Forum 4Tuning

Forum 4Tuning (https://forum.4tuning.ro/)
-   Alte discutii Fiat (https://forum.4tuning.ro/319-discutii-fiat.html)
-   -   CLUB Fiat PUNTO (https://forum.4tuning.ro/319-discutii-fiat/21559-club-fiat-punto.html)

punto26 21-11-06 17:03

Re: Club Fiat Punto Tuning
 
mi`am luat si eu de recent un fiat punto din 2000 diesel 1900cmc 60 calutzi...si chestia e urmatoarea : sta la relanti si ii dau pedala ...o turez mai tare (3000rpm in sus) scoate un fum fffffff negru .... offf si fostu` propietar mi`a zis ca nu e reglata pompa. e o pompa lucas ...stie cineva unde o pot regla si cat m`ar costa? s`au a avut cineva problema asta la masina si cum a remediat`o? astept raspuns . multumesc frumos ;)

puntoDRIVER 21-11-06 17:56

Re: Club Fiat Punto Tuning
 
Multumesc baieti pentru urari si pentru sfaturi.Am sa tin cont de parerea lui pitt,la asta cu bujiile ma gandeam si eu si spre sa fie asta...e varianta cea mai ieftina.:-) Inca ceva,toate Puntochele au pedala de ambreaj asa tare?Cu toate cu care am mers si anume 5 la numar,dupa cativa km incepea sa-mi tremure genunchiul!:???: Sa fie toate asa sau le-am nimerit eu p-astea cu pedalele mai grele decat aparatele de la sala?Mult noroc si "puntorizare" placuta!;)

B.v.L 21-11-06 19:43

Re: Club Fiat Punto Tuning
 
Quote:

Originally Posted by fiat_uno (Post 631489)
mi`am luat si eu de recent un fiat punto din 2000 diesel 1900cmc 60 calutzi...si chestia e urmatoarea : sta la relanti si ii dau pedala ...o turez mai tare (3000rpm in sus) scoate un fum fffffff negru .... offf si fostu` propietar mi`a zis ca nu e reglata pompa. e o pompa lucas ...stie cineva unde o pot regla si cat m`ar costa? s`au a avut cineva problema asta la masina si cum a remediat`o? astept raspuns . multumesc frumos ;)

dupa parerea mea nu zic ca ar exista tocmai o problema avand in vedere ca ii diesel si vb de 3000 de rotatii + si la diesel`uri acest fum exista .. am fost posesor de mai multe diesel`uri si la fel .. si unde exista T la D apare aceasii problema peste 3000 - 3500 avand in vedere ca , cuplul max. este undeva pana in 3000 - 3500 .. daca am gresit cu ceva va rog sa ma corectati ca nu vreau sa vb prostii :)

punto26 21-11-06 20:45

Re: Club Fiat Punto Tuning
 
Quote:

Originally Posted by B.v.L (Post 631764)
dupa parerea mea nu zic ca ar exista tocmai o problema avand in vedere ca ii diesel si vb de 3000 de rotatii + si la diesel`uri acest fum exista .. am fost posesor de mai multe diesel`uri si la fel .. si unde exista T la D apare aceasii problema peste 3000 - 3500 avand in vedere ca , cuplul max. este undeva pana in 3000 - 3500 .. daca am gresit cu ceva va rog sa ma corectati ca nu vreau sa vb prostii :)

man chestia e ca papa motorina cam dublu :) undeva la 10 litri la 100km :| mi se pare enorm. bujiile si fisele sunt ok. acum ce parere ai?

B.v.L 22-11-06 00:51

Re: Club Fiat Punto Tuning
 
mai multe nu te pot ajuta imi pare rau .. dar sunt mai multi useri cu punto diesel cum ar fi BlackRose care are 1.9 D , mitty cu 1.9 jtd , vlad_4tuning cu 1.9 D , puntojtd cu 1.9 jtd si daca nu ma insel mai sunt si sigur te vor ajuta cand v`or vedea posturile tale .. si sper ca nu s`au suparat baietii :) ca le`am facut reclama ;)

punto26 22-11-06 12:13

Re: Club Fiat Punto Tuning
 
nu au de ce :) .... atunci mercic pentru info. si poate ma baga si pe mine cineva in seama :).

mitty 23-11-06 10:28

Re: Club Fiat Punto Tuning
 
Mersi BvL....de reclama! :D......iar pt fiat uno...un sfat : stai linistit ca asa face si al meu undeva pe la 3000-3200 (mai mult nu am turat-o), incearca sa schimbi vitezele intre 2500-2800 si e OK :D......apropo cit ai dat pe ea ??
:D:D:D si o urare din partea "tuturor" : bun venit si sa ai noroc de ea!!! :D:D:D

B.v.L 23-11-06 15:24

Re: Club Fiat Punto Tuning
 
cu cea mai mare placere doar suntem in familie :)

punto26 23-11-06 23:46

Re: Club Fiat Punto Tuning
 
pe ea am cumparat`o la o mare ocazie :) , in fine consumul mi se pare ffffffffffffff exagerat :( ... totusi o sa ma duc la un service unde regleaza pompe lucas diesel injectie ...dar sincer nu stiu cat sunt scorurile...:| ...astep si eu o informatie macar...ca vadca la problema care o am nu gasesc raspuns pe nici un forum .multumesc ;)

antonio74 24-11-06 08:08

Re: Club Fiat Punto Tuning
 
mai bine mergi la un service care stie ce sa iti faca , poate baietii de aici cu punto nu au avut o problema asa nasoala ca a ta si nu stiu sa iti dea o explicatie , cu alte lucruri te putem ajuta

mitty 24-11-06 18:52

Re: Club Fiat Punto Tuning
 
Motorul diesel simplu de la Fiat consuma putin mai mult....poti intreba orice mecanic !.....nu are asa sprint (e mai lenesa) ca unul JTD, dar ca durata de functionare ( :D condus normal :D ) al tau tzine mai mult.:D !!!

punto26 25-11-06 21:44

Re: Club Fiat Punto Tuning
 
bun :) ...multumesc pentru sfaturi :). La motorul meu 1.9 Diesel 60 cai ce ulei sa ii pun ? selenia ??? la ce pret e litru ? multumesc frumos

vlad_VSV 25-11-06 23:24

Re: Club Fiat Punto Tuning
 
al meu avea selenia....am zis sa bag tot selenia....il recomanda fiat ....il recomanda pt ca au contract cu ei...cum ii si elf la renault....is obligati....pana la urma am bagat aral full sintetic.....acuma tu alegi ce vrei...da mare diferenta nu ii..parerea mea...bafta

antonio74 27-11-06 08:24

Re: Club Fiat Punto Tuning
 
mai sunt si alte variante .........castrol sintetic , vat sintetic derivat din valvoline .......preturile sunt apropiate

punto26 28-11-06 11:02

Re: Club Fiat Punto Tuning
 
am aflat baieti problema .... segmentii :| .... fostu` propietar mergea ca la raliu , punea ulei la 90k lei / litru , consumabilele nu erau schimbate de 40-50 de mii de km.... ce sa mai .... :| .
Niste preturi la segmenti imi poate spune cineva ? pana de mos Niculae vrea sa o fac.


All times are GMT +2. The time now is 23:57.

- Copyright 2024 4Tuning