Forum 4Tuning

Forum 4Tuning (https://forum.4tuning.ro/)
-   Virtual Tuning 3D (https://forum.4tuning.ro/162-virtual-tuning-3d.html)
-   -   Tips &Tricks/intrebari&raspunsuri/discutii (https://forum.4tuning.ro/162-virtual-tuning-3d/9522-tips-and-tricks-intrebari-and-raspunsuri-discutii.html)

Sleepy_85 05-01-08 16:48

Re: Tips &Tricks/intrebari&raspunsuri/discutii
 
pai eu zic sa folosesti un plan pentru modelare, pentru incepatori e mai usor.Acuma in legatura cu problema ta, cred ca inteleg ce zici, dar tu cand modelezi un obiect trebuie sa tii cont de toate 3 directiile XYZ , nu doar de una sau doua, ce vezi tu cu adancituri este un obiect facut aiurea adik e facut numai dintr-o singura vedere pe doua directii XY invata sa te folosesti de toate viewport-urile si perspectiva, lucreaza mai intai pe XY, dupa care pe XZ si pe YZ.
Daca pui niste poze o sa poti sa primesti mai multe sfaturi, nu-ti fie rusine de ce ai facut, toti am fost incepatori odata.

nytrous_oxide05 05-01-08 16:59

Re: Tips &Tricks/intrebari&raspunsuri/discutii
 
nu mi-e rusine...ca n-am cum sa invat daca nu gresesc :))...ma reapuc si cand ajung din nou unde eram va dau o poza...intai sa ma uit dak nu am la autoback acolo vreo salvare facuta de program...si daca nu am...ma apuc de la capat...

@cobra - sunt incepator nu tampit :lol: ...am facut din toate directiile nu doar in perspective...dar nu stiu...desi am incercat sa nu mut aiurea vertecsii cred k s-au suprapus si deaia mi-au iesit bushiturile alea :???:

GRIGO 05-01-08 17:13

Re: Tips &Tricks/intrebari&raspunsuri/discutii
 
Quote:

Originally Posted by nytrous_oxide05 (Post 1276494)
nu mi-e rusine...ca n-am cum sa invat daca nu gresesc :))...ma reapuc si cand ajung din nou unde eram va dau o poza...intai sa ma uit dak nu am la autoback acolo vreo salvare facuta de program...si daca nu am...ma apuc de la capat...

@cobra - sunt incepator nu tampit :lol: ...am facut din toate directiile nu doar in perspective...dar nu stiu...desi am incercat sa nu mut aiurea vertecsii cred k s-au suprapus si deaia mi-au iesit bushiturile alea :???:

incearca tutorialul asta http://www.3dm3.com/tutorials/vaz/

o sa iti fie de foarte mare ajutor credema

nytrous_oxide05 05-01-08 17:24

Re: Tips &Tricks/intrebari&raspunsuri/discutii
 
Quote:

Originally Posted by GRIGO (Post 1276514)
incearca tutorialul asta http://www.3dm3.com/tutorials/vaz/

o sa iti fie de foarte mare ajutor credema

ms mult...ma apuc acum de tutorial si cand incepe sa iasa ceva va arat :D...ms inca o data

nytrous_oxide05 06-01-08 14:12

Re: Tips &Tricks/intrebari&raspunsuri/discutii
 
2 Attachment(s)
ok m-am apucat de o masina...vroiam sa ma apuc de aia din tutorial...si pana la urma m-am oprit la o daciutza :lol: ...m-am apucat si am ajuns pana la urma tot la bushiturile alea...am inceput prin a face un plan deasupra aripii spate...si de acolo am tot tras de edge-uri cu shift si fara..am mai sudat cativa vertecsi pe unde am putut ca sa mai repar ce gresisem...si totusi a iesit super praf... eu chiar vreau sa invat...si o sa am cata rabdare trebuie doar ca vreau cateva sfaturi ca sa nu fac aceleasi greseli la infinit...:rolleyes2

P.S. Stiu ca sunt varza :oops: dar incerc sa avansez si sa le fac din ce in ce mai bine...

