Forum 4Tuning

Forum 4Tuning (https://forum.4tuning.ro/)
-   Cluj (https://forum.4tuning.ro/37-cluj.html)
-   -   Conduita soferilor (ne)profesionisti in trafic (https://forum.4tuning.ro/37-cluj/48594-conduita-soferilor-profesionisti-trafic.html)

-LEXION- 28-09-08 12:51

Re: conduita soferilor (ne)profesionisti in trafic
 
Am fost ieri pana la Gherla, iar la drumul de intoarcere am prins semafoarele din locurile unde se lucreaza la drum. Normal ca de fiecare data se gasea cate 1-2 care sa depaseasca toata coloana sa intre in fata si altul care sa ii incurce si sa nu ii lase in fata, rezultand niste acrobatii si lupte de orgoliu in trafic.

Ajuns la semaforul din Fundatura, opresc ca orice om normal si astept sa se faca verde, un Audi negru depaseste toata coloana si trece (ceva normal), dupa mine, aproape in paralel, opreste un Logan facelift cu numere rosii de CJ, cu doi frezati in ea, in spatele lor opreste un renault Laguna (CJ ?? VAB), se dau jos alti 2 frezati din Renault si se indreapta spre Logan. Desteptii din Logan aveau geamul jumate deschis, numai bine pentru atacul celorlalti. Si incep pumni, palme, scuipat, injuraturi peste cei din Logan. Nu stiu cum a reusit soferul din Logan, la ploaia de pumni, dar a reusit sa plece in viteza din "ring", a depasit toata coloana , a trecut pe rosu si a fugit.

Multi spiridusi se cred zei pe drumul asta, astept sa fie impanzit de camere, ca deja e periculos sa mergi pana la Gherla.

-LEXION- 28-09-08 12:58

Re: conduita soferilor (ne)profesionisti in trafic
 
Politsia rommana - un video frumos....

http://traficul.org/?p=1868

mafiozzo 30-09-08 22:35

Re: conduita soferilor (ne)profesionisti in trafic
 
deci inca odata... sa imi b@G p@@a in taximetristi si cine io invetant. .! coboram pe meteor.. dinspre recuparare in zorilor cine stie.... cunoaste.. e o panta mica.. de max 5 m... si din fata vine un taximetrist loganas alb.. dragalas... si avea pe sensu lui de mers 2 masini parcare skoda aia tunata cj 99 tun si inca o masina si el se gaseste sa se bage si eu veneam .. vreo 50 aveam si se baga si nu aveam loc.. franer trag stanga... iau borudra inalta de vreo 20 cm si tot tufisu imi pare rau ca nu am apucat sa i iau numaru si ca a fugit cand mam dat jos din masina si cu un preten si am mers spre el X( chiar nu se poate face nimic legal in legatura cu taximetristii ?????

Antilles 30-09-08 23:43

Re: conduita soferilor (ne)profesionisti in trafic
 
Mda...sunt unii taximetristi care-s de-a dreptul de groaza,si eu am luat o bordura azi din cauza unui asemenea specimen....dar mai nasol a fost ieri,veneam dinspre turda,trec Copaceni si ce-o mai fi....eram pe partea de 4 benzi spre, mergeam spre Tureni...la un moment dat vad inafara carosabilului un Logan alb....nu semnaliza defel dar parca se misca putin,initial am vrut sa trec pe banda 1, ca urma sa scad viteza oricum iar din spatele meu veneu lansat o Skoda si inca ceva....tipul cu loganul foarte hotarat intra pe sosea.....semnalizez eu inapoi spre stanga si trec inapoi pe banda 2(spar ca nu gresesc benzile astea caci eu veci nu am stiut care e banda 1 si care e 2:))),ok,pana aici nu era problema uriasa ca nu a semnalizat,aveam loc sa-l ocolesc ca deja trebuia doar sa mentin directia....dar idiotul taie prima banda si intra pe banda mea deja(probabil ca vroia sa intoarca), ajunge in fata mea si mai avea foarte putin pana la linia dubla continua unde vroia el sa intoarca(astfel nu am putut explica manevra lui)...deci daca nu aveam frane bune,suspensia sport si directia precisa muream naibii....eu,iubita mea si inca 2 persoane...oameni idioti,pacat ca nu eram in oras si ca nu sunt atat de taran incat sa-l iaula bataie...asta merita cel putin o mana rupta,e nasol rau sa franezi cand deja ai peste 140(ca a trebuit sa accelerez,veneau cei 2 din spate tare si asta mi-a fost singura manevra posibila ca sa trec iarasi in fata lor sa-l evit pe idiot), si mai rau e sa tragi brusc de volan in timp ce franezi(la viteza aia),daca masina era stoc...ma rasturnam sigur...daca venea cineva pe sensul opus(pe care am intrat eu sa evit) era nasol de tot....sa nu mai spunem cat de speriati au fost ceilalti din masina(nu ca eu nu as fi fost,dar totul s-a petrecut asa de repede incat nu prea am apucat sa ma gandesc daca mi-a fost frica sau nu).
Toate cele bune tipului cu loganul,sa-ti moara la intrare bade(ma refer la masina...la intrarea in garaj,sa nu fiu taran ca el si sa ma gandesc la altceva), sa-ti uiti busonul la benzinarie...sa-ti moara motorul din cauza rezervorului gol si sa-ti scape aerul din roti in fiecare dimineata....sa-ti manance masina mai mult ulei decat benzina...sa bagi motorina in loc de benzina(sau invers)de idiot ce esti si sa-ti scartie oribil stergatoarele pe timp de ploaie!!!!

