![]() |
Re: Detronarea lui Bugatti Veyron
Avand in vedere ca marea majoritate a oamenilor care au banii sa cumpere asa ceva nu sunt in stare sa mearga decat in linie dreapta, se cheama ca e masina perfecta. Poate ca nu e cea mai rapida masina pe viraje, dar e SIGURA!!!
Tocmai am vazut un episod din Top gear, sezonul8, in care un Koeniggsesg fara eleron pe spate il scoate pe The Stig de pe traseu (pentru prima oara se pare). Iar la franarea de la 300 km/h, se rasuceste ca un titirez cu Jeremy la volan (fara eleron, fara abs, fara TCS, ce altceva se putea intampla). E drept, dupa ce i-au pus eleronul, a batut recordul absolut al Zondei F pe circuitul Top Gear (deh, vreo 200 CP in plus ajuta, dar cu eleron nu mai atinge 280 km/h....). Daca enzo si MC12 au facut ture pe acel circuit cu the stig, nici un propietar de Bugatti nu si-a lasat odorul din mana pentru asta..... |
Re: Detronarea lui Bugatti Veyron
nu uita de K ...iti trebuie casti dubla antifonare la urechi ....casca > dopuri si alte chestii care sa iti infunzi urechile ca sa poti merge cu ea ...
repet ...masina sport de azi are triplu climatronic cristale de la pedala la tavan cu candelabru cu 7 culori un ecran panoramic pe care sa vezi ca bou unde mergi ca de ..gps ....harta iti sta in gat ...degeaba ai gps ca nu stii sa il folosesti ...si tot asa ... |
Re: Detronarea lui Bugatti Veyron
Quote:
si app ...stiti cine este stig nu ? :) |
Re: Detronarea lui Bugatti Veyron
Quote:
sigur k o sa fie depasit in curand shi la performante p sosea shi p circuit de alte mashini supersport gata sa iasa la atac.. veyronul are aprox 1900 kg.. shi 1050 hp.. fata de ariel atom2 care are ~450 kg shi 300hp sau koenigsegg CCX ~1100kg shi 806 hp..deci e cam grasutz.. :) cam asta o sa-l ingroape in "batalia" pt cea mai rapida mashina. |
Re: Detronarea lui Bugatti Veyron
multa lume nu intelege un lucru ...se faceau masini mai puternice din motoare mai mici de acum 10 ani ....dar nu sa vrut ...pt ca nu exista piata de desfacere ...acum exista ..acum se face orice ..vrei 1000 ..na 1000....vrei 1500 ..ai 1500..
tot de acum 10 ani se mergea cu 400 cu masini modificate si ieftine sub 100 k E ....buggati trage cu dinti de premiu pt cea mai rapida masina din lume > pt ca doar pt asta e pretu de 1 300 000 E > acesta este pretul adevarat pt una noua ! si tot vb lumea ...din ce in ce mai insistent ...exista o comanda pt RO > B :rolleyes2 |
Re: Detronarea lui Bugatti Veyron
Multa lume nu intelege un lucru, si anume ca nu e o problema deosebita a construi o masina cu un motor gigantic care sa atinga 400 km/h, ci a face ca acea masina sa poata fi condusa de un sofer obisnuit prin trafic, zi de zi, nu de un pilot antrenat pe o pista timp de cateva zeci de minute. Ai nevoie de cutie de viteze care sa tina cativa ani, nu o cursa, de gume care sa reziste macar o vara, de suspensie care sa nu inceapa sa vibreze fiindca arcul se comprima mai incet decat parcurge masina 1 metru, de o caroserie in care sa incapa comod 2 oameni de statura normala si nu hobbiti, de un rezervor de carburant destul de mare ca sa mergi cateva zeci sau sute de km si nu pana la linia standurilor, si asa mai departe... faptul ca VAG au realizat un Veyron care sa poata fi condus ca un GTI e intr-adevar un record. Toti concurentii mai au de invatat pana sa repete performanta
~Nautilus PS off-topic pt AK-ZER: foitele de aur folosite la McLaren F1 pt izolare termica totalizau 25 g, mai putin ca lantzul de la gatul soferului :p |
Re: Detronarea lui Bugatti Veyron
Quote:
|
Re: Detronarea lui Bugatti Veyron
1 Ce a zis Nautilus e absolut corect, si nu a prea fost realizat de altcineva pana acum (pate de Mercedes McLaren cu SLR).
