![]() |
Re: VW Vento - Proprietari
3 Attachment(s)
GEOMAR,stiu ca ai dezmembrat un vento,daca cumva era diesel tdi 90cp nu ti-a ramas pe aripa piesa asta? pun niste poze si are codul:1H0 906 627, 7.21 903.20, 94T039.
|
Re: VW Vento - Proprietari
imi pare rau ca nu te pot ajuta acum, trebuia sa spui mai repede, a fost pe masina dar am vandut-o unui tip cu tot ce a mai ramas din acea masina
|
Re: VW Vento - Proprietari
mersii Geo. in axul bobinei de la piesa se afla o supapa care sa decalibrat si nu etanseaza corect.. trebuie sa o inlocuiesc neaparat. motorul merge si fara ea dar nu lucreaza egr-ul.
|
Re: VW Vento - Proprietari
1 Attachment(s)
salut. PAULRAL te rog ajuta-ma cu ceva poze cu pasii demontarii rolei presoare de alternator,axul care trece prin suport si piesa rotunda din capatul axei.am atasat o poza de la alta masina dar este ca al meu... vreau sa bucsez acolo unde am incercuit si nu ma pricep sa demontez. motorul meu este tdi si nu are ac daca conteaza acest amanunt. mersii mult!!
|
Re: VW Vento - Proprietari
Nu imi apare imaginea, stiu ca rola se scaote fara probleme, o cheie de 13 iti trebuie. In partea opusa rolei este un arc ce tensioneaza bratul si , prin rola, apasa cureaua de la alternator
|
Re: VW Vento - Proprietari
sall...cine ma poate ajuta si pe mine cu 2 faruri de vento fara sticla??sticla poate sa fie sparta ca nu imi trebuie dar corpul farului sa fie intreg...multumesc
|
Re: VW Vento - Proprietari
1 Attachment(s)
Se desfac suruburile indicate prin sageti
|
Re: VW Vento - Proprietari
da paul. multam. vroiam sa desfac si sa inlocuiesc bucsa. dar am vorbit cu cineva si o sa-mi trimita suportul complet cu anexele. mai vb pa!
|
Re: VW Vento - Proprietari
sall.cu ce pot sa sterg si eu plasticul ala galben din interiorul stopului de la semnalizare...am stopurile alea negru+rosu si vreau sa ii fac semnalul alb
|
Re: VW Vento - Proprietari
salutare, am si eu o problema, ventorika al meu sa suparat si nu vrea sa mai porneasca, crede ca vreau sa il fur, ..mai exact imi tare alimentarea cu motorina dupa 2 secunde cand ii dau contact.
fenomenul este mai ciudat la fel si acuza. deci masina are cip,cu imobilizator, mentionez ca mia mai facut probleme si am luat in calcul posibilitatea asta....prin urmare am scos cipul din cheie lam pus langa imobilizator si tot nu vrea sa porneasca, am curatat si releele 18 si 109 ....care se incalzesc cam tare parerea mea. simpomele pe scurt, dimineata cand o pornesc merge la cheie, merg o opresc iar merge ...nu e problema. in schimb seara nu mai vrea ori ce ias face, de 2 ori cand am scos releele si leam pus la loc a mers .....dar nu intotdeauna, mentionez ca toate acestea se intampla dupa ora 6 seara ....treaba e cu predilectie nu gluma :D ce e fff ciudat, cam in fiecare seara cand coboram dupa 10 sa ii mai dau o cheie .....porneste :D intre 5 si 10 seara ceva nu ii place ....fenomenul ma depaseste :rolleyes2 deci explicati, probleme ....sugestiii ....suspectez acum si pompa de motorina, am sa cumpar si niste relee mai noi, ca proaspat absolvent de electronica o parte din vina cred ca o au si releele cu toate ca ele fac contact....dar cea mai mare vina...cred ca este si cipul, inca nu a inceput facultatea...ca mas duce sa il verific sa vad daca cipul mai transmite ceva date., .....sa nu se fi ars bobila care il alimenteaza..practic acesta fiind un RFID totusi sa mai confruntat careva cu problema aceasta ?? |
Re: VW Vento - Proprietari
ieri dupa ce am stat langa ea 2 ore, am placat acasa cu ocazia de la servici,
dimineata cand am ajuns la servici, a pornit la sfert :D am turato putin mai mult 3000-3500rpm (motor Z1 1,9tdi) si a iesit ceva fum negru, cred ca cauza este ca ieri a cam tot incercat vreo 2 ore sa o pornesc.....ca de obicei nu scoate deloc fun, astazi sper sa gasesc pe cineva sa fac o diagnoza |
Re: VW Vento - Proprietari
Paul te rog mult si apelez la cunostintele tale, ajuta-ma sa aflu cine da + la electrovalva de la pompa de injectie. intreruperea este de la alimentare si este numai de la electrovalva. ma intereseaza cine mai c-da : calculatorul,vreun releu, chiar numai stiu de ce sa ma leg. daca scot miezul de la electrovalva merge super fara acele intreruperi in mers. ceva taie + la electrovalva si taie alimentarea pe o perioada foarte scurta.HELP!!!!!!!!
|
Re: VW Vento - Proprietari
N 109, fuel shut-off valve. Este comandata de calculator, de la pinul 53. In compartimentul motor firul de la calculator ajunge la valva prin intermediul mufei cu 24 pini, pinul 12, apoi prin mufa cu 3 pini, pinul 1. Asa am gasit pe o schema de TDI pe care o am. Verifica ce le spuse de mine
|
Re: VW Vento - Proprietari
mersii mult !! tot respectul!!
|
Re: VW Vento - Proprietari
cine stie cum se demonteaza mufa cu 24 de pini? vreau sa fac continuitatea unui circuit si sa dau cu niste spray de contacte. n-as vrea sa stric ceva pe acolo. tdi 1,9 90cp. GEO nu te pricepi? tu ai demontat un diesel tdi.
|
| All times are GMT +2. The time now is 09:15. |
- Copyright 2026 4Tuning