Cobra2007 06-01-08 14:23

Re: Tips &Tricks/intrebari&raspunsuri/discutii
 
1 Attachment(s)
ai inceput binisor dar uite ca ai probleme la capota si la stalpu din fata.Trebuie sa fi f atent cand muti vertecsii ca altfel iese aiurea, si nu cred ca ti-ai dorii dupa aia sa o iei de la capat.:-)

nytrous_oxide05 06-01-08 14:29

Re: Tips &Tricks/intrebari&raspunsuri/discutii
 
ok...o sa am mai multa grija cand mut marginile sau vertecsii...dar mai am o mica problema...am dat symmetry...si desi yo am dus munca pana la jumatatea masinii pt k am zis k atunci cand bag modifier-ul o sa faca cealalta jumatate...si cand l-am bagat...a facut cealalta jumatate...doar ca...nu prea era cat asta...adica n-a completat chiar toata jumatatea cealalta...nu stiu care-i faza...poate-mi explicati si mie :D..si inca o problema la symmetry...cand dau render partea interioara nu se vede...adica se vede doar ce-i la exterior...am dat la material acolo 2-sided si tot nu s-a rezolvat... sper ca nu va stresez cu astea 100 d intrebari pe zi dar chiar vreau sa invat klumea 3dMAX :twisted:

Cobra2007 06-01-08 15:13

Re: Tips &Tricks/intrebari&raspunsuri/discutii
 
1 Attachment(s)
eu in general nu folosesc simetry....mai mult mirror, uite ti-am atasat si o poza in caz ca nu gasesti;)
P.S (dupa ce dai mirror, si alegi pozitia dorita, mai trebuie decat sa muti tu cealalta jumatate) eu asa procedez, desii cu simetry e mai bine dar eu ti-am mai spus o alta modalitate:D bafta.

mba 06-01-08 16:45

Re: Tips &Tricks/intrebari&raspunsuri/discutii
 
la simetry nu era pivotu pe mijloc...
si cobra ...cand dai mirror nuti ramane o linie pe mijoc??? k vertecsi nu se sudeaza..sau stai tu si sudezi??la fiecare camfer???

nytrous_oxide05 06-01-08 16:51

Re: Tips &Tricks/intrebari&raspunsuri/discutii
 
Quote:

Originally Posted by M_B_A_Design (Post 1278486)
la simetry nu era pivotu pe mijloc...
si cobra ...cand dai mirror nuti ramane o linie pe mijoc??? k vertecsi nu se sudeaza..sau stai tu si sudezi??la fiecare camfer???

si cum mut pivotul pe mijloc?..

mba 06-01-08 17:00

Re: Tips &Tricks/intrebari&raspunsuri/discutii
 
2 Attachment(s)
sper k intelegi d acolo....dai la fiecare corp asa...si cand alegi simetry la mine nu trebuie sa fie nimica selectat ..vertex edge border sau altcceva...adik k in a doua poza ...sper sa pricepi ...si sper k am zis bine

nytrous_oxide05 06-01-08 17:07

Re: Tips &Tricks/intrebari&raspunsuri/discutii
 
Quote:

Originally Posted by M_B_A_Design (Post 1278514)
sper k intelegi d acolo....dai la fiecare corp asa...si cand alegi simetry la mine nu trebuie sa fie nimica selectat ..vertex edge border sau altcceva...adik k in a doua poza ...sper sa pricepi ...si sper k am zis bine

ai zis bn...a mers perfect..ms mult d tot :D...inca o intrebare: Cum fac sa trag de un vertex cu shift si sa se duca cu tot cu material?...ca d ex atunci cand dau pe edge..si tin apasat shift.cand trag...se duce cu tot cu material...la vertex...trag si se pune un vertex in locul pana unde trag dar materialul nu se prelungeste...sper ca ati inteles... aa si pana la urma de ce nu se vede partea interioara a materialului?...eu in perspective o vad...dar cand dau render nu mai e...

