![]() |
Re: Resoftare Ford Focus RS 2.5 T - SKN
Ce atzi zice voi dak ne-am vedea undeva afara sa vb....kiselef, victoriei sau chiar pescarush :) se baga cineva???
|
Re: Resoftare Ford Focus RS 2.5 T - SKN
Quote:
|
Re: Resoftare Ford Focus RS 2.5 T - SKN
Quote:
I'm in... |
Re: Resoftare Ford Focus RS 2.5 T - SKN
Quote:
|
Re: Resoftare Ford Focus RS 2.5 T - SKN
@BYG`u : Ti se pare ca esti formator de opinie sau ca toata lumea trebuie sa se alinieze in dreptul afirmatiilor tale? Nu mai fii asa agresiv in exprimare. Asta-i buna. Eu cred ca ar trebuii sa primeasca ban ca nu ti-a citit postul.
Maestre stii ca schimbarea cam-followerului la motorul de 2 l tfsi este o operatiune de intretinere nu? E adevarat, in timp acesta se degradeaza si poate duce la o scadere de putere. De la a schimba piesa mentionata si poate a castiga cativa cai pierduti (desi piesa trebuie sa fie destul de deteriorata pt a cauza o pierdere de putere) pana la afirma ca a montat o pompa cu debit marit este un pic distanta. Motivul pt care "comparatia" cu seat-ul lui wax este pertinenta este pt ca este un benchmark. Este o masina a carei performante nu s-au schimbat intre timp . De asemenea este o masina care are performante destul de apropiate cu ale focusului pt a putea fii masurate diferentele fara instrumente specializate. Inca ceva. Vad ca BYG`u face confuzii de fond nu de forma. Daca RBN a zis ca focusul avea jante foarte usoare, byg`u a zis ca seat-ul are pompa si softul schimbat sau ca a avut loc o "comparatie" care de fapt nu a avut loc. In cazul in care nu ati aflat, anvelopele de iarna au rezistenta la inaintare mai mare decat anvelopele de vara. Auto-blocantul de pe focus nu ar avea dece sa fie cauza unor pierderi de putere la viteze mari . Acesta poate afecta negativ performantele dinamice in momentul in care se vorbeste despre viraje. In rest, in momentul in care nu exista derapaj, vreuna din rotile motrice nu se invart in gol , grupul diferential auto-blocant se comporta ca un diferential clasic deschis. Ca sa fiu mai exact am sa va spun ca nu are pierderi parazite mai mari ca unul clasic. De asemenea, auto-blocantul face diferenta in momentul in care exista mai putina aderenta decat au nevoie anvelopele pt a nu derapa ori in cazul masinilor in discutie, masini ce produc in jur de 300 de cai nu se poate vorbi despre o situatie de aderenta insuficienta decat la plecarile bruste, de pe loc. Un alt argument care trebuie indreptat este discutia legata de 400 de metri. "comparatia" intre masini nu a fost o intrecere pe 400 de metri cu start de pe loc. A fost o comparatie intre 2 masini din mers unde timpii de schimbare a vitezelor nu fac chiar asa mare diferenta. Alt argument este "da el a dat claxonul" . Replica e simpla. De ce nu a dat si celalalt participant la comparatie claxonul? Diferentele nu sunt chiar asa de mari. Pierzi poate o fractiune de secunda dar in filmulete se vede clar ca o masina pleaca inainte si cealalta o ajunge din urma si o devanzeaza. Daca ati fii un pic mai scoliti ati aduce argumente de genul : Ok dar drumul parcurs de o masina a fost mai lung/scurt cu x metri decat al celeilalte masini datorita curburii carosabilului (diferente de nivel sau curba stanga-dreapta). In acest caz, pe distanta pe care masinile au parcurso este foarte plauzibila ipoteza ca drumul a fost mai scurt/lung cu 0.5-1 metru adica distanta intre cele 2 masini la sfarsitul comparatiei. Mare parte a discutiei