![]() |
Re: Audi TT vs BMW Z4 vs Nissan 350Z
Am votat Nissan 350 Z ... Japonez , fidel ... si nu numai :twisted:
|
Re: Audi TT vs BMW Z4 vs Nissan 350Z
1. AUDI TT(:twisted: )(audi au facut numai maini klumea,TT fiind unq dintre ele)
2.NISSAN 350Z(:evil: )(arata si suna promitator,dar nustiu pe mine nu ma incanta) 3.BMW Z4( :???: ...nu-mi place de nici o culoare...cea mai praf masina de la bmw<dupa parerea mea>) |
Re: Audi TT vs BMW Z4 vs Nissan 350Z
Am ales bmw-ul ; are consumul cel mai mic, cel mai mic pretz, el mai mic tonaj, se inkdreaza in 5.7 spre deosebire de nissan ( 5.8) pana la suta, dimensiuni reduse fatza de tt ( nissan-ul nu-l mai iau in calcul ) . Km atat , cred . Oricum , nu e d Bucale...
|
Re: Audi TT vs BMW Z4 vs Nissan 350Z
Ce e asa de grozav la TT ma rog? pana la ultimul redesign, avea un motor atrofiat, si o tinuta de drum care lasa de dorit... pe scurt, era o masina de gagici, fiindca doar cum arata era singura chestie misto la el... ce-ti trebuie tractiune integrala la o masina ca asta? o duci cumva prin nameti de zapada la munte? nu... Toata lumea crede ca tractiunea integrala te scuteste de la a trebui sa inveti sa conduci cum trebuie, si cand vremea nu e buna, si cand vrei sa mergi repede pe strada si pe circuit... din pacate insa, majoritatea timpului (pana ajungi la numere de putere mari), masinile cu tractiune pe spate o sa fie mereu mai rapide pe pista...
Acum ca au mai marit puterea si au mai lucrat la suspensie e o masina bunicica, si care-mi place, dar nu as cumpara-o vreodata, pentru ca inca nu are cine stie ce putere, si e SCUMPA ca naiba, mai ales cand iti dai seama ca orice fleac cat de mic este optional, si costa de te usuca... Dupa mine, daca iti place TT-ul si ai bani destui, atunci asteapta pana iese TT RS, si aia o sa fie o masina grozava... multa putere, tinuta de drum buna, etc... 350Z-ul mie nu-mi place... mi-a placut initial, dar cifrele de performanta lasa MULT de dorit... sigur, poti sa pagi $50,000 in motor si sa o faci racheta, dar de ce ai faceo? Ma oftica ca acelasi motor poti sa ti-l pui in mai toata gama de masini de la Nissan (in America de Nord, nu in piticaniile din europa), ca l-au prostituat la maxim, si acum nu mai e nimic special de el... plus ca design-ul deja a imbatranit.... Daca iti place 350Z-ul, eu zic sa mergi pe un Infinity G37, fiindca arata mult mai bine, si este mai luxos.... BMW Z4 mie mi-a placut de cand a iesit, si avand in vedere ca are si performantele de rigoare, si face bine in toate testele, dupa mine eu asta as alege. Am vazut la pista si la liniute, si la slalom cateva Z4 M si mergeau bine de tot, deci daca ti-o poti permite, Z4 M ar fi o alegere grozava, chiar daca foloseste vechiul motor de M3. Pe scurt, intre versiunile normale, as alege Z4, dar daca banii nu sunt o problema, intre TT RS si Z4 M, as alege AUDI fara prea multa ezitare.... Daca cumparatorul vrea un coupe sportiv si luxos, atunci dupa mine Infinity G37 e alegerea perfecta.... E la fel de performant ca un bmw 335i, mult mai ieftin decat un bmw 335i, si arata EXCELENT! |
Re: Audi TT vs BMW Z4 vs Nissan 350Z
Quote:
In ton cu topicul acuma :)...2 filme de descarcat, teste de la Fifth Gear cu Audi TT, BMW Z4 si Nissan350z :) http://piranha.excom.us/details.php?id=16261 http://piranha.excom.us/details.php?id=16410 |
Re: Audi TT vs BMW Z4 vs Nissan 350Z
Am votat Nissan 350z ... de ce ? pt. ca are un design agresiv & motorul este f. puternic ... :D
|
Re: Audi TT vs BMW Z4 vs Nissan 350Z
Quote:
hai sa-ti arat eu ce se poate face dintr-o masina de gagici cum ii zici tu...integrala asa k sa inveti sa conduci pe ea...tuning si exterior,si interior si motor...bateam m3 pe 400m knd aveam doar chip |