mba 06-01-08 17:40

Re: Tips &Tricks/intrebari&raspunsuri/discutii
 
cu vertexu....nu cred k merge...eu nush...da nu se poate numai cu un vertex...si cu materialu ai dat 2 sided?? si lai si pus pe corpu ala??? dak da ..ai backgroundu nergu sa zici k poate nu se vede...da nu cred:D...nush ..deja ma depaseste:p

nytrous_oxide05 06-01-08 19:25

Re: Tips &Tricks/intrebari&raspunsuri/discutii
 
1 Attachment(s)
me again :D...sper sa nu se ia nimeni de mine ca postez atat...am terminat caroseria...cu mici defecte...dar e prima mea masina...deci crek ma iertatzi d data asta ::oops: ...vreau sa va intreb cum continui?...daca imi puteti explica si mie urmatorii pasi...de la cum fac materialu sa arate ca vopseaua de masina...la cum pun geamuri...faruri...interior...etc...ms inca o data :D

Cobra2007 06-01-08 19:35

Re: Tips &Tricks/intrebari&raspunsuri/discutii
 
pentru materiale >>> http://www.vray-materials.de/
e un site foarte bun. Nu incerca sa-ti faci cont ca n-ai sanse
O sa-ti dau pe privat contu meu.

mba 06-01-08 19:41

Re: Tips &Tricks/intrebari&raspunsuri/discutii
 
poi mai intai dai mesh smooth..sau turbo smooth ...sa vezi cum arata...
cu materialele...dak ai vray t descurci...
si d continuat...poi faci te apuci cu create plane si faci faru grila...dak vrei intra pe .. https://forum.4tuning.ro/162-virtual-tuning-3d/45905-mba_3ds-max8/page-3.html k e jumate din dacia mea...si t mai inspiri ..

p.s. wai c greu miam gasit topicu meu ::) :):)

nytrous_oxide05 06-01-08 20:04

Re: Tips &Tricks/intrebari&raspunsuri/discutii
 
ms mult....la amandoi ;)

GRIGO 07-01-08 00:09

Re: Tips &Tricks/intrebari&raspunsuri/discutii
 
Quote:

Originally Posted by nytrous_oxide05 (Post 1278901)
ms mult....la amandoi ;)

de alta masina nu puteai sa te apuci ?
de exemplu aia din tutorialul spre care am dat link cateva posturi inapoi
in felul asta vezi daca procedezi bine ..... adica daca rezultatul e ca cel din tutorial ....

Quote:

Nu incerca sa-ti faci cont ca n-ai sanse
cum adica ... de ce nu are sanse ...?

Cobra2007 07-01-08 03:52

Re: Tips &Tricks/intrebari&raspunsuri/discutii
 
1 Attachment(s)
Quote:

Originally Posted by GRIGO (Post 1279333)
cum adica ... de ce nu are sanse ...?

pentru ca am incercat si eu, si altii....si nu primeam emailu de activare a contului.Si am luat unu dupa net:D

Si apropo, va rog din suflet, spuneti-mi si mie cu detalii cum dumnezeu schimb si eu culoarea la interfata...adik multi dintre voi aveti un negru cu un albastru inchis...si eu nush de unde sa fac.:???:
uite asa :D

nytrous_oxide05 07-01-08 13:37

Re: Tips &Tricks/intrebari&raspunsuri/discutii
 
Quote:

Originally Posted by GRIGO (Post 1279333)
de alta masina nu puteai sa te apuci ?
de exemplu aia din tutorialul spre care am dat link cateva posturi inapoi
in felul asta vezi daca procedezi bine ..... adica daca rezultatul e ca cel din tutorial ....


cum adica ... de ce nu are sanse ...?


