Forum 4Tuning

Forum 4Tuning (https://forum.4tuning.ro/)
-   RALIURI - COASTA - RALLY SPRINT - CRR (https://forum.4tuning.ro/585-raliuri-coasta-rally-sprint-crr.html)
-   -   Cand au inceput circuitele in Romania? (https://forum.4tuning.ro/585-raliuri-coasta-rally-sprint-crr/159581-inceput-circuitele-romania.html)

cornel1955 08-12-11 11:59

Re: Cānd au īnceput circuitele īn Romānia?
 
Quote:

Originally Posted by zbvz (Post 4765470)
Cornele eu te cunosc de mic copil si sincer te sfatuiesc sa manevrezi un volan de curse nu o tastatura de calculator....o sa te sun dar dupa ce te vad ca scapi de tastatura....:))
Fa o masina si mergi cu ea la coasta.....nu conteaza ce masina....important este sa mergi.

tot mesajul tau a fost ambiguu si nu am inteles nimic ce vrei sami transmiti ...am manevrat volane de curse destul si cu succes...mai mult decat tastaturi, sau poate nu esti prea bine informat...cu oarece merite pe acolo......nu ai cum sa ma cunosti de mic copil cand eu aveam 32 de ani cand mia venit nebunia cu cursele auto...sunama !! sa ne lamurim...in ceea ce priveste masina lui Nicu ai fost pe aproape cu ce se putea scoate din 2000 cmc (dar cu tehnologie de F1)...mie personal mia dat de gandit faptul ca Grigore nu a abandonat niciodata din cauza motorului....pe tine nu te pune pe ganduri ???? dupa ce am vazut ce are acolo mam lamurit...cercetati si studiati !!!....si cu masinile iar e relativ...miam facut 3 in perioada 82-90 din care 2 Eastere...si prima dragoste a fost Dacia dar nu ma satisfacea ca nu zbura de sub mine :))...
numai de bine si nu te ascunde ca banuiesc cine esti :D

valentin.nemtanu 08-12-11 14:40

Re: Cānd au īnceput circuitele īn Romānia?
 
Da, pe masina 1 avea kit Renault, montat asa cum il primea. Am facut revizii tehnice o buna peroada si am vazut cate ceva . Si atat. Pariciparea la concursuri constituia si teste ori anduranta pentru furnizor, iar el nota cateva observatii pe care ulterior le transmitea serviciului competitii interesat. Prin eforturile sale s-au realizat progrese tehnice ale masinii de baza, si multi concurenti erau ajutati si indrumati de ing. Nicu Grigoras

Eu, daca nu va deranjez, :sad: va propun sa abandonati subiectul intrucat nu isi are rostul sa postam astfel de ......." analize " cu tendinta acida !! despre o perioada din care mai sunt multe lucruri si amintiri frumoase de descris.
Era o diferenta a materialului de concurs intre competitori la start, si-n grupe si in clase. Este si astazi o diferenta de material sportiv si de performante ale masinilor inscrise in actualul campionat . Asta nu diminueaza cu nimic performantele omului de la volan, sau incercarile urmaritorilor de a ajunge si depasi pe protagonistul clasei, grupei, etc

cornel1955 08-12-11 15:33

Re: Cānd au īnceput circuitele īn Romānia?
 
Quote:

Originally Posted by valentin.nemtanu (Post 4766669)

Eu, daca nu va deranjez, :sad: va propun sa abandonati subiectul intrucat nu isi are rostul sa postam astfel de ......." analize " cu tendinta acida !! despre o perioada din care mai sunt multe lucruri si amintiri frumoase de descris.
Era o diferenta a materialului de concurs intre competitori la start, si-n grupe si in clase. Este si astazi o diferenta de material sportiv si de performante ale masinilor inscrise in actualul campionat . Asta nu diminueaza cu nimic performantele omului de la volan, sau incercarile urmaritorilor de a ajunge si depasi pe protagonistul clasei, grupei, etc

Ma bucur ca ai aparut si ai pus punctul pe I...pt ca eu deja ma saturasem sa dau explicatii cum si ce a fost...A FOST CEVA CA SI CUM AR VENI UN EXTRATERESRU ACUM SI NEAR INVATA TEHNOLOGIA VIITORULUI :D...Vali ce mai stii de Stefan Vasile alta piesa grea in auto ???

valentin.nemtanu 12-12-11 21:25

Re: Cānd au īnceput circuitele īn Romānia?
 
3 Attachment(s)
In anii 1977 ( foto 1,2,3) si in 1978 Baia Mare a gazduit frumoase etape ale campionatului national de viteza pe circuit.
Alaturi de gazdele primitoare si bune organizatoare, s-a aflat si localnicul [B]Pop Arpad [B] pe Datsun , pe linia 2 la start, in spatel lui Nicolae Mihailescu pe Fiat 903 si Cornel caprita pe Fiat 1000 Abarth ( 15)
Arpad Pop ( ACR Maramures ) a urcat pana pe III la clasa la sfarsitul anului 1978.
Apoi in urmatorii ani clasa mica , pana la 1000 cmc, nu s-a mai constituit.

cornel1955 13-12-11 21:20

Re: Cānd au īnceput circuitele īn Romānia?
 
