![]() |
Re: '00 - Integra DC2 Type-Rx - 1.8 VTEC (B18C) - NEW PICS !!!
Quote:
|
Re: '00 - Integra DC2 Type-Rx - 1.8 VTEC (B18C) - NEW PICS !!!
6 Attachment(s)
Un mic report despre ziua de duminica unde masina a participat la drag.
Incep cu sambata cand aveam in plan o setare exacta a masinii pt 1/4 mile dar totul a fost dat peste cap si a trebuit sa ma rezum doar la o dezbracare: roata de rezerva, cric, bancheta spate, scaunul pasagerului all out :-) Trebuia sa-mi fac rost de un set de jenti pe fata cu alte gume dar nu am mai apucat, asta e. Dupa o sesiune de beri seara si de povesti (in care ne rugam sa tina vremea) ne-am trezit dum. la 7 sa plecam catre Irlanda de Nord, eu, luvdog (Altezza) si Adriano98_R (K20 Dc2). Vremea a fost ok pana ce ne-am apropiat de locul evenimentului unde ploua marunt mocaneste cu ceva tendinte de inseninare (typical Irland :evil: ). Dupa ce am facut check-in-ul am sarit repede in masini sa dam o lansare de incalzire pana ce nu se aglomera "semaforul", am scos un 14,8 promitator avand in vedere ca pista era inca "virgina". Eram foarte optimist ca odata ce vremea se va mai indrepta mai puteam cobora timpii putin. Dar nu a fost sa fie asa, dupa vreo alte 5-6 lansari in care scoteam timpi care variau intre 14,9 si 15,10 iar vremea nu arata alte schimbari am hotarat sa iau o pauza. ...si cum cu vremea in IRL orice e posibil am prins o perioada in care a dat soarele (10min) si pista incepea sa se usuce dupa fiecare participant, m-am aruncat din nou, reusind un 14,6. Multumitor dar inca suparat ca nu prindeam nici cum aderenta pe 1a si o parte din a2a (Toyo T1R crap :evil:) Aici a venit momentul cand Adi a decis sa-si schimbe gumele pe fata cu unele mai "deosebite" si am pus pe masina jentiile folosite de el anterior incaltate cu 225 Advan A048 :twisted: La prima incercare 14.52 si credeam din nou ca pot sa intru in carti pt clasa 14.30 mai alesa ca pista era din ce in ce mai uscata, dar cum nu orice minune tine 10min la a 2a lansare ambreiajul a decis ca a muncit destul pe ziua respectiva si a inceput sa faca figuri :anger: asta si datorita gumelor care isi faceau treaba. Apropo, am ajuns la 8,5k rpm in a3a si aveam doar 50km/h :lol: Am parcat masina pe dreapta si m-am uitat la semifinale/finale dupa care au mai lasat 30min free runs si am decis sa ma arunc din nou (desi aveam o frica sa nu merg cu masina tractata pana acasa :o) dar din 2a incarcari nu am reusit numai un 14,64. Masina s-a comportat destul de bine si sunt multumit de ea, urmatoarea etapa, track day :D Vreau sa-l felicit pe Adriano pt timpii obtinuti, man masina e racheta si sa-l consolez pe luvdog care nu a prins aderenta toata ziua. Ceva poze, restul mai tarziu dupa ce apuc sa fac o selectie. |
Re: '00 - Integra DC2 Type-Rx - 1.8 VTEC (B18C) - NEW PICS !!!
la luvdog i trebuie si o masina de drag nu numa aderenta:)
perfect excuse to uprate the clutch ;) |
Re: '00 - Integra DC2 Type-Rx - 1.8 VTEC (B18C) - NEW PICS !!!
Quote:
felicitari si lui Adi pt racheta lui.apropo am auzit ca la ultima cursa cand a luat cel mai bun timp sa dezbracat sa mai reduca din greutate :lol: @ wob masina nu e setata de drag race nu am cauciucuri si nici suspensie dar oricum am scos un 15.52 pe ud ;) |
Re: '00 - Integra DC2 Type-Rx - 1.8 VTEC (B18C) - NEW PICS !!!
wow , cool ;)
ai mai incercat nite cerculete in zona cu spectatori?:)) ontop : cata benzina ati avut in rezervoare si ce ati pus in ele? |
Re: '00 - Integra DC2 Type-Rx - 1.8 VTEC (B18C) - NEW PICS !!!
