Forum 4Tuning

Forum 4Tuning (https://forum.4tuning.ro/)
-   Alte discutii VW (https://forum.4tuning.ro/323-discutii-vw.html)
-   -   VW Vento - Proprietari (https://forum.4tuning.ro/323-discutii-vw/43290-vw-vento-proprietari.html)

mafteicon 03-02-12 13:08

Re: VW Vento - Proprietari
 
ai observat cumva cand ai dat la automat a iesit ceva fum la spate?
daca a dat fum inseamna ca motorina nu are nimic (nu sa congelat)
si pe baterie pune un redresor ca alfel nu ai sa pornesti (baterie descarcata)

VentoVRY 03-02-12 13:26

Re: VW Vento - Proprietari
 
bateriea e cam clar, 8,8V scoate, am incercat si cu o masina pe langa cu cabluri, dar nu am insistat, si nu cred ca a scos deloc fum...mai vad cand ies de la birou astazi, sunt -15grade, cu putin ajutor poate o trezesc

mafteicon 03-02-12 13:34

Re: VW Vento - Proprietari
 
cand te ajuta cealalta masina sa o tina si pe aia pornita ...si cu siguranta va pornii
daca nu scoate fum ori ai dop de gheata prin filtru sau in alta parte si nu va pornii decat bagata undeva intr-un garaj incalzit si tinuta mai mult timp.
sper sa o pornesti usor...Bafta!

VentoVRY 04-02-12 16:09

Re: VW Vento - Proprietari
 
clar pornita si cealalta....si tinuta la minim 1400 rpm, ...azi am incercat si tot insistat cu masina lu fratimiu, dar tot nu a vrut, e cam ,moarta bateria, am luat un redresor de la fratimiu si am sa o las pana maine dimineata poate reusesc sa o pornesc .... e toaca complet :(

mafteicon 04-02-12 19:09

Re: VW Vento - Proprietari
 
eu as fi scos bateria de la masina pornita o incercam pe masina si vedeam daca porneste si in cazul asta stiam daca e bateria e de vina.
posibil ca a ta sa fi inghetat lichidul din ea si de aceea nu a luat curent si nu a pornit (cand bateria este proasta acidul scade sub 1,28 pe element se face apa si ingheata)
daca nici dupa o noapte de redresor( la caldura) -nu afara- nu vrea sa porneasca sti ce urmeaza....una noua si ai scapat .

VentoVRY 04-02-12 20:00

Re: VW Vento - Proprietari
 
nu am sa testez acidul, dar cred ca asa este, din cate am mai citit cateva forumuri, din pacate masina fratelui meu cu care am incercat sa o pornesc, are bateria mica, 55 Ah, si el a chinuit putin sa porneasca....a mea avand 74Ah.

am testat piata, 385 lei Varta 74Ah, maine e momentu culminant, oricum cauze mai pot fi multiple, bujii (pana acum nu am avut deloc probleme), motorina proasta (stiu sigur ca aia ingheata la -15 grade scria la peco, am 30 litri in rezervor) .....sper totusi sa rezolv cu redresorul....

mafteicon 04-02-12 20:12

Re: VW Vento - Proprietari
 
asta e,
important sa o pornesti si sa elimini alte cauze...
eu am una BOSCH pentru diesel cu maxim amperi care sa incadrat in suport...si adevarul e ca invarte ca polizorul...chestia e ca merg si in fiecare zi cu ea.
sa cauti o baterie fara intretinere cu gel si 5 ani merge beton..
Succes..

VentoVRY 06-02-12 12:00

Re: VW Vento - Proprietari
 
ieri, dupa 12 ore in care bateria a stat pe redresor, a pornit tractorasul la prima cheie :D, e adevarat erau doar -11 grade afara, asa ca am facut plinul cu motorina -28 grade, sper sa nu mai am probleme

stiam ca nu are cum sa ma lase balta, descarcarea bateriei a fost greseala mea cand am incercat sa pornesc la -28 de grade in repetate randuri, deci vina mea mai mult

macar acum este iarna adevarata :D

cristoball 14-02-12 23:07

Re: VW Vento - Proprietari
 
Salut tuturor! mi'ar trebui si mie partea din dreapta a buzei din fata , si plasticul tot din dreapta care vine bagat in spoiler... dak ma ajuta careva??

bzsa 15-02-12 18:35

Re: VW Vento - Proprietari
 
Quote:

Originally Posted by cristoball (Post 4881557)
Salut tuturor! mi'ar trebui si mie partea din dreapta a buzei din fata , si plasticul tot din dreapta care vine bagat in spoiler... dak ma ajuta careva??

cam greu o sa gasesti de vento .......eu am adaptat de la golf 3

cristoball 15-02-12 20:38

Re: VW Vento - Proprietari
 
pai ar fi ok si de la golf 3...dak ar cnv ...sa imi zica un pret?

bzsa 21-02-12 19:56

Re: VW Vento - Proprietari
 
eu am dat 23 de ron pe o bucata din buza,evident de golf modificat pt vento

cristoball 02-03-12 15:13

Re: VW Vento - Proprietari
 
Quote:

Originally Posted by bzsa (Post 4892242)
eu am dat 23 de ron pe o bucata din buza,evident de golf modificat pt vento

de unde ai luato? ca jumate imi trebuie si mie

mali84 17-03-12 19:56

Re: VW Vento - Proprietari
 
3 Attachment(s)
Salutare baieti! Am gasit sub filtrul de aer un "'butoias" din plastic de care erau legate doua furtune in partea superioara iar in partea inferioara trebuia sa mai fie un furtun sau ceva de genu dar lipseste. Poate sa imi spuna cineva ce rol are acel ''butoias''?

mafteicon 18-03-12 09:34

Re: VW Vento - Proprietari
 
eu nu am asa ceva la tdi


All times are GMT +2. The time now is 17:31.

- Copyright 2026 4Tuning