2 Nu stie nimeni cine e noul STIG, dar cu suzuki Liana a fost mai rapid decat pilotii de F1. Vechiul STIG, cel cu combinezon negru, s-a dat singur de gol si era un pilot de teste pentru F1. Detalii aici: http://en.wikipedia.org/wiki/The_Stig 3 GabyByte, cu 800 CP ai nevoie de orice element care confera siguranta in plus. Daca nu avem ABS sau TCS, macar un eleron nenorocit, ca si Loganurile au! |
Re: Detronarea lui Bugatti Veyron
pai si cu ce opresti masina la 400 de km/h ???
|
Re: Detronarea lui Bugatti Veyron
Puey vezi tu cand ai 400 de km/h deschizi usa scoti piciorul si il pui pe sosea. In vreo 3 kilometrii ai franat si ai ramas si fara papuc si fara jumate de picior.Dar nu plange fii fericit. Doar ai condus un Bugatii veyron. yeah right:))))
|
Re: Detronarea lui Bugatti Veyron
parerea mea e ca veyron este ceea mai echilibrata masina construita vreodata, chit ca e mai grea decat seria 7 pe care il posed, masina aia poate sa franeze de la viteze extraordinar de mari fara sa aiba lag-uri in frana, poate sa accelereze mai rapid ca orice...si poate fi condusa nu neaparat de un pilot de f1, este mult mai usor de manevrat decat una dintre masinile prezentate ca si competitori, si poate sa te duca din punctul a in punctul b nu doar extraordinar de repede dar si in style...luxul ei e unu pe care cred ca nu prea putem sa il intalnim la o masina super sport, si nici la multe masini de lux...categoria limousine...totul este gandit la rece nu exista erori, masina poate fi pornita prin atingerea unui buton si nu reglarea tuturor instalatiilor de pe ea, nu trebuie sa stai 5 min sa o pornesti cum trebuie la un mclaren, zgomotul interior nu este derajant, greutatea ei este mare din cauza ca este dorita siguranta pe curbe atat la viteze mici cat si mari, aerodinamica ei este de exceptie...picatura de apa, si parerea mea este ca la performante, da poate fi detronata dar nu de o masina...prin masina nu intelegi doar 4 roti un volan si un scaun si inca 100 000 de sacrifici facute pentru reducerea greutatii chiar si cu 100 de grame
veyron este dupa parerea mea o adevarata capodopera a automobilismului, si nu cred ca ar trebui sa fiti asa de carcotasi avand in vedere ca probabil foarte putini dintre voi ati mers cu o masina facuta super sport mai mult de 100 de km...si daca ati mers 100 de km cred ca nu ati mai reusit sa mergeti in picioare dupa, chestie pe care nu cred ca ai cum sa o patesti mergand 1000 de km in veyron, poate ca o sa cobori si o sa ai ceea mai mare durere de inima ca nu e a ta masina dar alte dureri poti sa ai doar daca faci accident, deci ca un overall masina asta, supercarul asta nu cred ca poate fi comparat cu jegurile aduse de voi in discutie si cred ca este cu adevarat singura masina de nota 10! |
Re: Detronarea lui Bugatti Veyron
Hahhahhaahahahahahah!! Batuta De Americani!!!!! Ahhahahaahah... De Americani!!!!!! Care Chipurile Sunt Cei Mai Tampiti Dupa Majoritatea Celor De Pe Acest Forum....
Hahhahahahaahhaahahahhaha |
Re: Detronarea lui Bugatti Veyron
Quote:
|
Re: Detronarea lui Bugatti Veyron
cat de ne-rafinati ar fi americanii, trebuie recunoscut ca la capitolul putere, au fost mai mereu in fata... SIGUR, cu motoare mult mai uriase decat ar fi fost nevoie, sunt complet de acord cu asta, dar macar la sfarshitul zilei, de obicei, au numere de putere mai mari decat ceilalti...
in 95 de exemplu, cand dodge neon DOHC scotea 150 de cai, honda civic avea vreo 100, si nu exista mai nimic de 4 cilindrii care sa bata neonul ( in america de nord cel putin)... acum DODGE scoate versiuni SRT pentru mai toate masinile, inclusind la SUV (grand cherokee SRT8) si la truck (Ram SRT-10)... Daca nu era cu noul Caliber SRT4, ar fi putut sa zica ca toata gama lor ofera motoare cu peste 400 de cai putere!! va dati seama??? ce alt producator poate sa-ti spuna ca-ti face orice masina vrei cu 400+ cai putere? si nici caliber-ul nu e rau... cu 300 de cai putere, nu am auzit de alt hatchback care sa vina stock cu atat de mult! deci lasand totul la o parte, americanii din totdeauna au vrut multa multa putere, si au fost ok sa sacrifice greutate, pret, rafinament si consum ca sa aiba aceasta... deci revenind la topic-ul acesta, nu ma mira de loc ca la capitolul viteza in linie dreapta, s-a gasit tot un producator american sa bata Veyron-ul.... |
Re: Detronarea lui Bugatti Veyron
cand te gandesti la trecut, la nume precum charger, challanger, cuda, sau alte zeitatzi, nu mi se pare anormal k americani sa lase putzin in spate italienii
dar nici italienii nu sunt amaratzi, ferrari, lambo, maseratti,si cu voia voastra,alfa romeo cu sigurantza sunt multe de spuse despre aceste masini de super viteza, dar sa nu uitam k americanii, asa cum sunt ei, au banii necesari sa investeasca in proiectarea acestor masini, si in ziua de azi dak ai bani, ai km totul... |
| All times are GMT +2. The time now is 13:53. |
- Copyright 2026 4Tuning