![]() |
Re: Tips &Tricks/intrebari&raspunsuri/discutii
Quote:
|
Re: Tips &Tricks/intrebari&raspunsuri/discutii
pai am zis eu mai sus..crezi ca ma poti ajuta?:)
|
Re: Tips &Tricks/intrebari&raspunsuri/discutii
nup sry.... s chesti care le inveti singur... ma refeream de chesti elementare si fara de care nu poti sa scoti ceva... sincer nu ma apuc sa fac un tutorial cum sa faci sticla la un stop... cand asta tine de material... care poti sa gasest pe net o gramada de materiale...
|
Re: Tips &Tricks/intrebari&raspunsuri/discutii
fa unu .....cum se pregateste o scena...pt render cu vray ...da nu neaparat cu hdri ..."in studio"...adik c fel d lumina s pune (omni direct spot ...) pe urma GI k ala chiar nush cam cum se foloseste...si asa ....ar fii foate bun pt unii( dak nu ar fi bun pt mine) ...
|
Re: Tips &Tricks/intrebari&raspunsuri/discutii
Care ma poate ajuta cu un tutorial ceve mai complex sau detaliat. Vreau sa invat vray, n-am folosit niciodata vray numai mental ray si default de curand mi-am pus vray, am facut ceva randari dar nu reusesc nici cum sa obtin un rezultat mai bun decat cel care al fac cu mental ray.
Daca ma puteti ajuta v-as fi recunoscator. |
Re: Tips &Tricks/intrebari&raspunsuri/discutii
1 Attachment(s)
Cine poate sa ma ajute si sa-mi spuna cum sa aloc mai multa memorie la max sau sa scap de eroarea asta.
|
Re: Tips &Tricks/intrebari&raspunsuri/discutii
la scena aia iti trebuie un core2 cel putin:lol: , n-ai sanse cu ceva mai slab, doar dak mai simplifici scena si modelele, scoate meshsmooth, si prostii din astea, ca iti omoara scena si chiar dak iti mergea asteptai o eternitate sa fak poza.
|
Re: Tips &Tricks/intrebari&raspunsuri/discutii
sau...iti instalezi tuneup utilities si inchizi toate apicatiile cand randezi...lasi doar max si tuneup...si oride cate ori vezi ca este mem slaba(te uiti pe tune up) ai acolo o optiune sa iti ia memoria din alte locuri(cea care nu e folosita)si sa ode programului care ruleaza....eu asa faceam la scene complicate si mergea :))
|
Re: Tips &Tricks/intrebari&raspunsuri/discutii
nu folosesc de mult 3ds max.. si nu stiu cum se pune blueprint... imi spuneti si mie??pls.. si as vrea si unu sa probez....
|
Re: Tips &Tricks/intrebari&raspunsuri/discutii
@andrey2003 - caute pe net Audi A3 3dsmax tutorial , e impartit in capitole , tutorial video ;
cu o simpla cautare pe gugal "car blueprints" , gasesti o multime de siteuri ; adobe photoshop stii sa utilizezi deci nu-ti va fi greu sa vezi cum se "taie" pentru fiecare perspective ! ai chen du gugal mi ! |
Re: Tips &Tricks/intrebari&raspunsuri/discutii
am reusit sa pun alea p background... dar knd fac ceva p aripa in LEFT... la TOP mi`o arata la usa din dreapta..????? nu ar tbui sa fie tot la aripa aia? astept raspuns...PS:daca nu am facut ceva bine explicati`mi p mess la idul bobo_razvy.. sau aici p forum...
|
Re: Tips &Tricks/intrebari&raspunsuri/discutii
cum adik pe usa??? adik mai in spatele masinii??dak asa e muta planu cu blueprintu sa vina bine...si dak e altceva fii mai explicit:D:D...bafta
|
Re: Tips &Tricks/intrebari&raspunsuri/discutii
da aceeasi intrebare mi-a pus`o si mie pe mess .....