-LEXION- 21-10-08 00:30

Re: conduita soferilor (ne)profesionisti in trafic
 
3 Attachment(s)
Am fost plecat saptamana trecuta cu platforma dupa o masina in Germania, iar la intoarcere am prins un accident groaznic pe M0, soseaua de centura a Budapestei, care are doar 2 benzi, fara banda de rezerva si o balustrada pe mijloc. In accident erau implicate 4 tiruri si o masina zdrobita intre ele. Normal ca s-a format o coloana enorma, unde am stat cam 5 ore in total. Cand zic "stat" ma refer la oamenii civilizati.....

La un moment dat, inaintand foarte incet, ajung langa un Opel Astra F de Franta cu vreo 7 blonzi in el, care mancau seminte si ascultau manele, in timp ce faceau zig-zag in spatele unui camion, erau nerabdatori sa scape de blocaj, si poate se gandeau sa faca si eu vreun STAU la cativa km mai in colo. O masina de politie se chinuia sa isi faca loc printre masinile de autostrada, ca sa ajunga la accident si reuseste sa treaca pe mijlocul dintre benzile de mers, fortand toate masinile in stanga si in dreapta...normal ca "francezii" nostrii l-au urmarit si s-au tinut de el pana au scapat de aglomeratie... am o poza cu masina politiei si graba blonzilor.

Dupa inca vreo ora, apare din senin, in drepta mea, un alt Astra F, cu numere de Wiena. Soferul, un moldovean grabit, care manca seminte si asculta manele, se agita ca un tampit, ca de ce nu inainteaza coloana, ca ce se intampla,ca el trebuie sa ajunga acasa la o nunta. Prinde o portiune pe sosea, unde nu era balustrada in dreapta, si intra in santul de langa sosea si depaseste toata coloana de masini.... Si asa mai scapa unul.... poze am si cu el, chiar cand era in sant si se pregatea de "evadare"

Jokerman170 21-10-08 12:27

Re: conduita soferilor (ne)profesionisti in trafic
 
ei is "jmecheri" ;)

mafiozzo 30-10-08 10:31

Re: conduita soferilor (ne)profesionisti in trafic
 
inca odata... tiristi fac ce vor in trafic ! aseara am fost pana in oradea inainte de huedin intr-o curba la dreapta... aveam vreo 90... pe banda din stanga vad un tir care era oprit cu spatele catre mine mi so parut ciudat si am franat.. dupa curba supriza ...un tir frumos in fata mea mai ai ceva de facut cand esti la maxim 20 m de el ?..franezi ca nebunu si strangi din cur si incerci sa il eviti prin santuri ca dupaia tiru ala nici macar sa opreasca sa vada esti bine?

-LEXION- 31-10-08 13:11

Re: conduita soferilor (ne)profesionisti in trafic
 
Quote:

Originally Posted by mafiozzo (Post 1834570)
inca odata... tiristi fac ce vor in trafic ! aseara am fost pana in oradea inainte de huedin intr-o curba la dreapta... aveam vreo 90... pe banda din stanga vad un tir care era oprit cu spatele catre mine mi so parut ciudat si am franat.. dupa curba supriza ...un tir frumos in fata mea mai ai ceva de facut cand esti la maxim 20 m de el ?..franezi ca nebunu si strangi din cur si incerci sa il eviti prin santuri ca dupaia tiru ala nici macar sa opreasca sa vada esti bine?

