Forum 4Tuning

Forum 4Tuning (https://forum.4tuning.ro/)
-   Masina mea Daewoo (https://forum.4tuning.ro/111-masina-mea-daewoo.html)
-   -   Daewoo Nexia 2.0SFI (https://forum.4tuning.ro/111-masina-mea-daewoo/125222-daewoo-nexia-2-0sfi.html)

rik 02-12-10 23:56

Re: Daewoo Nexia 2.0SFI
 
Multumesc tuturor pentru aprecieri.Referitor la numere:Statul Roman nu a vrut-o!!!La bulgari a fost buna si n-a mai poluat.Ei au nasul mai infundat.
In momentul in care am terminat de montat motorul si am dat primele ture mi s-a parut senzational.La cateva zile mai tarziu m-am intalnit cu un prieten de-al meu (Myky)cel cu cielo crem cu AMY,cel care si-a pus let-ul pe ea.Si i-am povestit ce si cum...In momentul in care l-am intrebat daca e mare diferenta intre sfi si let...stii ce mi-a raspuns...?"N-are nici o treaba".Siiii ..m-am mai gandit,l-am mai intrebat o data,i-am mai repetat ca trage f bine a mea si...la fel:n-are nici o treaba una cu alta.Asta mi-a ramas asa in minte pana cand si-a pus MAZ-ul pe Kadett let si am avut ocazia sa dau cateva ture si eu si....Ce crezi?Intr-adevar Serbane nu are nici o treaba.E cu totul si cu totul altceva.Referitor la KG are 970.In acte cel putin.Eu nu am mai cantarit-o dar nu am dat nimic jos de pe ea.Motorul e stas.doar 150 cai.E de ajuns pt o nexia(parerea mea).Multa bafta!!

18BSV 05-12-10 00:01

Re: Daewoo Nexia 2.0SFI
 
Asa zic si eo ca ajung 150 de caluti pt un cielo.Altfel e marfa masina ta ;)

rik 22-12-10 18:32

Re: Daewoo Nexia 2.0SFI
 
cred ca pana la primavara va hiberna.Nu vrea sa o atinga un fulg:)

DaBotta 29-12-10 00:48

Re: Daewoo Nexia 2.0SFI
 
Superba masina. Stii cum ii , degeaba pui LET pe tractiune fata daca nu te prea poti bucura de el. Si cu XE cam rupi aderenta , dar atunci cu LET nu ai prea mari sanse.

alecsC 16-01-11 11:43

Re: Daewoo Nexia 2.0SFI
 
superba masina :)

si eu vreau sa imi cumpar o nexia in 2 usi exact ca a ta numai ca visinie...

super modificarile. tine-o tot asa.

cat te-a costat inlocuirea motorului si numai inlocuirea motorului?

masina donator, operatie de mutare , modificare piese directie pentru noul motor etc.

multi km fara probleme

riv_gms 16-01-11 20:06

Re: Daewoo Nexia 2.0SFI
 
Quote:

Originally Posted by rik (Post 3826800)
Spoilerele sunt facute din mai multe.Lipite si imbinate.Poze noi...

este o combinatie cu vectra b2?

dRR-XWX 17-01-11 00:10

Re: Daewoo Nexia 2.0SFI
 
Quote:

Originally Posted by riv_gms (Post 3991846)
este o combinatie cu vectra b2?

de cielo/nexia

ionutzGtt 19-01-11 09:12

Re: Daewoo Nexia 2.0SFI
 
Masina arata intr-un mare fel bafta incontinuare

rik 21-01-11 16:35

Re: Daewoo Nexia 2.0SFI
 
Multumesc pt aprecieri.Spoilerele au fost o combinatie dintre 2 spoilere de nexia.Deci nexia/nexia sau cielo pe fata.Motorul...Pffff.Greu.
In primul rand am cumparat o calibra intreaga pe care am dat 550euro.Am mutat motorul,am cumparat un suport,instalatie,uleiul si cateva furtune,bujii...N-a fost prea mare investitia.Cateva sute cu tot cu montaj...Dar nu la mult timp a inceput sa scoata fum(dupa nici 500 de km)dupa ce l-am pus.Si de atunci a inceput distractia(segmenti,cuzineti,garnituri,ambreaj,pom pa de apa,distributie,intinzator,termostat.alta chiulasa,rectificarea planului,simeringuri la supape noi,refacute scaunele la supape,garnituri noi,ulei nou,antigel.(Cred ca undeva la 30 milioane a ajuns treaba astala fel cu manopera cu tot)Din cate imi mai amintesc.
Am vazut o discutie asemanatoare pe undeva pe la un thread despre motoare de vanzare.
CONCLUZIA:M-am bucurat ca am gasit toata calibra cu cateva sute dar am mai bagat ulterior mult mai mult...Atentie cei care se gandesc la transplant.Nu sunt numai costurile initiale!!Apare pe parcurs din cand in cand cate ceva.

