Forum 4Tuning

Forum 4Tuning (https://forum.4tuning.ro/)
-   Masina mea Dacia (https://forum.4tuning.ro/109-masina-mea-dacia.html)
-   -   Dacia 1300 `76 - B 44 DVL (https://forum.4tuning.ro/109-masina-mea-dacia/107813-dacia-1300-76-44-dvl.html)

Castoire 05-11-11 21:41

Re: Dacia 1300 `76 - B 44 DVL
 
ia sa-l iei sa lucreze acolo la tine

cine dracu s-a uitat la roti..sau la masina :lol: ah ba mint..n-am avut cum sa nu observ nuca aia smechera de la schimbator, eject garantat!

b08ygs 05-11-11 22:28

Re: Dacia 1300 `76 - B 44 DVL
 
Quote:

Originally Posted by B XX ADI (Post 4693446)
inainte...dupa:)...s-a mai facut o magie si la mocheta, s-a tipat putin la ulei si a fugit :lol: dar nu am mai facut poza ca era prea frig

Baaaa, pozele erau pentru topicul tau:lol: Sincer ma bucur ca a iesit cacatu ala de power tape.... sa tin minte sa nu mai pun asa ceva pe masina.... se curata greu rau....
Quote:

Originally Posted by B XX ADI (Post 4693968)
pai nu ar trebui sa fiu eu tras la raspundere:lol: cristi se grabea, asa ca el a facut treaba de mantuiala...vrei sa iti citez ce a spus la sfarsit? "bai eu imi bag picioarele, ma dor degetele! " :lol: ...eu am fost ala cu rotile, dar rotile au iesit bine?:D:D:D:D

Dupa ce am frecat mai bine de jumate de ora la dungile alea, mi-sa cam taiat...
Si da rotile trebuie sa fie mai curate ca masina!!!

Quote:

Originally Posted by 1300 (Post 4693463)
Disperat de caldura, :D:D.Nene tu nu ai auzit de caldura sufletului ?:D

Degeaba zici, iarna sunt sfinte captatoarele alea, oricum am niste ganduri cu 2 huse cu incalzire:lol: dar ramane de vazut...

B XX ADI 06-11-11 00:39

Re: Dacia 1300 `76 - B 44 DVL
 
1 Attachment(s)
Quote:

Originally Posted by Castoire (Post 4693984)
ia sa-l iei sa lucreze acolo la tine

cine dracu s-a uitat la roti..sau la masina :lol: ah ba mint..n-am avut cum sa nu observ nuca aia smechera de la schimbator, eject garantat!

i-am zis ca il angajez part time, dar a zis ca lui ii place sa se plimbe cu dricul de omega, sa puna cabluri...dastea, am si dovezi:lol:

sincer eu nu am observat nuca, DAR am observat ca ii place culoarea neagra foarte mult..mai are sa faca vasul de la apa si pompa de benzina neagra si putem spune ca are pachetul shadow line la motor :).

B XX ADI 06-11-11 01:16

Re: Dacia 1300 `76 - B 44 DVL
 
1 Attachment(s)
ah si uitasem..cristi cand vedem si noi jantele asa cum e in poza...si o aripa ( aia stanga fata) stickerita?:D

Old_boy 06-11-11 17:08

Re: Dacia 1300 `76 - B 44 DVL
 
cand o sa se stranga mai multe zgarieturi :lol:

SV25MBN 06-11-11 17:09

Re: Dacia 1300 `76 - B 44 DVL
 
Niciodata, sper :))

B XX ADI 06-11-11 17:16

Re: Dacia 1300 `76 - B 44 DVL
 
Quote:

Originally Posted by Old_boy (Post 4695458)
cand o sa se stranga mai multe zgarieturi :lol:

pai de aia am si zis aripa stanga, ca aia e cea mai patata! :lol:

Quote:

Originally Posted by SV25MBN (Post 4695461)
Niciodata, sper :))

DISLIKE :lol:

jok 07-11-11 18:05

Re: Dacia 1300 `76 - B 44 DVL
 
eu zic k nu arata bine cu stiker bomb :)

b08ygs 07-11-11 21:54

Re: Dacia 1300 `76 - B 44 DVL
 
3 Attachment(s)
Jantele vor ramane negre:-P este cea mai frumoasa culoare pentru jante de tabla pentru o batrana ca Dacia mea:D

Stiker bomb am in plan, dar nu inca... dupa ce repar pasajele si inca cateva lucruri...

