![]() |
Re: Audi TT vs BMW Z4 vs Nissan 350Z
Quote:
|
Re: Audi TT vs BMW Z4 vs Nissan 350Z
Quote:
|
Re: Audi TT vs BMW Z4 vs Nissan 350Z
Quote:
|
Re: Audi TT vs BMW Z4 vs Nissan 350Z
bmw-ul e frumos in fata dar spatele e urat,nissanul arata acceptabil atat in fata cat si in spate,dar audi e teste celelalte doua,foarte frumos si elegant,calitate,nu gluma .cred ca design-ul si calitatea is criteriile de baza pt departajarea celor 3,pentru ca la peformante ,sunt cam asemanatoare pentru cele 3 marci
|
Re: Audi TT vs BMW Z4 vs Nissan 350Z
Bmw dupa mine e ultimul intre 350Z si TT e mai greu la design consider k sunt ambele la fel de frumoase da cum interiorul lui 350Z e mai mult decat urat (parerea mea) consider k TT e cel mai frumos.
|
Re: Audi TT vs BMW Z4 vs Nissan 350Z
TT all the way :)
|
Re: Audi TT vs BMW Z4 vs Nissan 350Z
Saptamana trecuta mi-am luat un M3 din 2003.Cautam de mult o asa masina si cum n-o gaseam am testat si un Z4 ROADSTER COUPE din 2006 de 265 CP automata.
Foarte tare ca senzatii(rota din spate o ai in ceafa) mi se parea ca fuge ca un M. Dupa aia ... surpriza.Ne-am pus la o liniuta:proprietarul cu z4 si eu cu cealalta masina a mea E46 touring 330i de 231 cp,din 2001,MANUALA.Ne-am dat de 3 ori,de fiecare data m-a facut in 50m cu 3m dupa care in a2-a ma apropiam de el iar in a 3-a l-am prins.A 4-a nu mai era loc. Parerea mea e ca Z4 E FRUMOASA SI FITOASA dar atat,E posibil sa fie de vina si cutia automata. |
Re: Audi TT vs BMW Z4 vs Nissan 350Z
nissanul e un tuner veritabil !
|
Re: Audi TT vs BMW Z4 vs Nissan 350Z
Am votat Audi TT 3.2 pt ca imi place ca Design dar nici Nissan 350Z nu este de neglijat cat despre BMW... no comment
|
Re: Audi TT vs BMW Z4 vs Nissan 350Z
eu nu inteleg de ce pe tt au pus diferential haldex(4motion) si nu l-au echipat precum celelalte modele audi cu diferential torsen=quattro
|
Re: Audi TT vs BMW Z4 vs Nissan 350Z
Audi TT pentru ca arata cel mai bine (parerea mea) si are 5 locuri, desi cred k locurile din spate sunt mai mult "pentru o geanta cu un milion de $" dupa cum spunea Ono despre al sau Porsche relativ la locurile din spate.
|
Re: Audi TT vs BMW Z4 vs Nissan 350Z
dintre toate tot TT-ul e mai stilat..sportiv si agresiv, un plus pt motorul quattro si design..dar pt cineva care vrea sa fie mai original 350z se potriveste mai bine
|
Re: Audi TT vs BMW Z4 vs Nissan 350Z
am ales 350 Z...le da clasa celorlalte 2 pe circuit(+ ca e preferata mea)
|
Re: Audi TT vs BMW Z4 vs Nissan 350Z
350Z,super tare masina,design,motor,prestanta...parerea mea
|
Re: Audi TT vs BMW Z4 vs Nissan 350Z
Quote:
Cuplul la roata nu poate depinde de putere ci tot de cuplu, deci de cuplul de la motor.Puterea tine de viteza, adica de rpm, cuplul motor e cel care invinge inertia, cuplul acela desfasurat pe o anumita distanta da lucru mecanic (L=Fxd, P=L/t), care cu cat se desfasoara intr-un timp mai scurt da putere mai mare. Prin transmisie se pierde putere ( ar vrea constructorii sa transmita integral puterea unei masini la sol, dar nu prea se poate, se pierde o parte si prin transmisie si prin suspensii si roti).Cerea ce se multiplica este cuplul, o masina cu un cuplu motor de ~ 120Nm poate avea de examplu 750Nm la roata (functie de raportul de transmisie pe treapta respectiva).Mai simplu, motorul daca are 3000rpm, roata va avea cam 700rpm (nu am calculat, e un exemplu, oricum e clar ca roata se invarte de cateva ori mai incet decat motorul) deci jos la sol se castiga cuplu. On-topic: eu as prefera 4wd, e mai "universala".Probabil in conditii ideale de rulare (aderenta maxima), rwd-ul poate fi mai performant, propulsia insa ridicand probleme la lipsa de aderenta (ploaie...mai ales cand ai aqvaplanare, zapada, macadam...polei nu mai vorbesc).4wd le stie bine pe toate, chiar daca in conditii ideale nu e neaparat la fel de performanta ca rwd.Totusi sa nu uitam ca 4wd-ul a avut monstrii sai, vezi masinile de gr B (de campionat mondial de raliu din anii '80).Lancia Delta S4 (600cp, ~900kg)...2.3s demaraj pe macadam, se pregatea chiar o imbunatatire ptr '87, dar gr B a fost banata.La teste cica prindea suta de pe loc pe 48 de metri.Cat despre handling...era masina de raliu si nu mai trebuie adaugat nimic.Cu aceasta masina in '86 pilotul ei, Henry Toivonen a facut niste ture pe circuitul de Formula1 de la Estoril, taman in weekendul cand era etapa de F1.Cu timpul reusit de el ar fi intrat al 6-lea pe grila de start. |
| All times are GMT +2. The time now is 21:15. |
- Copyright 2026 4Tuning