![]() |
Re: Benzina sau motorina ?
Exista o singura ptoblema ca peste acele masini au cam trecut anii si nu mai au aceleasi valori.
|
Re: Benzina sau motorina ?
Franz ia vezi un 530/535i vs un 530/535d cum sta. :D
Mai sunt multe masini , astea ti le-am dat pentru inceput... Si cum spunea si RVL cauta si reprize 80-120 sa vezi cum sta benzina vs diesel :) Fiecare masina are avantajele/dezavantajele ei. |
Re: Benzina sau motorina ?
Quote:
|
Re: Benzina sau motorina ?
Quote:
Bmw - 5-er (E60) - 535d /272cp. Berlina. ( diesel ). Face suta in 6,5 secunde. Fabricat in anul 2004. Aceiasi cai putere, si totusi benzina cistiga cu o secunda. Deeeci .... :D :D :D |
Re: Benzina sau motorina ?
Quote:
mai incearca....poate 0,1 secunde......stii ce inseamna asta????suportul de la numar iesit in afara si sunt egale.....:D:D:D |
Re: Benzina sau motorina ?
Quote:
|
Re: Benzina sau motorina ?
Quote:
|
Re: Benzina sau motorina ?
@Google Franz
Unde ai gasit tu ca a4 1.8t/2004 are 150cp? Si mai ales ca face suta 8.4 cu puterea asta?! Eu am gasit doar 164/170 cp, diferenta venind din hp/bhp Daca tot esti cu zecimile de secunda vezi ca 320d/6tr e dat in carte 8.8. Mai incerc sa-ti la ce m-am refreit cu consumul. Daca vreau sa trec la benzina pastrand acelasi consum, trebuie sa fac una din urmatoarele: - sa reduc puterea si gabaritul masinii pe la 100cp - sa pun gpl -sau sa iau un motor mic turbo dar sa merg incet cu el (ceea ce nare sens) Sa zicem 1.8t ma bate pe 0-100, e posibil,( nu ma intereseaza asa tare) ca sa ma coste la fel trebuie sa merg incet cu el, de ex un maxim 120km/h la 1.8t =150-160km/h la majoritatea dieselurilor (la care top-speedul e pe la 200). Daca aleg eu sa merg incet 100-110, 1.8t n-are cum sa coboare la consumul ala. Da da stiu... daca imi pica turbina sau injectoarele sau... pentru 2-300 de euro nu tin masina pe bara , ma refer la cat costa reconditionat o turbina, chiar ma bate gandul sa-i iau o turbina hybrid din state, cu toate ca nu trebuie, aici par mai ieftine si pentru ca daca tot ar fi sa o schimb , macar sa castig ceva din asta. |
Re: Benzina sau motorina ?
1 Attachment(s)
Quote:
|
Re: Benzina sau motorina ?
Quote:
|
Re: Benzina sau motorina ?
Quote:
Chestia ii ca nu putem fi toti acri si permanent prost dispusi ca tine ;) Trebuie sa mai si glumim, iar Franz e cel mai bun exemplu in sensul ca isi sustine cauza cu inversunare dar si cu mult umor... |
Re: Benzina sau motorina ?