Momentan caut un alternator de Alpine sau de R16, cel montat in spatele motorului...cu alte cuvinte sa se invarte invers acelor de ceasornic, atasez si 3 poze, poate ma ajuta cineva, ca al meu a inceput sa moara asa usor usor... nu mai pot pune baza in el...

jack daniels 08-11-11 00:39

Re: Dacia 1300 `76 - B 44 DVL
 
Am alternator de alpine pe 1.3 si functioneaza ....normal. Nu cred ca are importanta cum se invarte rotorul alternatorului. Cred ca cineva cu ceva cunostinte de electronica ne poate spune...intreaba pe DC.

aditza579 08-11-11 08:50

Re: Dacia 1300 `76 - B 44 DVL
 
Vezi ca userul Jackass tocmai a pus pe Alpine-ul lui un alternator de Dacie si l-a dat pe cel de Alpine jos. Ia legatura cu el si intreaba-l daca-l mai are. Spor, ca o sa ai nevoie.

bolidu' 08-11-11 15:40

Re: Dacia 1300 `76 - B 44 DVL
 
Quote:

Originally Posted by jack daniels (Post 4698827)
Am alternator de alpine pe 1.3 si functioneaza ....normal. Nu cred ca are importanta cum se invarte rotorul alternatorului. Cred ca cineva cu ceva cunostinte de electronica ne poate spune...intreaba pe DC.

Din punct de vedere al generarii de curent nu are treaba in ce sens se invarte rotorul insa ventilatorul la alternatorul de dacie e proiectat sa functioneze in sensul acelor de ceasornic. La el invartindu-se invers nu mai are racire si in timp ceva in el cedeaza.

b08ygs 08-11-11 19:03

Re: Dacia 1300 `76 - B 44 DVL
 
Quote:

Originally Posted by jack daniels (Post 4698827)
Am alternator de alpine pe 1.3 si functioneaza ....normal. Nu cred ca are importanta cum se invarte rotorul alternatorului. Cred ca cineva cu ceva cunostinte de electronica ne poate spune...intreaba pe DC.

Da dar al meu nu are racire... nu stiu exact ce ai tu acolo, stiu doar ca imi trebui unu care se invarte invers acelor de ceasornic, cum este ala de Alpine:)

Quote:

Originally Posted by bolidu' (Post 4699961)
Din punct de vedere al generarii de curent nu are treaba in ce sens se invarte rotorul insa ventilatorul la alternatorul de dacie e proiectat sa functioneze in sensul acelor de ceasornic. La el invartindu-se invers nu mai are racire si in timp ceva in el cedeaza.

Exact, azi am vb cu userul flori_cars si urmeaza sa-mi dea cateva poze cu un alternator de Alpine, sa vedem daca este ce trebuie:-P

@aditza579: am vb deja cu el, motoru cand la luat de la REMAT era fara alternator... Mai are ceva acasa dar deabea joi imi da un raspuns

Pana atunci mai asteptam idei, sugestii poate chiar un alternator de care am nevoie:D

nastase27 09-11-11 17:34

Re: Dacia 1300 `76 - B 44 DVL
 
Salut!! ia elicea care face aer de alternator cu marginile drepte si puntea de diode trebui inversate firele, in rest nu trebui sa ai probleme ,un nene prin baicului poate sa te ajute cu acel alternator sa nu ai probleme cu el ... bafta !!

nastase27 09-11-11 17:42

Re: Dacia 1300 `76 - B 44 DVL
 
1 Attachment(s)
sau indrepti si strambi marginea cealalta cum am desenat eu cu albastru


All times are GMT +2. The time now is 01:04.

- Copyright 2026 4Tuning