![]() |
Re: Detronarea lui Bugatti Veyron
orice masina poate fi detronata la cifre (cai putere, acceleratie 0-100 km/h, viteza maxima etc), dar deja Veyron nu mai e o masina, ci o masinarie ;)
P.S: Bugatti nu e 100% brand italian, este mai mult franco-italian ca sa zic asa.. e adevarat ca fondatorul Ettore Bugatti s-a nascut in Italia, dar el a pus bazele lui Bugatti in Molsheim, un orasel din regiunea Alsace (Alsace a fost anexat de Germania in 1871 si inapoiat Frantei in 1918; deci s-ar putea vorbi chiar si de un brand germano-italian pentru ca a construit masini si inainte de 1918 ) |
Re: Detronarea lui Bugatti Veyron
Se pregateste un model care va bate Veyronul si va fi un demn urmas al lui Bugatti Royale... si autorii lui sunt americani :p
http://www.gizmag.com/go/7858/ ~Nautilus |
Re: Detronarea lui Bugatti Veyron
ma intreb daca nu e acelasi V16 care l-a facut GM acum cativa ani? uit masina pe care au pus motorul, dar era doar un concept...
|
Re: Detronarea lui Bugatti Veyron
bloodfrat, te gandesti cumva la Cadillac Sixteen?
am gasit si yow ceva date despre americani astia...se pare k Veyron nu va fi depasit doar k performantze ci si k pretz...2.000.000 $ felicitari pt Natalia:D |
Re: Detronarea lui Bugatti Veyron
ma intreb daca nu e acelasi V16 care l-a facut GM acum cativa ani? uit masina pe care au pus motorul, dar era doar un concept...
|
Re: Detronarea lui Bugatti Veyron
pai...yo am ordonat detronare veyron-ului ! PAI...
LA BANII MEI... SA LE FAC O AROGANTA SEICILOR ARABI SA LE ARAT CA SUNT MAI BOGATI CA EI ! |
Re: Detronarea lui Bugatti Veyron
Quote:
a da da, cadillac sixteem... parca vad ca e acelasi, ca daca au deja motorul si trasnmisia le-ar usura munca mult si le-ar salva o tona de bani.... si veyron costa mai bine de 5 milioane ca sa fie produs, VW pierde bani cu fiecare exemplar pe care il face.... daca astia sunt profitabili, atunci sunt cu un pas inainte nu? in plus, asta e ca un maybach pe stereoizi... chiar daca merge repede, la cat e de lunga nu o sa fie prea sportiva... cred ca o sa vina multa masini care o sa intreaca viteza maxima de la veyron... ce ar fi misto la asta, ar fi daca o limuzina de lux ar fi mai rapida decat o masina super sport... nu cred ca o sa o vedem la Nurburgring prea des :lol: |
Re: Detronarea lui Bugatti Veyron
o sa mai treaca timp pana cineva va face o masina ca Bugatti.Sunt prea multi bani investiti.Grupul Vag nu o sa-i mai scoata dar cu ocazia asta a relansat marca si imaginea grupului
|
Re: Detronarea lui Bugatti Veyron
2 Attachment(s)
Veyron este extrem de restrictiv in caz ca proprietarului ii vine vreo idee prin care sa-si diferentieze masina de celelalte 299: jantele nu pot fi schimbate deoarece cele noi ar trebui retestate pentru ca masina sa mearga in siguranta cu 400 km/h si nici macar pielea de pe bord nu poate fi inlocuita, din cauza aibag-urilor care ar trebui, la randul lor reproiectate printr-o sesiune de crash-test.
Ca urmare, tot ce vor putea face clientii pe viitor este sa-si aleaga cu atentie combinatia de culori disponibila pentru caroserie, precum si un nou sistem de evacuare menit sa faca sound-ul motorului mai amenintator. |
Re: Detronarea lui Bugatti Veyron
Quote:
si iti "pute botul" ca in versurile celebrei melodii? |
Re: Detronarea lui Bugatti Veyron
4 Attachment(s)
Fara suparare, dar niciodata Bugatti nu va ajunge la nivelul lui McLaren F1, sau CLK GTR.Astea sunt masini de circuit, concepute pentru circuit, mult mai rapide ca Veyron pe track (desi mai putin rapide pe linie dreapta).Nu se va putea in veci ever compara Veyron in curbe cu cele 2.Sunt de acord cu plusul de lux, de confort, la celelalte insa nu asta a fost obiectul de interes.
Niciodata, chiar niciodata nu cred ca o sa aud un review de specialitate sa spuna de Veyron ca e "best supercar ever built".Despre cele 2 am auzit treaba asta...acuma ca sunt impartite parerile intre 2-3 masini de genul acesta, asta e altceva.Bugatti e o masina extraordinara, dar sa nu o intindem dincolo de plapuma, este un muscle car si un lux pe roti, o opulenta in care s-a investit enorm, pe masura.Nu va deveni insa niciodata o legenda a circuitului, nici a carismei. Repet, nu pot spune o clipa ca nu e o masina extraordinara, dar tot una din masinile din urmatoarele poze as prefera-o (de la poza 2 incolo). |
Re: Detronarea lui Bugatti Veyron
pai nici nu ai cum sa faci o masina sa rivalizeze cu clk gtr sau f1 pe circuit si sa poata fi condusa si de o baba la 60 de ani. pai clk`ul gtr pe care de astlfel pt mine este cea mai tare masina din punct de vedere al performantelor, este total nepractic pe drumurile publice. pana si sa intri la volan este destul de dificil. numai zic de portbagaj sau alte prostii.
|
Re: Detronarea lui Bugatti Veyron
Quote:
|
Re: Detronarea lui Bugatti Veyron
Nu zic nu ESPinoza, dar nici Veyron bas nu a fost facut pentru portbagaj.Oricum nu poti numi restul masinilor jeguri pe laga Bugatti atata timp cat au si plusuri mari fata de el.Au si minusuri, normal, pentru ca au fost facute pentru alt scop.Si fara sa ne referim la cele 2, putem sa mergem la cele amintite, un Enzo, un LP640, un Masseratti...tonul muzicii nu a fost corect :) .Si oricum un Veyron nu-l iei nicidecum din considerente practice, ci este un hobby, un hobby foarte scump, pe care numai cativa si-l pot permite.La fel cum este un hobby un F1, GLK GTR, Enzo sau Murcielago.Astfel de masini sunt doar pentru placerea personala, pentru feelingul personal (tine deci si de faptul care din aceste masini ti se potriveste tie, temperamentului tau, felului tau de a fi) si cateodata ( aproape de fiecare data) pentru a-ti arata puterea financiara.
|
Re: Detronarea lui Bugatti Veyron
Quote:
|
| All times are GMT +2. The time now is 04:14. |
- Copyright 2026 4Tuning