![]() |
Re: Soferul si masina
dupa cum am spus pe la inceputul acestui topic (cred :)) ) masina conteaza f mult cand e vorba de o liniuta ceva.
adica dc am eu o masina cu acc de 8 sec=100 km si vii u cu masina de 13 sec=100km e clar ca nu imi trebuie ani de exp in a sofatului sa te fac..[nu ma refer aici la specimenele care NU stiu sa conduca ci la soferi normali] dar dc te intreci pe un circuit mai dificil sa zicem (nu transfagarasan) chiar in oras in trafic aici vine exp soferului. :) parerea mea :P |
Re: Soferul si masina
:-) iar prin oras prin trafic? se pare ca asta e ideea de indemanare ideala...cursele prin trafic...
eu cred totusi ca te distrezi mai mult pe drumul de la Vidraru pana la Balea Lac decat prin oras...indiferent in ce masina esti...si daca te mai tin franele dupa aia poti sa si cobori spre Sibiu si chiar ca nu iti mai trebuie soferie petru cateva zile macar aici daca gresesti sanele de a mai lua pe cineva cu tine sunt mai mici decat in oras...te duci singur in rapa si nu iei cu tine pe cineva care se duce la METRO sa isi ia una alta |
Re: Soferul si masina
frateee terminati cu ideea asta : curse prin trafic... nu esti mai bun cu nimic daca ajungi din punctul a in punctul b printr-o ``cursa prin trafic`` ... daca vrei sa arati ca ai sange in stim noi ce... du-te frate si ia-te la trante cu un urs :D
|
Re: Soferul si masina
Quote:
vreau la vara sa emrg la hungaroring sa fac cateva ture (nu neaparat cu masina mea, ci cu niste amici cu GTI, S3, RS4...)si in germania la Sachensring pt un curs de pilotaj de 3 zile... e cineva interesat? serios..nu doar vorbe? |
Re: Soferul si masina
Quote:
|
Re: Soferul si masina
detalii despre cursul din geramnia?
date zile...locatie mai precis...costuri implicatii?e nevoie de asigurare speciala ca sa intru cu masina pec ircuit? eu vroiam sa fac un weekend la Nurburgring dar nu am cu cine aici si din cat am aflat pana acum e prea periculos pt experianta de circuit=0 sa faci prima dat nurbugring |
Re: Soferul si masina
fery, uite aici... costuri ar veni cam ~200 de euro 2 zile. plus cazare, masa, drum...etc..eu zic ca un 500 de euro ar fi fair..da riti iei licenta ;)
http://www.sachsenring.de/index.php?id=271 la hungaroring anul trecut era ~40 de euro ziua de circuit..sa te dai cu ce ai... |
Re: Soferul si masina
si perioada care ar fi?tu ai zis la vara...dar cand anume?sau nu ai o data precisa?
|
Re: Soferul si masina
nu...aia o stabilim in fct de cine rvea sa vina..sa fie ok pt toti. noi deja suntem 5-6-7..
|
Re: Soferul si masina
Quote:
|
Re: Soferul si masina
Condusul unei masini tine foarte mult de atentie. Nu-mi spune ca pe 400 m la o cursa, tu te uiti asa in fatza si schimbi treptele.
In linie dreapta esti atent la start, esti atent la turatzie, esti atent in stanga sau in dreapta ta ca sa vezi unde se afla rivalul, te mai uiti la temperatura, te uiti la drum sa nu-ti sara ceva in fatza, sa-i faci loc celuilalt daca are ceva in fatza si n-are timp sa evite sau sa franeze. Ti se pare ciudat, insa cu sigurantza le faci pe toate astea. |
Re: Soferul si masina
Cineva care graieste adevarul:-)
|
Re: Soferul si masina
de acord in tot ce zici.
normal ca te uiti si in stanga si in dreapta... ca doar nu te-oi duce ca boul in ala daca a pus frana brusc sau daca a trebuit sa se bage in fata ta ca pe banda lui a aparut ceva/cineva.. si de acord si cu chestia ca in general trebuie sa fi atent cand conduci o masina (chiar si in parcare :D) ziceam doar ca dc esti in trafic conteaza foarte mult experieta pt a-ti asigura victoria..(vorbeam despre o cursa nu despre condus in general.) pe cand daca esti la o liniuta eu cred ca mai importanta este masina. asta repet dc ambii soferi stiu cand sa schimbe viteza si toate celelalte chestii... |
Re: Soferul si masina
Repet! Lasati condusul agresiv in oras ca nu e distractie sa calci vreo baba sau sa pocnesti alta masina...; sa nu ne riscam aiurea ca n-avem nimic de castigat daca ii aratam celui de langa noi la semafor ca suntem mai buni, cand riscam viata la o gramada de persoane, riscam amenzi si permise.
In oras nu e de joaca!!! |
Re: Soferul si masina
decat daca e in NFS....
|
| All times are GMT +2. The time now is 10:40. |
- Copyright 2026 4Tuning