![]() |
Re: vag 2.0 tdi 140cp
Mda.
Eu de-abia ieri am aflat ca ar trebui sa plec la limita aderentei si nu sa schimb primele 2 trepte mai repede ca sa prind aderenta. Hmmm.... Me cam bou la chestia asta. |
Re: vag 2.0 tdi 140cp
am fost cu avionul la o proba si confirm ce am spus mai devreme:525d remapat merge mai tare decat 2,0 tdi remapat.diferenta a fost destul de mare,si ma indepartam.cat a fost intre noi poate sa spuna el.am incercat si din mers,cu toate ca mi-am propus sa nu mai fac astfel de curse,si tot bmw-ul a mers mai tare.la una dintre cursele din mers cand am plecat eu mai de jos din ture(un experiment al meu)a fost langa mine,dar nu in fata mea.deci 530 ala era stricat!
|
Re: vag 2.0 tdi 140cp
Confirm ce spune siadimet..diferenta a fost de 1,5-2 masini castigate din start.Primele 2-3 trepte sunt mai scurte la bmw.Din mers plecat de la 2000 treapta 1 la fel(mie imi patineaza si din mers treapta 1)..castiga in primele 2 trepte dupa care se pastra distanta.pe treptele 3,4,5 suntem la fel...de mentionat ca momentan pe fata am anvelopele de 205\55 r16(mi-a bubuit un cauciuc acum o luna si urmeaza ca zilele astea sa le schimb pe toate), in mod normal am 225\45 r17..deci sunt varza la start.BMW-ul are un soft agresiv, cam riscant pt turbina zic eu, lucru care pe propietar nu-l deranjeaza pt ca oricum o schimba.In concluzie nu am ce sa-i fac pe 400 de metri in configuratia actuala.Multa bafta in continuare
|
Re: vag 2.0 tdi 140cp
Am sters eu ultimele posturi, la rugamintea lui Bluey.
|
Re: vag 2.0 tdi 140cp
vad ca nu mai zice nimeni nimic pe aici de 2,0 tdi,asa ca va spun eu ce am mai constatat.m-am dat cu octavia rs tdi de 170 cp stock si merge mai incet decat masina lui AVIONU,deci era in urma mea cu multe masini si ma indepartam in fiecare treapta.in seara asta am incercat din nou cu aceeasi masina care intre timp a primit o remapare.masina a avut o crestere destul de mare de putere.pana sa fie modificata o intreceam cu cateva masini(vreo 4-5)acum ,cu start de pe loc,pe 400 m ma intrece cu aproape o masina.zilele astea trebuie sa schimb neaparat cauciucurile,care sunt prastie,si incerc iar si sper sa raman in fata pe 400 de m.
|
Re: vag 2.0 tdi 140cp
Sa inteleg ca a si testat masina :-)
Bun asa ! |
Re: vag 2.0 tdi 140cp
buna seara.. pentrun passat 1.9tdi (105 cp ) cam cati banuti ar trebuii alocati pentru a inbunatatii performantele motorului?? (gen turbina mai maricica, intercooler, chip )
|
Re: vag 2.0 tdi 140cp
Quote:
|
Re: vag 2.0 tdi 140cp
Quote:
|
Re: vag 2.0 tdi 140cp
Ai uitat de injectia diferita care ar trebui sa conteze...
|
Re: vag 2.0 tdi 140cp
la start ma duc cu aproape doua masini in fata(nu prea pleaca deloc bine skoda)si patinez si eu destul,aseara erau afara 2 grade si eu am gume de vara tocite rau de tot.detalii despre modificarile skodei rs poate sa dea CEKI.si despre bmw tot el.
|
Re: vag 2.0 tdi 140cp
RS - ul are o vers race de 210-220Cp! ALte detalii tehnice nu o sa le aprofundez aici din pacate ! BMW-ul la fel are un stg 2 nu e race dar mai mult cu turbo stock nu se poate ca sa ai si fiabilitate !
Cu respect, Ceky |
Re: vag 2.0 tdi 140cp
atunci mai fac o proba dupa revizie si cu alte cauciucuri,si daca bat skoda,raman la configuratia asta.daca nu,pun turbina in sacosa si o duc la modificat.si oricum,skoda asta modificata are jante pe 17,cealalta cu jante pe 18 mergea mai incet decat asta cand erau amandoua stock.
|
Re: vag 2.0 tdi 140cp
Am incercat si eu masinuta cu un SEAT LEON 1.8T 180CP (modelul vechi), iar masina era stock; pe autostrada Buc-Pitesti tot timpul il faceam din mers de la 160-180 la ora, pana la 210 unde eu ma cam plafonam si el mai putea. Dupa care la intrare in Buc ne-am vorbit un pic, tipul era din CRV, si ne-am mai dat cu plecare de pe loc (de 2 ori). Avea o plecare un pic mai buna decat a mea, insa deja incepand cu a 3-a il depaseam cu aproape o masina. Este adevarat ca totul a fost spontan, insa diferenta de putere era vizibala intre cele 2 masini. Masina mea are 1.600kg + 120 eu+ 50kg (diverse "prostii" in portbagaj), a lui nu stiu ce greutate are, insa erau 3 insi in masina, iar unul din ei avea 140kg (spusele lui), iar ceilalti 2 inca vreo 150kg (estimarea mea)
Baiatul era ok, poate ma intalnesc cu el sa ii mai bag ceva caluti :-) |
Re: vag 2.0 tdi 140cp
Quote:
|
| All times are GMT +2. The time now is 20:32. |
- Copyright 2026 4Tuning