Forum 4Tuning

Forum 4Tuning (https://forum.4tuning.ro/)
-   Virtual Tuning 3D (https://forum.4tuning.ro/162-virtual-tuning-3d.html)
-   -   Tips &Tricks/intrebari&raspunsuri/discutii (https://forum.4tuning.ro/162-virtual-tuning-3d/9522-tips-and-tricks-intrebari-and-raspunsuri-discutii.html)

frost_dani 30-06-07 14:06

Re: Tips &Tricks/intrebari&raspunsuri/discutii
 
eu....:) am inceput sa lucrez un logan....vreau sa incerc pana cand imi iese cum vreu eu...:)

ruver 30-06-07 22:20

Re: Tips &Tricks/intrebari&raspunsuri/discutii
 
eu am un concep micut... e gata.... dar peste ceva timp am sa-l postez si pe aici...

cris_max 01-07-07 18:48

Re: Tips &Tricks/intrebari&raspunsuri/discutii
 
din nefericire nici eu nu am mai lucrat nimic... macar acum am terminat cu sesiuinea si poate o sa bag niste updates la lambo ;)

ruver 05-07-07 20:49

Re: Tips &Tricks/intrebari&raspunsuri/discutii
 
am si eu o intrebare
stie cineva un soft cu care sa poata desface un AVI in frames... ?? ca am nevoie mare rau de tot ;)

Sleepy_85 06-07-07 00:12

Re: Tips &Tricks/intrebari&raspunsuri/discutii
 
Quote:

Originally Posted by ruver (Post 983930)
am si eu o intrebare
stie cineva un soft cu care sa poata desface un AVI in frames... ?? ca am nevoie mare rau de tot ;)

Din cate stiu eu cred ca si MovieMaker de la windows poate face asta

ruver 06-07-07 16:16

Re: Tips &Tricks/intrebari&raspunsuri/discutii
 
amincercat cu MovieMaker dar nu desparte in frames ci in grupuri de frames...
vreau sa fac o animatie... si imi trebuiesc frameurile...

Sleepy_85 06-07-07 18:08

Re: Tips &Tricks/intrebari&raspunsuri/discutii
 
poti sa zici tu de cate ori sa se desparta clipul,nu mai tin minte pe unde era,dar stiu sigur ca este.

ad1 07-07-07 12:52

Re: Tips &Tricks/intrebari&raspunsuri/discutii
 
Quote:

Originally Posted by ruver (Post 983930)
am si eu o intrebare
stie cineva un soft cu care sa poata desface un AVI in frames... ?? ca am nevoie mare rau de tot ;)

adobe premiere 2 pro

ruver 07-07-07 19:56

Re: Tips &Tricks/intrebari&raspunsuri/discutii
 
aha ms mult am sa il caut ;)

Cobra2007 12-08-07 15:23

Re: Tips &Tricks/intrebari&raspunsuri/discutii
 
1 Attachment(s)
sal all...am si eu o mica prob pe care nush sa o rezolv...in 3dsmax cand vreau sa mut un obiect imi apar acele 3 sageti (inainte,inapoi...etc) prob este ca mi se vede prea mica...daca ma poate ajuta cnv sa-l readuc la dimensiunea lui...pls

cris_max 13-08-07 12:02

Re: Tips &Tricks/intrebari&raspunsuri/discutii
 
incearca tasta +

Cobra2007 13-08-07 16:11

Re: Tips &Tricks/intrebari&raspunsuri/discutii
 
Quote:

Originally Posted by cris_max (Post 1044086)
incearca tasta +

ms mult;-) a mers.

Cobra2007 13-08-07 23:31

Re: Tips &Tricks/intrebari&raspunsuri/discutii
 
@cris max...imi poti spune te rog cum sa import mai multe fisiere (max.) in prog ? ca mi-am facut un birou si un calc...dar separat...si nu merge sa le bag pe aman2:cry:

cris_max 14-08-07 00:10

Re: Tips &Tricks/intrebari&raspunsuri/discutii
 
foloseste File -> Merge

Cobra2007 14-08-07 03:28

Re: Tips &Tricks/intrebari&raspunsuri/discutii
 
multam!!!!:drunk:

frost_dani 22-08-07 22:21

Re: Tips &Tricks/intrebari&raspunsuri/discutii
 
1 Attachment(s)
deci practic ma p** pe el de calculator....nush ce sa mai fac ca sa imi mearga programul..

ieri am bagat windowsul din nou....am instalat toate placile...am instalat si programul...nu vroia sa mearga de fiecare data imi dadea eroarea de mai jos.
am reinstalat de vreo 5-6 ori si programul si placile....tot nu vrea sa mearga...ma poate ajuta cineva in legatura cu ce sa fac....VA ROG!!

