![]() |
Re: VW Vento - Proprietari
Quote:
|
Re: VW Vento - Proprietari
In lipsa unui asemenea grup pe facebook, cel putin in Romania am decis sa infiintam un grup pentru posesorii golf 3/vento.Pentru discutii legate de masinile noastre, probleme care nu si-au gasit rezolvarea pe forum sau pentru raspunsuri mai rapide la problemele fiecaruia si nu numai sunteti asteptati acolo.
Puteti cauta grupul "Golf 3/Vento" sau link direct: https://www.facebook.com/groups/107729462699344/ |
Re: VW Vento - Proprietari
Youlenin, din ce spui tu, maneta este pentru cruise control. Ce motorizare ai? Pentru a vedea daca e funcțional, mergi pe un drum cu viteza mai mare de 30 km/h și la o anumita viteza, acolo unde vrei tu treci butonul pe ON și apesi SET. in mod normal ar trebui ca mașina sa mențină viteza dorită. Poti dezactiva CC īn momentul apăsării pedalei de frānă și/sau ambreiaj, precum si la trecerea butonului de pe maneta īn poziția OFF
|
Re: VW Vento - Proprietari
Quote:
|
Re: VW Vento - Proprietari
CC-ul este un optional rar pe benzinarele din Europa, dar un accesoriu des intālnit pe Jetta 3 in SUA. Marea majoritate a instalațiilor nu functioneaza datorita unor lipituri de slabă calitate efectuate in calculatorul tempomatului. Poți citi pe topicul meu despre aceasta instalație și vei observa piesele componente.
|
Re: VW Vento - Proprietari
Stie cineva cum se regleaza relantiul la 1.9d(fara turbo) cod motor 1y, dupa ce se incalzeste motorul sta putin sub 900 si cam tremura masina, vreau sa il mai ridic putin
|
Re: VW Vento - Proprietari
Quote:
|
Re: VW Vento - Proprietari
Este vre-un coleg care are drum spre Brasov sau este din Brasov si are drum in Bucuresti in perioada urmatoare?
|
Re: VW Vento - Proprietari
Salut. Poate sa imi zica si mie careva care e diferenta dintre motorul de 1.8 aam si celelalte de 1.8! De ce are puterea mai mica. e mai economic sau care e spilu ca nu am intele. si imi poate sugera cineva un site de piese mai bun. merci
P.S. pt posturile mele trecute. Din pacate nu am cc, firul de la maneta care e pt cc atarna pe maska de la volan. P.S.S stie care vreun tutorial despre cum se monteaza leduri la ceasurile din bord. Am pus la termotronic si la gurile de aer, se mai pot monta si in alte locuri decat cele mentionate. ms. nu prea mai este actiune pe acest forum, din pacate .:sad: inca ceva, am probleme cu incalzirea, nu incalzeste interiorul nici daca motorul e cald. e posibil sa fie de la chestia aia electronica din climatronic. am vazut ca nu e pe cabluri e electronica si banuiesc ca dupa 19 ani se poate strica. si inca o problema, am schimbat garnitura de la capacul de supape(culbutori) si nu e buna de nimic, are niste nituri metalice si tabla prin interiorul ei si nu e buna de nimic, am avut probleme de cand am montato, cand am puso prima data am mers 3 km si cand am oprit credeam ca am luat foc din cauza uleiului care a curs pe galerie. cea pe care am schimbato era dintr-un material gen carton si nu curgea cum face asta. inca am probleme cu ea, si daca se strica suruburile de pe chiuloasa care tin capacul se pot schimba doar suruburile sau trebuie sa schimbi chiuloasa. scuzati nr mare de intrebari dar nu am la cine apela sa ma ajute in aceasta privinta! |
Re: VW Vento - Proprietari
Sunt 2 tipuri de bolturi de prindere a capacului de la culbutori, de aici si cele 2 tipuri de garnituri pentru capac - de plută și de cauciuc. Trebuie să știi de care să comanzi, piese se găsesc ușor.
Referitor la aer, cred ca ai clapeta de comandă blocată sau motorul de comandă a clapetei nu funcționează. |
Re: VW Vento - Proprietari
Quote:
|
Re: VW Vento - Proprietari
Da, īți trebuie garnitura din plută și vei rezolva problema cu garnitura. Cat despre thermotronic, da-mi mailul tau si iti trimit tot ce am referitor la acest sistem.
|
Re: VW Vento - Proprietari
Quote:
poti folosi o bormasina sa dai fiecare capsa jos de pe garnitura, apoi se va etansa cum trebuie. am avut si eu aceeasi problema si inca 2 amici care si-au luat garnituri noi din cauciuc cu insertie metalica. iei o bormasina si un burghiu mare si dai jos capsele. referitor la problema caldurii, aeroterma are niste clapete de directionare a aerului, iar acestea sunt din tabla, au niste gauri foarte mari si sunt imbracate intr-un burete. avand in vedere vechimea masinii buretele acela e probabil sa fi iesit tot prin grilele de aer bucatica cu bucatica, s-a uscat/exfoliat si a plecat de acolo si selectorul rece-cald nu mai separa aerul si de aici lipsa de caldura, in loc sa inchida traseul de aer rece, sa directioneze aerul prin traseul de incalzire, face posibila trecerea aerului prin clapeta si intra rece. |
Re: VW Vento - Proprietari
Quote:
|
Re: VW Vento - Proprietari
Quote:
apoi ai toata cate un surub cap hexagonal cheie 8 langa stalpi la usi si apoi mergi pe conturul bordului si mai ai cateva, dar pana sa ajungi la ele trebuie sa dai jos toata plasticaria de la bord de la nivelul genunchilor, trebuie sa scoti si consola de mijloc pe care nu o poti scoate fara sa scoti manerul de frana de mana. trebuie sa demontezi blocul de lumini, ceasurile, panoul de climatizare si apoi mai e partea de aeroterma care e mai dificila e chin mai ales daca o faci singur si nu stii in ce te bagi. |
| All times are GMT +2. The time now is 13:08. |
- Copyright 2026 4Tuning