Forum 4Tuning

Forum 4Tuning (https://forum.4tuning.ro/)
-   Alte discutii VW (https://forum.4tuning.ro/323-discutii-vw.html)
-   -   VW Vento - Proprietari (https://forum.4tuning.ro/323-discutii-vw/43290-vw-vento-proprietari.html)

youlenin 15-11-12 11:45

Re: VW Vento - Proprietari
 
salutare. stie careva ce e plasticul ala (alb cu galben, seamana cu un filtru de benzina de la dacii) de pe furtunul care merge de la motor la servo-frana. poate acest plastic(filtru) ce o fi el sa afecteze franele. intreb din cauza ca de cand am luato acel plastic era invelit in banda izolatoare, si cand am umblat odata la el si l-am miscat a inceput sa fasaie! motor 1.8, aam, 55kw. am schimbat placutele de frana si tot a mare a ramas cursa pedalei de frana! va multumesc
:sad:

MadAboutGolf3 15-11-12 11:58

Re: VW Vento - Proprietari
 
Quote:

Originally Posted by youlenin (Post 5248874)
salutare. stie careva ce e plasticul ala (alb cu galben, seamana cu un filtru de benzina de la dacii) de pe furtunul care merge de la motor la servo-frana. poate acest plastic(filtru) ce o fi el sa afecteze franele. intreb din cauza ca de cand am luato acel plastic era invelit in banda izolatoare, si cand am umblat odata la el si l-am miscat a inceput sa fasaie! motor 1.8, aam, 55kw. am schimbat placutele de frana si tot a mare a ramas cursa pedalei de frana! va multumesc
:sad:

nu mai bine faci niste poze la piesa cu pricina si le postezi ? nu aici, ci la zona tehnica, toate post-urile tale nu sunt incadrate corect aici, aici e doar zona de prezentare a membrilor, problemele le poti posta pe zona tehnica.
referitor la ce zici tu, cred ca te referi la traseul de vacuum dintre tulumba si motor, iar daca ai pierderi si trage aer fals, atunci clar ai probleme si cu franele.

youlenin 15-11-12 13:31

Re: VW Vento - Proprietari
 
2 Attachment(s)
Quote:

Originally Posted by MadAboutGolf3 (Post 5248890)
nu mai bine faci niste poze la piesa cu pricina si le postezi ? nu aici, ci la zona tehnica, toate post-urile tale nu sunt incadrate corect aici, aici e doar zona de prezentare a membrilor, problemele le poti posta pe zona tehnica.
referitor la ce zici tu, cred ca te referi la traseul de vacuum dintre tulumba si motor, iar daca ai pierderi si trage aer fals, atunci clar ai probleme si cu franele.

pai daca as sti sa postez poze as faceo, iar cat despre zona tehnica chiar nu stiu unde este pe forum. am postat aici deoarece cand mi-am facut cont am vazut ca se raspunde si aici la intrebari tehnice! merci de rasp.(am incercat sa pun niste poze)

youlenin 16-11-12 19:16

Re: VW Vento - Proprietari
 
imi poate spune cineva ce este chestia galbena din pozele din topical din post-ul de mai sus, si daca da imi puteti raspunde la intrebarile din precedentele doua post-uri! va multumesc.

mafteicon 26-01-13 20:46

Re: VW Vento - Proprietari
 
salut d-lor colegi,
astazi am gasit contragreutatea de pe planetara (dreapta) desprinsa de pe pozitie si a trebuit sa o tai.
as cere parerea cuiva care nu presupune, cineva care chiar stie daca fara aceea contragreutate se pot face km in continuare fara sa afecteze cutia de viteze?...sau altceva ...ma gandesc ca neamtul nu a pus-o degeaba.
sau cineva care este tot in situatia mea si merge demult asa fara probleme?:?:
multumesc anticipat celor care se gandesc la problema mea.

paul_ral 26-01-13 22:21

Re: VW Vento - Proprietari
 
Quote:

Originally Posted by youlenin (Post 5250704)
imi poate spune cineva ce este chestia galbena din pozele din topical din post-ul de mai sus, si daca da imi puteti raspunde la intrebarile din precedentele doua post-uri! va multumesc.

Supapa unisens

paul_ral 26-01-13 22:22

Re: VW Vento - Proprietari
 
Quote:

Originally Posted by mafteicon (Post 5335778)
salut d-lor colegi,
astazi am gasit contragreutatea de pe planetara (dreapta) desprinsa de pe pozitie si a trebuit sa o tai.
as cere parerea cuiva care nu presupune, cineva care chiar stie daca fara aceea contragreutate se pot face km in continuare fara sa afecteze cutia de viteze?...sau altceva ...ma gandesc ca neamtul nu a pus-o degeaba.
sau cineva care este tot in situatia mea si merge demult asa fara probleme?:?:
multumesc anticipat celor care se gandesc la problema mea.

