebui ziua sa-i mai ridici prelata de pe ea, sa o mai "ia" aerul, pt ca sub prelata aia se formeaza condens, si nu-i face deloc bine.
In rest, masina arata super. Bafta in continuare!

lancer 21-02-12 21:48

Re: Oltcit Club 11 - VL 02 ABU
 
si mai curata zapada si la vreo jumatate de metru un metru distanta in jurul ei ...:)

Dr.Dre 21-02-12 22:14

Re: Oltcit Club 11 - VL 02 ABU
 
Quote:

Originally Posted by jimmy_rph (Post 4892474)
Parerea mea e ca ar trebui ziua sa-i mai ridici prelata de pe ea, sa o mai "ia" aerul, pt ca sub prelata aia se formeaza condens, si nu-i face deloc bine.
In rest, masina arata super. Bafta in continuare!

eram pe fuga atunci,dar cand mai ajung la ea,o sa o las fara prelata sa se mai usuce,numai sa fie si putin soare

Quote:

Originally Posted by lancer (Post 4892480)
si mai curata zapada si la vreo jumatate de metru un metru distanta in jurul ei ...:)

pare mai low asa cu zapada pe langa ea :D

Dr.Dre 24-02-12 06:19

Re: Oltcit Club 11 - VL 02 ABU
 
azi sau maine vreau sa pornesc masina,sa fac partie in fata ei si sa o misc putin,dar am avut niste probleme cu ea ultima oara.nu vrea neam sa porneasca,initial am zis ca o las asa pana se incalzeste dar mi sa facut dor sa o aud :D am carburatorul de dacie pe ea.benzina da,scanteie da dar nu porneste.am scos toate bujiile,prima oara pe rand(si da scanteie fiecare) dar sunt toate ude,dupa care le-am scos pe toate 4 ,le-am bagat fise le-am apropiat de ceva metalic(ca sa vad scanteia)si am dat la automat in gol fara bujii in chiuloase,ca sa iasa benzina din clilindri(e bine ce am facut).de la ce poate sa fie problema.cumva de la delcou sa nu dea scanteia cand si cum trebuie?ultima oara cand am incercat sa o pornesc cred ca am scos bujiile de 5-6 ori si am omorat bateria cat am dat la automat.vreau sa incerc eu sa o pornesc fara sa mai apelez la mecanic.nu sunt eu cel mai priceput la mecanica,dar de asta am oltcit-ul ca sa invat ;)

jimmy_rph 24-02-12 13:17

Re: Oltcit Club 11 - VL 02 ABU
 
Daca inainte a mers fara probleme si nu ai umblat la delco, nu vad de ce s-ar strica dintr-o data. Eu cred ca s-ar putea sa fie carbul dereglat si sa bage prea multa benzina, daca zici ca ai verificat restul si e ok.
Avand in vedere ca masina n-a mai fost pornita de ceva vreme, inainte de a o porni, sfatul meu este sa dai de cateva ori la coarba (fara sa fie contactul pus!!), si in felul asta isi trage si benzina, rupe si uleiul, si pornirea e mai usoara.Dupa asta, ii tragi decat socul si atat, fara sa mai dai sprituri, si ar trebui sa porneasca.
Bafta

Danutz Bratosin 24-02-12 14:28

Re: Oltcit Club 11 - VL 02 ABU
 
Uite-te in carburici si vezi daca sprituieste benzina. Scoate toate bujiile si curata-le...si verifica daca iti da si scanteie. Daca totul e ok, trage socu si dai o data la manivela si ar trebui s-o ia imediat fara nici o problema! chiar daca e nepornita de nu stiu cand...

e_Max 24-02-12 17:24

Re: Oltcit Club 11 - VL 02 ABU
 
nasol. asa am patit si eu o data, dadea benzina nu era inecata am scos fiecare bujie si nu erau ude, scanteie dadeau nici cum nu i-am dat de cap. am lasat-o si a doua zii a pornit. nici acum nu-mi dau seama ce o fi avut :oops:

Dr.Dre 26-02-12 05:55

Re: Oltcit Club 11 - VL 02 ABU
 
4 Attachment(s)
am reusit sa pornesc rajnita.nu a vrut sa porneasca pana nu i-am scos bujiile si le-am curatat cu o perie de sarma de aratau ca noi.dupa ce le-am curatat si pus inapoi,a luat-o la sfert de cheie,dar arunca benzina prin orificiul ala mic pe unde pui benzina in carburator...o opresc desfac carburatorul...si ghici ce...cuiul pontou lipsa...era pe langa carburator cazut (bine ca a ramas intepenit acolo si nu sa dus de tot).ca tot a fost frumos afara am si alergat-o putin :twisted:

https://www.youtube.com/watch?v=iYbBi...ature=youtu.be

ps: fumul negru de la sfarsit e din cauza ca a vrut sa dea rateu luand contactul si punandu-l la loc.stie cineva ce trebuie facut ca sa faca "pocccc" pe evacuare.ca asa accelerata tare,luat/pus contact nu merge.adica sa faca asa https://www.youtube.com/watch?v=k53JQuetTtc

e_Max 26-02-12 09:54

Re: Oltcit Club 11 - VL 02 ABU
 
e ai vazut ca a luato si eu am gasit ceva surprize :)

