![]() |
Re: VW Vento - Proprietari
Este canistra de vapori, in partea inferioară nu are niciun furtun. Monteaz-o la loc
|
Re: VW Vento - Proprietari
...saluti prieteni...am o mare problema...nu gasesc niciunde macara vw vento electrica stanga fata...vento model 1994...sau macar kitt de reparare a vechii macarale...ma poate salva cineva cu vreun pont?...v-as fi tare recunoscator...
|
Re: VW Vento - Proprietari
am si eu o problema la vento 1.8 benzina din 94. nu trage bine, cand apas pedala mai tare parca se ineaca,greuse tureaza mai mult de 2000 de turatii,la deal trage foarte greu.am pus-o pe calculator si mi-a dat eroare la senzorul de la arborele cotit.se poate sa nu traga din cauza asta? unde este pozitionat senzorul asta? va rog dati-mi un sfat.multumesc
|
Re: VW Vento - Proprietari
daca are cineva butoanele de la clima ,m-ar interesa pe mine ,al meu nu mai merge decat pe prima si ultima treapta,are cevaprob de contact
|
Re: VW Vento - Proprietari
Daca intereseaza pe cineva:
https://forum.4tuning.ro/331-sibiu/15...ml#post5089664 Pana acum avem 150 de masini trecute pe lista. |
Re: VW Vento - Proprietari
Salut! Am si eu un vento din 93 si vreau sa schimb amortizoarele(telescoapele) ca am impresia ca astea montate au cam trecut. de exemplu daca apas pe potbagaj face un balans imens ca si atunci cand merg prin gropi, parca sunt cu barca. vreau si eu pareri care sunt mai bune, pe ulei sau pe gaz, si care poate maresc putin garda la sol a masini ca m-am plictisit sa agat fiecare denivelare. si inca ceva, daca schimb jantele si imi pun pe 15 se mai ridica masina putin sau nu? multumesc tuturor. :???:
|
Re: VW Vento - Proprietari
Cumpar frana de mana de vento complecta fara rupturi sau defecte ma intereseaza sa fie in stare buna .
|
Re: VW Vento - Proprietari
Pentru drumurile noastre recomand pe ulei. Ca marca, depinde de buget. Mergi pe Boge sau Monroe. Daca ai jante pe 14, poti folosi anvelope cu balon mai inalt. Scimbarea jantelor pe 15 te obliga sa cobori talonul. Eu am 205/55/15 si mai are un pic pana la talerul telescopului.
|
Re: VW Vento - Proprietari
Quote:
|
Re: VW Vento - Proprietari
De ridicat nu se ridica prea mult, trecerea de la balonul de 60 la cel de 50 (asa cum specifica manualul) este compensata de trecerea de la janta de 14 la cea de 15. Schimbarea telescoapelor stock nu afectează inalțimea masinii. Doar trecerea la alte arcuri, pentru drumuri grele poate duce la cresterea inaltimii. Daca bataia se aude la trecerea peste denivelari sau gropi, poate fi de vina telescopul, in cazul gropilor maricele, la cele mici zgomotul poate proveni si de la rulmentul din flansa amortizorului.
Chiar si cu telescoape noi, cu arcurile vechi, masina se va lasa de spate. Asta e o boala veche la golf 3&vento, suspensia spate nu agreează încărcarea. |
Re: VW Vento - Proprietari
Quote:
|
Re: VW Vento - Proprietari
am si eu o nelamurire de cand am cumparat masina, stie careva ce face butonul ala de pe semnalizator, adica sunt doua unu in capat pe care poti sa il apesi si un comutator on-off. pe ala pe care il apesi scrie set, dar habar nu am ce face. am cautat pe google de am incebunit, poate stiti vreunul. merci
|
Re: VW Vento - Proprietari
bogdy27 - fum nu scoate la accilerari fortate??
gigirosso1967 - am avut si eu probleme cu macaraua fata, 130 lei noua fara motoras, ma declar fff multumit :D youlenin - eu am cumparat masina din olanda, am jante pe r14, 195/60 , masina am luato cu 2 randuri de arcuri pe spate, sa mirat si mecanicul care mia facut un service complet, e mult mai ridicata de spate dar nu exagerat, am incarcat cu peste 500kg masina si doar atunci am vazut ca sa lasat putin, telescoapele pe fata le am bilstine si sunt multumit youlenin - poate e de la crusecontrol ...dar mai sigur il inrebi pe paul_ral el e tata Vento/golf |
Re: VW Vento - Proprietari
Quote:
|
Re: VW Vento - Proprietari
niste poze cu bordul si cu ceasurile din bord nu ar strica :)
|
| All times are GMT +2. The time now is 09:15. |
- Copyright 2026 4Tuning