Se poate circula si fara contragreutate

mafteicon 27-01-13 08:31

Re: VW Vento - Proprietari
 
mersii Paul, am toata increderea...O zi buna!

CryForD 28-01-13 17:16

Re: VW Vento - Proprietari
 
Quote:

Originally Posted by mafteicon (Post 5336116)
mersii Paul, am toata increderea...O zi buna!

Salut, eu circul asa de aproximativ un an si nu am observat nimic suspect la directie.

mafteicon 28-01-13 20:12

Re: VW Vento - Proprietari
 
OK. problema ingrijorarii mele este sa nu distrug ceva la cutie privind lungimea,
dar fiind prisa in ambele capete nu ar trebui sa se intample absolut nimic.
ex:o teava scurta prinsa in strung se poate prelucra...dar in momentul in care scoti teava destul de mult nu se poate strunjii la capat decat daca o sprijini cu o mandrina ,
planetara noastra avand doua puncte de sprijin cu siguranta nu vor aparea uzuri din cauza ei.
mersii mult ptr. incurajare.:D

bzsa 28-06-13 13:42

Re: VW Vento - Proprietari
 
salutare
stie cineva daca motorasul de la geamurile electrice fata st+dreapta sunt la fel sau difera? ,pe mine m-ar intereas pe dreapta un motoras

ErdVento 19-09-13 08:19

Re: VW Vento - Proprietari
 
Buna baieti,
sunt in cautare de 4 jante de otel pe 15' 4X100 pt. masina mea, dar nu prea gasesc originale VW, intrebarea mea este daca cele de Renault, Dacia(Logan), Opel, GM se potrivesc sau trebuie sa fiu atent la ceva anume (et, gaura centrala,etc).?

01_DOX 14-05-14 08:59

Re: VW Vento - Proprietari
 
Buna baieti!
As dori sa va cer parerile. Am achizitonat un Vento. 1.8 :) merge super bine. Doar ca ieri nu mi se mai inchideau usile pe dreapta. :( am inchidere centralizata pe vacum. ce pot verifica fara sa il duc la service? Si a doua intrebare este despre geamurile electrice. Usile din spate au releu, sau siguranta separata? pe fata imi functioneaza perfect. Cele de pe spate nici nu misca :(

giorgiana 14-05-14 10:39

Re: VW Vento - Proprietari
 
Quote:

Originally Posted by 01_DOX (Post 5705560)
Buna baieti!
Doar ca ieri nu mi se mai inchideau usile pe dreapta. :( am inchidere centralizata pe vacum. ce pot verifica fara sa il duc la service? Si a doua intrebare este despre geamurile electrice. Usile din spate au releu, sau siguranta separata? pe fata imi functioneaza perfect. Cele de pe spate nici nu misca :(


Si eu am probleme cu inchiderea,din pacate de fiecare data a trebuit s-o duc in service, si s-a rezolvat, acum din nou m-a lasat. Asta e o problema in general de iarna cand ingheata.
Iar cu geamurile, inainte de toate vezi ca ai un buton in bord pe mijloc, care blocheaza sau nu geamurile de pe spate.
Cand am avut probleme cu ele, le-au desfacut niste inteligenti de la un service, si i-au pus pe interior la un geam un lemn, care il tine sus, si el nu mai functioneaza deloc. Avea o mufa, care i-a decuplat-o ca sa nu mai mearga in gol.
Costul unui motoras ajunge la 1000-1200 de lei nou, poate gasesti la dezmembrari mai ieftin , in caz ca sunt stricate.
Cele de pe spate se strica mai greu, pentru ca nu sunt atat de uzate motorasele, dar verifica sa nu ai ...lemne ca mine :))
S-o stapanesti sanatos! Sunt niste masini foarte bune, pline de viata la 1,8 , eu am fost f multumita de ea, si inca o tin pentru ca pretul de piata de "800-900" de euro nu renteaza vanzarea...

01_DOX 15-05-14 06:12

Re: VW Vento - Proprietari
 
Mersi ~georgiana~. Ai dreptate. E foarte bun motorul si in putere! Despre pret asa am dat si eu ;))


All times are GMT +2. The time now is 05:21.

- Copyright 2026 4Tuning