Mai facem o pauza de 'recreere' pana anul viitor (ca nu mai e mult) hehehehe (mai taiem porcii pe la tara) si in putinele zile ale acestui an va doresc tuturor CRACIUN FERICIT si sarbatorile cu bine!!!... sa fiti sanatosi si CELOR CARE MA "TAIE"...sfintele sarbatori sa ne uneasca pe toti sa facem o treaba mai buna pe aici dacat cum am facut pana acum...Ioan apus o intrebare gen baba aia handicapata mintal care trebiua sa treci raul Stix sau cum dracu ii zicea din mitologia greaca....si trebuia sai dai raspunsul corect care era cu 2 intzelesuri...daca nu...o mierleai :))...asa si Ioan..pana acum sau emis ipoteze dar nici un raspuns concret...lasam continuarea in 2012 ... PANA ATUNCI SA NE VEDEM SANATOSI !


vad ca multi au disparut de pe acest forum....THUNDER este primul care a disparut...in schimb au aparut aia cu FAKE-uri care ma provoca la dezordine..si faptul ca aici se discuta de circuite de viteza va lasa RECI ???

...ROAD, unde esti ?? boshorogu' ala de la Braila nici nu mai vorbesc cu el ca e nebun ca mine (in sensul bun) ))...Thunder sia facut site personal ca sa scarbit de ce se intampla aici...nea Mitica sa retras.......E NORMAL ????...nu nu este...FAC APEL sa fie discutia mai libera chiar daca ne bagam si ne scoatem ...mi se pare normal ce nu imi convine si cel care ma streseaza sa ii dau replica ce merita...altfel e cum am spus pe PM...dispar toti....cu RESPECT si SARBATORI FERICITE TUTUROR!!!

zbvz 16-12-11 20:59

Re: Cānd au īnceput circuitele īn Romānia?
 
La multi ani Cornele!!!!!!


Era si un banc cu un cerb cu multe coaste care se intalnea cu un cerb cu multe coarne......"salut Costele....salut Cornele..
Hai salut costele.....hai salut cornele.......:D:D:D:D:D:D

cornel1955 17-12-11 14:46

Re: Cānd au īnceput circuitele īn Romānia?
 
Quote:

Originally Posted by zbvz (Post 4781562)
La multi ani Cornele!!!!!!


Era si un banc cu un cerb cu multe coaste care se intalnea cu un cerb cu multe coarne......"salut Costele....salut Cornele..
Hai salut costele.....hai salut cornele.......:D:D:D:D:D:D

Ori eu sunt dus cu capu' si stiam treaba asta ori tu esti dus mai rau ca mine...sau esti beat mort :))....nu conteaza dar dati un nume inafara de zbzvvvvv si alte dastea....daca te dai a tot cunoscator spunemi unde mia ridicat Nicu capota la masina (indiciu : 1985 circuit de viteza) ??? team prins acum ca esti un FAKE....te joci cu moshu' ???? dami raspunsul corect si ai o bila alba ca barba lu' moshu' de sarbatori :D WRC TE ROG FRUMOS NU TAIA POSTURILE ASTEA CA SA VAD CINE E MIELU' DE ZBVZ...DESI BANUIESC :) MERSI !!! numele tau incepe cu TH...

zbvz 17-12-11 15:54

Re: Cānd au īnceput circuitele īn Romānia?
 
Quote:

Originally Posted by cornel1955 (Post 4782539)
Ori eu sunt dus cu capu' si stiam treaba asta ori tu esti dus mai rau ca mine...sau esti beat mort :))....nu conteaza dar dati un nume inafara de zbzvvvvv si alte dastea....daca te dai a tot cunoscator spunemi unde mia ridicat Nicu capota la masina (indiciu : 1985 circuit de viteza) ??? team prins acum ca esti un FAKE....te joci cu moshu' ???? dami raspunsul corect si ai o bila alba ca barba lu' moshu' de sarbatori :D WRC TE ROG FRUMOS NU TAIA POSTURILE ASTEA CA SA VAD CINE E MIELU' DE ZBVZ...DESI BANUIESC :) MERSI !!! numele tau incepe cu TH...

M-ai prins Cornele...ma cheama THOR fiul lui ODIN si dau bile la pereche nu la bucata:lol:....era un banc Cornele ce ai? nu mai stii de gluma?....
Am facut inventarul numelor si cred ca stiu cine crezi tu ca sunt da nu sunt cine crezi tu ca sunt:lol:
Oricum iti urez un an nou fericit si sa fii sanatos(da nu la cap ca asta am inteles:lol:)si fericit!!!!!

cornel1955 17-12-11 20:39

Re: Cānd au īnceput circuitele īn Romānia?
 