De atatea ori am patit chestii asemanatoare intre Cluj-Oradea, ca as scrie cateva pagini bune aici....

Acuma cateva saptamani, un tir era in depasire pe linia dreapta din Poieni, il vad, franez, trag dreapta si il blitui, el imi da m.ue si intra inapoi intre masinile care le depasea. Dupa ce ca l-am ajutat , el ma si injura... azi noapte, urcand pe Piatra Craiului, tirul din fata mea, intra in depasire de alt tir, si o termina in varful Pietrii Craiului!...am crezut ca si mor, am mers dupa 2 camioane la 60kmh toata urcarea....m-am enervat, si i-am depasit pe coborare :???: ...cu riscurile de rigoare.

KoKozula 31-10-08 15:32

Re: conduita soferilor (ne)profesionisti in trafic
 
De dimineatza.. mergeam pe varianta manastur-zorilor, si in prima curba de dupa pod, este un semn care zice ca e interzis sa virezi la stanga (spre cimitir). In fata mea, un .. ahmmm.. :D... Tico, matiz .. habar nu am ce era.. un gogosar din asta ... :)) .. incepe sa incetineasca, fara sa semnalizeze. si cand ajunge in drept cu curba baga frana brusca si semnalizeaza stanga. Io il ocolesc prin dreapta si il claxonez. Culmea... ma claxoneaza inapoi :))))

Oare dece ?

UnuFain 31-10-08 15:38

Re: conduita soferilor (ne)profesionisti in trafic
 
poate te stia si te'a salutat :))

r8gordini 31-10-08 22:45

Re: conduita soferilor (ne)profesionisti in trafic
 
tiristii astia merita franati brautal pe urcare, ca isi pierd demarajul si le ia o juma de zi sa urce piatra.
eu am boala in special pe tiristii polaci si unuguri, ei par si mai nesimtiti, macar parte din cei de pe la noi, mai ales noaptea te ajuta la depasiri(semnalizeaza dreapta, etc)

GMan 01-11-08 20:32

Re: conduita soferilor (ne)profesionisti in trafic
 
Apropo de tir-isti : ma duceam si eu catre Dej azi , si nici nu am iesit bine din Cluj , ca dupa podul de la IRA , la intersectia cu Str. Bran , eram pe banda a 2-a si eram la jumatatea unui transportor de masini care era pe banda 1 si era liber in fata pe banda mea ; si il vad pe nenea cu transportorul lui lung de 25 de metri ca incepe sa se bage pe banda mea , fara semnalizare , fara nimic . Daca nu reactionam rapid si nu aveam frane bune , ma baga sub el , sa ma transporte si pe mine la urgente . Dupa ce am tras o sperietura buna , l-am ajuns din urma , il claxonez , blituiesc , el nimic . Nr. MM -**- CRD

Bik3rBoy 20-11-08 10:57

Re: Accidente
 
Prea multa dreptate ai LEXION, si eu stiu pe cineva care isi luase o pisica coupe si a dat cu ea de un pom...si acum e plin de tije. Asta e din pacate. Mult prea multi inconstienti

Kent8 20-11-08 10:58

Re: Accidente
 
ar fi trebuit sa existe o lege...cei cu 1 an de experienta neaparat tractiune fata pana in 50 de cai

ca oricum daca aia 50 de cai is in mintile lor si esti la inceput...nici pe aia nu-i poti tine pe drum dapoi tractiune spate si 150 de cai.
oricum cand vine iarna raspunsul primariei va fii: "zapada iar ne-a luat prin surprindere si de aceea n-am apucat sa curatam drumurile"

Bik3rBoy 20-11-08 11:36

Re: Accidente
 
cam asa ceva...chestia e ca de obicei cand iei carnetu te entuziasmezi asa si ii dai...fara sa ai experienta. Stiu ca asa eram si eu..si eu ii mai dadeam...da de obicei pe unde era liber si totusi cu cap un pic, dar sunt unii care cred ca nu se poate intampla nimic si din pacate mor prea multi :(


All times are GMT +2. The time now is 23:33.

- Copyright 2024 4Tuning