Re: Audi TT vs BMW Z4 vs Nissan 350Z
CZR lasa-l frate ca tu nu vezi ca integrala el o vede cum e la ARO..de urcat pe zapada... stie el sa plece cu FWD sau AWD mai bine ca tine cu 4x4... si el conduce mai bine pe curbe decat tu cu integrala
hahahahahahahahahahhahahaha l-au tampit americanii /canadienii aia cu rwd :))) la 23 de ani el crede ca 4x4 e numai de zapada...merita cezare sa te certi cu asa ceva? |
Re: Audi TT vs BMW Z4 vs Nissan 350Z
[QUOTE=carutasu;1164121]Pe pista probabil ca da.Pe o proba special de raliu (si ma refer raliu de asfalt) nu insa.Mult mai sigur si mai stabil (implicit mai rapid) vei lua cu o integrala o succesiune de curbe stanga dreapta decat cu o masina cu propulsie, chiar daca prin caracterul ei mai supravirator, a doua va lua mai usor in general o curba luata individual.[QUOTE]
domn profesor, observ ca va place teoria, dar in lumea reala avem nevoie si de gandire practica alfel ramanem niste roboti ca dumneavoastra :lol: :lol: intre ce awd are TT pe el, si cu ce frane si suspensie are la dispozitie, eu iti spun sigur ca Z4 o sa tot castige... fifth gear sunt niste retardati distrusi si complet nesarati.... nu pot sa-i gust de nici un fel |
Re: Audi TT vs BMW Z4 vs Nissan 350Z
Quote:
chiar trebuie sa redeschidem subiectul? fa mata un search si vezi singur... dar daca ai batut si tu masini gen M6, Z06, si 911, poate ma repet ca la sfarsitul zilei imi plac masinile, si daca tu ai una bengoasa deabia astept sa vad ce ai... deci fara cearta, hai zimi ce ai tu :lol: ;) |
Re: Audi TT vs BMW Z4 vs Nissan 350Z
Quote:
|
Re: Audi TT vs BMW Z4 vs Nissan 350Z
Quote:
|
Re: Audi TT vs BMW Z4 vs Nissan 350Z
Subaru STI? cu ala te compari? mda, inteleg exact nivelul tau de putere, ca sunt multe din astea aici la pista in fiecare saptamana... nu e rau, dar mai e cale lunga de tot... lunga....
un filmulet scurt facut de unul din clubul nostru local... are aproape exact aceleasi piese pe masina care le am si eu... pentru cultura generala, HOM inseamna high octane mode, care-l folosesti cand pui benzina de 110+, si iti da de la 60 de cai in plus la roti in sus, depinzand de cat de mult ai modificat restul :) de obicei, cam 70-90 in plus la roti... e misto normal, dar scump... insa pentru pista sau adversari adevarati e de nelipsit :) http://videos.streetfire.net/video/7...30015edafc.htm |
Re: Audi TT vs BMW Z4 vs Nissan 350Z
Quote:
|
Re: Audi TT vs BMW Z4 vs Nissan 350Z
nu cred ca pricepi... asta e masina de 11.8 -11.9 pe 400, cu amaratul ei de LSD pe amaratul de FWD... normal, pe o masina awd ar face probabil 10.8-10.9 cu aceeasi putere e altceva si normal nu contest asta, doar zic, cat scoate ca sa vezi exact...
si asta la altitudine de 1300 de m, la cat e pista noastra... pana-mi spui ca altitudinea nu afcteaza masinile turbo, te scutesc de asta si iti spun ca afecteaza cat de repede se spool turbo-ul, deci diferenta se simte... avem niste maniaci care mereu calculeaza "altitudinea reala" in timpul cand e pista deschisa, si ele confirma diferentele de timpi... daca nu sunt cam 17 grade si nu e uscat uscat aerul, cat te-ai chinui, nu o sa bati nici un record personal, si pot sa atest la asta, ca si eu ma duc cat de mult pot... chipurile, altitudinea reala intro noapte calduroasa e cam de 5000-5500 ft.... comparativ cu aia care sunt in zone la nivelul marii, din timpii care zic ei ca ii scot, suntem cam 0.3-0.4 secunde mai inceti, cu exact aceleasi modificari pe masina... |
| All times are GMT +2. The time now is 21:15. |
- Copyright 2026 4Tuning