![]() |
Re: Dacia 1300 `76 - B 44 DVL
Si ce consum ai pe gaz si ce consum pe benzina,mers linistit.
|
Re: Dacia 1300 `76 - B 44 DVL
Te-a lovit criza umflatule ? More money for shaworma ! :)))
Vara asta te astept la mare ? |
Re: Dacia 1300 `76 - B 44 DVL
Felicitari de achizitie. Acum zicala cu 1 mil de km fara reparatii e mai aproape de adevar.
Sa ne pui si poze, sa vedem lucratura! |
Re: Dacia 1300 `76 - B 44 DVL
e facuta ca la carte :D
|
Re: Dacia 1300 `76 - B 44 DVL
10 Attachment(s)
Quote:
Anu asta nu cred ca servim mare, nu ai ce face la mare in pana mea... asa la munte e altceva, daca e ceva te anunt :-P Quote:
Am avut o escapa pana la Valea Doftanei cu ea asa stricata si mi-a consumat 30L de gaz la aproape 300 de km... am zis ca tampesc, sper dupa revizia de ieri probleme sa se fi rezolvat Si vorbind de probleme ieri ma lasat electro motoru la revizie :D a trebuie sa-l dau jos... facea scurt in interior... s-au izolat suruburile cu pricina si acum e ca nou:-P Inainte de instalatia GPL i-am schimbat bieletele si capetele de bara ca iarna a fost grea... aveau si ele 3 ani si au zis pa:-P daca tot eram la capitolu directia mi-am facut si 2 tiranti reglabili si dupaia ma lasat pompa electrica de benzina asa ca am cumparat un HUCO pulsatorie speciala pentru carburatoare:-P foarte multimit de ea si multumita lui Old Boy, am pus si 2 lampi de plafoniera "noi" sa am si eu lumina in masina dupa 2 ani :lol: Poze cu hardughia si restu de porcari Si cateva poze cu hardughia... |
Re: Dacia 1300 `76 - B 44 DVL
ce plafoniere jmechere ai nebunule :lol:
|
Re: Dacia 1300 `76 - B 44 DVL
Quote:
misto tare instalatia:!: congrats cat a fost pompa aia de benzina? daca e pulsatorie, nu ai pom de craciun in bord noaptea? ai pus lanforder sau cum dracu le zice? |
Re: Dacia 1300 `76 - B 44 DVL
Quote:
|
Re: Dacia 1300 `76 - B 44 DVL
Quote:
Fara sa te superi pe mine dar de Brasov m-am plictisit :lol: am fost de cateva ori si in afara de centru nu prea ai ce vedea... Pompa a fost 150lei SH de la colegu Velo si cand porneste pe langa faptu ca nu o auzi, consuma foarte putin, cand pun contactu pe volmetru arata cam 11,8 si daca pornesc pompa arata 11,6 , deci consumu este super mic si in mers nu se observa cand porneste Capetele de bara si bieletele sunt Topoloveni, preferatele mele:-P Lemforder nu am gasit ca as fi luat... avand in vedere ca au rezistat 3 ani, eu zic ca sunt super bune pentru piese romanesti |
Re: Dacia 1300 `76 - B 44 DVL
1 Attachment(s)
e n-ai ce vedea :lol:
dar daca nu vrei nu te obligam :lol: on. inseamna ca e misto pompa, ma gandeam ca se simte cand porneste hai, acum baga km in ea sa mai vada lumea si 1300 ;) |
Re: Dacia 1300 `76 - B 44 DVL
O pompa de benzina electrica nu consuma mult. 2-4 amperi maxim.
O sa vezi iarna ce bine e cand pui contactul si iti baga benzina. Eu am renuntat la pompa de pe blocul motorul prin simplu fapt ca iarna imi omora bateria cu automatul pana baga benzina. Acum decat pun contactul astept sa se amorseze, baga si se opreste cand e inchis cuiul. Face poc......poc. Nu are de ce sa fie pom de craciun sau sa afecteze cumva instalatia electrica(aici ar trebuisa fie afectat turometrul) deoarece are filtru (condensator si bobina). Eu miam pus de Damas (30 de lei de la REMAT:)) si merge struna. Cu GPL BRAVO. Multi mai rad de mine ca iautie bah. Ai GPL:). Dar vin cu solenza si le demonstrez puterea GPL. Iar daca e sa o luam pe corecte. Puterea degajata pe GPL este mai mare decat benzina. Aici castiga cei cu injectie secventiala pe Gpl deoarece se adapteaza, pe cand noi cat ai dat drumu la surub atata iti da. Nu mai mult nici mai putin. In rest FELICITARI pentru masina. Tineo in continuare asa. PS: Tie iti amorseaza greu pompa? Eu cred ca am puso prea sus si imi amorseaza in 10-15 secunde:(. |
Re: Dacia 1300 `76 - B 44 DVL
Multumesc:-P
Eu pun contactu a facut gal gal gal(fix cum bea un om o bere rece) si dupaia dau cheie, max 2 3 sec... nu mai mult.. pot sa o pornesc si fara sa o astept ca are debit mare si umple CNC-ul ala mic instant... oricum ea tot timpu e amorsata, tot timpu are benzina in ea Eu sunt foarte multumit de ea, pacat ca nu o mai folosesc acum, dar e bine venita acolo :D |
Re: Dacia 1300 `76 - B 44 DVL
Da dar eu am legato pe electrovalva de benzina pentru a nu merge in continuu. Mam gandit ca nu e sanatos. Sufla si tuh intru tub inchis. Nu e cumva cam greu?
Plus ca este o masura de siguranta in plus. Stiu ca dak se strica electroventilul, macar nu baga pompa. Atentie!. Pompa nu se leaga direct pe electrovalva ca ardeti comutatorul. Aceasta se face cu un releu. |
Re: Dacia 1300 `76 - B 44 DVL
Pompa are releu de protectie pe instalatie, se opreste si se porneste de la buton din bord si nu am pus electrovalva cand am pus GPL-ul... ca avea rost atata timp cand am comanda asupra ei:-P
Si daca era sa fie cu electrovalva, pompa aceasta cand simte presiune se opreste singura, deci nu era panica din punctul asta de vedere |
Re: Dacia 1300 `76 - B 44 DVL
cea mai tare butelie de gaz ! e caterinca rau ,poate imi dai si mie niste stikere !
|
| All times are GMT +2. The time now is 23:34. |
- Copyright 2026 4Tuning