Forum 4Tuning

Forum 4Tuning (https://forum.4tuning.ro/)
-   PROVOCARI (https://forum.4tuning.ro/61-provocari.html)
-   -   BMW E30 S50 turbo vs. ...? (https://forum.4tuning.ro/61-provocari/130664-bmw-e30-s50-turbo-vs.html)

shantzu 01-04-10 10:47

Re: BMW E30 S50 turbo vs. ...?
 
1 Attachment(s)
Quote:

Originally Posted by DZ1 (Post 3238504)
Ori are masina lui Bobi mom mai mult de 800Cp

Bobi a masurat masina la Exelixis cu 2-3 ore inainte de cursa

ianyST 01-04-10 12:11

Re: BMW E30 S50 turbo vs. ...?
 
Da intradevar greutatea isi spune cuvantul , dar si diferenta de putere e destul de mare

vcsomin 01-04-10 13:02

Re: BMW E30 S50 turbo vs. ...?
 
Daca stai putin sa analizei graficele care cred cu sunt pe acelasi dyno-uri observi ca S50 - are putere medie constanta aprxo 550 cp de la 5200-7000rpm, iar GtR-ul are medie aprox 780-800cp, pe aceiasi plaja de turartie, un mic calcul greutate/putere, iese ceva de genul - 2,45kg / cal (s50 - 1350kg) si aprox 2,30kg / cal la GTR, mai intervin si restul factorilor, etajare cutie, cuplu, etc. Dar par mai apropiate decat la prima vedere.

DZ1 01-04-10 17:34

Re: BMW E30 S50 turbo vs. ...?
 
Quote:

Originally Posted by vcsomin (Post 3238957)
Daca stai putin sa analizei graficele care cred cu sunt pe acelasi dyno-uri observi ca S50 - are putere medie constanta aprxo 550 cp de la 5200-7000rpm, iar GtR-ul are medie aprox 780-800cp, pe aceiasi plaja de turartie, un mic calcul greutate/putere, iese ceva de genul - 2,45kg / cal (s50 - 1350kg) si aprox 2,30kg / cal la GTR, mai intervin si restul factorilor, etajare cutie, cuplu, etc. Dar par mai apropiate decat la prima vedere.

De la 100Kmh in sus nu mai este greutatea chiar asa de importanta ca la 0-100Kmh!!!
Deci pt mine GTR-ul trebuia sa bata clar......are cutie mai buna,tractiune la fel, de aerodinamica ce sa mai vb...
Hai ca pana la 200Kmh ar "PUTEA" sa fie amandoua c-am apropiate dar dupa 200Kmh GTR-ul trebuie sa ia avans rau, restul ar fi o dilema.
NU am vazut nici un film si asa ca imi dau cu parerea.
Eu ajung in iunie la KOE si atunci sper sa am ocazia sa le testez pe amandoua.

bobiMOM 01-04-10 21:13

Re: BMW E30 S50 turbo vs. ...?
 
Quote:

Originally Posted by DZ1 (Post 3239690)
De la 100Kmh in sus nu mai este greutatea chiar asa de importanta ca la 0-100Kmh!!!
Deci pt mine GTR-ul trebuia sa bata clar......are cutie mai buna,tractiune la fel, de aerodinamica ce sa mai vb...
Hai ca pana la 200Kmh ar "PUTEA" sa fie amandoua c-am apropiate dar dupa 200Kmh GTR-ul trebuie sa ia avans rau, restul ar fi o dilema.
NU am vazut nici un film si asa ca imi dau cu parerea.
Eu ajung in iunie la KOE si atunci sper sa am ocazia sa le testez pe amandoua.

Cu cea mai mare placere! Poate reushesc sa mai fac si eu ce mi-am propus pana atunci!;)

DZ1 01-04-10 21:31

Re: BMW E30 S50 turbo vs. ...?
 
Quote:

Originally Posted by bobiMOM (Post 3240266)
Cu cea mai mare placere! Poate reushesc sa mai fac si eu ce mi-am propus pana atunci!;)

Baga la greu ca nu ne protejem :))

bobiMOM 01-04-10 21:35

Re: BMW E30 S50 turbo vs. ...?
 
Quote:

Originally Posted by DZ1 (Post 3240340)
Baga la greu ca nu ne protejem :))

Sunt constient de diferentza stai linishtit! Distractie sa fie!;)

DZ1 01-04-10 21:55

Re: BMW E30 S50 turbo vs. ...?
 
Quote:

Originally Posted by bobiMOM (Post 3240352)
Sunt constient de diferentza stai linishtit! Distractie sa fie!;)

Bobi nu fac prostia sa te subestimez!!
Sigur ne distram ca nu suntem dusmani.
Poate imi dai voie sa facem luna viitoare cu Evo-ul meu.
Nu face fata la masina ta dar de placere.

YCSNHT 03-04-10 00:46

Re: BMW E30 S50 turbo vs. ...?
 
eu cred ca o cursa 0-400 m intre cei doi va fi foarte interesanta , si cel mai curand : TULCEA !!!!!

atunci vom vedea adevarata valoare a gtr-ului...
ca asa sunt cursele cu start de pe loc !!!!!! si in VTM , RALIU, DTM, FORMULA 1, ETC ...asa se procedeaza cu start de pe loc

DZ1 03-04-10 10:06

Re: BMW E30 S50 turbo vs. ...?
 
