Forum 4Tuning

Forum 4Tuning (https://forum.4tuning.ro/)
-   Masina mea Dacia (https://forum.4tuning.ro/109-masina-mea-dacia.html)
-   -   Dacia 1300 `76 - B 44 DVL (https://forum.4tuning.ro/109-masina-mea-dacia/107813-dacia-1300-76-44-dvl.html)

Cata_UNU 02-05-12 22:57

Re: Dacia 1300 `76 - B 44 DVL
 
Si ce consum ai pe gaz si ce consum pe benzina,mers linistit.

LKS 03-05-12 10:13

Re: Dacia 1300 `76 - B 44 DVL
 
Te-a lovit criza umflatule ? More money for shaworma ! :)))
Vara asta te astept la mare ?

anndi 03-05-12 10:24

Re: Dacia 1300 `76 - B 44 DVL
 
Felicitari de achizitie. Acum zicala cu 1 mil de km fara reparatii e mai aproape de adevar.
Sa ne pui si poze, sa vedem lucratura!

Old_boy 03-05-12 10:33

Re: Dacia 1300 `76 - B 44 DVL
 
e facuta ca la carte :D

b08ygs 03-05-12 19:16

Re: Dacia 1300 `76 - B 44 DVL
 
10 Attachment(s)
Quote:

Originally Posted by LKS (Post 5007666)
Te-a lovit criza umflatule ? More money for shaworma ! :)))
Vara asta te astept la mare ?

Hai sictir ma :lol: nu stiu ce preturi sunt acolo la tara lu' Mazare, dar aici la capitala e cam trista situatia, ne adaptam si noi cum putem...

Anu asta nu cred ca servim mare, nu ai ce face la mare in pana mea... asa la munte e altceva, daca e ceva te anunt :-P

Quote:

Originally Posted by Cata_UNU (Post 5007319)
Si ce consum ai pe gaz si ce consum pe benzina,mers linistit.

Consumu este aproape identic cu cel de pe benzina in oras imi ia cam 9 10... eu sunt multumit de consumu in oras si mai ales de modul cum se comporta masina pe GPL :-P saptamana trecuta si inceputu acestei saptamani am avut niste probleme dar le-am rezolvat ieri la revizia de 1000 de km, s-au facut niste reglaje si ajustari la instalatie si acum sper sa fie totul bine

Am avut o escapa pana la Valea Doftanei cu ea asa stricata si mi-a consumat 30L de gaz la aproape 300 de km... am zis ca tampesc, sper dupa revizia de ieri probleme sa se fi rezolvat

Si vorbind de probleme ieri ma lasat electro motoru la revizie :D a trebuie sa-l dau jos... facea scurt in interior... s-au izolat suruburile cu pricina si acum e ca nou:-P
Inainte de instalatia GPL i-am schimbat bieletele si capetele de bara ca iarna a fost grea... aveau si ele 3 ani si au zis pa:-P daca tot eram la capitolu directia mi-am facut si 2 tiranti reglabili si dupaia ma lasat pompa electrica de benzina asa ca am cumparat un HUCO pulsatorie speciala pentru carburatoare:-P foarte multimit de ea si multumita lui Old Boy, am pus si 2 lampi de plafoniera "noi" sa am si eu lumina in masina dupa 2 ani :lol:

Poze cu hardughia si restu de porcari

Si cateva poze cu hardughia...

Old_boy 03-05-12 19:29

Re: Dacia 1300 `76 - B 44 DVL
 
ce plafoniere jmechere ai nebunule :lol:

bv58bar 03-05-12 21:35

Re: Dacia 1300 `76 - B 44 DVL
 
Quote:

Originally Posted by b08ygs (Post 5008381)
la munte e altceva

poate treci si prin za greatest city in romania :D
misto tare instalatia:!: congrats

cat a fost pompa aia de benzina?
daca e pulsatorie, nu ai pom de craciun in bord noaptea?

ai pus lanforder sau cum dracu le zice?

Cosmin-SNR 03-05-12 21:36

Re: Dacia 1300 `76 - B 44 DVL
 
Quote:

Originally Posted by bv58bar (Post 5008549)
poate treci si prin za greatest city in romania :D
misto tare instalatia:!: congrats

cat a fost pompa aia de benzina?
daca e pulsatorie, nu ai pom de craciun in bord noaptea?

ai pus lanforder sau cum dracu le zice?