DaBotta 22-01-11 00:13

Re: Daewoo Nexia 2.0SFI
 
rik-ule ai foarte mare dreptate. Toti cauta sa cumpere un motor cat mai ieftin posibil , dar din pacate vorba cuiva de aici de pe forum. "Un motor scump se vinde repede si unul ieftin foarte greu" . Sunt niste motoare pretentioase , si greu gasesti de vanzare un motor care sa stii ca ii in regula. Degeaba sunt ele pe masina si se pot proba , atata ca vezi ca porneste si ca nu bate si eventual nu iti scoate fum. Dar la fel cum ai patit si tu te trezesti dupa 1 saptamana ca incepe sa scoata fum si sa manance ulei de nebuna. Si eu acuma urmeaza sa il asamblez tot motorul. Eu is la a 3 a desfacere a motorului , si acuma am schimbat in el tot. Am pus alt bloc , chiulasa ii refacuta de la A la Z , cuzineti , segmenti , rectificat vibrochen , planat bloc , curatate toate orificiile si canalele. Foarte multa munca cu SFI-urile astea , dar sa speram ca intr-un final totul va fi ok. Multa bafta cu masina sa ai ! ! ! !

Mondeo 22-01-11 11:21

Re: Daewoo Nexia 2.0SFI
 
sunt 2 solutii:
- cumperi un motor cu rk de la cunoscut (km putini si facut cum trebuie) = 1500e
- cumperi piese noi + motor obosit + mecanic priceput = 1500e
;)

Geo_ZGA 22-01-11 12:05

Re: Daewoo Nexia 2.0SFI
 
Quote:

Originally Posted by Mondeo (Post 4009661)
sunt 2 solutii:
- cumperi un motor cu rk de la cunoscut (km putini si facut cum trebuie) = 1500e
- cumperi piese noi + motor obosit + mecanic priceput = 1500e
;)

Un motor, complet cu anexe, in stare buna se vinde acum cu ~500 euro. Unul "obosit" e cam 200 euro.
Pt unul pe care sa-l refaci, costurile pot fii mai mici sau mari... depinde de noroc si ce vrei sa-i faci.
Preturile au scazut, multi au nevoie de bani... diferenta e ca la unul facut de tine, stii exact ce e schimbat si ce nu. La unul gata facut, nu poti stii cu siguranta, decat daca ai stat langa el cand s-a lucrat.
Avantajul de a cumpara o masina intreaga, de pe care sa faci transplantul, este ca ai la dispozitie tot... directie, franare, scaune, bord, electrica, electronica... multe piese de Opel pot fii montate pe Cielo/Nexia. Ce ramane se dezmembreaza si se vinde. Dar pt asta trebuie sa ai spatiu (curte, garaj), timp sa desfaci la ea, scule, chef, nervi sa astepti pana vinzi, bani blocati...

dRR-XWX 22-01-11 14:25

Re: Daewoo Nexia 2.0SFI
 
e vorba doar de noroc.
eu l-am luat pe al meu cu 1200 ron.
motor+ cutie+instalatie+planetare+ ac+ + +
de curand i-am facut test de compresie, am ramas si eu si cel mi l-a facut surprinsi. 15 ! motoru nu papa ulei, si nu are nici cea mai mica problema... sa dea Domnu sa ramana si asa :lol:

gbry_el_05-RSG 22-01-11 21:51

Re: Daewoo Nexia 2.0SFI
 
depinde coeficientul de mecla andule:lol:. daca iti dadea unu teapa la fizicul tau nu il vedeam bine. depinde de noroc. poate nici care l-a vandut nu stia cat e de bun motoru. ai tu noroc cu caru...

rik 01-02-11 18:37

Re: Daewoo Nexia 2.0SFI
 
Azi am vazut o vectra a ridicata pe elevator.Avea discuri pe spate.Am studiat cablul de frana de mana si exact din ala imi trebuie si mie.de o jumatate de an(poate mai mult)tot ma gandesc la o solutie sa fac frana de mana functionala.Ca,de cand am pus discurile a devenit nefolositoare.Asa ca....aviz celor care schimba franarea pe spate!!Cabluri de vectra a cu motor de 2000.Le-am comandat imediat(in jur de un milion).


All times are GMT +2. The time now is 22:35.

- Copyright 2026 4Tuning