ai dreptate...m-am grabit... oricum m-am hotarat(la sfatul lui Cobra2007 - caruia ii multzumesc inca o data;)) sa incep cu inceputul...o sa fac la jante...interioare de case...pahare si mai stiu eu ce pana ma plictisesc..si deabia dupa ce voi sti clar cum si ce fac toate butoanele, modifier-ele si restul functiilor programului...atunci o sa ma apuc de lucruri mai complexe cum sunt masinile...oricum va zic ms tuturor celor care si-au luat cateva minute din timp pentru a-mi da un sfat :-)

GRIGO 07-01-08 13:50

Re: Tips &Tricks/intrebari&raspunsuri/discutii
 
Quote:

Originally Posted by nytrous_oxide05 (Post 1279938)
ai dreptate...m-am grabit... oricum m-am hotarat(la sfatul lui Cobra2007 - caruia ii multzumesc inca o data;)) sa incep cu inceputul...o sa fac la jante...interioare de case...pahare si mai stiu eu ce pana ma plictisesc..si deabia dupa ce voi sti clar cum si ce fac toate butoanele, modifier-ele si restul functiilor programului...atunci o sa ma apuc de lucruri mai complexe cum sunt masinile...oricum va zic ms tuturor celor care si-au luat cateva minute din timp pentru a-mi da un sfat :-)

poti sa continui sa inveti si cu masinile ....
dar trebuie sa fi atent la tutoriale .... nu trebuie sa te grabesti sa termini o masina (iti spun din proprie experienta :D lumea stie :D)
eu am invatat max facand masini .... nu pahare sau mai stiu eu ce interioare de casa , m-am axat pe masini pt ca asta m-a interesat cel mai mult sa invat
eu cand m-am apucat de max m-am apucat serios , adica am renuntat la multe pt max .... iti spun sincer ca atunci cand m-am apucat de max prima saptamana nu am iesit din casa la modul cel mai serios , nici net nu aveam acasa asa ca altceva nu aveam ce sa fac la calc , si pe atunci nu prea aveam acces la tutoriale ....
in fine ce vreau sa spun este ca daca vrei sa inveti max trebuie sa te implici mult ...


sanatate!!!
spor si inspiratie ;)

Sleepy_85 07-01-08 13:52

Re: Tips &Tricks/intrebari&raspunsuri/discutii
 
@nytrous_oxide05 : mai da ce Dacie e aia din Blueprint?E un Gordini?
Tie n-o sa-ti iasa o dacie acolo asta-i sigur, o sa fie ceva mai original, si vezi ca partea de sus a masinii nu se potriveste deloc cu blueprintu.
Ca sa iti faci viata mai usoara foloseste "edge faces" la Viewport si dupa aia selecteaza toate obiectele si da un click dreapta si intra in Properties si da-le la "Visibility" un 0.5 ca sa le faci semitransparente si sa vezi mai bine blueprintul in comparatie cu modelul tau.
@Cobra2007: Eu mi-am facut cont la Vray-materials.de si a mers foarte frumos,din prima, poate ati facut voi ceva gresit.
In legatura cu config maxului faci asa:te duci in "Customize" si acolo ai "Load custom UI scheme" si de acolo intrii in folderul de Max si gasesti un folder "ui" de acoo iti alegi "ame-dark" si atat.

Cobra2007 07-01-08 15:34

Re: Tips &Tricks/intrebari&raspunsuri/discutii
 
Quote:

Originally Posted by Sleepy_85 (Post 1279960)
@Cobra2007: Eu mi-am facut cont la Vray-materials.de si a mers foarte frumos,din prima, poate ati facut voi ceva gresit.
In legatura cu config maxului faci asa:te duci in "Customize" si acolo ai "Load custom UI scheme" si de acolo intrii in folderul de Max si gasesti un folder "ui" de acoo iti alegi "ame-dark" si atat.

