![]() |
Re: cine are audi 100
Quote:
|
Re: cine are audi 100
Quote:
|
Re: cine are audi 100
1 Attachment(s)
Quote:
de acolo. uite si o poza. |
Re: cine are audi 100
din pacate eu nu am bordul ca si in poza ta
|
Re: cine are audi 100
modelul meu de audi 100 este modelul din anul 1994 berlina ii full electrica.daca ma poti ajuta la modelul asta ar fii foarte bine si mi-ar fii de ajutor.merci frumos
|
Re: cine are audi 100
baga o poza cu bordul.
|
Re: cine are audi 100
2 Attachment(s)
sper sa vezi poza in cazul in care nu ai primit imi poti da o adresa de email sa iti trimit acolo?in a doua poza am pus poza cu imaginea din fata a masini.masina in poza este cu nr de SB asta inainte sa o cumpar eu.
|
Re: cine are audi 100
Am eu o carte de reparatii pentru Audi 100cc C3, model 1983-1990. Mie mi-a fost si imi este inca utila, din pacate despre destul de multe piese zice ca se inlocuiesc si ca nu pot fi reparate. Schema electrica este destul de incalcita, mai ales ca sunt date mai multe scheme dar exista si mai multe variante de masini si de motorizare. Cartea descrie Audi100, 200 (si turbo) si 5000, numai benzina.
Cartea nu este de vanzare, daca pe cineva intereseaza o parte din ea o scanez si trimit pe email ceea ce il intereseaza. |
Re: cine are audi 100
Cine ma poate ajuta sa-mi transform masina in diesel? Acum e Audi 5000S 2144 benzina KE jetronic, hidramata, consuma de rupe, de-ar fi fost doar consumul mai mergea dar si motorul da semne de oboseala (la bord arata 725.000 mile, nu stiu daca sunt reale, e din '84, adusa din SUA, eu o am din 2001). Mai precis motorul tacane la rece, consuma ceva ulei (a consumat mereu, nu exagerat dar necesita completare destul de des).
Ajutorul cerut se refera la: - are/stie cineva o masina diesel neinmatriculata de vanzare de la care sa iau piesele? doar motorul nu-mi ajunge, trebuie si cutia, planetare, pedalier, cablu acceleratie, etc. - imi face cineva toata treaba? adica duc masina si-mi face toata treaba? (duc masina cu bujii cu scanteie si mi-o returneaza cu bujii incandescente:D ) - se potriveste vreun motor ceva mai nou, mai modern? unde gasesc? ce mai trebuie pe langa el? - si sfaturi in acest sens mi-ar fi de folos. Multumiri anticipate pentru orice raspuns. |
Re: cine are audi 100
Mai sus zicea cineva ca nu-i porneste Audi 100 la rece. Sunt cateva componente de verificat: senzorul (sonda) thermo-time, care e pe langa termostat, si injectorul de pornire la rece, care e montat pe galeria de admisie, langa stabilizatorul de ralanti. In functie de temperatura, la pornire senzorul actioneaza injectorul o perioada de timp, injectorul baga benzina in galerie. Cu cat e mai frig cu atat baga mai mult timp (max 20 secunde).
Mai are un cuvant de spus si acumulatorul de presiune, care tine presiunea pana la urmatoarea pornire. La oprirea motorului o supapa din distribuitorul injectiei se inchide, astfel ca acumulatorul de presiune si conducta pana la supapa stau sub presiune de 2,5 bari. Usor de verificat, se desface conducta si trebuie sa se vada ca era sub presiune dupa cum stropeste (sau cu un manometru). |
Re: cine are audi 100
am si eu o rugaminte imi poti trmite scanarea la carte pe [email protected]. mi-ar fi de mare ajutor credema.merci frumos si o saptamina cit mai placuta
|
Re: cine are audi 100
Imi pare rau, poate m-am exprimat gresit, nu e scanata cartea, daca imi spui ce anume te intereseaza din ea pot sa scanez cateva pagini, tre sa apelez la un amic pentru scaner, eu nu am. Are cam 200 pagini cartea, editata de Haynes.
Voi incerca o scanare totala, dar dureaza ceva timp, pana atunci rezuma-te la un anumit subiect si se rezolva. |
Re: cine are audi 100
Si apropo, este in limba engleza, eu unul m-am descurcat si asa, are si poze sau schite cu subansambluri desfasurate care ajuta.
|
Re: cine are audi 100
Quote:
Apropo nu te-ai gandit sa vinzi audi 5000 hidramat? Cat ai vrea pe el? |
Re: cine are audi 100
Maine voi cauta in carte partea cu releul pompei de benzina, o scanez si o trimit.
Din cat am reusit sa-mi dau eu seama releul pompei de benzina sta anclansat atata timp cat exista scanteie, primeste impulsuri de la amplificatorul de putere al bobinei de inductie si cat timp primeste aceste impulsuri sta anclansat. In legatura cu vanzarea masinii, ma cam bate gandul sa o vand insa nu sunt hotarat ce sa-mi iau. Fa-mi o oferta si mai vedem daca ma tenteaza, nu m-am interesat care mai sunt preturile. |
| All times are GMT +2. The time now is 15:20. |
- Copyright 2026 4Tuning