Lemforder ma :lol:

b08ygs 03-05-12 21:54

Re: Dacia 1300 `76 - B 44 DVL
 
Quote:

Originally Posted by bv58bar (Post 5008549)
poate treci si prin za greatest city in romania :D
misto tare instalatia:!: congrats

cat a fost pompa aia de benzina?
daca e pulsatorie, nu ai pom de craciun in bord noaptea?

ai pus lanforder sau cum dracu le zice?

Mersi de compliment :-P
Fara sa te superi pe mine dar de Brasov m-am plictisit :lol: am fost de cateva ori si in afara de centru nu prea ai ce vedea...
Pompa a fost 150lei SH de la colegu Velo si cand porneste pe langa faptu ca nu o auzi, consuma foarte putin, cand pun contactu pe volmetru arata cam 11,8 si daca pornesc pompa arata 11,6 , deci consumu este super mic si in mers nu se observa cand porneste

Capetele de bara si bieletele sunt Topoloveni, preferatele mele:-P Lemforder nu am gasit ca as fi luat... avand in vedere ca au rezistat 3 ani, eu zic ca sunt super bune pentru piese romanesti

bv58bar 03-05-12 22:28

Re: Dacia 1300 `76 - B 44 DVL
 
1 Attachment(s)
e n-ai ce vedea :lol:
dar daca nu vrei nu te obligam :lol:

on. inseamna ca e misto pompa, ma gandeam ca se simte cand porneste

hai, acum baga km in ea sa mai vada lumea si 1300 ;)

iuliano_smile 04-05-12 11:42

Re: Dacia 1300 `76 - B 44 DVL
 
O pompa de benzina electrica nu consuma mult. 2-4 amperi maxim.
O sa vezi iarna ce bine e cand pui contactul si iti baga benzina.

Eu am renuntat la pompa de pe blocul motorul prin simplu fapt ca iarna imi omora bateria cu automatul pana baga benzina. Acum decat pun contactul astept sa se amorseze, baga si se opreste cand e inchis cuiul. Face poc......poc. Nu are de ce sa fie pom de craciun sau sa afecteze cumva instalatia electrica(aici ar trebuisa fie afectat turometrul) deoarece are filtru (condensator si bobina). Eu miam pus de Damas (30 de lei de la REMAT:)) si merge struna.

Cu GPL BRAVO. Multi mai rad de mine ca iautie bah. Ai GPL:). Dar vin cu solenza si le demonstrez puterea GPL. Iar daca e sa o luam pe corecte. Puterea degajata pe GPL este mai mare decat benzina. Aici castiga cei cu injectie secventiala pe Gpl deoarece se adapteaza, pe cand noi cat ai dat drumu la surub atata iti da. Nu mai mult nici mai putin.

In rest FELICITARI pentru masina. Tineo in continuare asa.

PS: Tie iti amorseaza greu pompa? Eu cred ca am puso prea sus si imi amorseaza in 10-15 secunde:(.

b08ygs 04-05-12 12:51

Re: Dacia 1300 `76 - B 44 DVL
 
Multumesc:-P

Eu pun contactu a facut gal gal gal(fix cum bea un om o bere rece) si dupaia dau cheie, max 2 3 sec... nu mai mult.. pot sa o pornesc si fara sa o astept ca are debit mare si umple CNC-ul ala mic instant... oricum ea tot timpu e amorsata, tot timpu are benzina in ea
Eu sunt foarte multumit de ea, pacat ca nu o mai folosesc acum, dar e bine venita acolo :D

iuliano_smile 04-05-12 12:56

Re: Dacia 1300 `76 - B 44 DVL
 
Da dar eu am legato pe electrovalva de benzina pentru a nu merge in continuu. Mam gandit ca nu e sanatos. Sufla si tuh intru tub inchis. Nu e cumva cam greu?
Plus ca este o masura de siguranta in plus. Stiu ca dak se strica electroventilul, macar nu baga pompa.

Atentie!. Pompa nu se leaga direct pe electrovalva ca ardeti comutatorul. Aceasta se face cu un releu.

b08ygs 04-05-12 13:00

Re: Dacia 1300 `76 - B 44 DVL
 
Pompa are releu de protectie pe instalatie, se opreste si se porneste de la buton din bord si nu am pus electrovalva cand am pus GPL-ul... ca avea rost atata timp cand am comanda asupra ei:-P

Si daca era sa fie cu electrovalva, pompa aceasta cand simte presiune se opreste singura, deci nu era panica din punctul asta de vedere

sr_cristi 04-05-12 13:23

Re: Dacia 1300 `76 - B 44 DVL
 
cea mai tare butelie de gaz ! e caterinca rau ,poate imi dai si mie niste stikere !


All times are GMT +2. The time now is 23:34.

- Copyright 2026 4Tuning