Forum 4Tuning

Forum 4Tuning (https://forum.4tuning.ro/)
-   Alte discutii VW (https://forum.4tuning.ro/323-discutii-vw.html)
-   -   VW Vento - Proprietari (https://forum.4tuning.ro/323-discutii-vw/43290-vw-vento-proprietari.html)

mafteicon 29-06-10 07:35

Re: VW Vento - Proprietari
 
Quote:

Originally Posted by catav (Post 3478238)
mafteicon ai dat de capat la problema aia pana la urma? ceva in genul asta imi face si mie ... tot 1z. in a 5a da rateuri dar nu tot timpul, si uneori rar de tot in a 4 a dar numai la turatii mari. in jur de 3000. tind sa cred ca e de la ambreaj. cand apas pedala cu motorul oprit imi scartzie.
ce fel de ambreaj au vento 1z ? hidraulic ? se poate aerisi? stie cineva ?

sal! deocamdata am sesizat o problema: eu tind sa cred ca este numai de la alimentare, si anume: prima data cind mi-a intrerupt m-am dat jos si am rugat copilotul sa accelereze. si culmea am observat ca pe TUR apar mici bule de aer. am luat-o de la rezervor: am scos sonda, am curatat-o, si am pus un colier pe furtunul de tur ptr. ca la extragere l-am scos foarte usor avand acel colier original care nu prezenta incredere. daca tot mai trage aer nu mai ramane decat sa schimb tot furtunul de tur de la cap la coada cu unul nou. la diesel nu are voie sa traga aer fals sub nici-o forma. ambreiajul este hidraulic, circuitul se alimenteaza cu lichid de frana din vasul pompei de frana. ambreiajul are doua pompe: una la capatul pedalei de ambreiaj care nu se aeriseste si pompa de ambreiaj care o gasesti in dreapta pe cutia de viteze,are pe ea in capat un aerisitor si aerisesti ca la frana:doua,trei pedale tii apasat slabesti aerisitorul iese aerul strangi aerisitorul, eliberezi pedala si o iei de la capat de cateva ori. sa nu uiti sa completezi cu lichid in vas. cu acel scartait este normal nu-i da importanta. daca aflii vreun secret legat de acele intreruperi anunta-ma si pe mine. bafta!

catav 02-07-10 07:24

Re: VW Vento - Proprietari
 
daca spui ca e normal caraitul ala cand apas pedala de ambreaj cu motorul oprit ...nu am de ce sa aerisesc. ambreajul cupleaza bine. tind sa cred totusi cum spui si tu...totul sa fie de la alimentare. dar in sensul ca...motorina proasta sau mizerie in rezervor. filtrul de motorina eu nu l-am schimbat de vreo 7 luni dar vreau sa astept sa`l schimb prin toamna. stie cineva daca se poate curatza filtrul asta de motorina?

P.S. Mersi tare mult mafteicon !!

VentoVRY 02-07-10 08:38

Re: VW Vento - Proprietari
 
am si eu o mica problema, care ma cam speriat destul de tare, dupa cateva plecari de pe loc mai tari motoru fiind rece ;fiind intr-o zona calamitata de inundati a tari cu mult noroi; am ajuns pe drum intins unde mam dus pana in 3200-3500 rpm, la inceput un zgomot ciudat de rulare, un huruit infundat, dupa inca cateva minute am simtit un miros putin a fire incinse, exact ca atunci cand se topesc firele, am tras pe dreapta destul de tare si din partea stanga pe la far mi sa parut ca iese praf / fum ... inca nu miam dat seama, ca praf era pe jos cand am pus frana, dar si miros de fire se simtea destul de tare, am scos din contact si mam dus repede sa deschid capota, mirosul de fire imi persista dar find noapte nu am observat nimic, doar ca dupa ce am pornit ventilatorul de la radiator nu pornea cu toate ca apa a stat tot timpul la 90, deci :shock:
apoi a 2 zi luat la mirosit, si ce fost persistent pe partea stanga la aripa pe langa cauciuc

huruitul sper ca iam gasi cauza, capacul de la motor, ala negru care scrie 1,9TDI (vento 1,9 tdi 90hp, Z1) dintrun colt era sarit nu mai avea clema de prindere

totusi am pornit si mers linistit, si am ajuns la destinatie, totul functioneaza.

Concluzie:
masina functioneaza, iar dupa ce mam uitat la ce se putea vedea fara sa dezmembrez nimic nu am vazut nici un fir prajit

deci sa fie de la ambreaj ca lam luat asa din scurt la fugarit? cu toate ca stiu ca ambreajul are mirosul lui specific pe care il recunosc si care era si el putin prezent

deci ceva solutii??? din pacata salaru nu lam primit deci vizita la mecanic trb sa o aman, dar de umblat mai am de umblat,
e riscant?? ceva indrumari in sensu asta? a mai patit cineva asa ceva??

