![]() |
Re: Oltcit Club 11 - VL 02 ABU
Quote:
|
Re: Oltcit Club 11 - VL 02 ABU
Quote:
|
Re: Oltcit Club 11 - VL 02 ABU
foarte frumoasa masina ai :D dar nu am mai vazuto prin oras de mult ?
|
Re: Oltcit Club 11 - VL 02 ABU
Quote:
|
Re: Oltcit Club 11 - VL 02 ABU
Multi or sa-si rupa gatul dupa ea!
|
Re: Oltcit Club 11 - VL 02 ABU
Quote:
|
Re: Oltcit Club 11 - VL 02 ABU
Quote:
Quote:
|
Re: Oltcit Club 11 - VL 02 ABU
Quote:
|
Re: Oltcit Club 11 - VL 02 ABU
da da mai taie din ele....eu de 3 luni stau cu ea pe dreapta ca ma fugareste politia pe unde ma vede. daca te-a luat odata in vizor nu mai scapi. asculta la mine ca sunt patit....
|
Re: Oltcit Club 11 - VL 02 ABU
Quote:
|
Re: Oltcit Club 11 - VL 02 ABU
si pe mine ma oprit politia de o groaza de ori cand o aveam crem.si se lua in special de folie,de restu nu mi-a zis nimica,ba chiar uni mi-au si laudat-o.acum daca nu o sa ii mai pun folie,sper sa ma lase in pace,desi nu cred la ce toba am :D
|
Re: Oltcit Club 11 - VL 02 ABU
macar sa se ia de toba si nu de jante ...
|
Re: Oltcit Club 11 - VL 02 ABU
Quote:
|
Re: Oltcit Club 11 - VL 02 ABU
Quote:
|
Re: Oltcit Club 11 - VL 02 ABU
totul tine de felul omului dar garantat vei pleca cu amenda, restul sunt minuni.
odata oprit sigur se va luat de jenti si iti da o amenda minima pentru ele (6 pct) si apoi te mai baga si in rar unde te mai poate lua si cu alte rahaturi. o singura data am fost oprit si nu am luat amenda pentru jenti ci pentru centura. faza cu lipsa certificatului nu prea tine ca te da prin statie sa vada daca are itp facut si apoi cica este silit sa iti de-a amenda si iti mai pune 4 pct. cu certificatul cel nou acolo este sa 50/50% sanse aici depinde de el. sunt multi in tara asta care umbla cu anvelope neomologate dar masinile si jentile lor sunt standard si nu atrag atentia asupra lor. eu vroiam sa imi pun jentile pe 17 dar am ajuns iar la 15 sper sa nu ai bafta mea |
Re: Oltcit Club 11 - VL 02 ABU
Quote:
|
Re: Oltcit Club 11 - VL 02 ABU
una peste alta, certificatul daca este nou si nu are anvelopele trecute, militienii nu au ce face; in schimb daca apar aia cu RARmobilul lor , cauta in baza de date si pot vedea cartea masinii unde sunt trecute, deci o optiune buna este o statie C.B. cu RAR au probleme si masinile relativ noi care pot avea probleme la directie sau suspensie , lucru pentru care se si suspenda permisul
|
Re: Oltcit Club 11 - VL 02 ABU
3 Attachment(s)
undercover...
|
Re: Oltcit Club 11 - VL 02 ABU
ai grija la prelata ca poti zgaria masina foarte usor :)
|
Re: Oltcit Club 11 - VL 02 ABU
bafta la dezapezire am deshumato si pe a mea sambata :)
|
Re: Oltcit Club 11 - VL 02 ABU
4 Attachment(s)
Quote:
|
Re: Oltcit Club 11 - VL 02 ABU
dap a mea na mai fost pornita de 7 luni :( sper sa nu fie motoru in cap
|
Re: Oltcit Club 11 - VL 02 ABU
Quote:
|
Re: Oltcit Club 11 - VL 02 ABU
Quote:
|
Re: Oltcit Club 11 - VL 02 ABU
Parerea mea e ca ar trebui ziua sa-i mai ridici prelata de pe ea, sa o mai "ia" aerul, pt ca sub prelata aia se formeaza condens, si nu-i face deloc bine.
In rest, masina arata super. Bafta in continuare! |
Re: Oltcit Club 11 - VL 02 ABU
si mai curata zapada si la vreo jumatate de metru un metru distanta in jurul ei ...:)
|
Re: Oltcit Club 11 - VL 02 ABU
Quote:
Quote:
|
Re: Oltcit Club 11 - VL 02 ABU
azi sau maine vreau sa pornesc masina,sa fac partie in fata ei si sa o misc putin,dar am avut niste probleme cu ea ultima oara.nu vrea neam sa porneasca,initial am zis ca o las asa pana se incalzeste dar mi sa facut dor sa o aud :D am carburatorul de dacie pe ea.benzina da,scanteie da dar nu porneste.am scos toate bujiile,prima oara pe rand(si da scanteie fiecare) dar sunt toate ude,dupa care le-am scos pe toate 4 ,le-am bagat fise le-am apropiat de ceva metalic(ca sa vad scanteia)si am dat la automat in gol fara bujii in chiuloase,ca sa iasa benzina din clilindri(e bine ce am facut).de la ce poate sa fie problema.cumva de la delcou sa nu dea scanteia cand si cum trebuie?ultima oara cand am incercat sa o pornesc cred ca am scos bujiile de 5-6 ori si am omorat bateria cat am dat la automat.vreau sa incerc eu sa o pornesc fara sa mai apelez la mecanic.nu sunt eu cel mai priceput la mecanica,dar de asta am oltcit-ul ca sa invat ;)
|
Re: Oltcit Club 11 - VL 02 ABU
Daca inainte a mers fara probleme si nu ai umblat la delco, nu vad de ce s-ar strica dintr-o data. Eu cred ca s-ar putea sa fie carbul dereglat si sa bage prea multa benzina, daca zici ca ai verificat restul si e ok.
