Forum 4Tuning

Forum 4Tuning (https://forum.4tuning.ro/)
-   Dyno Tuning (https://forum.4tuning.ro/175-dyno-tuning.html)
-   -   vag 2.0 tdi 140cp (https://forum.4tuning.ro/175-dyno-tuning/35819-vag-2-0-tdi-140cp.html)

siadimet 26-10-07 10:03

Re: vag 2.0 tdi 140cp
 
bluey,eu cu 525 d remapat ai vazut cum stau cu tine.si ne-am dat si din mers si am fost in fata ta din prima pana in ultima clipa si ma indepartam de tine din ce in ce mai mult.deci sigur masina aia(bmw)avea ceva.sa stii ca sunt f multe bmw-uri cu probleme,debitmetre sau alte chestii.

bluey 26-10-07 10:16

Re: vag 2.0 tdi 140cp
 
Pai am zis eu ca e in toate mintile???
Era un 530D cu unichip ca asa a zis proprietarul.
Poate avea motor de 1,4 sub capota ca se poarta "tuningul" la motoarele astea.
Dar daca faci o socoteala simpla:
Motor de ~180cp + soft + masina cu 600kg mai grea ca a mea.
Acum voi vreti sa spuneti ca ala stock ar fi trebuit sa fie la fel ca mine nuuuu??
Desi are 600Kg in +.
Faceti voi socotelile.
Siadimet poate ne mai intalnim cand va fi mai cald si nu mai am pasageri in masina.
Sa vedem cum stam de fapt.

siadimet 26-10-07 10:44

Re: vag 2.0 tdi 140cp
 
bmw-ul E39 cu motor de 2500 d are 1670 kg si 3000 d are 1690 kg(cu cutie automata).nu stiu cate kg are masina ta,dar sigur nu ai cu 600 kg mai putin.si esti sigur ca nu era 3,0 d de 193 cp?

siadimet 26-10-07 10:46

Re: vag 2.0 tdi 140cp
 
il astept pe avionu in week-end daca ajunge in buzau sa dea un semn.

bluey 26-10-07 15:56

Re: vag 2.0 tdi 140cp
 
Quote:

Originally Posted by siadimet (Post 1168731)
bmw-ul E39 cu motor de 2500 d are 1670 kg si 3000 d are 1690 kg(cu cutie automata).nu stiu cate kg are masina ta,dar sigur nu ai cu 600 kg mai putin.si esti sigur ca nu era 3,0 d de 193 cp?

Ok nu am cu 600kg mai putin.
Atunci explica tu cum si eu si Avionu am stat langa el cu toata plecarea lui mult mai buna decat a mea si mai buna decat a lui Avionu.
Cat de praf sa fie motorul ala?
Culmea e ca mai si pierdea grav teren in mers desi pleca mai bine.
Imi pare rau ca nu a mai stat.Cand am vrut sa ma mai dau odata cu el a disparut ca avea auzenii de politii.

shadowro 26-10-07 16:04

Re: vag 2.0 tdi 140cp
 
eu cred ca 530d e39 e posibil sa ia bataie de la un 140 tdi + soft .. mi se pare foarte plauzibil .. mai ales daca e automat.
initial am crezut ca e vorba de 530 manual aparut in 2006-2007 ... dar vad ca defapt e vorba de e39 ...

bluey 26-10-07 16:10

Re: vag 2.0 tdi 140cp
 
Quote:

Originally Posted by shadowro (Post 1169240)
eu cred ca 530d e39 e posibil sa ia bataie de la un 140 tdi + soft .. mi se pare foarte plauzibil .. mai ales daca e automat.
initial am crezut ca e vorba de 530 manual aparut in 2006-2007 ... dar vad ca defapt e vorba de e39 ...

Pai ala dinaintea modelului actual.
Parca era si un 3.0d 186cp la generatia aceea.
Nu stiu ce E este ca nu imi plac chimicalele si nici bemveurili.

siadimet 26-10-07 19:02

Re: vag 2.0 tdi 140cp
 
Quote:

Originally Posted by shadowro (Post 1169240)
eu cred ca 530d e39 e posibil sa ia bataie de la un 140 tdi + soft .. mi se pare foarte plauzibil .. mai ales daca e automat.
initial am crezut ca e vorba de 530 manual aparut in 2006-2007 ... dar vad ca defapt e vorba de e39 ...

eu cred ca e suficient 525d cu soft sa bata 2,0 tdi cu soft.eu am 525 d remapat si merge mai bine decat 2,0 tdi-urile cu care am incercat.si diferenta e destul de marisoara.

siadimet 26-10-07 19:06

Re: vag 2.0 tdi 140cp
 
Quote:

Originally Posted by bluey (Post 1169249)
Pai ala dinaintea modelului actual.
Parca era si un 3.0d 186cp la generatia aceea.
Nu stiu ce E este ca nu imi plac chimicalele si nici bemveurili.

daca e modelul ca al meu si are motor de 3000 diesel are ori 184 ori 193 de cai.oricare din ele ar fi,daca are un soft bine facut ar trebui sa mearga tare.

zGb 26-10-07 19:07

Re: vag 2.0 tdi 140cp
 
sustin parerea lui siadimet pt ca stiu foarte bine cum trage 2.5/3.0d de la bmw si stiu cum trage si 2.0tdi

ps : bluey normal ca sunt reticent...mai ales cand mi-ai spus ca faci suta in 7.03 secunde era sa-mi pice fatza :)

200SX 26-10-07 19:11

Re: vag 2.0 tdi 140cp
 
Quote:

Originally Posted by zGb (Post 1169546)
ps : bluey normal ca sunt reticent...mai ales cand mi-ai spus ca faci suta in 7.03 secunde era sa-mi pice fatza :)

face suta in 7sec masurat cu G-techul, iar acuratetea g-tecului mai ales ca e unul din primele modele ......

zGb 26-10-07 19:20

Re: vag 2.0 tdi 140cp
 
pai stiu ca e cu g-tech masurat am spus pe paginile trecute ca si mie mi-a dat cu g-tech 6.6 cand aveam remapare si g-tech setat corect...asa ca...g-tech sux :D e bun doar pentru diferente

siadimet 26-10-07 19:23

Re: vag 2.0 tdi 140cp
 
Quote:

Originally Posted by 200SX (Post 1169557)
face suta in 7sec masurat cu G-techul, iar acuratetea g-tecului mai ales ca e unul din primele modele ......

la 7 secunde suta ar trebui sa bata golf 5 gti stock si sa fie pe acolo cu honda ctr.eu am vreo 7,7 sec suta si am mers mai tare decat bluey.e adevarat ca avea si un om in masina,dar si diferenta a fost destula.

bluey 26-10-07 20:11

Re: vag 2.0 tdi 140cp
 
Va tin la curent cu rezultatele care mai apar.
Am nevoie de cineva sa ma invete sa plec.
Se ofera cineva???

siadimet 26-10-07 20:30

Re: vag 2.0 tdi 140cp
 
Quote:

Originally Posted by bluey (Post 1169659)
Va tin la curent cu rezultatele care mai apar.
Am nevoie de cineva sa ma invete sa plec.
Se ofera cineva???

nimeni nu poate sa te invete sa mergi cu masina TA.o sa descoperi singur .


All times are GMT +2. The time now is 15:04.

- Copyright 2026 4Tuning