PS. masina a mai papat jar, poate nici chiar asa dar a vazut si 3.800 rpm si no problem

mafteicon 02-07-10 08:45

Re: VW Vento - Proprietari
 
sal!CATAV la capatul de sus a pedalei de ambreiaj este un arc care sigur este uscat.incearca si da-l cu un spray cu vaselina si iti garantez ca nu va mai face zgomot. filtru de motorina cand se infunda numai trage si scoate fum.filtru se inlocuieste cu altul nou 25RON. Cu Placere!!

catav 02-07-10 11:27

Re: VW Vento - Proprietari
 
cineva mi-a zis ca un filtru de motorina ajunge cam 50 70ron. si de asta intreb.
pana acum am avut doar masini pe benzina si la diesel inca sunt in proces de invatzare :D
mersi tare mult

VentoVRY 05-07-10 12:28

Re: VW Vento - Proprietari
 
referitor la problema mea descrisa mai sus, pot sa zic ca nu am mai avut probleme, temperatura mai sus de 90 nu trece, miros de plastic in masina nu intra, sub capota mirosul de plastic si fire incinse nu se simpte asa strident, iar km am parcurs destui,

oricum o diagnoza si o vizita la mecanic tot trb sa fac

mafteicon 05-07-10 18:39

Re: VW Vento - Proprietari
 
Quote:

Originally Posted by VentoVRY (Post 3494322)
referitor la problema mea descrisa mai sus, pot sa zic ca nu am mai avut probleme, temperatura mai sus de 90 nu trece, miros de plastic in masina nu intra, sub capota mirosul de plastic si fire incinse nu se simpte asa strident, iar km am parcurs destui,

oricum o diagnoza si o vizita la mecanic tot trb sa fac

sal! daca era un scurt-circuit ardea o siguranta. ai verificat daca sig. sunt bune? daca sunt bune toate inseamna ca nu ai nici o problema de instalatie. ramane faptul ca ai fortat-o in demaraj si mirosea a ambreiaj sau pe stanga a fost blocat etrierul si a tinut placutele atacate pe disc o anumita perioada. d.p.d.v. electric , scurt-circuitul nu se izoleaza singur decat atunci cand se arde siguranta. parerea mea! eu zic ca nu ai nici o problema . ARATA-I CA TU ESTI SEFUL! bafta!

99mtv 05-07-10 18:44

Re: Proprietari de vw vento
 
4 Attachment(s)
Quote:

Originally Posted by bzsa (Post 970843)
pozele cu stopurile nu au iesit chiar bine dar o sa revin cu poze

cateva sfaturi pentru masinuta mea

mafteicon 05-07-10 19:15

Re: Proprietari de vw vento
 
Quote:

Originally Posted by 99mtv (Post 3495232)
cateva sfaturi pentru masinuta mea

sal! eu am montat de curand : proiectoare+semnalizare+pozitie pe fond negru-crom. ceva super. daca esti interesat poti suna la tipul de la care am cumparat si eu. sunt foarte multumit de claritate. la semnalizare ai impresia ca ai montate leduri, proiectoarele sunt atat de puternice ca numai ai nevoie sa mergi cu faza de intalnire si pozitia este ceva deosebit ,becul este pozitionat in lampa de semnalizare. crom-negru cred ca se potriveste de minune la visinica ta!

paul_ral 05-07-10 21:16

Re: Proprietari de vw vento
 
Foarte ingrijit Vento!

vw_power 05-07-10 21:29

Re: VW Vento - Proprietari
 
5 Attachment(s)
vento an fab. 1993,2000cmc 116cp,

VentoVRY 06-07-10 08:08

Re: VW Vento - Proprietari
 
99mtv - o masina ff frumoasa si ingrijita din ce se vede in poze, sfaturi cred ca iti cere si masina - niste jante frumoase deschise la culoare merge chiar si in 2 culori,

vw_power - o masina ff frumoasa, ca sa fiu si putin carcotas, asta fiind doar parerea mea, cred ca ar fi mers alte stopuri pe spate, iar pragurile sunt putin prea extreme, ar fi mers ceva mai elegant asa cum e facuta restul masini, dar dupa cum spuneam asta e doar parerea mea ;) oricum per ansamblu ff frumoasa

ursuletull 09-07-10 17:33

Re: Proprietari de vw vento
 
7 Attachment(s)
sall !!!un vw vento 1,8 116 cp cu cip,ce urmeaza turbo si chit syncro(adik 4*4)deocamdata doar syncro in vara asta k vine iarna!!momentan jantele sunt vopsite in verde culoarea masini si bordura alba!!!ce i de la sibiu o stiu;)!astept pareri !!multumesc

:D;)

ulie.cozmi 09-07-10 18:19

Re: Proprietari de vw vento
 
Quote:

Originally Posted by ursuletull (Post 3505660)
sall !!!un vw vento 1,8 116 cp cu cip,ce urmeaza turbo si chit syncro(adik 4*4)deocamdata doar syncro in vara asta k vine iarna!!momentan jantele sunt vopsite in verde culoarea masini si bordura alba!!!ce i de la sibiu o stiu;)!astept pareri !!multumesc

:D;)

eu sunt curios cum o sa pui tu 4X4 pe vento asta,daca nu a avut din fabrica...
oricum iti urez multa bafta !
masina arata bine, si parerea mea e ca jantele arata bine asa cum sunt ele in poze..dar pune oricum poze si mai recente sa vedem cum arata acum :D
te salut si bun venit in comunitatea Ventoristilor :))

ursuletull 09-07-10 18:25

Re: Proprietari de vw vento
 
:D foarte simplu prin schimbarea intregului arsenal :transmisie aici ma refer si cutie de viteze de pe un golf 3 syncro!!!inclusiv punte cu grup
practic tot de la cutie in spate !!investitie de vreo 800 -1000 de euro!!sper sa ti fi dat oidee buna si tie!dar iti trebuie motor 1,8 i;)


All times are GMT +2. The time now is 14:43.

- Copyright 2026 4Tuning