Forum 4Tuning

Forum 4Tuning (https://forum.4tuning.ro/)
-   Masini tunate (https://forum.4tuning.ro/18-masini-tunate.html)
-   -   Detronarea lui Bugatti Veyron (https://forum.4tuning.ro/18-masini-tunate/14634-detronarea-bugatti-veyron.html)

boy_wonder 05-09-07 11:32

Re: Detronarea lui Bugatti Veyron
 
orice masina poate fi detronata la cifre (cai putere, acceleratie 0-100 km/h, viteza maxima etc), dar deja Veyron nu mai e o masina, ci o masinarie ;)

P.S: Bugatti nu e 100% brand italian, este mai mult franco-italian ca sa zic asa..
e adevarat ca fondatorul Ettore Bugatti s-a nascut in Italia, dar el a pus bazele lui Bugatti in Molsheim, un orasel din regiunea Alsace (Alsace a fost anexat de Germania in 1871 si inapoiat Frantei in 1918; deci s-ar putea vorbi chiar si de un brand germano-italian pentru ca a construit masini si inainte de 1918 )

Nautilus 07-09-07 19:39

Re: Detronarea lui Bugatti Veyron
 
Se pregateste un model care va bate Veyronul si va fi un demn urmas al lui Bugatti Royale... si autorii lui sunt americani :p

http://www.gizmag.com/go/7858/

~Nautilus

AlliedComposites 07-09-07 20:31

Re: Detronarea lui Bugatti Veyron
 
ma intreb daca nu e acelasi V16 care l-a facut GM acum cativa ani? uit masina pe care au pus motorul, dar era doar un concept...

bogddanel 07-09-07 21:32

Re: Detronarea lui Bugatti Veyron
 
bloodfrat, te gandesti cumva la Cadillac Sixteen?
am gasit si yow ceva date despre americani astia...se pare k Veyron nu va fi depasit doar k performantze ci si k pretz...2.000.000 $ felicitari pt Natalia:D

AlliedComposites 07-09-07 21:53

Re: Detronarea lui Bugatti Veyron
 
ma intreb daca nu e acelasi V16 care l-a facut GM acum cativa ani? uit masina pe care au pus motorul, dar era doar un concept...

ZAUBER 07-09-07 21:54

Re: Detronarea lui Bugatti Veyron
 
pai...yo am ordonat detronare veyron-ului ! PAI...

LA BANII MEI...

SA LE FAC O AROGANTA SEICILOR ARABI SA LE ARAT CA SUNT MAI BOGATI CA EI !

AlliedComposites 07-09-07 22:28

Re: Detronarea lui Bugatti Veyron
 
Quote:

Originally Posted by bogddanel (Post 1087699)
bloodfrat, te gandesti cumva la Cadillac Sixteen?
am gasit si yow ceva date despre americani astia...se pare k Veyron nu va fi depasit doar k performantze ci si k pretz...2.000.000 $ felicitari pt Natalia:D



a da da, cadillac sixteem... parca vad ca e acelasi, ca daca au deja motorul si trasnmisia le-ar usura munca mult si le-ar salva o tona de bani....

si veyron costa mai bine de 5 milioane ca sa fie produs, VW pierde bani cu fiecare exemplar pe care il face.... daca astia sunt profitabili, atunci sunt cu un pas inainte nu?

in plus, asta e ca un maybach pe stereoizi... chiar daca merge repede, la cat e de lunga nu o sa fie prea sportiva...

cred ca o sa vina multa masini care o sa intreaca viteza maxima de la veyron... ce ar fi misto la asta, ar fi daca o limuzina de lux ar fi mai rapida decat o masina super sport... nu cred ca o sa o vedem la Nurburgring prea des :lol:

baghy83 08-09-07 00:18

Re: Detronarea lui Bugatti Veyron
 
o sa mai treaca timp pana cineva va face o masina ca Bugatti.Sunt prea multi bani investiti.Grupul Vag nu o sa-i mai scoata dar cu ocazia asta a relansat marca si imaginea grupului

3TURBOnos 08-09-07 12:03

Re: Detronarea lui Bugatti Veyron
 
2 Attachment(s)
Veyron este extrem de restrictiv in caz ca proprietarului ii vine vreo idee prin care sa-si diferentieze masina de celelalte 299: jantele nu pot fi schimbate deoarece cele noi ar trebui retestate pentru ca masina sa mearga in siguranta cu 400 km/h si nici macar pielea de pe bord nu poate fi inlocuita, din cauza aibag-urilor care ar trebui, la randul lor reproiectate printr-o sesiune de crash-test.

