![]() |
Re: VW Vento - Proprietari
Quote:
|
Re: VW Vento - Proprietari
daca spui ca e normal caraitul ala cand apas pedala de ambreaj cu motorul oprit ...nu am de ce sa aerisesc. ambreajul cupleaza bine. tind sa cred totusi cum spui si tu...totul sa fie de la alimentare. dar in sensul ca...motorina proasta sau mizerie in rezervor. filtrul de motorina eu nu l-am schimbat de vreo 7 luni dar vreau sa astept sa`l schimb prin toamna. stie cineva daca se poate curatza filtrul asta de motorina?
P.S. Mersi tare mult mafteicon !! |
Re: VW Vento - Proprietari
am si eu o mica problema, care ma cam speriat destul de tare, dupa cateva plecari de pe loc mai tari motoru fiind rece ;fiind intr-o zona calamitata de inundati a tari cu mult noroi; am ajuns pe drum intins unde mam dus pana in 3200-3500 rpm, la inceput un zgomot ciudat de rulare, un huruit infundat, dupa inca cateva minute am simtit un miros putin a fire incinse, exact ca atunci cand se topesc firele, am tras pe dreapta destul de tare si din partea stanga pe la far mi sa parut ca iese praf / fum ... inca nu miam dat seama, ca praf era pe jos cand am pus frana, dar si miros de fire se simtea destul de tare, am scos din contact si mam dus repede sa deschid capota, mirosul de fire imi persista dar find noapte nu am observat nimic, doar ca dupa ce am pornit ventilatorul de la radiator nu pornea cu toate ca apa a stat tot timpul la 90, deci :shock:
apoi a 2 zi luat la mirosit, si ce fost persistent pe partea stanga la aripa pe langa cauciuc huruitul sper ca iam gasi cauza, capacul de la motor, ala negru care scrie 1,9TDI (vento 1,9 tdi 90hp, Z1) dintrun colt era sarit nu mai avea clema de prindere totusi am pornit si mers linistit, si am ajuns la destinatie, totul functioneaza. Concluzie: masina functioneaza, iar dupa ce mam uitat la ce se putea vedea fara sa dezmembrez nimic nu am vazut nici un fir prajit deci sa fie de la ambreaj ca lam luat asa din scurt la fugarit? cu toate ca stiu ca ambreajul are mirosul lui specific pe care il recunosc si care era si el putin prezent deci ceva solutii??? din pacata salaru nu lam primit deci vizita la mecanic trb sa o aman, dar de umblat mai am de umblat, e riscant?? ceva indrumari in sensu asta? a mai patit cineva asa ceva?? PS. masina a mai papat jar, poate nici chiar asa dar a vazut si 3.800 rpm si no problem |
Re: VW Vento - Proprietari
sal!CATAV la capatul de sus a pedalei de ambreiaj este un arc care sigur este uscat.incearca si da-l cu un spray cu vaselina si iti garantez ca nu va mai face zgomot. filtru de motorina cand se infunda numai trage si scoate fum.filtru se inlocuieste cu altul nou 25RON. Cu Placere!!
|
Re: VW Vento - Proprietari
cineva mi-a zis ca un filtru de motorina ajunge cam 50 70ron. si de asta intreb.
pana acum am avut doar masini pe benzina si la diesel inca sunt in proces de invatzare :D mersi tare mult |
Re: VW Vento - Proprietari
referitor la problema mea descrisa mai sus, pot sa zic ca nu am mai avut probleme, temperatura mai sus de 90 nu trece, miros de plastic in masina nu intra, sub capota mirosul de plastic si fire incinse nu se simpte asa strident, iar km am parcurs destui,
oricum o diagnoza si o vizita la mecanic tot trb sa fac |
Re: VW Vento - Proprietari
Quote:
|
Re: Proprietari de vw vento
4 Attachment(s)
Quote:
|
Re: Proprietari de vw vento
Quote:
|
Re: Proprietari de vw vento
Foarte ingrijit Vento!
|
Re: VW Vento - Proprietari
5 Attachment(s)
vento an fab. 1993,2000cmc 116cp,
|
Re: VW Vento - Proprietari
99mtv - o masina ff frumoasa si ingrijita din ce se vede in poze, sfaturi cred ca iti cere si masina - niste jante frumoase deschise la culoare merge chiar si in 2 culori,
vw_power - o masina ff frumoasa, ca sa fiu si putin carcotas, asta fiind doar parerea mea, cred ca ar fi mers alte stopuri pe spate, iar pragurile sunt putin prea extreme, ar fi mers ceva mai elegant asa cum e facuta restul masini, dar dupa cum spuneam asta e doar parerea mea ;) oricum per ansamblu ff frumoasa |
Re: Proprietari de vw vento
7 Attachment(s)
sall !!!un vw vento 1,8 116 cp cu cip,ce urmeaza turbo si chit syncro(adik 4*4)deocamdata doar syncro in vara asta k vine iarna!!momentan jantele sunt vopsite in verde culoarea masini si bordura alba!!!ce i de la sibiu o stiu;)!astept pareri !!multumesc
:D;) |
Re: Proprietari de vw vento
Quote:
oricum iti urez multa bafta ! masina arata bine, si parerea mea e ca jantele arata bine asa cum sunt ele in poze..dar pune oricum poze si mai recente sa vedem cum arata acum :D te salut si bun venit in comunitatea Ventoristilor :)) |
Re: Proprietari de vw vento
:D foarte simplu prin schimbarea intregului arsenal :transmisie aici ma refer si cutie de viteze de pe un golf 3 syncro!!!inclusiv punte cu grup
practic tot de la cutie in spate !!investitie de vreo 800 -1000 de euro!!sper sa ti fi dat oidee buna si tie!dar iti trebuie motor 1,8 i;) |
| All times are GMT +2. The time now is 14:43. |
- Copyright 2026 4Tuning