DJBOSS 26-02-12 11:53

Re: Oltcit Club 11 - VL 02 ABU
 
si eu la dacie dau rateuri tot la fel din aceleratie si contact uite https://www.youtube.com/watch?v=SLolvKlD5B0 ,toba goala si teava cap coada

julaikos 26-02-12 13:12

Re: Oltcit Club 11 - VL 02 ABU
 
Uneori mai conteaza si daca e incinsa evacuarea,daca tii acceleratia la fund etc...la mine e mai simplu,o incing bine,si cand o opresc face singura poc :lol:

b01uxd 26-02-12 13:16

Re: Oltcit Club 11 - VL 02 ABU
 
imi place cum arata si cum suna....cand o vedem prin Bucuresti?:)

lancer 26-02-12 13:39

Re: Oltcit Club 11 - VL 02 ABU
 
dre in principiu ... accelerata peste 5000 .... iei contactul de tot ... ca sa fii sigur ca iti intrerupe alimentarea aprinderii ...apoi cand aproape da sa se opreasca pui contactul ... acum mai intervin si multe alte variabile in primul rand carburatorul (PMD-ul se cam juca cu carburatoarele cand 2 cand 4, cand de oltcit cand de alfa)... influenteaza cantitatea de benzina care ti-o arunca in evacuare... eu cu evacuare standard, carburator solex o singura data am reusit sa o fac sa dea rateu pe loc ... in rest numai in mers treapta 2-3 ... procedeul acelasi doar ca intra mai multa benzina in evacuare datorita alimentarii fortate pe frana de motor... deci in mers ... accelerata in treapta a doua (pe trepta asta merge cel mai simplu si bine in rest ar trebui sa mearga cam pe toate dar pana te inveti e cel mai bine asa) cam la 5000 ... o lasi bagata in viteza si ii tai contactul ... cand ajunge pe frana de motor pana simti ca da sa se opreasca pui contactul si accelerezi ... vezi ca e important momentul in care pui contactul dar asta il descoperi tu pe parcurs ...

iulica la tine e altceva ... ai o cantitate destul de mare de carburant care se arunca pe teava ... deaia si face autoaprindere de la teava incinsa

Dr.Dre 26-02-12 18:22

Re: Oltcit Club 11 - VL 02 ABU
 
Quote:

Originally Posted by e_Max (Post 4901301)
e ai vazut ca a luato si eu am gasit ceva surprize :)

da,a luat-o destul de usor,noroc ca a fost si cald afara ;)

Quote:

Originally Posted by DJBOSS (Post 4901489)
si eu la dacie dau rateuri tot la fel din aceleratie si contact uite https://www.youtube.com/watch?v=SLolvKlD5B0 ,toba goala si teava cap coada

si la mine e toba tot goala,asa e ea din fabrica.are intrearea pe 60 si iesirea pe 100,dar teava de la Y grec pana in finala nu e de 60 cat are intrarea finala,e mai mica,mai exact e facuta dintr-o teava de dacie cu diametru standard(va urma din inox).tu de cat ai teava goala,ca diametru.poate conteaza si asta
Quote:

Originally Posted by julaikos (Post 4901612)
Uneori mai conteaza si daca e incinsa evacuarea,daca tii acceleratia la fund etc...la mine e mai simplu,o incing bine,si cand o opresc face singura poc :lol:

da la asta m-am gandit si eu,ca trebuie incinsa bine evacuarea.la cat am dat eu pe acolo o tura doua nu sa incins indeajuns...dar urmeaza :twisted:
Quote:

Originally Posted by b01uxd (Post 4901621)
imi place cum arata si cum suna....cand o vedem prin Bucuresti?:)

pai mai am ceva de lucru pe la ea,adica interiorul,dar cred ca la primul tuning show apar cu ea,sau la vreo intalnire oltcit
Quote:

Originally Posted by lancer (Post 4901653)
dre in principiu ... accelerata peste 5000 .... iei contactul de tot ... ca sa fii sigur ca iti intrerupe alimentarea aprinderii ...apoi cand aproape da sa se opreasca pui contactul ... acum mai intervin si multe alte variabile in primul rand carburatorul (PMD-ul se cam juca cu carburatoarele cand 2 cand 4, cand de oltcit cand de alfa)... influenteaza cantitatea de benzina care ti-o arunca in evacuare... eu cu evacuare standard, carburator solex o singura data am reusit sa o fac sa dea rateu pe loc ... in rest numai in mers treapta 2-3 ... procedeul acelasi doar ca intra mai multa benzina in evacuare datorita alimentarii fortate pe frana de motor... deci in mers ... accelerata in treapta a doua (pe trepta asta merge cel mai simplu si bine in rest ar trebui sa mearga cam pe toate dar pana te inveti e cel mai bine asa) cam la 5000 ... o lasi bagata in viteza si ii tai contactul ... cand ajunge pe frana de motor pana simti ca da sa se opreasca pui contactul si accelerezi ... vezi ca e important momentul in care pui contactul dar asta il descoperi tu pe parcurs ...

iulica la tine e altceva ... ai o cantitate destul de mare de carburant care se arunca pe teava ... deaia si face autoaprindere de la teava incinsa

am inteles,e posibil sa fie si de la carburator,cu asta de dacie nu fac mare branza,oricum ms de sfat

DJBOSS 26-02-12 18:41

Re: Oltcit Club 11 - VL 02 ABU
 
nu stiu cat este diametrul dar este normala de dacie"cap coada" iar toba care am avuto la fel era goala....imi dadea rateuri frumoase in frana de motor in treapta 3-a :X:X:X:X super smecher se auzea,acum cu toba normala nicun rateu numai imi da..doar daca dau eu din contact:cry:

bobocu91 27-02-12 18:20

Re: Oltcit Club 11 - VL 02 ABU
 
Hai ca se aude frumos, dar te`ai dus prea departe nu era sa te mai intorci...intai se auzea sunetul apoi intr`un tarziu aparea si masina. :lol:

P.S.

La multi ani, multa sanatate sa duci cu bine toate planurile la capat!!
:drunk:


All times are GMT +2. The time now is 02:03.

- Copyright 2026 4Tuning