Forum 4Tuning

Forum 4Tuning (https://forum.4tuning.ro/)
-   Alte discutii VW (https://forum.4tuning.ro/323-discutii-vw.html)
-   -   VW Vento - Proprietari (https://forum.4tuning.ro/323-discutii-vw/43290-vw-vento-proprietari.html)

bzsa 26-03-08 16:10

Re: VW Vento - Proprietari, aratati-va masinile
 
bravo sper sa imi termin si eu masina pana in vara;)

levento 08-04-08 11:02

Re: VW Vento - Proprietari, aratati-va masinile
 
sal,
am si eu un vento din '93, fara imbunatatiri. imi place f tare masina, dar bugetul nu-mi permite deocamdata sa-i schimb look-ul. M-am mai interesat de unele piese care necesita schimbare urgenta si am gasit, dar am insistat mult. Nu se gasesc asa usor piese de vento iar piata nu este asa de diversificata. In schimb am niste poze foarte dragute cu vento-uri tunate la moft - http://picasaweb.google.ro/Quatro7/I...skiZlotVWVento.

Delectati-va si voi!!! Eu m-am imbolnavit...

levento 08-04-08 11:24

Re: Proprietari de vw vento
 
Quote:

Originally Posted by antik (Post 1227756)
salut ...antiku din piatra-neamt si ma mandresc si eu cu un vw vento din 92 1.8 benzinar cu mici modificari auduse la aspect exterior ... astept pareri daca va place sau nu :P

antik........... am vazut ca ai niste scaune frumoase. De unde le ai si cat costa daca se poate

DONU' 08-04-08 11:34

Re: VW Vento - Proprietari, aratati-va masinile
 
Sa-l stapanesti sanatos!
Referitor la piese depinde de ce cautzi.
Eu am gasit pentru al meu absolut tot ce m-a interesat.
Sunt niste mashini foarte fiabile si care ca design inca sunt la moda. Vento poate fi foarte ushor mashina de familie sau mashina sport (si aici ma refer tot la design fiindca nu toate au avut motoare performante).
La Vento eu n-am vazut niciun bodykit interesant pentru el si tot am impresia ca mashina arata foarte bine cu un look clean. Lasata din suspenise cat mai jos, jante mai late, shaved doors, folie si cam atat, eventual scoase bandourile aripilor si cele de pe usi).

Dupa parerea mea este un model de VW deosebit de frumos... :peace:

bzsa 08-04-08 14:39

Re: VW Vento - Proprietari, aratati-va masinile
 
eu am gasit bodykit la al meu urmeaza sa le vopsesc si dupa aia poze:D

paul_ral 08-04-08 20:57

Re: VW Vento - Proprietari, aratati-va masinile
 
2 Attachment(s)
A mea si-a schimbat denumirea;)

bzsa 08-04-08 21:45

Re: VW Vento - Proprietari, aratati-va masinile
 
ornament de prag vreau sa imi cumpar si eu da deocamdata nu am gasit numa cu 'edition'

BULLETTT 08-04-08 23:25

Re: VW Vento - Proprietari, aratati-va masinile
 
Donule nu mai pune poze cu roscata....nu vezi ca nu ai concurenta:mrhappy:.Cum am mai spus,singuru vento adevarat;).

Domnu' paul_ra da jos vr6 din spate:anger:

paul_ral 09-04-08 00:26

Re: VW Vento - Proprietari, aratati-va masinile
 
Nu fii manios, oricum nu-l dau jos, mai mult, am pus si in grila fata.Vreau doar sa-i amagesc pe unii care au in cap doar liniute.;)
Cat despre un "Vento adevarat" am mai discutat. Am alte criterii in a aprecia o masina.

paul_ral 09-04-08 02:10

Re: VW Vento - Proprietari, aratati-va masinile
 
2 Attachment(s)
De exemplu, un Vento adevarat ar trebui sa aiba emblemele de mai jos in locul semnalizatoarelor de pe aripi, bandouri aripi si praguri OEM. Sa se mai incalzeasca un pic si le montez.

bzsa 09-04-08 08:46

Re: VW Vento - Proprietari, aratati-va masinile
 
BULLETTT
fiecare intelege altceva prin vento adevarat
adavarat la capitolul motor ca doar toata lume stie ca sunt putine vr6 in ro
dar nu stiu daca ai vazut tapiteria aia de culoare deschisa la unul dintre proprietari ce zice ala nu e un vento adevarat??? think about it!!!

