Forum 4Tuning

Forum 4Tuning (https://forum.4tuning.ro/)
-   Colt Legislativ (https://forum.4tuning.ro/221-colt-legislativ.html)
-   -   Totul despre taxa auto pentru maşinile rulate (https://forum.4tuning.ro/221-colt-legislativ/99944-taxa-auto-masinile-rulate.html)

road_runner 18-02-09 15:43

Re: Guvernul triplează de la 15.12.2008 taxa auto pentru maşinile rulate
 
Quote:

Originally Posted by johhny (Post 2078508)
mda... doar ca nu ignorati ultimele cuvinte: ,,cand se va publica in monitorul oficial se va aplica'' Un alt episod elodia :)


Glumesti!!!!!! Elodia e ca si uitat... Asta va tine mult si bine atat timp cat apetitul pt masini din Germania nu scade, nu credeti???

Spark 18-02-09 15:47

Re: Guvernul triplează de la 15.12.2008 taxa auto pentru maşinile rulate
 
e acuma in direct pe antena 3 :D

Sonny 18-02-09 15:54

Re: Guvernul triplează de la 15.12.2008 taxa auto pentru maşinile rulate
 
In sfarsit s-au gandit si ei s-o schimbe...

Spark 18-02-09 15:57

Re: Guvernul triplează de la 15.12.2008 taxa auto pentru maşinile rulate
 
si cel mai important .... ca cei cu masini aduse pana in 15 dec platesc taxa veche.

Lupy 18-02-09 16:07

Re: Guvernul triplează de la 15.12.2008 taxa auto pentru maşinile rulate
 
daca am masina adusa inainte de 15 dec si rar-ul facut dupa (18 dec), ce taxa platesc ??

cred ca cei care se ocupa de inscrieri in Bulgaria sa inceapa sa-si faca reclama si sa scoata oferte. :| sau sa iesim iar in strada ...

... a iesit si calculatorul de taxa ??

The_Mask 18-02-09 16:09

Re: Guvernul triplează de la 15.12.2008 taxa auto pentru maşinile rulate
 
Quote:

Originally Posted by Lupy (Post 2078591)
daca am masina adusa inainte de 15 dec si rar-ul facut dupa (18 dec), ce taxa platesc ??

cred ca cei care se ocupa de inscrieri in Bulgaria sa inceapa sa-si faca reclama si sa scoata oferte. :| sau sa iesim iar in strada ...

... a iesit si calculatorul de taxa ??

Daca ai adus-o in tara pana in 15 vei plati vechea taxa. Inca n-a iesit calculatorul dar in principiu vei avea 1/3 din cat ai acum.

Khaid 18-02-09 16:15

Re: Guvernul triplează de la 15.12.2008 taxa auto pentru maşinile rulate
 
Quote:

Originally Posted by Spark (Post 2078556)
si cel mai important .... ca cei cu masini aduse pana in 15 dec platesc taxa veche.

macar atat de.ar face hotii astia... ar fi bine...ca sunt o gramada de oameni care au adus masini inainte de 15 dec.

johhny 18-02-09 16:36

Re: Guvernul triplează de la 15.12.2008 taxa auto pentru maşinile rulate
 
vad si aici http://www.antena3.ro/stiri/rutier/t...axa_65098.html

Dupa cum spune se pare ca deja a intrat in aplicare, inseamna ca diseara ma imbat si maine inmatriculez masina. :)

VaLeX 18-02-09 16:48

Re: Guvernul triplează de la 15.12.2008 taxa auto pentru maşinile rulate
 
Quote:

Originally Posted by johhny (Post 2078687)
vad si aici http://www.antena3.ro/stiri/rutier/t...axa_65098.html

Dupa cum spune se pare ca deja a intrat in aplicare, inseamna ca diseara ma imbat si maine inmatriculez masina. :)

daca mai te trezesti sa ajungi sa`o platesti :)


cand se va publica in monitorul oficial , va rog anuntati si la mine , am adus masina inainte de 15 , deci platesc taxa veche nu ?

ps. mai am o nelamurire , inainte (in 2008) calculam taxa pe la 700e , acu ca e 2009 , a crescut vechimea masinii , n`ar trebui sa platesc mai putin , daca ar fi calculul ca inainte ? :D

nitrouxboy 18-02-09 17:04

Re: Guvernul triplează de la 15.12.2008 taxa auto pentru maşinile rulate
 
deci s-au hotarat sa fie in favoarea noastra (cei cu masinile aduse inainte de15) dar sunt curios unde gasesc lista cu actele necesare pt a dovedi ca a fost in tara inainte de 15. numa bine ! :D

nitrouxboy 18-02-09 17:13

Re: Guvernul triplează de la 15.12.2008 taxa auto pentru maşinile rulate
 
Quote:

Originally Posted by Spark (Post 2078556)
si cel mai important .... ca cei cu masini aduse pana in 15 dec platesc taxa veche.

'Persoanele care şi-au cumpărat maşini înainte de 15 decembrie 2008 au la dispoziţie 90 de zile pentru a depune dosarul la autorităţile fiscale competente şi a-şi înmatricula autovehiculele la cuantumul taxei din iulie 2008. "

trebuia sa ne impuna si noua ceva,nu?!?:x sunt sigur ca si o zi daca depasesc va trebui sa platesc pe taxa noua.

SERJAN 18-02-09 17:16

Re: Guvernul triplează de la 15.12.2008 taxa auto pentru maşinile rulate
 
in sfarsit o veste mai buna, cel putin pt cei cu masinile aduse pana in 15 decembrie 2008...

Marson 18-02-09 17:27

Re: Guvernul triplează de la 15.12.2008 taxa auto pentru maşinile rulate
 
..veste buna.. LOL.. nu vedeti ca Guvernul nu a facut nimic pentru cei cu masini luate din afara... ce au facut... au anulat ordonanta Tariceanu.. care oricum era in afara legii comunitare si au dublat taxa din iulie 2008.. deci tot o masura impotriva romanului fara buget de a-si cumpara un Logan.
...iar pana in vara se va schimba iarasi... cu intentia de a impune taxa auto in impozitul anual... au nevoie de bani acum pentru campania electorala a lui Base´ si pentru a acoperi gaurile din buget si din buzunarele lor... taxe taxe taxe... Romania este tara cu cele mai multe taxe din toata Europa.

johhny 18-02-09 17:35

Re: Guvernul triplează de la 15.12.2008 taxa auto pentru maşinile rulate
 
este si acuma pe protv, si a zis ca inca asteapta de la comisia europeana..

Khaid 18-02-09 17:49

Re: Guvernul triplează de la 15.12.2008 taxa auto pentru maşinile rulate
 
Quote:

Originally Posted by johhny (Post 2078871)
este si acuma pe protv, si a zis ca inca asteapta de la comisia europeana..

clar.. daca le respinge UE decizia.. iar se repeta povestea...:( ... dar macar pe astia care au adus inainte de 15 dec sa-i lase cu vechea taxa...macar atat


All times are GMT +2. The time now is 07:12.

- Copyright 2026 4Tuning