Forum 4Tuning

Forum 4Tuning (https://forum.4tuning.ro/)
-   Alte discutii VW (https://forum.4tuning.ro/323-discutii-vw.html)
-   -   VW Vento - Proprietari (https://forum.4tuning.ro/323-discutii-vw/43290-vw-vento-proprietari.html)

bzsa 14-12-11 20:24

Re: VW Vento - Proprietari
 
Quote:

Originally Posted by [email protected] (Post 4766769)
eu le am de 1 an !!ji imi plac :X

se deschid singure din telecomanda ,sau eu cu mana :x

fiecare e cu gustul si pretentiile lui.

ca si aspect e de nota 10 ,dar practice nu sunt deloc.....

Tibanu 22-01-12 15:53

Re: VW Vento - Proprietari
 
Quote:

Originally Posted by bzsa (Post 4778106)
fiecare e cu gustul si pretentiile lui.

ca si aspect e de nota 10 ,dar practice nu sunt deloc.....


Salut.... de ce spui ca nu sunt practice?cu ce anume deranjeaza sau nu sunt bune?!

bzsa 28-01-12 18:09

Re: VW Vento - Proprietari
 
zic din propria experienta.....
1 pt mine nu erau prcatice,in special daca folosesti masina zilnic etc
2 daca e sa isi puna cineva recomand cele originale dedicate pt masina de ls lsd,nu luati chinezari.

geomar 29-01-12 18:40

Re: VW Vento - Proprietari
 
e ok...

alex racer 29-01-12 20:45

Re: VW Vento - Proprietari
 
1 Attachment(s)
salutare care dintre voi a pus vr6-le si a avut 1,8 inainte am niste probleme cu instalatia electrica am schimbat tot pana in panoul de sigurante ....cnd dau la cheie invarte motorul ok bordul se aprinde imi arata tot baterie... dar nu am scanteie si nu mi se aude pompa de benzina ....daca a mai schimbat cineva si stie va rog sa ma ajutati ....

big bastard 31-01-12 20:30

Re: VW Vento - Proprietari
 
de ce cand pornesc vento (1.9 tdi) dupa o noapte friguroasa imi variaza turele in ralanti intre 900 si 1000 si un pic? faza asta tine vreo 2 minute dupa care se stabilizeaza

VentoVRY 01-02-12 08:27

Re: VW Vento - Proprietari
 
cauze sunt multiple, dar normale din cate stiu, eu tot vento 1,9tdi 1Z am si la fel se manifesta, motorina proasta, bujii imbatranite, la mine un alt aspect mai neplacut este ca in primele 2 -3 minute imi intra ff greu in viteza, apoi isi revine si merge usor, ori am putin ulei in cutiea de viteze, ori trebuie schimbat....

nutzuXXL 01-02-12 08:32

Re: VW Vento - Proprietari
 
Quote:

Originally Posted by alex racer (Post 4854105)
salutare care dintre voi a pus vr6-le si a avut 1,8 inainte am niste probleme cu instalatia electrica am schimbat tot pana in panoul de sigurante ....cnd dau la cheie invarte motorul ok bordul se aprinde imi arata tot baterie... dar nu am scanteie si nu mi se aude pompa de benzina ....daca a mai schimbat cineva si stie va rog sa ma ajutati ....

cred ca la tine e problema cu imobilizatorul.

geo_gee2005_xxx 01-02-12 10:01

Re: VW Vento - Proprietari
 
La imobilizator stiam ca porneste motorul dar se opreste dupa cateva secunde. ai un plus inversat sau pus unde nu trebuie. mai verifica panoul de sigurante din nou sau mai bine mergi la un electrician. Ce tip de vr ai pe bobine sau cu delcou? verifica si bobina de inductie!

mafteicon 01-02-12 12:40

Re: VW Vento - Proprietari
 
salut,
si tdi-ul meu a pornit putin mai greu in dimineata asta fiind azi noapte -17 grade.
variatiile de turatii in mod normal nu ar trebui sa fie atat de mari la pornire decat in cazul in care ai bujii care sunt cu rezistenta intrerupta.
daca ai bujiile ok asta e ....important e ca porneste....lasa sa se incalzeasca bine motorul fara sa turezi si la drum...

si la colegul cu cutia de viteze sa nu-ti faci probleme de ulei.
uleiul din cutie este foarte vascos in prima faza la pornire si de aceea nu te lasa sa bagi in viteza imediat dupa ce pornesti...
uleiul din cutie isi va reveni la normal in acelasi timp cu incalzirea motorului...
eu procedez asa:
-cand este ger puternic pun contactul de 3,4 ori sa incalzesc bine camera de ardere
-daca nu porneste repede mai pun o data contactul
-dupa ce porneste o las sa mearga 10 min. sau mai mult fara sa o turez.
O zi buna va doresc!