Quote:
http://www.auto-data.net/it/ Repet, era vorba de viteza si nu de consum. De exemplu Golf 2 GTI, motor 1800 cc, cu 129cp, face suta in 7,6 secunde. Bmw-u ala are 150cp, si face suta in 8,9, sau cum zici tu 8,8 secunde. Cunosti tu un diesel, care face suta in 7,6 secunde, ca si Golfu 2 GTI asta, care E ASPIRAT, cu 129cp ? Jafu asta de Golf cu 129cp, face orice diesel DIN LUME, pina la 150 de cai. Treci la cautat, si aratami un diesel mai rapid decit Golfu asta cu 129 de cai. Baaaaa, imi vine sa rid. :D Vine un jav de benzinar aspirat, si-ti maninca orice diesel, cu turbo cu tot, si cu cuplu cu tot. Demonstreaza ca nu-i asa. Arata-mi un diesel care il face pe Golfu asta cu 129 cp. Poate sa aiba dieselu si biturbo, si cuplu de 600NM, ca tot nu-l intrece pe Golfu 2 GTI 129cp. Baaaaaa, jafu asta de Golf aspirat, face de rusine toate dieselurile din lume. Cica diesel, imi vine sa rid. Dieselu ii facut pt forta, si benzina e facuta pt viteza. Hai toata lumea, haideti cu dovezi, care diesel pina la 150 de cai, face suta in 7,6 secunde ? Ca si Golfu ala cu 129cp aspirat ? Nici unu ..... :D :D :D Mai trebuie sa treaca inca o mie de ani, pina ce dieselu o sa fie superior benzinei. Iaaaaaii ... ce rusine pt dieselari, vine benzina aspirata, si va maninca pe toti. :D :D :D :)) Io cred ca benzina, maninca dieseluri si la prinz, si la mic dejun, si la cina. :D :D :))) Hoopaaa, amu mi-am adus aminte ca dieselu, nu unu, ci trei avantaje are. Forta, consumul, si ca motorina nu explodeaza. ( nu ia foc ). :D :D :D Hai ca-i bun si dieselu la ceva. :D :D :D |
Re: Benzina sau motorina ?
Nu din gresala a scris "Fritz" era aluzie la faptul ca are treaba prin Austria.
Am auzit si eu ca Fordul consuma mult, dar sincer nu cred ca in ziua de azi doua masini echivalente sa consume sensibil diferit. Si eu cand mi-am luat masina asta si ma intrebau conscutii ce masina mi-am luat urmatoarea replica era una din cele standard: "Dar consuma asta!" sau "Cat consuma?" sau "Te rupe consumul". Asa se zice si de bmw ca ar consuma dar nu consuma mai mult decat o masina de acelasi gabarit cu acelasi motor. |
Re: Benzina sau motorina ?
Quote:
Pastreaza poleiul, arunca bucata. Da, eu chiar am facut o gluma cu Fritz. Nu inteleg care e problema ta. :rolleyes2 Acru si prost dispus nu sunt, dovada fiind si faptul ca eu nu te-am atacat, tu ai facut-o. Te agiti ca o cola. Te strang chilotii? Hai, ca m-am distrat destul cu tine. |
Re: Benzina sau motorina ?
Quote:
|
Re: Benzina sau motorina ?
Quote:
Eu ma refeream la faptul ca un consum relativ mare, chiar daca nu se simte pe moment, in timp isi face efectul asupra buzunarului. |
Re: Benzina sau motorina ?
Nimeni nimic ? Atunci ma duc sa joc counter strike cu coduri, dupa aia ma duc la sala sa trag de fiare, ca-s tare. :D :)) Deci e clar, azi sau maine vine sfirsitul lumii. :D :D :D
|
Re: Benzina sau motorina ?
Quote:
:) |
Re: Benzina sau motorina ?
In zilele noastre un diesel e excelent.
Eu am condus numai masini pe motorina de 1.9 si pot sa spun ca pentru un om normal este ok hai fie maxim un 2.0(impozit,consum, daca e si biturbo are 200cp ce-ti mai trebuie?) Am luat o noua masina, de data asta un 2.0turbo cu un consum in jur de 12-13 oras si 8 afara la 110. Avand in vedete ca stau cate 4 5 luni pe an in tara merita altfel nu.(fata de motorina aprox 7 oras 5 afara) Credeam ca benzina nu trage asa bine de la ture mici dar m-am inselat. In depasiri nu se conpara cu motorina. Singurul si singurul minus este consumul aproape dublu, in rest merita de 10 ori fata de o masina pe motorina. Nu stiu ce am votat in trecut, dar cred ca a fost motorina. +1 benzina acuma :) |
Re: Benzina sau motorina ?