levento 09-04-08 09:58

Re: VW Vento - Proprietari, aratati-va masinile
 
Chiar daca sunt nou pe forum, haideti sa nu purtam discutii idioate, stil mirc (asl pls si dnd). Fiecaruia ii place sa isi vada masina intr-un anume fel si isi aplica ce doreste si ce poate la ea. De asta se si mandreste cu ea fiecare dintre noi. Mie imi place tot ce am vazut pe threadul asta, si in felul acesta fiecaruia ii vin idei originale pe care le aplica individual masinii sale. Asa ca PEACE :peace:.
V-ati uitat pe linkul ala de l-am dat mai sus?? Ce parere aveti??

DONU' 09-04-08 12:32

Re: VW Vento - Proprietari, aratati-va masinile
 
De foarte multe ori o mashina ingrijita si cat mai stock, la care se pastreaza elementele originale arata mult mai bine ca una modificata! Bine, nu intotdeauna... Sunt de acord cu Paul_ral.
Am si eu un prieten care are de exemplu un Opel Vectra A care e demn de aparitii in reviste. E in perfecta stare. Si-a comandat toate piesele pe original. Bandouri, capace rotzi, shuruburi GM, are piele, trapa electrica, bi-xenon.
Ce sa mai zic, o splendoare! Si totusi are si el folie pe geamuri si acum si-a pus niste jante OZ.
Eu personal am readus mashina mea la standard cu motorul.
Apoi am refacut estetica, mai putzin acele praguri originale pe care nu le-am avut.
Am reconditzionat pragurile din fibra pe care le detzinea mashina si n-am cautat sa-mi iau praguri originale fiindca avand suspensie sport nu dadea bine cu pragurile originale si parea mai ridicata.
Eu sunt adeptul mashinii cu look agresiv, super joasa, xenon, geamuri negre, motor puternic, tobe galagioase si muzica cu sound cat mai clar si bass cat mai profund!!!
Cand e vorba de mashini intotdeauna parerile sunt impartzite mai ales la capitolul tuning.
BULETTT, multa lume iubeste VR6-le meu. Si in Bucuresti, si in Ploiesti si in tzara..., multa lume se abtzine de la comentarii iar altzii spun ce nu le convine. E normal.
De-aia e forum, ca sa discutam despre mashini, nu? ;)

paul_ral 09-04-08 16:52

Re: VW Vento - Proprietari, aratati-va masinile
 
Respect Donu'!

ErdVento 09-04-08 17:53

Re: VW Vento - Proprietari, aratati-va masinile
 
buna baieti..
as cumpara si yo buza aia mai lata de GT,GTD sau VR6.....nu are cineva cumva in plus??:)
sau cele aftermarket unde si cu cat pot gasi???

DONU' 10-04-08 01:26

Re: VW Vento - Proprietari, aratati-va masinile
 
Buza simpla nu se gaseste, am cautat si eu mai demult.
In schimb cauta pe producator bara cu tot cu buza ca se gaseste. E vreo 250 RON maxim. Fara buza, bara e mai ieftina si poate ajunge chiar si pana la 130 RON. Oricum sunt placut impresionat de producatorii pieselor de Volkswagen fiindca desi nu sunt piese originale se potrivesc la fix pe mashini. La alte marci am auzit ca ar fi probleme!

Paul, respect si de la mine man ;)
Aaa, si inca ceva..., cum D-zeu sa imi pun eu siglele alea care zici ca vin pe Vento in locul lucas-urilor cand eu am fire cu mufe si lucas-uri de fabrica?

BULLETTT 10-04-08 20:35

Re: VW Vento - Proprietari, aratati-va masinile
 
Quote:

Originally Posted by paul_ral (Post 1474353)
Nu fii manios, oricum nu-l dau jos, mai mult, am pus si in grila fata.Vreau doar sa-i amagesc pe unii care au in cap doar liniute.;)
Cat despre un "Vento adevarat" am mai discutat. Am alte criterii in a aprecia o masina.