VentoVRY 01-02-12 16:15

Re: VW Vento - Proprietari
 
la pornire si eu procedez lafel, doar ca nu stau cu masina pe loc sa se incalzeasca, pornesc dupa maxim 2 minute de stationare, tdi se incalzesc un cuplu, din cate sti eu, si da ...pana apa nu trece de 80 de grade nu depasesc 2200rpm

am specificat treaba cu intratu in viteza, pentru ca chiar intra ff greu daca vreau sa pornesc imediat, am sa incerc sa o las macar 5 minute in stationare...sa vad daca se intampla lafel

mafteicon 01-02-12 17:27

Re: VW Vento - Proprietari
 
eu o las sa se incalzeasca putin mai mult pe urmatorul motiv invatat de la batranii soferi ca atunci cand noptile sunt foarte geroase dupa pornire este indicat sa se lase motorul o perioada (fiecare cat crede de cuviinta) sa isi ia ulei, acesta fiind foarte gros nu va ajunge foarte repede in rampa si ungerea va fi slabuta...si atunci motorul va fi supus unor riscuri care la un moment dat vor fi platite cu banuti pe care nu prea se merita sa-i investim doar ca o sa consumam 100 gr. de motorina in plus...oricum iarna se consuma mai mult.
-pe langa motor se rupe si uleiul din cutie fiind foarte important atunci cand te grabesti sa pleci repede si cutia nu are ungere.(uleiul gros tine pinioanele)
-NU trebuie sa faci cum procedez eu, am spus toate astea ca pe temperaturi foarte scazute eu asa fac si incerc sa nu distrug nimic...(tin foarte mult la ea)
-uite fa un test simplu referitor la intratul in viteza:
..inainte de a porni misca manete in stanga si in dreapta sa vezi cat de greu o misti...foarte greu.
-dupa ce crezi ca sa incalzit motorul bine (asta nu in 2 minute) sa vezi ce usor o misti si la fel o sa intre in viteza..:D
sper ca nu te-am suparat cu nimic! ....daca ceva nu este in regula rog colegii sa ma contrazica..
Numai bine!!!

VentoVRY 01-02-12 18:21

Re: VW Vento - Proprietari
 
nu ai cu ce sa ma superi, taman invers, doar de asta exista forum-uri, sa ne impartasim din experiente...
e drept ca daca pornesc fara a incalzi motorul, cat sa urce uleiu pot face mai multe pagube, deci aici e drept ca am procedat gresit.

ps.: oricum ar fi, multi se plang de TDI-uri, dar nu pot decat sa fiu ff multumit de tractorasul meu 1Z care pana un momentu de fata, doar la temperaturile de acum 2 ani de -32 grade nu a vrut sa porneasca, dar asta tot din cauza mea.

mafteicon 01-02-12 19:08

Re: VW Vento - Proprietari
 
am acelasi motor tdi , 90cp 1z de 6 ani si niciodata nu am avut probleme cand a fost ger.
intotdeauna cand sa apropiat iarna am verificat bujiile si bateria sa fie buna.
motoarela TDI sunt cele mai reusite motoare: ca si consum,mecanic(cad foarte greu),piese consumabile ieftine etc.
Sa auzim de bine!!;)

VentoVRY 03-02-12 12:31

Re: VW Vento - Proprietari
 
ieri am incercat si eu sa imi pornesc tractorasul, din pacate si-a dat duhul, baterie batrana, iar motorina euro care are -15 la specificati, cam jumatate de rezervor, iar in zona au fost -28 grade, nu am mers deloc cu ea 5 zile, iar in acest timp a stat la temperatrura de -28, cred ca motorina e beton.

cred ca o sa astept ceva vreme sub -15 grade sa mai incerc sa o pornesc, si sa alimentez pana la plin cu motorina mai buna, din experienta ati folosit aditivi care se pun in rezervor??


All times are GMT +2. The time now is 11:17.

- Copyright 2026 4Tuning