Cobra2007 22-08-07 22:27

Re: Tips &Tricks/intrebari&raspunsuri/discutii
 
eu cred ca e ceva din PC...hdd...nush sigur:???:

ruver 23-08-07 01:40

Re: Tips &Tricks/intrebari&raspunsuri/discutii
 
din cate am vazut acolo (ati3duag.dll) se pare ca ar fi ceva de la placa video probabil un conflict ceva... nu pot sa ma pronunt..

frost_dani 23-08-07 14:06

Re: Tips &Tricks/intrebari&raspunsuri/discutii
 
am facut toate panaramele posibile...tot nimic...
asa ca am bagat windows-ul din nou...acu imi da alta eroare si nici nu vrea sa imi mai porneasca programul...zice ca nu a gasit ceva...:(

Cobra2007 23-08-07 14:39

Re: Tips &Tricks/intrebari&raspunsuri/discutii
 
a mai patit unu asa cu smax-u...dupa ce a reinstalat xp'u nui mai mergea smaxu...tare mi-e frik sa reinstalez windows'ul:???:

Cobra2007 25-08-07 01:55

Re: Tips &Tricks/intrebari&raspunsuri/discutii
 
1 Attachment(s)
...am si eu o mica prob ...daca e cnv amabil sa ma ajute si pe mine...am facut un blueprint in smax pt un audi a3...si partea ''side'' si cea ''top'' se vad neclare..sa-mi spuna si mie cnv cum rezolv prob...la toate am folosit aceleasi setari numai ca la ''side'' si ''top'' e rezolutia mai mare...uitati printu...so hellp me !

pufy 25-08-07 20:57

Re: Tips &Tricks/intrebari&raspunsuri/discutii
 
frost- mie imi dadea aceeasi eroare pt ca se incalzea placa video prea tare . i-am pus un cooler si nu mai sunt probleme

frost_dani 25-08-07 21:38

Re: Tips &Tricks/intrebari&raspunsuri/discutii
 
ms man...dar planuiesc sa imi schimb tot compul :)....e cam vechi el ..
o sa stau un pic pe tusa cu 3d-ul dar tre sa ma conformez :(

AdiNX 27-08-07 09:21

Re: Tips &Tricks/intrebari&raspunsuri/discutii
 
am problema asta de mai multa vreme.. dau sa pornesc maxu, se petrece ceva.. incarca ceva informatii, si apoi nimic.. la fel si daca incerc sa deschid un *.max
ce sa fac?

MeHiGH 27-08-07 17:47

Re: Tips &Tricks/intrebari&raspunsuri/discutii
 
Daca ai obtiunea atunci cand pui imaginea in emulator , sa repari programul , asta ti-as recomanda. Totusi , daca problema reapare , reinstaleaza-l .

AdiNX 27-08-07 18:16

Re: Tips &Tricks/intrebari&raspunsuri/discutii
 
iemies.. o sa incerc cand imi revine chefu

ad1 28-08-07 15:33

Re: Tips &Tricks/intrebari&raspunsuri/discutii
 
cobra2007 : ai la customize/preferences/viewports/configure driver/selectezi 1024 cu 512,bifezi match bitmap in ambele locuri,linear si linear,ok.repornesti maxu.

Sleepy_85 01-09-07 00:07

Re: Tips &Tricks/intrebari&raspunsuri/discutii
 
Bine v-am regasit oameni, azi am ajuns si eu de la mare, si am inceput sa mai trag cu ochiu pe forumuri ca nu am mai vazut pc de vreo 2 sapt :D
@Frost Dani: Heh ce ai patit tu acolo nu are nici o leg cu windows-ul sau cu max-ul. Care e progr pe care il folosesti la randare? Dak e mental ray at treci pe Vray ca cu el nu o sa ai asa o problema din cate stiu eu.
Faza care e: tu vrei sa randezi o scena cu niste setari prea mari pt pc-ul tau si plak video nu face fata, asa am patit si eu cu un alt motor de randare, deoarece folosea la randare plaka video nu CPU si placile ATI sunt de *** la faza asta nu suporta prea bine motoarele de randare care fol plak video, dak ai sa treci pe vray ai sa vezi ca probl dispare deoarece vray fol mai mult cpu decat plak video, nu ai ce face la faza asta decat sa reduci detaliile, sa iti schimbi motorul de randare sau pc-ul dar nu iti lua plak ATI sau se poate sa ai aceeasi surpriza.
Bafta

frost_dani 01-09-07 11:33

Re: Tips &Tricks/intrebari&raspunsuri/discutii
 
ms man..dar problema a fost cam asa la inceput :

am instalat max-ul....dupa care tot ce ii mai trebuia..si la sfarsit si motorul de randare v-ray . am restartat comp-ul si dupa care am vrut sa intru in program. imi arata ca incarca si cand sa intre in scena..(fara sa fac nimic ) mia dat eroarea aceia....am reinstalat totul am si scos v-ray dar tot degeaba. nush ce se intampla...ca acum nici sa mai porneasca programul nu vrea:???:

Cobra2007 01-09-07 14:33

Re: Tips &Tricks/intrebari&raspunsuri/discutii
 
Quote:

Originally Posted by ad1 (Post 1069149)
cobra2007 : ai la customize/preferences/viewports/configure driver/selectezi 1024 cu 512,bifezi match bitmap in ambele locuri,linear si linear,ok.repornesti maxu.