aranjeaza blueprint`u cum trebuie tu crezi ca daca modelezi capota din pozitia top, in pozitia front este exact cum e capota ....:))))))))))))))) pai nu se face singur .....:))))))))))))) incearca sa intelegi max`u uite aici un tutorial bun http://www.3dm3.com/tutorials/vaz/ Quote:
scuze dar nu puteam sa ma abtin sa nu rad, nimeni nu s-a nascut invatat dar baiatul e chiar tare cu intrebarea aia :)))))) |
Re: Tips &Tricks/intrebari&raspunsuri/discutii
ahaa... ok.... ms pt tot :D
|
Re: Tips &Tricks/intrebari&raspunsuri/discutii
Quote:
e bun pt toti aia care se apuca acuma d 3d max |
Re: Tips &Tricks/intrebari&raspunsuri/discutii
am si eu o problema...
cand apas move, scale sau rotate nu mai imi apar sagetile alea de ex. cand apas move nu mai apar alea 3 directii x,y si z sau cand apas rotate nu mai apar cercurile alea... ma poate ajuta cineva? cum pot sa fac sa apara din nou? |
Re: Tips &Tricks/intrebari&raspunsuri/discutii
Quote:
|
Re: Tips &Tricks/intrebari&raspunsuri/discutii
mersi, am rezolvat :)
|
Re: Tips &Tricks/intrebari&raspunsuri/discutii
Salut baieti :D , am o mare problema cu care se confrunta cam toti incepatorii in 3D, si anume iluminarea. Lucrez la o camera de dormitor si ma tot chinui sa fac lumina sa fie reala si sa lumineze aproape toata camera.Am incercat si cu vray lights si vray sun dar ori nu stiu eu setariile ori ceva nu e in regula (desii e mai plauzibila prima varianta:lol: ) de aceea va rog pe voi din suflet sa ma ajutati cu niste setari pentru o iluminare cat mai buna, (nu vreau tutoriale ca am cautat de mi-a venit spumele si n-am gasit exact ce vreau eu) sper sa ma ajutati, m-as bucura foarte mult, sunteti ultima mea speranta:D
|
Re: Tips &Tricks/intrebari&raspunsuri/discutii
http://www.grigodesign.ro/galerie%20tutoriale.htm
vezi tutorialul cu renderul pt vray ...... foloseste aceeasi iluminare .... dome .... vezi schema in tutorial |
Re: Tips &Tricks/intrebari&raspunsuri/discutii
Quote:
|
Re: Tips &Tricks/intrebari&raspunsuri/discutii
1 Attachment(s)
va mai deranjez cu o problema (nu vreau sa abuz de acest ''serviciu'' dar voi sunteti mai destepti cu max'u:D ) .....am facut 2 jenti, le-am cromat...toate bune si frumoase pana la un punct....dupa cum se vede in imaginea de mai jos am incercuit acele reflexii care au iesit ondulate dar nu stiu din ce motiv...am tot incercat cu setari...tot asa iese...stie cnv de ce ?:???:
Eu vreau sa iasa acele reflexii frumos nu ondulate:-|. |
Re: Tips &Tricks/intrebari&raspunsuri/discutii
Vezi daca nu e ceva de la model, poate a iesit asa de la meshsmooth, daca nu schimba materialul
|
Re: Tips &Tricks/intrebari&raspunsuri/discutii
Quote:
|
Re: Tips &Tricks/intrebari&raspunsuri/discutii
2 Attachment(s)
eram in seara asta intr-un mol din constanta ....