Quote:

Originally Posted by zbvz (Post 4782615)
M-ai prins Cornele...ma cheama THOR fiul lui ODIN si dau bile la pereche nu la bucata:lol:....era un banc Cornele ce ai? nu mai stii de gluma?....
Am facut inventarul numelor si cred ca stiu cine crezi tu ca sunt da nu sunt cine crezi tu ca sunt:lol:
Oricum iti urez un an nou fericit si sa fii sanatos(da nu la cap ca asta am inteles:lol:)si fericit!!!!!

o sa iti dau pe PM parerea mea despre tine sa nu suparam pe aici ....ce ai facut acum e un mishto de 3 bani....oricum este cu TH la inceput si nu ma pacalesti pe mine...adumi poze de la circuite sau VTM cum am postat eu si altii pe aici si e bine sami DAI POZE CU TINE CU REALIZARILE TALE si atunci vorbim....WRC te rog mult nu taia nici postul asta ca FAKE'ul asta ma enerveaza....maine iti voi da o poza de la Circuit viteza Pitesti 1983....sa vezi ca dupa mine era TITI MUSCALOIU +rip George Preoteasa+rip si tu....pe locul 4...toti echipa IDMS .am ghicit ???? daca e asa am dreptate....daca nu imi cer scuze...dar cred ca tu esti chiar daca zici ca nu esti...te plateste cineva la indemanare ???? zimi si mie ca maine poza de la Pitesti 1983 grupa N sau clasamentul va fi aici :D....nea Mitica baga te rog un clasament din 1983 la grupa N la Pitesti....ca sa nu fiu subiectiv :))

cornel1955 17-12-11 21:24

Re: Cānd au īnceput circuitele īn Romānia?
 
legat de premiile pt curse de atunci ....eu la Pitesti 1983 am luat 1000 de lei vechi pt locul 1 si un pat pliant de camping care il am si acum....cam jumate de salariul groazei din epoca de trista amintire....banii nui mai am :)) patul mai este ;))

zbvz 21-12-11 21:55

Re: Cānd au īnceput circuitele īn Romānia?
 
Quote:

Originally Posted by cornel1955 (Post 4783032)
o sa iti dau pe PM parerea mea despre tine sa nu suparam pe aici ....ce ai facut acum e un mishto de 3 bani....oricum este cu TH la inceput si nu ma pacalesti pe mine...adumi poze de la circuite sau VTM cum am postat eu si altii pe aici si e bine sami DAI POZE CU TINE CU REALIZARILE TALE si atunci vorbim....WRC te rog mult nu taia nici postul asta ca FAKE'ul asta ma enerveaza....maine iti voi da o poza de la Circuit viteza Pitesti 1983....sa vezi ca dupa mine era TITI MUSCALOIU +rip George Preoteasa+rip si tu....pe locul 4...toti echipa IDMS .am ghicit ???? daca e asa am dreptate....daca nu imi cer scuze...dar cred ca tu esti chiar daca zici ca nu esti...te plateste cineva la indemanare ???? zimi si mie ca maine poza de la Pitesti 1983 grupa N sau clasamentul va fi aici :D....nea Mitica baga te rog un clasament din 1983 la grupa N la Pitesti....ca sa nu fiu subiectiv :))


Chiar astept cu nerabdare sa vad poza aia de la Pitesti.

ROAD EMPIRE 22-12-11 19:24

Re: Cānd au īnceput circuitele īn Romānia?
 
1 Attachment(s)
Pitesti 1983 Grupa N - locul 1 CORNEL BIBIRI !!! 8)

valentin.nemtanu 23-12-11 15:48

Re: Cānd au īnceput circuitele īn Romānia?
 
Craciun fericit !
Bucurii, liniste si cadouri multe langa cei dragi !
Amintiri si evocari interesante in continuare, pe aici ! rabdare, calcul si comentarii gandite in 2012 !
Succes de accesari ( rating ) in continuare pe acest topic!
La multi ani tuturor !

ROAD EMPIRE 23-12-11 17:45

Re: Cānd au īnceput circuitele īn Romānia?
 
Asa este VALI , acum in preajma CRACIUNULUI este cazul si timpul pentru a deveni mai buni , mai toleranti . SA continuam sa ne vedem cu bine cu alte si alte materiale despre acesta superba istorie a automobilismului sportiv din Romania. Un CRACIUN FERICIT si din partea mea si pana atunci un AN NOU plin de realizari si satisfactii !

zbvz 23-12-11 22:07

Re: Cānd au īnceput circuitele īn Romānia?
 
Craciun fericit tuturor!!!!
si nu uitati sa zambiti:-) https://www.youtube.com/watch?v=j-DxDnK6tMA :-)


All times are GMT +2. The time now is 02:26.

- Copyright 2026 4Tuning