Ca urmare, tot ce vor putea face clientii pe viitor este sa-si aleaga cu atentie combinatia de culori disponibila pentru caroserie, precum si un nou sistem de evacuare menit sa faca sound-ul motorului mai amenintator.

lord_wader 24-08-08 23:22

Re: Detronarea lui Bugatti Veyron
 
Quote:

Originally Posted by vladdaman (Post 1077766)
parerea mea e ca veyron este ceea mai echilibrata masina construita vreodata, chit ca e mai grea decat seria 7 pe care il posed, masina aia poate sa franeze de la viteze extraordinar de mari fara sa aiba lag-uri in frana, poate sa accelereze mai rapid ca orice...si poate fi condusa nu neaparat de un pilot de f1, este mult mai usor de manevrat decat una dintre masinile prezentate ca si competitori, si poate sa te duca din punctul a in punctul b nu doar extraordinar de repede dar si in style...luxul ei e unu pe care cred ca nu prea putem sa il intalnim la o masina super sport, si nici la multe masini de lux...categoria limousine...totul este gandit la rece nu exista erori, masina poate fi pornita prin atingerea unui buton si nu reglarea tuturor instalatiilor de pe ea, nu trebuie sa stai 5 min sa o pornesti cum trebuie la un mclaren, zgomotul interior nu este derajant, greutatea ei este mare din cauza ca este dorita siguranta pe curbe atat la viteze mici cat si mari, aerodinamica ei este de exceptie...picatura de apa, si parerea mea este ca la performante, da poate fi detronata dar nu de o masina...prin masina nu intelegi doar 4 roti un volan si un scaun si inca 100 000 de sacrifici facute pentru reducerea greutatii chiar si cu 100 de grame
veyron este dupa parerea mea o adevarata capodopera a automobilismului, si nu cred ca ar trebui sa fiti asa de carcotasi avand in vedere ca probabil foarte putini dintre voi ati mers cu o masina facuta super sport mai mult de 100 de km...si daca ati mers 100 de km cred ca nu ati mai reusit sa mergeti in picioare dupa, chestie pe care nu cred ca ai cum sa o patesti mergand 1000 de km in veyron, poate ca o sa cobori si o sa ai ceea mai mare durere de inima ca nu e a ta masina dar alte dureri poti sa ai doar daca faci accident, deci ca un overall masina asta, supercarul asta nu cred ca poate fi comparat cu jegurile aduse de voi in discutie si cred ca este cu adevarat singura masina de nota 10!

in primul rand cine esti tu sa stabilesti ca bugatti e cea mai tare si restul niste "jeguri"? crezi ca ne intereseaza ca ai tu un seria 7
si iti "pute botul" ca in versurile celebrei melodii?

carutasu 25-08-08 16:43

Re: Detronarea lui Bugatti Veyron
 
4 Attachment(s)
Fara suparare, dar niciodata Bugatti nu va ajunge la nivelul lui McLaren F1, sau CLK GTR.Astea sunt masini de circuit, concepute pentru circuit, mult mai rapide ca Veyron pe track (desi mai putin rapide pe linie dreapta).Nu se va putea in veci ever compara Veyron in curbe cu cele 2.Sunt de acord cu plusul de lux, de confort, la celelalte insa nu asta a fost obiectul de interes.
Niciodata, chiar niciodata nu cred ca o sa aud un review de specialitate sa spuna de Veyron ca e "best supercar ever built".Despre cele 2 am auzit treaba asta...acuma ca sunt impartite parerile intre 2-3 masini de genul acesta, asta e altceva.Bugatti e o masina extraordinara, dar sa nu o intindem dincolo de plapuma, este un muscle car si un lux pe roti, o opulenta in care s-a investit enorm, pe masura.Nu va deveni insa niciodata o legenda a circuitului, nici a carismei.
Repet, nu pot spune o clipa ca nu e o masina extraordinara, dar tot una din masinile din urmatoarele poze as prefera-o (de la poza 2 incolo).