Ms mult !!! acu se vede lampa :D ! Numai Bine !

mba 10-09-07 00:47

Re: Tips &Tricks/intrebari&raspunsuri/discutii
 
stiti niste siteuri cu tutoriale pt materiale pt vray ....k nu ma descurc sa le fac pt far ...semnalizare.. stop si deocamdata atata ....sau stiti voi cum sa le fac....need help la dacia mea...

Cobra2007 10-09-07 00:52

Re: Tips &Tricks/intrebari&raspunsuri/discutii
 
Quote:

Originally Posted by M_B_A_Design (Post 1091288)
stiti niste siteuri cu tutoriale pt materiale pt vray ....k nu ma descurc sa le fac pt far ...semnalizare.. stop si deocamdata atata ....sau stiti voi cum sa le fac....need help la dacia mea...

http://www.vray-materials.de/ < sper sa te ajute ;)
P.S : trebuie sa-ti faci un cont ca sa downloadezi materiale.

mba 10-09-07 01:04

Re: Tips &Tricks/intrebari&raspunsuri/discutii
 
beeton cobra thx....astept sami trimita emailu d confirmare de la inregistrare ....da e super siteu thx...

Cobra2007 15-09-07 22:35

Re: Tips &Tricks/intrebari&raspunsuri/discutii
 
1 Attachment(s)
am si eu o mica problema si va rog din suflet sa-mi luminati mintea...fac un tutorial de pe http://www.evermotion.org/tutorials/...interior01.htm si ca fiecare incepator....m-am lovit de o chestie care nici daca ma impusti nu stiu sa o fac...mi se cere sa fac un plan, bun il fac..dupa care mi se cere sa fac ferestre si usi din acel plan...cu extrude si habar nu am cum...chestia e ca Ii dau extrude cum imi cere si in poza dar nu stiu sa fac acele ferestre..daca poate cnv sa-mi spuna i-as fi foarte recunoscator ...uitati si o poza ca sa ma intelegeti mai bine

mba 16-09-07 00:53

Re: Tips &Tricks/intrebari&raspunsuri/discutii
 
3 Attachment(s)
pai mie mi se pare simplu ....faci planu 8x5 pe urma cu quick slice si mutand liniile "trasezi" locu pe unde vin peretii si geamurile (prima poza) ....pe urma selectezi poligoanele din poza 2 :D si dai pe casuta de langa extrude reglezi inaltimea ....si dai ok si repeti d 3 ori.... si pentru partea d sus a geamurilor foloseti BRIDGE ..(parca asa se scrie) adik....selectezi poligoanele din foto 3 si dai bridge....bafta

ultimu pas mai merge si cu create poly....
si sper k pricepi....

Cobra2007 16-09-07 01:18

Re: Tips &Tricks/intrebari&raspunsuri/discutii
 
gata am prins ideea ! am reusit , mersii mult..daca nu-mi spuneai nici ca reuseam vreodata :D

frost_dani 03-10-07 17:17

Re: Tips &Tricks/intrebari&raspunsuri/discutii
 
1 Attachment(s)
ma ajutati si pe mine va rog cu un tutorial sau cateva sfaturi despre cum se face sticla rosie de la stopuri...cea din imagine de jos..si cea alba .transparenta...:rolleyes2..va rog frumos. am mare nevoie

frost_dani 03-10-07 17:36

Re: Tips &Tricks/intrebari&raspunsuri/discutii
 
aaa..pentru mental ray daca stiti..ca vray nu imi merge

ruver 06-10-07 14:52

Re: Tips &Tricks/intrebari&raspunsuri/discutii
 
1 Attachment(s)
am facut si eu un tutorial pt HDRI mai de mult si am vazut ca am uitat sa il postez aici... poate va este de folos celor care nu stiu inca cum sta treaba ;)

mba 06-10-07 17:00

Re: Tips &Tricks/intrebari&raspunsuri/discutii
 
cred k lai mai postat....sau cel putin eu il stiu...oricum e bun:d...si mai fa si cu altceva ...


All times are GMT +2. The time now is 13:04.

- Copyright 2026 4Tuning