Quote:
eu am avut jumatate de rezervor si am avut maxol e5 in ea:rolleyes2 |
Re: '00 - Integra DC2 Type-Rx - 1.8 VTEC (B18C) - NEW PICS !!!
foarte tare, au fost ceva masini tari acolo, din ce vad ... felicitari pt toti 3, chiar daca nu au fost rezultatele dorite ...
o intrebare: Adriano s-a dat cu GT-R-ul ala langa care il vad in poza !?! eu zic ca n-avea cum, acu corectati-ma daca gresesc ... |
Re: '00 - Integra DC2 Type-Rx - 1.8 VTEC (B18C) - NEW PICS !!!
N-am mai intrat demult dar ma bucur sa vad ca va tineti de treaba...Eram si interesat sa vad cum a stat Altezza lui Luvdog langa ITRuri de pe loc, ca din mers sunt convins ca e superioara pe 3-4-5 (si pe 6 dar ITRurile n-au :P). Din cate am vazut eu de pe loc si cu o lansare buna, ITR-ul cu cel putin 100kg in minus e in fata si daca schimba bine nu cred ca mai recupereaza Altezza pe doar 400m.
Oricum congrats guys, 14.5 e multumitor mai ales pe pista semi-uda, eu am auzit timpi stock de ITR la 15 s, desi e un tip aici care a avut multe ITRuri si a spus ca with the right tires and the right track un ITR JDM absolut stock poate 14.2. |
Re: '00 - Integra DC2 Type-Rx - 1.8 VTEC (B18C) - NEW PICS !!!
Masini au fost cu carul, din cate am inteles au fost vreo 150 de persoane inscrise :shock:
Nu cred ca s-a dat cu GTR-ul dar si daca se dadea nu avea nimic, pt ca in calificari te poti da cu oricine, conteaza timpul scos ;) Mai multe poze de la eveniment aici |
Re: '00 - Integra DC2 Type-Rx - 1.8 VTEC (B18C) - NEW PICS !!!
iulian ai uitat sa mentionezi pt baietii de acasa ca aici te ''tragi'' pe timp nu pe care trece linia de final primul cum se obisnuieste in Romania
|
Re: '00 - Integra DC2 Type-Rx - 1.8 VTEC (B18C) - NEW PICS !!!
Nu stiu cum de am postat si nu am vazut celelalte reply-uri :???:
@luvdog: erau 402m de urcat dealu dar gardurile erau pe laterala :lol: @wob: eu am ramas numai cu vreo 15l cand am ajuns acolo si am mai completat cu ceva de la Adi ca imi era frica sa nu raman fara benzina pe linia de start :lol: benzina a fost normala de la pompa, aditivii aia sunt pt cei care cred in marketing ;) @BogdanNZ: nu stiu ce sa zic despre diferenta din mers pt ca nu am incercat niciodata, dar de pe loc e un pic cam mare diferenta intre cele doua, asta poate confirma si luvdog. Pe aici din cate stiu un ITR stock scoate cam un 14.3? - 14.4 in conditii uscate. Daca te uiti la Type R Legends acolo se face un 1/4 intre un 96spec si un 98spec si amandoua scot exact 14.207 :shock: |
Re: '00 - Integra DC2 Type-Rx - 1.8 VTEC (B18C) - NEW PICS !!!
intradevar diferenta e mare cand pleaca de pe loc dar si diferenta de greutate e de vreo 200 de kg daca imi amintesc eu bine cand le-am pus pe cantar pe amandoua(itr si altezza). oricum masinile nu erau 100% de drag.avem si noi problemele noastre :-P
oricum jos palaria pt Yula ;) |
Re: '00 - Integra DC2 Type-Rx - 1.8 VTEC (B18C) - NEW PICS !!!
Quote:
Bine povestit menule si mersi frumos a fost o zi interesanta am ,pana la urma am scos timp de 13.05 cu care am fost multumit,scuze ca na-m postat am avut o gramada de treburi pentru facultate de facut si pur si simplu nu am avut timp.Yuli ai scos timp bun considering the circumstances felicitari si astfel lui luvdog 8) @Rookie,BogdanNZ,WOB - mersi baieti! https://i473.photobucket.com/albums/r...R/SL270691.jpg |
Re: '00 - Integra DC2 Type-Rx - 1.8 VTEC (B18C) - NEW PICS !!!
1 Attachment(s)
M00gen twinloop-ul sus minus silencer-ul de pe B-pipe :-P
Un mic filmulet https://www.youtube.com/watch?v=rz-2cqeNt-Y sa scizati calitatea dar e facut cu telefonul :oops: Si o poza.... |
Re: '00 - Integra DC2 Type-Rx - 1.8 VTEC (B18C) - NEW PICS !!!
Yula vezi ma ca mergi pe contrasens :))) suna bine! imi place
|
| All times are GMT +2. The time now is 02:03. |
- Copyright 2026 4Tuning