Ai pus si pe grila fata:lol: asa ceva se numeste prost gust....sau....kitch:-P

Ai alte criterii in a aprecia o masina:lol::lol:.Tot te lauzi cu accesoriile tale OEM...banuiesc ca si finala este OEM:rolleyes2

P.S. Sper ca ai observat ca nu m-am legat de interior,acolo chiar ai facut o treaba buna.

paul_ral 10-04-08 21:21

Re: VW Vento - Proprietari, aratati-va masinile
 
Interesanta turnura a luat acest topic. Nu comentez afirmatiile legate de kitch. Din multitudinea de definitii date kitch-ului enumera si tu una, asa sa vedem daca aici e vorba de kitch. Nu ma laud cu produsele OEM atat timp cat dau bani pe ele (apropo, nu stiu daca am spus, am si pleoape kamei - or fi si astea kitch) si in plus ajut cat pot si alti colegi, moka, fara comision, in achizitionarea de piese OEM via Statele Unite. Sa stii ca la ei fenomenul este invers, doresc achizitionarea unor elemente la fel de OEM europene.Sa stii, asa pentru cultura ta, ca acolo o masina clean este bine apreciata si in cele mai multe din cazuri europenii de pe forum (a se citi vortex) sunt invidiati.
Finala este OEM dar nu este de VR. Urmeaza sa vina si aia. Spre deosebire
de tine mai am de intretinut o familie.
NU stiu de ce intervii aiurea pe acest topic, esti cumva posesor de vento(sau jetta in SUA) si noi nu stim?Daca da, vrem sa vedem si noi,daca nu lasa-ne sa ne vedem de kitch-urile noastre.
In fond nu dau socoteala la nimeni. Am dreptul de a face ce vreau cu masina mea pe banii si timpul meu. Daca ai alta parere tine-o pentru tine, invata din greselile altora si fa tu cum crezi ca e mai bine.Nu te lua dupa aparente si dupa altii.
La buna vedere!

bzsa 10-04-08 21:35

Re: VW Vento - Proprietari, aratati-va masinile
 
adevarul este ca Paul ne ajuta mult atat aici cat si pe vw forum
daca cineva nu a urmarit tot topicul este rugat si dupa aceea are dreptul sa
comenteze sau sa critice orice masina fie vr6 fie masina stock fie orice
gusturile oricum difera
in mare noi aici toti avem o pasiune VENTO
asa ca baieti sa revenim la topic
:dance:

apropo cati dintre proprietari o sa ne intalnim la tuning days in cluj?

paul_ral 10-04-08 21:38

Re: VW Vento - Proprietari, aratati-va masinile
 
2 Attachment(s)
BTW asta o fi kitch sau nu? Eu nu stiu ce sa zic!Tu?
Scuze ca sunt off topic in ceea ce priveste masina, dar tot dracul ala e in fond!

ErdVento 10-04-08 22:52

Re: VW Vento - Proprietari, aratati-va masinile
 
de acord cu bzsa..!!!
si tot respectu pentru paul,intr-adevar ne-ajutat mult si mie personal imi place masina lui,si sa nu uitam ca nu toata lumea poate sa aiba un VR6!

DONU' 11-04-08 01:36

Re: VW Vento - Proprietari, aratati-va masinile
 
Quote:

Originally Posted by paul_ral (Post 1478091)
BTW asta o fi kitch sau nu? Eu nu stiu ce sa zic!Tu?
Scuze ca sunt off topic in ceea ce priveste masina, dar tot dracul ala e in fond!

E kitch domne ca are multe elemente cromate!
Glumesc! Superb exemplar!
Paul, si tu ai tot VR6? Eu stiam ca ai un motor mai mic.

paul_ral 11-04-08 15:13

Re: VW Vento - Proprietari, aratati-va masinile
 
Deocamdata am 1,8. Ma mai gandesc daca sa-i pun VR6. Dupa cate se vede am inceput cu elementele de exterior. Nu ma prea intereseaza motorizarea cat elementele legate de confortul interior.Am achizitionat tempomatul, partea electrica de la scaunele incalzite, compresorul pt AC. Urmeaza comanda electronica si aeroterma pentru climatronic.

MaxX_82 11-04-08 21:51

Re: VW Vento - Proprietari, aratati-va masinile
 
poate te complici cu asa ceva:P
http://de.youtube.com/watch?v=y9mCsx...eature=related

paul_ral 11-04-08 22:25

Re: VW Vento - Proprietari, aratati-va masinile
 
In niciun caz!

turbatu' 18-04-08 10:06

Re: VW Vento - Proprietari, aratati-va masinile
 
Am un vento, din 96, 1.8, 90Cp.
Imi suna plasticele in el, de zici ca e caruta, mai ales in oras, unde-s multe gropi. Este vreo firma care sa remedieze problema asta?
A 2-a problema e ca nu am clima. Cat m-ar costa una?
Cunoasteti vreo firma prin timisoara care sa rezolve aceste 2 probleme?