Quote:

Originally Posted by YCSNHT (Post 3243678)
eu cred ca o cursa 0-400 m intre cei doi va fi foarte interesanta , si cel mai curand : TULCEA !!!!!

atunci vom vedea adevarata valoare a gtr-ului...
ca asa sunt cursele cu start de pe loc !!!!!! si in VTM , RALIU, DTM, FORMULA 1, ETC ...asa se procedeaza cu start de pe loc

Normal ca dupa loc bate GTR-ul, ar fi culmea sa bata Bobi mom!!!
Este si o cursa intre 2 masini diferite.Nici in formula 1 ,Rally,DTM nu participa in aceiasi categorie 4x4 vs 4x2!!!!
Raman insa surprins ca nu spune nimeni ca GTR-ul a batut fara discutii!!!

76BPR 03-04-10 14:49

Re: BMW E30 S50 turbo vs. ...?
 
Quote:

Originally Posted by YCSNHT (Post 3243678)
eu cred ca o cursa 0-400 m intre cei doi va fi foarte interesanta , si cel mai curand : TULCEA !!!!!

atunci vom vedea adevarata valoare a gtr-ului...
ca asa sunt cursele cu start de pe loc !!!!!! si in VTM , RALIU, DTM, FORMULA 1, ETC ...asa se procedeaza cu start de pe loc

Foarte bine punctat, cursa e dupa loc fratilor.
Din punctul meu de vedere GTR-ul e nr 1 acum, pt ca o face cu plecare dupa loc.
Restul e vorbarie.M-am saturat sa tot aud, pe treapta a doua venea ala, pe a treia a venit celalalt si tot asa.
GOLLUM cand va scoate masina, se va da numai dupa loc ,si 0-400 si 0-1000 sa nu mai existe nicio discutie.
I-mi aduc aminte TXA si DGH se dadeau numai dupa loc ,nu i-am vazut niciodata din mers.

T@zMania 03-04-10 17:09

Re: BMW E30 S50 turbo vs. ...?
 
Quote:

Originally Posted by 76BPR (Post 3244859)
Foarte bine punctat, cursa e dupa loc fratilor.
Din punctul meu de vedere GTR-ul e nr 1 acum, pt ca o face cu plecare dupa loc.
Restul e vorbarie.M-am saturat sa tot aud, pe treapta a doua venea ala, pe a treia a venit celalalt si tot asa.
GOLLUM cand va scoate masina, se va da numai dupa loc ,si 0-400 si 0-1000 sa nu mai existe nicio discutie.
I-mi aduc aminte TXA si DGH se dadeau numai dupa loc ,nu i-am vazut niciodata din mers.

daca gtr-ul ar fi acceptat ora 12.00 cum era planificat se puteau da si dupa loc.mom-ul avea slikuri si temperatura permitea o plecare buna.
s-a schimbat ora cu ora 20.00 de catre gtr.temperatura de la ora 20.00 facea plecarea lui bobi egala cu 0 cu tot cu slikuri;)
acum intelege ce vrei tu.nu zic ca nu batea tot gtr-ul,dar avea si bobi dreptul la replica cu start dupa loc.

luci4n_vl 03-04-10 18:34

Re: BMW E30 S50 turbo vs. ...?
 
tzzahh....cum asa?nu cred.....aaoleuu....GTR`ul?....deh....c sa zic...asteptam meciul anului...MOM vs SUPRA....si SUPRA vs M5 by gollum.....restul sunt "curse de duminica"

PS...daca este asa cum se aude....felicitari bobi....jos palaria.:P

DZ1 03-04-10 20:20

Re: BMW E30 S50 turbo vs. ...?
 
Quote:

Originally Posted by 76BPR (Post 3244859)
Foarte bine punctat, cursa e dupa loc fratilor.
Din punctul meu de vedere GTR-ul e nr 1 acum, pt ca o face cu plecare dupa loc.
Restul e vorbarie.M-am saturat sa tot aud, pe treapta a doua venea ala, pe a treia a venit celalalt si tot asa.
GOLLUM cand va scoate masina, se va da numai dupa loc ,si 0-400 si 0-1000 sa nu mai existe nicio discutie.
I-mi aduc aminte TXA si DGH se dadeau numai dupa loc ,nu i-am vazut niciodata din mers.

Nu fi asa de sigur Viorel:)
Gollum mi-a promis ca se da si dupa loc si din mers cu mine!!!
Iar cine are masina pt 400m sa se dea numai dupa loc, cine are masina de toata ziua se poate da cum vrea el. De ce sa ma dau impotriva unei 4x4 dupa loc? Eu vin cu Evo in romania luna viitoare si cu cei cu tractiune pe o punte ma dau din mers, sa nu aiba dezavantaje.

76BPR 05-04-10 16:22

Re: BMW E30 S50 turbo vs. ...?
 
Quote:

Originally Posted by T@zMania (Post 3245179)
daca gtr-ul ar fi acceptat ora 12.00 cum era planificat se puteau da si dupa loc.mom-ul avea slikuri si temperatura permitea o plecare buna.
s-a schimbat ora cu ora 20.00 de catre gtr.temperatura de la ora 20.00 facea plecarea lui bobi egala cu 0 cu tot cu slikuri;)
acum intelege ce vrei tu.nu zic ca nu batea tot gtr-ul,dar avea si bobi dreptul la replica cu start dupa loc.

Inseamna ca trebuie sa vedem si revansa,poate chiar la Tulcea.


All times are GMT +2. The time now is 12:50.

- Copyright 2026 4Tuning