Forum 4Tuning

Forum 4Tuning (https://forum.4tuning.ro/)
-   Masina mea Dacia (https://forum.4tuning.ro/109-masina-mea-dacia.html)
-   -   Dacia 1300 `76 - B 44 DVL (https://forum.4tuning.ro/109-masina-mea-dacia/107813-dacia-1300-76-44-dvl.html)

nosturbina 01-09-11 01:01

Re: Dacia 1300 `76 - B 44 DVL
 
Reglam injectia... Acum seara au venit aia de la ADP au taiat toate cablele si au cazut gramada pe masina, mi-au facut linii pe masina zici ca e de curse....
De cateva zile tot pe sub ea stau ca imi innegreste bujia 4. Am schimbat bobina, fise...

Felicitari pt achizitie.
Data viitoare daca mai ma prinzi, treci si tu mai discutam alea alea....

mikkai 03-09-11 19:24

Re: Dacia 1300 `76 - B 44 DVL
 
te credem.

Old_boy 04-09-11 15:33

Re: Dacia 1300 `76 - B 44 DVL
 
merge frumos masina si cutia e dementiala :twisted:

Castoire 04-09-11 20:46

Re: Dacia 1300 `76 - B 44 DVL
 
ma tu cand "mama ta" ai fost la costinesti, a? vezi ca te da lumea de gol, iar

b08ygs 09-09-11 19:02

Re: Dacia 1300 `76 - B 44 DVL
 
9 Attachment(s)
Saptamana asta am mai facut una alta la masina:-P am reusit sa fac rost de o fulie de alternator de Oltcit pentru magnifica suma de 5 lei:-P
Diferenta se poate vedea, o diferenta de 2 cm, am pus fulia asta deoarece la relanti aveam incarcare 10.9V si in mers deabea ajungea la 13,2V, dupa modificare, la relanti am 12V si in mers 14,1V la mers normal:-P deci sunt multumit de mica modificare, o recomand celor care au probleme cu incarcarea

Am curatat si filtru de aer ca aveam probleme cu el, imi restrictiona aerul catre carburator si imi dadea in nas.... si iam dat o mica vopsea, din gri lam facut negru:) urmeaza sa repar compartimentul fostului radiator de caldura, momentan ploua in masina pe acolo, si sa montez 2 captatoare de aer pe grila, o sa largesc gaura pe unde iesea furtunu de apa si o sa ma duc cu o tubulatura flexibila in filtru de aer, sa aibe un supliment de aer. Mai era varianta sa tai capota, dar am zis ca nu merita sa stric capota cand pot asa:)

Si am postat si 2 poze cu "noua" toba, care este pe masina de mai bine de o luna:-P

Si am mai inclinat in fata schimbatorul de viteze, imi lovea in scaun cand bagam in masalier si ma scotea din sarite... asa arata acum

Relu_GTT 09-09-11 19:12

Re: Dacia 1300 `76 - B 44 DVL
 
dar ce cutie de viteze ai ?

b08ygs 09-09-11 19:15

Re: Dacia 1300 `76 - B 44 DVL
 
Quote:

Originally Posted by Relu_GTT (Post 4575808)
dar ce cutie de viteze ai ?

Renault 21 cu motorizarea de 2000 cc are treptele 4 si 5 destuld e lungi:-p daia am si optat pentru o astfel de cutie

1300 09-09-11 20:35

Re: Dacia 1300 `76 - B 44 DVL
 
ce scaune sunt alea ?

Snoopz 09-09-11 20:35

Re: Dacia 1300 `76 - B 44 DVL
 
Super combinatia dintre cutie si motor..poate pe viitor ne faci un filmulet cu acceleratia :D

Vroiam sa te intreb ce marca e cureaua de accesorii..pare mai "zdravana" decat cea de Fartec..care patineaza pe fulie..

b08ygs 09-09-11 21:02

Re: Dacia 1300 `76 - B 44 DVL
 
Quote:

Originally Posted by 1300 (Post 4575977)
ce scaune sunt alea ?

Ele sunt luate dupa un Scirocco , sunt profil Recaro:-P

Quote:

Originally Posted by Snoopz (Post 4575978)
Super combinatia dintre cutie si motor..poate pe viitor ne faci un filmulet cu acceleratia :D

Vroiam sa te intreb ce marca e cureaua de accesorii..pare mai "zdravana" decat cea de Fartec..care patineaza pe fulie..

Mersi, de mult cautam o cutie de viteze care sa fie lunga, acceleratia e mai buna decat la batrana Dacie dar nu e "cine stie ce" nu va ganditi ca este vreo racheta de masina:-P

Pana ieri am folosit Lemnforder, azi am Gates made in Germani:) era singura pe dimensiunea care am vruto... si asa e un pic cam mare... alternatoru este intins la maxim... daca se mai lasa cureaua e nasol... pe viitor o sa iau una de la Lemnforder dar mai mica decat asta

Old_boy 09-09-11 21:19

Re: Dacia 1300 `76 - B 44 DVL
 
ce masina e asta? :lol:


acceleratia e ok dar nu e WOW... poate m-am obijnuit eu cu 1,6 + dublucorp dar aici conteaza si cutia oricum se prezinta bine batrana

mama lui de sticker :shock:

B XX ADI 09-09-11 22:00

Re: Dacia 1300 `76 - B 44 DVL
 
oricum degeaba fuge tare daca nu ai pasaje, ma intelegi?

Si legat de filtru ti-a fost lene sa il iei cu tine sa il spalam cand ai spalat si dricul ala albastru ...ce uameni baaa!! :))...vezi ca nu te uit cu tura de onoare:D

b08ygs 26-09-11 20:47

Re: Dacia 1300 `76 - B 44 DVL
 
14 Attachment(s)
Ieri am primit un set de poze de la o vecina, Andreea13, un set de close up-uri foarte misto, am fost tras de ureche ca aveam masina murdara si au iesit pozele nasoale, dar eu zic ca sunt geniale pozele...

Masina merge bine, dar am avut niste probleme cu aprinderea... se trage de la alternatorul care se invarte invers si nu prea are racire... totul se trage de cand am pus fulia de Oltcit... intre timp si-a revenit, am umblat la senzorul Gotronic si am pus un filtru deparazitor nou, am curatat toate contactele electrice de la releul de incarcare si am schimbat mufele... am incarcat bateria pe redresor si acum merge bine, sper sa-si mentina mersul asta...

master0 26-09-11 21:00

Re: Dacia 1300 `76 - B 44 DVL
 
Nice! Big bad-ass wheels..:twisted: cu focalizare pe pasajele spate. Like!

Gerhard_1300 26-09-11 21:04

Re: Dacia 1300 `76 - B 44 DVL
 
Foarte frumoasa masina, imi place. Mai ales spatele, e mortala.


All times are GMT +2. The time now is 07:47.

- Copyright 2026 4Tuning