ESPinoza 25-08-08 17:03

Re: Detronarea lui Bugatti Veyron
 
pai nici nu ai cum sa faci o masina sa rivalizeze cu clk gtr sau f1 pe circuit si sa poata fi condusa si de o baba la 60 de ani. pai clk`ul gtr pe care de astlfel pt mine este cea mai tare masina din punct de vedere al performantelor, este total nepractic pe drumurile publice. pana si sa intri la volan este destul de dificil. numai zic de portbagaj sau alte prostii.

vladdaman 26-08-08 12:16

Re: Detronarea lui Bugatti Veyron
 
Quote:

Originally Posted by lord_wader (Post 1713463)
in primul rand cine esti tu sa stabilesti ca bugatti e cea mai tare si restul niste "jeguri"? crezi ca ne intereseaza ca ai tu un seria 7
si iti "pute botul" ca in versurile celebrei melodii?

nu am stabilit nimic eu, doar am adus niste argumente in favoarea masinii asteia...tu ce ai facut? te-ai asezat la calculator ai intrat pe topic ai citit si ai zis..."dar nu sunt eu un pic cam prost? hai sa ma bag si eu in seama ca sunt din moldova!" deci jegul esti tu nu masinile care prezinta competitia veyronului, daca te stii taran prost de ce te bagi in seama? nu stiu cu ce masini ai mers tu amice...dar nu cred ca ai habar cum se simte o masina grea la viteza...eu zic ca ar cam trebui sa inveti sa citesti mai mult de 2 randuri ca sa poti intelege ce inseamna o parere care poate fi sustinuta, faptul ca am scris de bmw seria 7 este total altceva decat ceea ce te duce pe tine capul.

carutasu 26-08-08 19:42

Re: Detronarea lui Bugatti Veyron
 
Nu zic nu ESPinoza, dar nici Veyron bas nu a fost facut pentru portbagaj.Oricum nu poti numi restul masinilor jeguri pe laga Bugatti atata timp cat au si plusuri mari fata de el.Au si minusuri, normal, pentru ca au fost facute pentru alt scop.Si fara sa ne referim la cele 2, putem sa mergem la cele amintite, un Enzo, un LP640, un Masseratti...tonul muzicii nu a fost corect :) .Si oricum un Veyron nu-l iei nicidecum din considerente practice, ci este un hobby, un hobby foarte scump, pe care numai cativa si-l pot permite.La fel cum este un hobby un F1, GLK GTR, Enzo sau Murcielago.Astfel de masini sunt doar pentru placerea personala, pentru feelingul personal (tine deci si de faptul care din aceste masini ti se potriveste tie, temperamentului tau, felului tau de a fi) si cateodata ( aproape de fiecare data) pentru a-ti arata puterea financiara.

lord_wader 07-05-09 11:29

Re: Detronarea lui Bugatti Veyron
 
Quote:

Originally Posted by vladdaman (Post 1715803)
nu am stabilit nimic eu, doar am adus niste argumente in favoarea masinii asteia...tu ce ai facut? te-ai asezat la calculator ai intrat pe topic ai citit si ai zis..."dar nu sunt eu un pic cam prost? hai sa ma bag si eu in seama ca sunt din moldova!" deci jegul esti tu nu masinile care prezinta competitia veyronului, daca te stii taran prost de ce te bagi in seama? nu stiu cu ce masini ai mers tu amice...dar nu cred ca ai habar cum se simte o masina grea la viteza...eu zic ca ar cam trebui sa inveti sa citesti mai mult de 2 randuri ca sa poti intelege ce inseamna o parere care poate fi sustinuta, faptul ca am scris de bmw seria 7 este total altceva decat ceea ce te duce pe tine capul.

numai aberatii de la un copil care a condus o viata intreaga masini....apropo tu in 3 ani de cand ai permis ai o vasta experienta legata de masinile de curse nu?


All times are GMT +2. The time now is 04:14.

- Copyright 2026 4Tuning