Forum 4Tuning

Forum 4Tuning (https://forum.4tuning.ro/)
-   EUROPENE (https://forum.4tuning.ro/400-europene.html)
-   -   Ce parere aveti despre smart? (https://forum.4tuning.ro/400-europene/3428-parere-aveti-smart.html)

Magos 20-07-07 03:55

Re: Ce parere aveti despre smart?
 
incep si eu cu felicitarile de rigoare.. :) intradevar arata bine "bestia"... apoi ma bucur din tot sufletul ca a plecat cineva inaintea mea sa ia un smart din germania, asta ca sa stiu si eu ce cheltuieli implica acest "drum"... Luna aceasta sau cel tarziu cea viitoare voi aplica si eu exact acelasi drum, pentru aceasi masina, dar imi era cam teama de costurile implicate de el, la intoarcere , cu masina...
Ce consum ai inregistrat cu ea la drum intins??
Cat timp ai facut?
SI ... In total... ce alte cheltuieli ai mai avut?
Poti sa imi trimiti si un PM , nu ma deranjeaza... :P
:D

bluey 20-07-07 12:12

Re: Ce parere aveti despre smart?
 
Quote:

Originally Posted by Christache (Post 1006258)
@ Bluey
M-am prins de cand am mers la inceput cu ea ca este manuala cu un fel de ambreiaj automat ca are rana de motor de pinioane nu de "lichide" ca la auto si in plus la plecarea de pe loc se simte :D.
Sfaturile pe care mi le dai la utilizarea cutiei le stiu bine in practica de pe automata, numai ca la asta nu prea se aplica :D.
La E30 spre ex era f clar, puteai sa mergi cu ea pana in 1500 rpm si schimba tr 4 la 60 si asta in functie de ce ai zis si tu, pozitia gazului, panta si turatie motor.
Cat cu schimbul treptelor la 2000 o sa verific la cat le schimba dar din cate imi amintesc le schimba la 3000 si are momente clare cand bate campii si uita sa mai schimbe la 3000.
Ma dispera si pedala de acc ca mi se pare prea moale & f sensibila si la un hop ai tendinta sa balansezi piciorul de unde rezulta o accelerare neuniforma :D. Sau poate mi se pare :D
Cu uleiul trebuie neaparat sa ma duc la un service sa traga putin din el ptr ca imbecilul de neamt cand am facut schimbu' a bagat mai mult si ma gindesc sa nu strice catalizatorul, sau ma rog tot esapamentul :D.
Discurile le-am luat din DE se le-am montat aici. Le-am ales pe astea ptr ca ATE model Powerdisc nu le face. Daca vrei discuri vorbim si se rezolva.

Din pacate eu am dat smartul dar cred ca noul proprietar ar fi incantat.
Poti sa te duci la casa auto sa-ti faca un reglaj de ambreiaj si o "realiniere" a cutiei cu motorul.
Eroarea pe care ti-a dat-o e posibil sa fi fost de la un ambreiaj "ezitant".
pur si simplu nu mai stie in ce treapta sa schimbe si ramane suspendat.
mie mi-o dadea mai des dupa resoftare.

Magos 20-07-07 14:27

Re: Ce parere aveti despre smart?
 
inca o intrebare... aerul ala... se simte ca atare?? :)

Christache 20-07-07 22:17

Re: Ce parere aveti despre smart?
 
@ magos
M-am decis sa scriu aici si sa nu-ti dau PM ca poate mai ajuta si pe altii anumite lucruri.
Cheltuieli la intoarcere au fost pe benzina din afara tarii sa zicem undeva la 50 E, am facut un plin peste ce mai avea masina in Munchen de cca 20 e si inca de 3 ori cam de 10-12 euro.
Nu am mers niciodata pana la gol. Te mai costa Vignete de autostazi in Austria si Ungaria pana in 20 de euro. Ai grija in Ungaria sa-ti pastrezi marunti euro daca vrei sa alimentezi ptr ca imbecilii iti iau euro dar iti dau restul in forinti.
M-am intors prin Szeged - Arad si am facut o mare greseala ptr ca drumul este infect si l-am prins noaptea. Am facut destul de mult pe drum ptr ca am avut opriri de cca 5 ore si in total facut cca 15 ore. Portiunea Cu szeged arad am facut-o cred ca cu 50/h din cauza intunericului si a drumului. M-am oprit si in Parndorf la outlet. Daca nu te opresti mult drumul nu trebuie sa-ti ia mai mult de 9-10 ore pina in RO din Munchen cum am fost eu. Km sunt ~800 pana la Arad si 700 de la Arad la Buc. Vezi ca iti poti face un traseu f clar cu google Earth, iar daca ai un Gps ca ie la moda si mai bine.
Benzinele sunt estimative ptr ca nu am tinut un calcul strict ca nu m-am stresat f tare in privinta asta si am avut bani de rezerva la mine.