In legatura cu contu de pe vray, l-am facut bn dar n-am primit emailu, ma rog.Am rezolvat cu interfata, alta viata:D Ms frumos !!! Sa ai viata !!!:D

Cipriany 12-01-08 19:13

Re: Tips &Tricks/intrebari&raspunsuri/discutii
 
Poate sa-mi spuna cineva unde pot gasi niste imagini cu faruri sau stopuri la dimensiuni medi sau mari?:D

Cobra2007 17-01-08 10:53

Re: Tips &Tricks/intrebari&raspunsuri/discutii
 
1 Attachment(s)
are idee cnv dc imi iese acel "noise" la testu de randare ? Setariile de randare sunt neschimbate si nush ce sa-i fac ca sa iasa mai clar:???:

Sleepy_85 17-01-08 11:19

Re: Tips &Tricks/intrebari&raspunsuri/discutii
 
Da mareste subdiv de la Vray Light ca de aia nu iese clar

nytrous_oxide05 02-02-08 10:22

Re: Tips &Tricks/intrebari&raspunsuri/discutii
 
am si yo o intrebare cam tampita dar chiar nu mai tin minte unde era chestia aia asa ca va intreb :D.... era undeva o chestie legata de bitmap-uri...aveai ceva de genu enable high quality bitmaps sau use high quality bitmaps...ideea e ca am bagat niste blueprint-uri si se vad cam neclar desi dimensiunile planurilor pe care le-am pus si dimensiunile pozelor sunt aceleasi... sunt sigur k era undeva treaba asta cu high quality bitmaps sau ceva d genu asta...astept rasp kt mai rpd ...ms :D

D_DooM 02-02-08 10:26

Re: Tips &Tricks/intrebari&raspunsuri/discutii
 
intra la customize>preferences>viewports>config driver si selecteza 512 si 1024

nytrous_oxide05 02-02-08 11:19

Re: Tips &Tricks/intrebari&raspunsuri/discutii
 
Quote:

Originally Posted by D_DooM (Post 1329974)
intra la customize>preferences>viewports>config driver si selecteza 512 si 1024

asta era ms mult :D...nu era exact ce tineam yo minte nush ce era aia cu high quality :))....dar era acolo la match bitmap as closely as possible :D... thanks a lot ;)

nytrous_oxide05 03-02-08 15:58

Re: Tips &Tricks/intrebari&raspunsuri/discutii
 
1 Attachment(s)
inca o intrebare mai am si yo :D.... la un moment dat incepe sa mi se miste super naspa programu...dar doar in fisieru in care lucrez... e ceva legat de numaru prea mare de poly-uri sau ceva d genu asta sau nu stiu yo despre ce vb? :))... oricum ideea e ca de la un moment dat mi se misca naspa orice-as face...lucru pe care nu prea-l inteleg pt ca desi stiu ca max-ul e un program care foloseste resurse serioase am AMD X64 3000+ cu 2,5GB Ram Kingmax & Nvidia GeForce8800GT pe 256mb ... am ce sa-i fac ca sa se miste klumea ca nu pot sa termin si yo prima mea masina :((...


p.s. am pus o poza cu ea terminata(oarecum k mai am muuuult de lucru la ea) chinuit dar am multe locuri unde trebuia reparata ca nu terminasem modelatu caroseriei :x si a inceput sa se miste prost...(jantele & cauciucurile sunt model propriu :D nu sunt alea de pe blueprint-uri :P)

D_DooM 03-02-08 16:15

Re: Tips &Tricks/intrebari&raspunsuri/discutii
 
probabil k in timp c lucrezi ai pornit meshsmooth/turbosmooth pornit ... inchidel in timpu ala ... ascunde componente ale masinii p care nu le folosesti momentan ... anumite elemente c sunt gata dai click dreapta p ele>properties si bifezi "display as a box" si o sati arate daor un cub cva in locul la entregul element pt a nu mai cosnuma mutle resurse ... hmm .. daca mai e si altceva sa posteze si altcineva k mie numi mai vien in minte nik acu