este superflua. Concluzia care trebuie trasa este ca masina ford focus rs care a avut chip-tuning la skn are performante mai proaste sau egale dupa resoftarea superchips. Aici incape o urma de indoiala. Un bot de masina sau o jumatate de bot nu este o diferenta care sa "faca diferenta" (ca sa ma exprim mai plastic). De asemenea va pot spune clar din experienta personala ca folosirea unor roti (ansamblu anvelopa-janta) cu diametrul exterior mai mic va creste cuplul pus la pamant de masina prin reducerea raportului de demultiplicare . Pt o rotatie completa a motorului intr-un raport de cutie dat si cu toate celelalte variabile luate ca fiind constante , o masina cu roti mai mici va parcurge o distanta mai mica decat aceeasi masina cu roti mai mari. O alta caracteristica a schimbarii este ca prin raportul de demultiplicare micsorat , masina cu roti mai mici va avea forta motoare mai mare. Singurul rol al seat-ului in discutie este sa fie un etalon constant. Discutia seat>focus rs sau invers nu isi are locul aici , exista alte sectiuni ale forumului pt asa ceva. Si Marius te rog nu mai poci limba italiana .Forma corecta a cuvantului este: capisci . Acuma dupa ce v-ati racit toti gura si ati tocit tastatura postand `enspe reply-uri nu mai bine ne adunam toti si punem bani la gramada sa inchiriem o pista de drag? Fiecare cu patratica lui, organizat frumos. Ne dam pana crapam masinile sau terminam banii. |
Re: Resoftare Ford Focus RS 2.5 T - SKN
Quote:
Totusi sunt un pic mahnit de gandul ca majoritatea audientei nu poseda cunostintele pt a intelege postul tau in profunzime. |
Re: Resoftare Ford Focus RS 2.5 T - SKN
duud40 vroiam sa iti raspund la prostiile care le-ai scris dar avand in vedere ca ti-am vazut semnatura o las asa pt ca as incerca degeaba .
Asta e tare , ar trebuii sa primesc ban :))) i-ai intrecut pe toti |
Re: Resoftare Ford Focus RS 2.5 T - SKN
Quote:
Credeam ca se fac confruntari stradale nu pe hartie:)Orice ar arata fisele dyno, pe strada in continuare rezultatul ramane acelasi:)600 de euro pentru un bot de masina (in urma) si multa agitatie:))))Jeez:))))Bai Dudule, asta te cam ia la misto, in postura de inginer permiti unui oarecare sa se poarte asa cu tine ma?I-a scoate-l pe interval pe inaripat si arata-i niste maniere stradale:D Ah, si vezi ca nu stii sa citesti, spunea ironic ca ar trebui sa ia ban cel care nu ti-a citit tie (BYG) postul:)))))))Reculege-te, nu e cazul sa recurgem la tonalitati accentuate, inteleg starea de depresie dar behave:) |
Re: Resoftare Ford Focus RS 2.5 T - SKN
este inginer la rbn tuning?!nu de alta dar explicatiile sunt asemanatoare echipei respective!
|
Re: Resoftare Ford Focus RS 2.5 T - SKN
Ce imi place cum va atacati :))
Are dreptate RBN . Te astept la start ! |
Re: Resoftare Ford Focus RS 2.5 T - SKN
Quote:
|
Re: Resoftare Ford Focus RS 2.5 T - SKN
Quote:
Iti vom oferi o noapte de neuitat:)))Ba da ce ne facem ca asta e RS4 si e tractiune integrala...ai claxon dudule?Sau va dati ca fatalaii?:)))))))))))9 |
Re: Resoftare Ford Focus RS 2.5 T - SKN
Quote:
ma sa stii ca am avut dreptate ...asa am sa spun cand se vor da din nou :)) |
Re: Resoftare Ford Focus RS 2.5 T - SKN
Quote:
Si cum va fi acea noapte ??? asa fericita ai de gand sa o faci ?:))) |
Re: Resoftare Ford Focus RS 2.5 T - SKN
Quote:
Daca ai casco, iti voi aduce o canistra si o bricheta:))))))) |
| All times are GMT +2. The time now is 23:43. |
- Copyright 2026 4Tuning