Avand in vedere ca masina n-a mai fost pornita de ceva vreme, inainte de a o porni, sfatul meu este sa dai de cateva ori la coarba (fara sa fie contactul pus!!), si in felul asta isi trage si benzina, rupe si uleiul, si pornirea e mai usoara.Dupa asta, ii tragi decat socul si atat, fara sa mai dai sprituri, si ar trebui sa porneasca. Bafta |
Re: Oltcit Club 11 - VL 02 ABU
Uite-te in carburici si vezi daca sprituieste benzina. Scoate toate bujiile si curata-le...si verifica daca iti da si scanteie. Daca totul e ok, trage socu si dai o data la manivela si ar trebui s-o ia imediat fara nici o problema! chiar daca e nepornita de nu stiu cand...
|
Re: Oltcit Club 11 - VL 02 ABU
nasol. asa am patit si eu o data, dadea benzina nu era inecata am scos fiecare bujie si nu erau ude, scanteie dadeau nici cum nu i-am dat de cap. am lasat-o si a doua zii a pornit. nici acum nu-mi dau seama ce o fi avut :oops:
|
Re: Oltcit Club 11 - VL 02 ABU
4 Attachment(s)
am reusit sa pornesc rajnita.nu a vrut sa porneasca pana nu i-am scos bujiile si le-am curatat cu o perie de sarma de aratau ca noi.dupa ce le-am curatat si pus inapoi,a luat-o la sfert de cheie,dar arunca benzina prin orificiul ala mic pe unde pui benzina in carburator...o opresc desfac carburatorul...si ghici ce...cuiul pontou lipsa...era pe langa carburator cazut (bine ca a ramas intepenit acolo si nu sa dus de tot).ca tot a fost frumos afara am si alergat-o putin :twisted:
https://www.youtube.com/watch?v=iYbBi...ature=youtu.be ps: fumul negru de la sfarsit e din cauza ca a vrut sa dea rateu luand contactul si punandu-l la loc.stie cineva ce trebuie facut ca sa faca "pocccc" pe evacuare.ca asa accelerata tare,luat/pus contact nu merge.adica sa faca asa https://www.youtube.com/watch?v=k53JQuetTtc |
Re: Oltcit Club 11 - VL 02 ABU
e ai vazut ca a luato si eu am gasit ceva surprize :)
|
Re: Oltcit Club 11 - VL 02 ABU
si eu la dacie dau rateuri tot la fel din aceleratie si contact uite https://www.youtube.com/watch?v=SLolvKlD5B0 ,toba goala si teava cap coada
|
Re: Oltcit Club 11 - VL 02 ABU
Uneori mai conteaza si daca e incinsa evacuarea,daca tii acceleratia la fund etc...la mine e mai simplu,o incing bine,si cand o opresc face singura poc :lol:
|
Re: Oltcit Club 11 - VL 02 ABU
imi place cum arata si cum suna....cand o vedem prin Bucuresti?:)
|
Re: Oltcit Club 11 - VL 02 ABU
dre in principiu ... accelerata peste 5000 .... iei contactul de tot ... ca sa fii sigur ca iti intrerupe alimentarea aprinderii ...apoi cand aproape da sa se opreasca pui contactul ... acum mai intervin si multe alte variabile in primul rand carburatorul (PMD-ul se cam juca cu carburatoarele cand 2 cand 4, cand de oltcit cand de alfa)... influenteaza cantitatea de benzina care ti-o arunca in evacuare... eu cu evacuare standard, carburator solex o singura data am reusit sa o fac sa dea rateu pe loc ... in rest numai in mers treapta 2-3 ... procedeul acelasi doar ca intra mai multa benzina in evacuare datorita alimentarii fortate pe frana de motor... deci in mers ... accelerata in treapta a doua (pe trepta asta merge cel mai simplu si bine in rest ar trebui sa mearga cam pe toate dar pana te inveti e cel mai bine asa) cam la 5000 ... o lasi bagata in viteza si ii tai contactul ... cand ajunge pe frana de motor pana simti ca da sa se opreasca pui contactul si accelerezi ... vezi ca e important momentul in care pui contactul dar asta il descoperi tu pe parcurs ...
iulica la tine e altceva ... ai o cantitate destul de mare de carburant care se arunca pe teava ... deaia si face autoaprindere de la teava incinsa |
Re: Oltcit Club 11 - VL 02 ABU
Quote:
Quote:
Quote:
Quote:
Quote:
|
Re: Oltcit Club 11 - VL 02 ABU
nu stiu cat este diametrul dar este normala de dacie"cap coada" iar toba care am avuto la fel era goala....imi dadea rateuri frumoase in frana de motor in treapta 3-a :X:X:X:X super smecher se auzea,acum cu toba normala nicun rateu numai imi da..doar daca dau eu din contact:cry:
|
Re: Oltcit Club 11 - VL 02 ABU
Hai ca se aude frumos, dar te`ai dus prea departe nu era sa te mai intorci...intai se auzea sunetul apoi intr`un tarziu aparea si masina. :lol:
P.S. La multi ani, multa sanatate sa duci cu bine toate planurile la capat!! :drunk: |
| All times are GMT +2. The time now is 02:03. |
- Copyright 2026 4Tuning