Cobra2007 03-02-08 17:41

Re: Tips &Tricks/intrebari&raspunsuri/discutii
 
nytrous, pune si u un wire si te-as sfatuii ceva dar nu vreau sa ma iei de dusman, fa masina din nou :-) are greseli multe, si eu sunt benginer ca si tine dar am reusit sa fac acel audi....iti trebuie doar vointa si rabdare ;-)

ruver 03-02-08 19:04

Re: Tips &Tricks/intrebari&raspunsuri/discutii
 
sincer sa fiu la cum arata masina poti sa ai si 4 la intensitatea la smoth... ca nu ar trebui sa ai probleme cu configratia care o ai...
eu am reusit sa ma descurc cu cateva milioane de poliogane... pe o configuratie mult mai slaba.... si cand spun mult ma rafer mult.... :( (cu cat folosesti un numar mai mare de poligoane cu atat iti trebuieste mai multa memorie (RAM) si eu mi-am fortat farte mult pc-ul cu 768... pe un model cu foarte multe poligoane...)
nu stiu exact ce sa zic care e cauza...
de regula din cauza poligoanelor dar nu vad cazul aici...

GRIGO 03-02-08 20:37

Re: Tips &Tricks/intrebari&raspunsuri/discutii
 
Quote:

Originally Posted by nytrous_oxide05 (Post 1332570)
inca o intrebare mai am si yo :D.... la un moment dat incepe sa mi se miste super naspa programu...dar doar in fisieru in care lucrez... e ceva legat de numaru prea mare de poly-uri sau ceva d .............

nu stiu de ce ai probleme la configuratia care o ai nu ar trebui sa ai probleme .
ce folosesti turbo smooth sau mesh smooth
?
la ce valoare sunt ?

Cobra2007 06-02-08 18:25

Re: Tips &Tricks/intrebari&raspunsuri/discutii
 
need a litle help :D banuiesc ca stiti multi dintre voi cum sa puneti un obiect intr-o poza reala...pfff eu nu stiu:oops: are cnv vre'un tutorial sau poate sa-mi explice cnv asa mai pe intelesu noobilor :Dpleasee!

mba 06-02-08 18:40

Re: Tips &Tricks/intrebari&raspunsuri/discutii
 
apesi 8 si pui la map poza care o vrei....si pe urma faci un plan sub obiect si ii pui k material matte shadow....asa vrei?? altfel nush...photoshop

Cobra2007 07-02-08 00:28

Re: Tips &Tricks/intrebari&raspunsuri/discutii
 
uite asa mane http://www.cg-cars.com/forum/attachm...5&d=1170265009

si apropo, mai stie cineva si cum e cu self'ilumination : se facea un plan deasupra masinii si se aplica self'ilumination, nush poate zic gresit daia va intreb pe voi cum fac ca sa imi iasa si mie niste reflexii frumoase pe masina :D

keemo 14-02-08 17:00

Re: Tips &Tricks/intrebari&raspunsuri/discutii
 
am si io o intrebare...sper sa nu par penibil....cam in cat timp terminati o lucrare de dificultate medie ???

D_DooM 14-02-08 17:27

Re: Tips &Tricks/intrebari&raspunsuri/discutii
 
depinde c intelegi prin "dificultate medie" ... paote depinde d tema alesa ... experinta fiecaruia (io spre exemplu nu fac intrioare d masini k nu ma pricep) ... etc .. da' din cate am vazut ... in 3-4 sapt daca se lucreaza seriso cativa d p aici pot face o masina reusita cap-coada

keemo 14-02-08 17:29

Re: Tips &Tricks/intrebari&raspunsuri/discutii
 
ms ..dureaza destul de mult :confused2
bafta !


All times are GMT +2. The time now is 18:21.

- Copyright 2026 4Tuning