paul_ral 18-04-08 15:18

Re: VW Vento - Proprietari, aratati-va masinile
 
Pentru prima problema: se poate remedia utilizand mastic sau silicon
Pentru AC se poate monta, achizitionand o clima completa si schimband urmatoarele
- aeroterma
- suport alternator
- alternator
- tragar, ventilatoarele de la radiator
- fulie pompa apa

bzsa 23-04-08 20:33

Re: VW Vento - Proprietari, aratati-va masinile
 
cine ma poate ajuat cu un spoiler rupt distrus mai exact partea laterala clema ce prinde de aripa m-ar interesa 4 bucati normal contra cost

turbatu' 24-04-08 10:01

Re: VW Vento - Proprietari, aratati-va masinile
 
am schimbat arcurile spate.. cand puneam 2 pers in spate, la drum denivelat, agatzam cu ea pe jos.
dupa ce le-am schimbat, tot asa se lasa.

ce e de facut?

bzsa 24-04-08 10:41

Re: VW Vento - Proprietari, aratati-va masinile
 
Quote:

Originally Posted by turbatu' (Post 1500121)
am schimbat arcurile spate.. cand puneam 2 pers in spate, la drum denivelat, agatzam cu ea pe jos.
dupa ce le-am schimbat, tot asa se lasa.

ce e de facut?

ai cumparta arcuri noi?
sau second hand?

turbatu' 24-04-08 10:50

Re: VW Vento - Proprietari, aratati-va masinile
 
Quote:

Originally Posted by bzsa (Post 1500185)
ai cumparta arcuri noi?
sau second hand?

noi. 2 mil arcurile si 1 mil montatul..
si cand am vazut ce usor se schimba, mi-a venit sa-mi dau palme

bzsa 24-04-08 14:10

Re: VW Vento - Proprietari, aratati-va masinile
 
Quote:

Originally Posted by turbatu' (Post 1500199)
noi. 2 mil arcurile si 1 mil montatul..
si cand am vazut ce usor se schimba, mi-a venit sa-mi dau palme

atunci nu stiu ce sa zic la meu e detul de inaltata nu am probleme
ai suspensie sport?

turbatu' 24-04-08 14:42

Re: VW Vento - Proprietari, aratati-va masinile
 
Quote:

Originally Posted by bzsa (Post 1500565)
atunci nu stiu ce sa zic la meu e detul de inaltata nu am probleme
ai suspensie sport?

nu, e stock
dar si cand ma apas pe ea, se duce in jos..
am apasat si pe alte masini, dar nu se lasa asa tare. Nu are ceva bara de torsiunie, care sa tina masina mai sus?
amortizoarele le-am schimbat anu trecut..cred ca nici n-au iesit inca din garantie

paul_ral 24-04-08 22:36

Re: VW Vento - Proprietari, aratati-va masinile
 
Asta e o problem comuna la VW

SV-05-YCR 09-05-08 11:57

Re: VW Vento - Proprietari, aratati-va masinile
 
Salut la toata lumea!!!
Sunt nou pe forum , am un Vento 1,8 benzina 66 Kw 1997 cumparat in decembrie anul trecut si acum am o problema cu senzorul de temperatura interioara la climatronic . Stie cineva unde as putea gasi asa ceva?

MaxX_82 24-05-08 23:35

Re: VW Vento - Proprietari, aratati-va masinile
 
nimeni nu mai zice nimic... ceva noutati pe masini? sau nu le mai aveti...

bzsa 24-05-08 23:37

Re: VW Vento - Proprietari, aratati-va masinile
 
ba da urmeaza noutati la masina mea:D:D:D

MaxX_82 25-05-08 11:34

Re: VW Vento - Proprietari, aratati-va masinile
 
pai nu te rusina si zi cam ce vrei sa faci :P

FANEX 25-05-08 21:21

Re: VW Vento - Proprietari, aratati-va masinile
 
anvelope noi pe masina,se incadreaza la categoria noutati ?


:peace:

turbatu' 26-05-08 09:51

Re: VW Vento - Proprietari, aratati-va masinile
 
sapt viitoare imi schimba arcurile pe spate..din nou.
sper ca astea sa fie mai tari ca alealalte.
daca pun 2 pers in spate, o trag dupa mine


All times are GMT +2. The time now is 11:35.

- Copyright 2026 4Tuning