@ bluey
Am mai investigat problema cu schimbul de trepte. Se pare ca functioneaza asa : 1 si 2 schimb la 2500, 3 si 4 la 3500 iar restul nu ma pot pronunta momentan. Niciodata la 2000 in mod automat. Uneori o mai palmuiesc manual ca este enervant sa mearga la 3100 si sa nu schimbe.
Am vorbit la Casa Auto si ramane sa ma programez sa-i faca o inspectie cap coada.

@Magos
A/C-ul isi face treaba super bine. Are doua pozitii, prima este mai economica si banuiesc compresorul de A/C ca functioneaza cu intermitente iar a doua pozitie merge continuu. Diferente exista intre cele doua pozitii dar nu ca de la 50 la 100.
La mers afara am folosit A/C pe pozitia eco si ventilatie la jumatate cu recirculare.
Exista o problema totusi dar nu este de la A/C. Ii lipseste protectia UV de pe geamuri si asta se simte, dar am sa remediez problema cat de curand cu ceva folie.

paulchirila 09-08-07 18:27

Re: Ce parere aveti despre smart?
 
eu mi am luat un smart fortwo din 1999,600 cm3.sunt foarte multumit de el.foarte stabil(testat de mine pe muntii oituz,in curbe cu 100 km nici nu se clintea).in rest ce pot sa va spun:zic ca merita daca il aduci personal din germania,consum 5,6/100 km,motorul consuma ulei din cauza turbinei

paulchirila 09-08-07 18:30

Re: Ce parere aveti despre smart?
 
o sa pun zilel astea niste poze sa l vedeti.daca vreti sa ma intrebati ceva ma gasiti pe messenger la id paulchirila80

Magos 11-08-07 04:55

Re: Ce parere aveti despre smart?
 
sa il stapanesti sanatos...
eu nu mai am rabdare... :( ma jur !!!

paulchirila 11-08-07 09:08

Re: Ce parere aveti despre smart?
 
https://forum.4tuning.ro/vbimghost.ph...img&imgid=7654
asta e mica mea bestiuta

Magos 13-08-07 05:26

Re: Ce parere aveti despre smart?
 
iii... :D sa o stapanesti sanatos.. :D ma repet, dar ce sa ii fac... :P

central 23-08-07 00:04

Re: Ce parere aveti despre smart?
 
nu as apela la smart pentru ca nu imi confera siguranta pare o masina nesigura:(

CristianoXXX 25-08-07 20:58

Re: Ce parere aveti despre smart?
 
cel mai adevarat smart este roadsterul, in rest nu as merge cu unul nici daca l as primi cadou

alex_bmw 27-08-07 05:45

Re: Ce parere aveti despre smart?
 
eu conduc in craiova smart fortwo zilnic 100-150 de km si vreau sa spun ca are stabilitate si se infige foarte foarte bine.....e o masina foarte bine facuta din toate punctele de vedere......singurul lucru care nu imi place este centura de siguranta care vine cam sus pusa dar in rest e dementiala masina.....chiar isi face banii

alex_bmw 27-08-07 05:46

Re: Ce parere aveti despre smart?
 
Quote:

Originally Posted by CristianoXXX (Post 1063847)
cel mai adevarat smart este roadsterul, in rest nu as merge cu unul nici daca l as primi cadou

asa ziceam si eu pana sa conduc unul.....cel mai mult imi place cutia secventiala....

SoundBlaster 27-08-07 21:38

Re: Ce parere aveti despre smart?
 
Sant un admirator infocat al versiunii ForTwo. Am vazut pe net ceva preturi si intreb poate are cineva raspunsuri:
1. Din ce an s-a adaugat Euro3 (benzina/motorina) la modelul ForTwo
2. Cam cat costa in .DE schimbarea garniturii de chiuloasa'
3. Cam cat costa repararea turbinei in .DE
Merci'c

paulchirila 28-08-07 11:56

Re: Ce parere aveti despre smart?
 
parca din 2000 mai pe la sfirsit este euro 3.turbina cred ca renteaza so iei la mina a doua din germania sau italia decit sa o repari.cu garnitura nu pot sa ti spun prea multe dar ai grija din ce cauza sa ars.ai grija cu smarturile care au ceva la motor.


All times are GMT +2. The time now is 00:47.

- Copyright 2026 4Tuning