Forum 4Tuning

Forum 4Tuning (https://forum.4tuning.ro/)
-   Colt Legislativ (https://forum.4tuning.ro/221-colt-legislativ.html)
-   -   Totul despre taxa auto pentru maşinile rulate (https://forum.4tuning.ro/221-colt-legislativ/99944-taxa-auto-masinile-rulate.html)

johhny 22-02-09 16:35

Re: Guvernul triplează de la 15.12.2008 taxa auto pentru maşinile rulate
 
Cica numerele provizorii (rosii) de romania nu se iau in considerare, doar cele din tara de origine..

Lano 22-02-09 16:38

Re: Guvernul triplează de la 15.12.2008 taxa auto pentru maşinile rulate
 
eu cand am depus actele, am depus copii dupa toate autorizatiile provizorii, dupa breff, dupa buletin, am completat cererea si am dat declaratie pe propria rasp ca masina a intrat in tara inaite de 15

segundo 22-02-09 16:44

Re: Guvernul triplează de la 15.12.2008 taxa auto pentru maşinile rulate
 
Quote:

Originally Posted by johhny (Post 2090256)
Cica numerele provizorii (rosii) de romania nu se iau in considerare, doar cele din tara de origine..

doamne fereste
adica Politia ROMANA, care ti'a eliberat numere rosii INAINTE de 15 decembrie, DAR NU LE IA IN CONSIDERARE DOM'LE .
traiasca partidul comunist roman

johhny 22-02-09 16:44

Re: Guvernul triplează de la 15.12.2008 taxa auto pentru maşinile rulate
 
Quote:

Originally Posted by Lano (Post 2090262)
eu cand am depus actele, am depus copii dupa toate autorizatiile provizorii, dupa breff, dupa buletin, am completat cererea si am dat declaratie pe propria rasp ca masina a intrat in tara inaite de 15

Declaratia pe propria raspundere a trebuit sa fie legalizata de notar ? Si masina ai adus-o personal in tara ?

Lano 22-02-09 16:50

Re: Guvernul triplează de la 15.12.2008 taxa auto pentru maşinile rulate
 
nu ma pe o foie A4, si nu masina nu am aduso personal a aduso altcineva da nu ma intrebat asta s-a uitat pe breff sa vada cand a fost radiata din germania si cam atat .....

Ianis 22-02-09 16:55

eu unul am masina pe italia (un fiat coupe ) euro 2 adusa in tara in august 2007 eu intrand in posesia ei in septembrie - octombrie 2007 pana in momentul de fata circuland cu ea asa ... vreau sa o inscriu pt ca imi expira itp ul anul acesta am procura pe numele meu absolut tot in procura specificandu-se ca o pot radia-inmatricula-vinde etc ...in mod normal dupa spusele lor ar trebui sa platesc taxa veche chiar sunt curios .. saptamana asta o sa fac si programare la rar incep demersuriile

Taxa calculata este: 1056 Euro (3168 Euro conform noii legi) cum am zis ar trebuii taxa veche mor cu ei de gat daca nu e asa:sad:

johhny 22-02-09 17:02

Re: Guvernul triplează de la 15.12.2008 taxa auto pentru maşinile rulate
 
Quote:

Originally Posted by Lano (Post 2090293)
nu ma pe o foie A4, si nu masina nu am aduso personal a aduso altcineva da nu ma intrebat asta s-a uitat pe breff sa vada cand a fost radiata din germania si cam atat .....


Am intrebat pentruca nu stiu in ce judet daca masina nu era adusa personal in tara nu beneficiai de taxa veche, zicea cineva tot aici.

Lano 22-02-09 17:13

Re: Guvernul triplează de la 15.12.2008 taxa auto pentru maşinile rulate
 
mi se pare o aberatie legea e pentru toata tara ..... nu numai pentru 47 de judete din 48......

Marson 22-02-09 17:14

Re: Guvernul triplează de la 15.12.2008 taxa auto pentru maşinile rulate
 
Quote:

Originally Posted by Ianis (Post 2090303)
eu unul am masina pe italia (un fiat coupe ) euro 2 adusa in tara in august 2007 eu intrand in posesia ei in septembrie - octombrie 2007 pana in momentul de fata circuland cu ea asa

...imi pare rau sa te dezamagesc insa e bine sa iei in calcul si varianta aceasta.. masina fiind ne-radiata pana in momentul de fata, fiind cu numere de italia, este cam greu sa dovedesti ca ai circulat cu ea in Ro din octombrie 2007 neintrand in contact cu autoritatile romane pentru nici o procedura de inmatriculare/declarare a faptului ca ai devenit proprietar.

Ianis 22-02-09 17:20

Re: Guvernul triplează de la 15.12.2008 taxa auto pentru maşinile rulate
 
atunci nu imi va ramane decat varianta pe bulgaria pt ca nu am de gand sa dau pe o taxa aberanta cam tot atat cat am dat pe masina

segundo 22-02-09 18:40

Re: Guvernul triplează de la 15.12.2008 taxa auto pentru maşinile rulate
 
Quote:

Originally Posted by Marson (Post 2090376)
...imi pare rau sa te dezamagesc insa e bine sa iei in calcul si varianta aceasta.. masina fiind ne-radiata pana in momentul de fata, fiind cu numere de italia, este cam greu sa dovedesti ca ai circulat cu ea in Ro din octombrie 2007 neintrand in contact cu autoritatile romane pentru nici o procedura de inmatriculare/declarare a faptului ca ai devenit proprietar.

a mea nu a fost radiata, dar am avut numere rosii 3 luni... dar vad ca nici asta nu e de ajuns :evil:

GABORW 22-02-09 18:52

Re: Guvernul triplează de la 15.12.2008 taxa auto pentru maşinile rulate
 
Cititi in M.O. cei care vreti sa beneficiati de taxa veche trebuie demonstrat ca masina a fost adusa in tara inainte de 15decembrie..asta se face in 20zile de la 16.02.2009. apoi in 90zile RAR. si restul actelor..:-)

Der exemplu eu am sa dau copie de pe brief si de pe nr de tzoll...:-)si contract ..

Spark 22-02-09 18:58

Re: Guvernul triplează de la 15.12.2008 taxa auto pentru maşinile rulate
 
atunci esti printre putinii norocosi care le au toate
si cu siguranta platesti taxa veche

johhny 22-02-09 19:11

Re: Guvernul triplează de la 15.12.2008 taxa auto pentru maşinile rulate
 
Quote:

Originally Posted by GABORW (Post 2090668)
Der exemplu eu am sa dau copie de pe brief si de pe nr de tzoll...:-)si contract ..

tot copie de pe brief si numere o sa dau si eu, sper sa nu fie probleme, voi vedea maine..

SERJAN 22-02-09 19:28

Re: Guvernul triplează de la 15.12.2008 taxa auto pentru maşinile rulate
 
doar cu copia de certificat in care este prezenta data si stampila prin care se demonstreaza faptul ca masina a fost radiata inainte de 15 decembrie e ok?


All times are GMT +2. The time now is 02:26.

- Copyright 2026 4Tuning