Forum 4Tuning

Forum 4Tuning (https://forum.4tuning.ro/)
-   Alte discutii VW (https://forum.4tuning.ro/323-discutii-vw.html)
-   -   VW Vento - Proprietari (https://forum.4tuning.ro/323-discutii-vw/43290-vw-vento-proprietari.html)

big bastard 07-02-11 19:53

Re: VW Vento - Proprietari
 
Quote:

Originally Posted by mafteicon (Post 4063211)
ai verificat nivelul de ulei hidraulic in vasul de servo?

nu ..deoarece acum seara mi-am dat seama de zgomotele respective.....oricum maine vreau sa-l schimb.....oare sa fie doar de la nivelul uleiului????

mafteicon 07-02-11 20:09

Re: VW Vento - Proprietari
 
1 Attachment(s)
Eu am patit asa ceva si am completat la nivel cu ulei special pentru servo:

ulie.cozmi 08-02-11 13:49

Re: VW Vento - Proprietari
 
la mine era din cauza ca era obosita cureaua,si pe viraj maxim suna asa urat,ca un fel de scartzait..incearca sa schimbi cureaua sau sa o intinzi pe asta daca mai merge :)
salutare,daca ii dai de capat sa ne spui si noua de unde a fost;)

FANEX 08-02-11 16:45

Re: VW Vento - Proprietari
 
mafteicon,ATF nu este cumva ulei pentru cutii automate ?

mafteicon 09-02-11 07:39

Re: VW Vento - Proprietari
 
FANEX ,am sa-ti raspund sa nu crezi ca ma simt vinovat:Cand am cumparat masina acum 5 ani, am verificat nivelul uleiului la servo (stii unde se verifica nu?), si am apelat la un prieten care face distributie de uleiuri. Mi-a facut cunostinta cu seful lui si ne-am uitat inpreuna pe catalog la tigaile de vento, si am gasit pentru servo la mine ATF. am complectat la nivel -maxim- si asa functioneaza de atunci super bine.. daca vroiam sa fac misto recomandam omului ulei hidraulic de la macara, este vascos,ieftin......CORECT NU?

FANEX 09-02-11 17:10

Re: VW Vento - Proprietari
 
Quote:

Originally Posted by mafteicon (Post 4067537)
FANEX ,am sa-ti raspund sa nu crezi ca ma simt vinovat:Cand am cumparat masina acum 5 ani, am verificat nivelul uleiului la servo (stii unde se verifica nu?), si am apelat la un prieten care face distributie de uleiuri. Mi-a facut cunostinta cu seful lui si ne-am uitat inpreuna pe catalog la tigaile de vento, si am gasit pentru servo la mine ATF. am complectat la nivel -maxim- si asa functioneaza de atunci super bine.. daca vroiam sa fac misto recomandam omului ulei hidraulic de la macara, este vascos,ieftin......CORECT NU?

De ce sa te simti vinovat daca la tine functioneaza super bine.Ar trebui sa se simta vinovati cei care baga aditivi in motor ? Normal ca nu,e problema celor carora le vor vinde masinile.Cred ca ar fi bine sa analizam cu atentie ofertele vanzatorilor de piese,consumabile auto care vor doar sa isi vanda marfa (filtre MANN made in China).Uleiul hidraulic de la macara, H46 nu este deloc ieftin.
Apropo de locul unde se verifica uleiul de servo,este pe undeva prin portbagaj...CORECT NU ?

mafteicon 09-02-11 17:44

Re: VW Vento - Proprietari
 
ai volan pe dreapta?

big bastard 18-02-11 20:04

Re: VW Vento - Proprietari
 
ce ma sfatuiti? sa pun arcuri second sau nu?

bzsa 19-02-11 12:44

Re: VW Vento - Proprietari
 
Quote:

Originally Posted by big bastard (Post 4098094)
ce ma sfatuiti? sa pun arcuri second sau nu?

eu zic sa iti pui noi

mafteicon 19-02-11 20:57

Re: VW Vento - Proprietari
 
sunt de acord cu bzsa... tu le inlocuiesti ptr. ca au obosit fizic. pune noi si se va vedea diferenta. bafta!

syncron 22-02-11 11:44

Re: VW Vento - Proprietari
 
Quote:

Originally Posted by syncron (Post 3963335)
Salut,
A montat cineva A/C pe Vento ? Am un Vento 1,6 75 cp din 94 si sunt interesat sa cumpar o instalatie completa de A/C cu tot cu montaj . Multumesc ,astept propuneri si oferte .

Am montat A/C functioneaza perfect , nu va mai straduiti sa ma ajutati :lol:

gigirosso1967 22-02-11 12:22

Re: VW Vento - Proprietari
 
Quote:

Originally Posted by syncron (Post 4109418)
Am montat A/C functioneaza perfect , nu va mai straduiti sa ma ajutati :lol:

Buna...am un Vento de 1.9 GTD din 94...m-ar interesa daca as putea instala A/C, si la ce suma as(ai) ajuns sa stiu la ce ma astept...si daca ma tin buzunarele...iti multumesc...Gigi

gigirosso1967 22-02-11 12:26

Re: VW Vento - Proprietari
 
…as vrea sa va mai aduc aminte de un anunt mai vechi de al meu…
...am nevoie de 2 distantiere pt. Vento-ul meu...de minim 50mm...maxim 60mm...daca cineva vede anuntul si are asa ceva as dori un pret...am vazut preturile la produsele NOI...de unde, sunt in criza...da adevarul e ca nu imi permit un set nou...multumesc...distantiere in 4 PREZOANE...

syncron 23-02-11 21:34

Re: VW Vento - Proprietari
 
Quote:

Originally Posted by gigirosso1967 (Post 4109565)
Buna...am un Vento de 1.9 GTD din 94...m-ar interesa daca as putea instala A/C, si la ce suma as(ai) ajuns sa stiu la ce ma astept...si daca ma tin buzunarele...iti multumesc...Gigi

Salut ,
Depinde la cat gasesti piesele ,pe mine ma costat cam 300 euro cu tot cu freon si prelungit o conducta . Asta pentru ca le-am montat eu si am facut si instalatia m-a ajutat cineva cu o schema ,nu prea corespundeau firele dar a fost simplu .Toata treaba dureaza 1 zi maxim 1 zi jumate

gigirosso1967 24-02-11 09:24

Re: VW Vento - Proprietari
 
Quote:

Originally Posted by syncron (Post 4114594)
Salut ,
Depinde la cat gasesti piesele ,pe mine ma costat cam 300 euro cu tot cu freon si prelungit o conducta . Asta pentru ca le-am montat eu si am facut si instalatia m-a ajutat cineva cu o schema ,nu prea corespundeau firele dar a fost simplu .Toata treaba dureaza 1 zi maxim 1 zi jumate

...multumesc de raspuns, vine primavara si ma voi ocupa de acizitionarea pieselor...sa vad ce va iesi...


All times are GMT +2. The time now is 17:24.

- Copyright 2026 4Tuning