si la standul de jucarii am dat peste ceva interesant si nu puteam sa nu ii fac o poza cei care stiti cunoasteti .... io cred ca o mica inspiratie au auvut`o sigur dupa vestitul porsche facut de TopArt |
Re: 4T 3D Car Battle -DISCUTII-
sal all....vad ca va pricepeti bine...sa lucrati in 3 ds max...eu is doar incepator..:(...care ma poate ajuta si pe mine cu ceva tutorila viode sau ceba blueprinturi....ii raman dator...:)
am mutat postul pe topicul asta data viitoare te rog ai grija unde postezi (here GRIGO) |
Re: Tips &Tricks/intrebari&raspunsuri/discutii
1 Attachment(s)
baieti am o problema cu materialele...spre ex, vreau sa pun greise/faiantza in baie si nu vreau sa para plata, asa ca am luat dupa http://www.vray-materials.de/ un material pt baie.Problema este urmatoarea, am downloadat modelu si sunt 4poze+materialu.Si nu stiu cum sa le pun in asa fel incat sa nu iasa plat.Am pus si modelu la dispozitie, ca sa-mi spuneti exact ce si cum, va multumesc!:D
|
Re: 4T 3D Car Battle -DISCUTII-
Quote:
|
Re: Tips &Tricks/intrebari&raspunsuri/discutii
:drunk: La multi ani la lume in anul 2008!
|
Re: Tips &Tricks/intrebari&raspunsuri/discutii
la multi ani
fie ca 2008 sa va aduca rami, procesoare puternice sa rupeti cu 3d`u sa aveti numai rendere bune si proiecte cat mai reusite .....:hug: :drunk: :drunk: :drunk: |
Re: Tips &Tricks/intrebari&raspunsuri/discutii
la multi ani , pe 2008
stai linistit ca are 2 infractiuni luate una de la mine si una de la ace axel :D nu a scapat , are ban -here GRIGO- |
Re: Tips &Tricks/intrebari&raspunsuri/discutii
trebuia sa mai cobori...k tot pepsi era :d
la multi ani :D:D:) |
Re: Tips &Tricks/intrebari&raspunsuri/discutii
a coborat de tot :) spor la jucariile voastre ! sa vedem ce a iesit !
|
Re: Tips &Tricks/intrebari&raspunsuri/discutii
1 Attachment(s)
La cererea lui Cobra2007 aici aveti cateva materiale pt. carbonfibre sper sa va fie de folos
|
Re: Tips &Tricks/intrebari&raspunsuri/discutii
Va salut. Eu sunt incepator in 3D asa ca sunt multe pe care nu le stiu, dar pt moment vreau sa va intreb ceva...sper sa n-o considerati o intrebare tampita :)).. de ce atunci cand modelez un box dupa blueprint, cand dau render "obiectul" apare deformat? Mentionez ca am luat toti vertecsii de pe o anumita linie cand am facut forma...deci nu inteleg de ce daca am miscat toata linia intr-un loc se vede drept si in altul stramb. Stiu ca sunt praf in domeniu dar chiar vreau sa invat si cred ca invat mai bine daca fac incercari decat sa urmez un tutorial pas cu pas. dupa ce invat cat de cat o sa fac si tutoriale dar deocamdata poate imi explicati voi cum procedez in cazul de care v-am zis..Va multumesc si astept un rasp :D
|
Re: Tips &Tricks/intrebari&raspunsuri/discutii
pai da o poza ca sa inteleg ce vrei sa zici ca asa e greu
|
Re: Tips &Tricks/intrebari&raspunsuri/discutii
Quote:
|
Re: Tips &Tricks/intrebari&raspunsuri/discutii
Quote:
|
Re: Tips &Tricks/intrebari&raspunsuri/discutii
Quote:
|
Re: Tips &Tricks/intrebari&raspunsuri/discutii
ce ai zis ca vrei sa faci exact ? probabil iti ies acele "lovituri" pt ca nu ai pus vertecsii cum tre sau unde tre.Cert e ca daca pana acu ai mutat vertecsii din perspectiva eu zic sa o iei de la capat, pt ca in perspectiva nu iti dai seama, de aceea exista left,right,top,front...etc...in orice caz, vb lu' Sleepy_85, da`ne o poza ceva, un print, un wire....ca sa ne dam seama exact.
|
| All times are GMT +2. The time now is 18:21. |
- Copyright 2026 4Tuning