Forum 4Tuning

Forum 4Tuning (https://forum.4tuning.ro/)
-   Masina mea Daewoo (https://forum.4tuning.ro/111-masina-mea-daewoo.html)
-   -   Daewoo Nexia 2.0SFI (https://forum.4tuning.ro/111-masina-mea-daewoo/125222-daewoo-nexia-2-0sfi.html)

Sultanu 01-02-11 18:41

Re: Daewoo Nexia 2.0SFI
 
Quote:

Originally Posted by rik (Post 4042773)
Azi am vazut o vectra a ridicata pe elevator.Avea discuri pe spate.Am studiat cablul de frana de mana si exact din ala imi trebuie si mie.de o jumatate de an(poate mai mult)tot ma gandesc la o solutie sa fac frana de mana functionala.Ca,de cand am pus discurile a devenit nefolositoare.Asa ca....aviz celor care schimba franarea pe spate!!Cabluri de vectra a cu motor de 2000.Le-am comandat imediat(in jur de un milion).

o sa ramai surprins (in eventualitatea in care nu merge) cat de mica e diferenta.......

rik 01-02-11 18:45

Re: Daewoo Nexia 2.0SFI
 
Este este ca studiai cu atentie situatia.Are niste plastice direct bagate pe cabluri care nu se pot atasa dupa.O sa vezi cand vine si iti dai seama.Maine-poimaine ar trebui sa ajunga si o sa ti le arat.Si mai trebuie sudate niste urechi la punte

AndreiABS 01-02-11 18:45

Re: Daewoo Nexia 2.0SFI
 
Eu de un an am discurile si nu are cine sa mi le puna :)

Sultanu 01-02-11 18:54

Re: Daewoo Nexia 2.0SFI
 
Quote:

Originally Posted by rik (Post 4042802)
Este este ca studiai cu atentie situatia.Are niste plastice direct bagate pe cabluri care nu se pot atasa dupa.O sa vezi cand vine si iti dai seama.Maine-poimaine ar trebui sa ajunga si o sa ti le arat.Si mai trebuie sudate niste urechi la punte

eram sigur de urechi......si daca imi aduc bine aminte ti-am si zis acum un an ca trebuie sudate....si cred ca imi dau seama de care tip de cablu vorbesti...ai grija ca e din 2 bucati separate am cautat si eu la un moment dat si nu am gasit o parte din el

rik 01-02-11 18:54

Quote:

Originally Posted by AndreiABS (Post 4042803)
Eu de un an am discurile si nu are cine sa mi le puna :smile:

Ia-ti si etrieri si partea din interiorul discului aia cu frana de mana.Si gasim noi unde sa le faci.Te sa te uiti la punte daca e din aia(ca a mea)care se demonteaza partea de la roata si restul e simplu.
Quote:

Originally Posted by Sultanu (Post 4042835)
eram sigur de urechi......si daca imi aduc bine aminte ti-am si zis acum un an ca trebuie sudate....si cred ca imi dau seama de care tip de cablu vorbesti...ai grija ca e din 2 bucati separate am cautat si eu la un moment dat si nu am gasit o parte din el

Pai le comandai noi pe aman2.Unu mai lung si unul mai scurt.Cel lung vine de la mijlocul masinii adica de sub maneta pana la o roata(dreapta)iar celalalt de la mijlocul puntii pana la roata stanga.Tre sa mai rezolv abs-ul sa mearga

AndreiABS 01-02-11 19:08

Re: Daewoo Nexia 2.0SFI
 
Am tot mai putin placutele de frana...nu se potrivesc le dau inapoi.nu sunt platite...

rover_cabrio 11-03-11 02:36

Re: Daewoo Nexia 2.0SFI
 
salut , felicitari pentru Nexia

spunemi si mie te rog foarte frumos : acel eleron , faruri si oglinzi ? un pret informativ si de unde le pot achizitiona ?

AndreiABS 11-03-11 19:00

Re: Daewoo Nexia 2.0SFI
 
rik unde duc si eu masina sa se uite la ea?ai pe cineva?sa imi zica ce are si eventual sa imi dea un pret pentru montaj sa iau piesele de la varu'meo Gabi ca sai asa nu da nimic :) glumesc!
Merci!

mad max 15-03-11 11:02

Re: Daewoo Nexia 2.0SFI
 
Unde ai facut plusare la bord si cat a costat operatiunea? Multumesc anticipat.

rik 17-03-11 22:31

Re: Daewoo Nexia 2.0SFI
 
Quote:

Originally Posted by rover_cabrio (Post 4160271)
salut , felicitari pentru Nexia

spunemi si mie te rog foarte frumos : acel eleron , faruri si oglinzi ? un pret informativ si de unde le pot achizitiona ?

Eleronul l-am luat de la ineva care lucrase prin uzina daewoo..Deci nu mai stiu de existenta vreunuia.Farurile parca de pe un site rxm.ro daca imi mai amintesc bine.Oricum sigur nu se mai gasesc nici negre nici normale clare(7-8milioane).Din iasi era firma.Iar oglinzile sunt FK(deci de la orice magazin de tuning) pentru care trebuie cumparate adaptoarele de kadett.Parca vreo 2,5milioane.

rik 17-03-11 22:33

Re: Daewoo Nexia 2.0SFI
 
2 Attachment(s)
Quote:

Originally Posted by mad max (Post 4171147)
Unde ai facut plusare la bord si cat a costat operatiunea? Multumesc anticipat.

Plusarea....Am trimis bordul la Tg-Secuiesc.Este o firma acolo care pluseaza.5-5,5 milioane a costat inclusiv transportul dus-intors prin curier.

alecsC 18-03-11 00:18

Re: Daewoo Nexia 2.0SFI
 
superba masina ta :) sper sa o adus si eu pe a mea macar la 50% din ce ai facut tu :)

Am si eu o intrebare... eu tot pe bg o sa inmatriculez masina si vreau sa imi dai si mie niste detalii despre vopsire... cum ai facut cu numarul de pe spate si nitul respectiv?

Ma repet... superba masina :) tine-o tot asa...

P.S. Cam cat te-au costat evazarile respective si cat te-a costat montarea lor ? am si eu niste rugina la pasajele spate si daca tot o sa le repar vreau sa o latesc... :)

rik 23-03-11 22:23

Re: Daewoo Nexia 2.0SFI
 
Multumesc in primul rand.Cu nitul de pe spate..Eu nu l-am de sfacut ca nu am vopsit-o dar am la alta masina nitul desfacut(doar lipit de numar)si nu e pb.Setul de reparatie aripi spate e de kadett si a costat 5-6oo de mii una.Montajul direct unflate -in jur de 5milioane

alecsC 29-03-11 18:08

Re: Daewoo Nexia 2.0SFI
 
salut rik...

imi poti da te rog id-ul tau pe PM sa imi dai mai multe detalii cu nitul de pe numar... :)

Aleks. 25-09-11 17:22

Re: Daewoo Nexia 2.0SFI
 
cu siguranta cea mai frumoasa nexia :D


All times are GMT +2. The time now is 05:27.

- Copyright 2026 4Tuning