Vad ca am starnit ditamai valul de polemici cu afirmatia de mai devreme. Nu prea am cum dovedi, in sensul ca desi pot sa va pun niste poze cu consumul din CB, nu pot dovedi daca e facut in oras sau afara, iar consumul cu 3 la suta a fost facut acum ceva ani, deci nu mai e de unde face nici macar poza. Orasul in care s-au realizat consumurile nu e Bucuresti, ci Barlad, care are doar vreo 6 semafoare in tot orasul si nu e niciodata complet blocat cum e foarte frecvent prin Bucuresti. Daca e totusi cineva curios, pot face o poza la 5,2% pe ultimii 9999km la pejeul meu sau ceva mai actual, 6% iarna pe ultimii 3-4000km(probabil o sa se duca pe la 6,5-7 daca-l resetez), din cauza ca de multe ori nici nu apuca sa se incalzeasca motorul la drumurile de 3-4km pe care le fac deobicei.
|
Re: Benzina sau motorina ?
Quote:
Daca masina e tinuta bine da , consumul poate fi real .. oricum si la noi deja traficul e imbacsit...nu o sa mai scoti tu consumurile de altadata in barlad ! |
Re: Benzina sau motorina ?
Quote:
150CP la diesel nu prea gasesti la masini gen peugeot 206/207, clio, accent, polo etc Chiar si Polo 1.9TDI 130CP la 1200kg face suta in 9.2s, imagineaza-ti in cate secunde ar face suta daca ar avea 150CP si 1.000kg. Eu zic ca s-ar apropia de 8s. Si mai cazi intr-o eroare: daca 2 masini fac suta intr-un timp identic nu inseamna ca amandoua vor fi in acelasi loc cand au 100km/h. Una poate fi la 3m in fata si sa aiba abia 95km/h iar cea din spate 100km/h. Apoi mai conteaza si ce se intampla dupa 100km/h, adica cum accelereaza de la 100 la 150km/h sau mai mult. PS: vezi ca ai gresit timpul 0->100 puternic. http://www.autoweek.nl/carbase_data....=1988&cache=no Tu ai timpul pt. motorul de 139HP nu pt. cel de 129HP Uite golf 7 tdi 150CP si 1375kg http://www.auto-data.net/ro/?f=showCar&car_id=17896 E la 1s in spatele motorului de 139CP dar eu zic ca dupa 100km/h si pana pe la 180 il mananca . |
Re: Benzina sau motorina ?
Nu era o motoreta ci era o bicicleta si nu "i s-a data" ci "i s-a luat" :D
Frant pai tu cu racheta ta de 140cp/1350kg aveai peste 10 sec pana la suta si crezi ca asta facea 7.6?!?! Da, la 139cp/1050kg probabil ca facea, si sandero daca ii pun astia un 1.2 TCE ma sparge, nu ma supar. |
Re: Benzina sau motorina ?
Adevarul este si ca o masina precum Golf Gti este mai speciala, facuta pt. performanta nu pt consum. Nu e supercar dar nici limuzina de 1.5tone nu e.
|
Re: Benzina sau motorina ?
Pai aspiratele facute pentru performanta de obicei storc ultimul cal putere din cilindreea data (mai ales in epoca aia) ceea ce in principiu duce la o curba de cuplu cu varf pronuntat, adica puterea medie pe plaja de turatie e mai mica decat la un motor "normal' cu aceeasi putere, care are in vedere si confortul, deci "aplatizarea" curbei de cuplu.
In ziua de azi se merge mai mult pe marirea puterii medii decat a celei maxime ceea ce explica de ce un turbo bate un aspirat de aceeasi putere. Toata lumea da pe spate la s2000 si cei 240cp/2.0 dar cu un cuplu maxim la 7500rpm si puterea maxima la 8300 cred ca mi-ar placea mai mult sa conduc un turbo 2.0i/240cp cu pmax pe la 6000 (sau mai mica) |
Re: Benzina sau motorina ?
Ce parere aveti despre marca ssangyong? merita cumparat asa ceva?
|
Re: Benzina sau motorina ?
Quote:
|
Re: Benzina sau motorina ?
