![]() |
Re: Resoftare Ford Focus RS 2.5 T - SKN
Quote:
2. Si eu cred ca vor aparea solutii electronice mai bune, cu trecerea timpului, drept dovada rezultatul final SKN de 370.9 Hp a fost obtinut dupa 3 sedinte de resoftare. Nu cred totusi ca vor aparea inbunatatiri majore datorita unor limitari fizice ale configuratiei originale, injectoarele ating (ating, nu se apropie) duty cycle -ul maxim, iar datorita eficentei volumetrice a motorului de 2.5L la turatii inalte turbina trebuie sa compenseze cu turatii mari ale axului si astfel incinge aerul peste randamentul intercooler-ului original. |
Re: Resoftare Ford Focus RS 2.5 T - SKN
Nu cred ca Bogdan, defapt sunt sigur ca nu vorbea de SKN sau alta firma care se ocupa de softuri. El zicea doar ca nu in liniute se masoara softurile si a dat un exemplu banal cum ca orice tuner poate baga 2.0 bari in masina, da 2 liniute, le castiga si gata este cel mai tare. Era doar un exemplu absurd, fara referire la SKN, RBN, Superchips, etc
|
Re: Resoftare Ford Focus RS 2.5 T - SKN
Mi se pare bun rezultatul de 370 hp, doar din soft..Oricum din ce zici tu Andrei se pare ca Rs-ul nu e un motor prea usor tunabil?
|
Re: Resoftare Ford Focus RS 2.5 T - SKN
Quote:
Ca sa reamintim celor care au trecut in graba peste posturi: Focusul RS despre care se discuta initial resoftat SKN reusea performanta de a fi perfect egal cu un Leon Cupra cu o putere de circa 300-330 de cai dupa ce inainte de resoftare peste 3 lungimi de masina desparteau aceste masini. Dupa ce a facut pasul la Superchips veti vedea in filmele de mai jos daca a reusit sa castige sau sa piarda ceea ce castigase. https://www.youtube.com/watch?v=tdWuv0qFY3I https://www.youtube.com/watch?v=qikugsCFhWs https://www.youtube.com/watch?v=REQL5QTfkNc |
Re: Resoftare Ford Focus RS 2.5 T - SKN
PAREREA MEA AR FI SA SE PREZINTE LA START CATE O MASINA TFSI DE LA SKN RBN REVO SUPERCHIPS SI ALTII ,,, MODIFICATE DUPA PLACEREA FIECARUIA SI ATUNCI SE VA VEDEA DIFERENTA
DPDV personal pot spune ca fordul este inca la inceput , intercoolerul il dezavantajeaza enorm , aerodinamica dezavantajeaza cursele de drag si e prima oara cand o spun dar masina asta are cuplu prea mare { 590 nm}pt a-l pune pe asfalt eficient ,etc, pe viitor sunt convins ca va fi un adversar redutabil pt masini foarte rapide. |
Re: Resoftare Ford Focus RS 2.5 T - SKN
singurul raspuns FORD SE AFLA IN FATA SEATULUI
asa se vede din filmare ........ |
Re: Resoftare Ford Focus RS 2.5 T - SKN
Quote:
Imi cer scuze....dar chiar nu te-am vazut la breaza ;) iar vorbesti din povesti asa cum ai facut cateva posturi mai sus!!! Ziceai ca nu intelegi dece unii vorbesc aiurea in ne cunostintza de cauza....tu ce faci acum??? Sti ce este un tachet??? |
Re: Resoftare Ford Focus RS 2.5 T - SKN
Quote:
|
Re: Resoftare Ford Focus RS 2.5 T - SKN
Ca eram ca nu eram de fata , erau alte persoane de fata la breaza care confirma ca ai recunoscut ca ai pompa.
Oricum eu nu ma astept sa recunosti cum ai stat cu Focusul pentru ca stiu cum a fost intre noi : Eu cu Nadir 130 kg in masina si tu singur si erai in spate la cel putin 1 masina intre noi ca mai apoi sa aud ca ai stat in bara mea spate . Deci nu stiu cine vb aiurea In filmuletele alea nu se vede nici o diferenta concludenta intre masini mai mult am auzit ca tu aveai anvelopele de iarna si focusul de vara si LOL afara mai si ploua. |
Re: Resoftare Ford Focus RS 2.5 T - SKN
Quote:
el a zis ca dupa filmare, poti sa-ti dai seama care soft e mai tare. iar din filmare softul RBN (adica pleaca de la o putere mai mica, si bate o masina mai puternica) s-ar fi inteles ca e mai tare. ma indoiesc ca e chiar el cea mai in masura persoana sa spuna care e mai tare dintre SKN si superchips. tocmai asta am zis ca nu masina care castiga o liniutza are neaparat cel mai bun soft. si cred ca daca vine vorba de softuri impinse stim la cine sa ne gandim...dar sigur SKN nu e in top la treaba asta... asa cum a spus si NEO007. pe de alta parte, RSul a scos prin UK putini cai decat declara fabrica..parca 280 sau asa ceva. http://www.evo.co.uk/videos/trackday..._golf_gti.html deci nu m-ar mira ca dupa un soft respectabil sa ajunga unde ar ajunge si o cupra..adica gen ~330 de cai |
Re: Resoftare Ford Focus RS 2.5 T - SKN
Quote:
PS: Blocantul lui nu-l pune nimeni la socoteala??? |
Re: Resoftare Ford Focus RS 2.5 T - SKN
La peste 100 kmh nu cred ca se mai pune problema de aderenta. Si iarasi din cate am mai citit eu, in mers, respectiv pe aderenta buna, la viteze mari, un blocant doar iti creste pierderile in transmisie. Si ca sa fie off topic complet a cantarit cineva pe bune Cupra? Si eu am tot 1450 kg in carte ca si WRC.
|
Re: Resoftare Ford Focus RS 2.5 T - SKN
Quote:
|
Re: Resoftare Ford Focus RS 2.5 T - SKN
Se pare ca aici se intampla altceva .RBN and co. vs Superchips . Cel putin asa vad eu .
RBN : In fiecare post al tau se gaseste Superchips mai slab decat SKN . Ok ai zis asta de cel putin 100 de ori pana acum si vad ca nu intereseaza pe nimeni si nu te baga nimeni in seama. Nu te-ai saturat ???? Eu sincer m-am saturat ca am ajuns sa ma contrazic cu RBN and co. si asta ma plictiseste. |
Re: Resoftare Ford Focus RS 2.5 T - SKN
Quote:
|
| All times are GMT +2. The time now is 11:01. |
- Copyright 2026 4Tuning