Quote:
Pacat ca masina sta mai mult in service. Ba cutia, ba suspensiile, ba, partea electrica, ba motorul, ba injectia, de fiecare data are alte surprize. Ce sa zic, o fi avut el ghinion cu fierul, dar ma face circumspect... |
Re: Benzina sau motorina ?
noua achizitie,opel vectra C,2007,3.0 CDTI V6,manuala 6 viteze,berlina,87.000 km reali,mers numai in bucuresti in aglomeratie bara la bara ca na,doar sunt sarbatorile,iar noaptea destul de sportiv si mai ales cum ma mai intalneam cu cineva si stateam la barfa,motorul pornit si cate 30 min pe loc.....consum 12 L/100 KM....
|
Re: Benzina sau motorina ?
Quote:
|
Re: Benzina sau motorina ?
Intrebare: cat consuma un passat B5 TDI 2.5 in afara? dar un bmw 525TDS E39?
Vreau sa vad daca lumea minte(nu voi :) ci niste amici) |
Re: Benzina sau motorina ?
Afara depinde mult de still
Recordurile mele(e46 320d) :4 la 70km/h cu tr 4, 10 pe autostrada (aproape goala) noaptea mers cat am putut de tare cu viteza ceva mai mica in dreptul parcarilor si cand depasam , viteza medie-cca 190. De ex pe alba-pitesti cu aproape zero depasiri, mers legal, am avut si sub 5. Per total alba-constanta aveam 6 in 2009, dar se tot deschid portiuni de autostrada si imi creste consumul, acum nu prea scad sub 6.5 la o medie totala de ~90KM/H, cu mers legal in localitati si redus in dreptul parcarilor de pe autostrada. de fapt mers legal pe europene si mai tare autostrazi, sub limita de a ramane fara permis. La mers legal diferenta nu cred sa fie prea mare , un 525tds probabil ia vreo 6 afara. Multi se imbata cu consumul de pe BC care de cele mai multe ori e mai mic, al meu e verificat periodic plin-plin. |
Re: Benzina sau motorina ?
Cayenne turbo si X5 35D constanta -bucuresti mers tare. Consum Cayenne 26L/100.....X5 15,5l/100. Mers in coloana. Oare merita?
|
Re: Benzina sau motorina ?
Quote:
|
Re: Benzina sau motorina ?
Quote:
|
Re: Benzina sau motorina ?
Quote:
|
Re: Benzina sau motorina ?
Quote:
|
Re: Benzina sau motorina ?
Deci se confirma, chiar consuma putin in exterior, 7 e chiar f bine la mers normal.
|
Re: Benzina sau motorina ?
Am mers cu o suta la ora, 520 de km, ca sa-mi consume 5 litrii. Am crezut ca dilesc de cap la viteza aia. 6 ore jumate am facut. Toate masinile ma depaseau. Inainte mergeam cu 150 la ora, si face-am 5 ore, 550 de km. Io nu cred ca cineva merge pe autoban cu o suta la ora. Pacat ca n-am tempomat, ca mi-o amortit picioru pe gaz, 6 ore jumate. Si pe linga asta trebuia sa fiu atent sa nu depasesc suta, ca sa ramin la consumul ala de 5 litrii. Degeaba, ca nu poti toata viata sa tot mergi cu o suta la ora. Cine zice ca merge cu o suta la ora, 500 sau 700 de km, ala minte. Mergi odata, da nu tot timpu. Asa ca vrajeala asta cu consumul, a picat. Cine are masina, nu se gindeste la consum. Daca mergi incet tot timpu, se depune calamina. Daca mergi mai tare ( adica mai turat ), consuma mai mult. Deci nici cum nu e bine. Asta e, masina e facut sa consume. Punct. Si masinile pe benzina consuma 5 litrii daca mergi cu o suta pe autoban, nu numai dieselurile. Asa ca, ce-mi bat eu capu cu consumu, asta inseamna sa ai masina : cheltuieli, consum, etc. Cine vrea sa se stringa de cur, renunta la tigari, la bautura, la masini, etc, si nu mai are batai de cap. Oricum noua generatie de masini, sint masinile pe benzina, cu motor mic de 1200 cc.
|
Re: Benzina sau motorina ?
Quote:
|
| All times are GMT +2. The time now is 06:37. |
- Copyright 2026 4Tuning