![]() |
|
Re: Benzina sau motorina ?
Quote:
|
Re: Benzina sau motorina ?
Eu am benzinara 1.6 16v si nu am avut niciodata 1.9 tdi ...am condus doar...si la cat de putin conduc eu nu cred ca o sa imi iau diesel vreodata si sa se renteze ,doar un vecin cu un megane 1.5 dci 85cp imi mai da cate o replica: (daca masina ta ar consuma cat a mea sigur ai umbla mai mult) .Oricum imi rupe buzunaru..4 lei litru..in oras ia vreo 12...a lu vecinu nu cred ca ia mai mult de 8...are motorina din pompa la 2.5 lei litru...umbla de 2 ori mai mult ca mine cu aceeasi bani:rolleyes2.
|
Re: Benzina sau motorina ?
Nu-s amator de dieseluri, dar m-a nenorocit 2.7 HDi Biturbo... e minunat.
|
Re: Benzina sau motorina ?
pe mine m-a nenorocit 1.9 twin de la lancia :) e extraordinar motorul, plus ca nu se simte ca-i diesel.
|
Re: Benzina sau motorina ?
Quote:
|
Re: Benzina sau motorina ?
suna chinuit :) As prefera macar un v6, daca nu v8. Nu's adeptul motoarelor mici si chinuite de turbine .
|
Re: Benzina sau motorina ?
Pai cum, iti place atunci un diesel de 2l turbo chinuit la 190 de cai si nu iti place un benzinar de 2l "chinuit" la 300 de cai? Ai mers cu benzina turbo de 300 de cai? Ai idee despre ce vorbesc? Si ma refer la 1.8 de pe leon cu un singur turbo, nu twin turbo. Eu am mers si senzatia este mindblowing. Nu se compara cu diesel.
|
Re: Benzina sau motorina ?
Iti dai seama ca un 2.0 Turbo 300 CP e chinuit si suna ca naiba, in schimb un diesel de 2000cmc cu 1/2 din putere este 'za king' si este super lejer. Nu as continua discutia asta cu dolb, tot el zicea mai sus ca nu iti dai seama ca e diesel (imi inchipui ca ala trage pana in 6500 RPM din moment ce nu iti dai seama ca e diesel), el zicea ca 1.7 DTI de la Astra suna mai mult a benzina, era un post vechi, el zicea ca un diesel e mai bun ca un benzinar fiindca daca ti se rupe cablul la acceleratie (scenariu posibil !!!) cu diesel-ul lui te duci la 60 km/h in timp ce benzina nu poate asta, tot el zicea ca e rau sa ai un benzinar silentios fiindca era sa dea un prieten de-al lui peste el (dolb) fiindca individul nu isi dadea seama ca e pornit motorul in schimb cand a pus 1.4 langa nush ce diesel dimineata se auzeau la fel, e un paradox. Asta daca nu mai punem la socoteala ca se plangea ca un 1.6 benzina nu urca panta de (atentie !!!) 60 grade...nasol de tot. Crezi ca daca lumea ar merge cu un 2.0 turbo 300CP ar avea aceeasi experienta terifianta ca si cand ar merge cu un diesel, sa zicem 2.0 TDI al lui dolb ? Uite un quote din ce zic pasagerii lui dolb...
Quote:
Din toate "argumentele" alea e clar ca nu ai cum sa compari benzina cu diesel, cel din urma fiind net superior, suna bine, aer sportiv (asa se aude la el 2.0 tdi pe golf), in acelasi timp la fel de silentios ca un benzinar dar mai zgomotos in acelasi timp...plus ca nu e asa obosit ! Dupa atatea argumente ca asta eu as da "thread closed", e clar cine e cel mai bun, de departe ! :lol:. |
Re: Benzina sau motorina ?
Quote:
sa incepem Astra.. : ( tie iti place sa iei din context doar ce iti convine tie ): eu am zis, ca in interiorul astrei, motorul ( 1.7 ) turat se aude aproape la fel ca si o benzinara, urca in ture si se aude frumos aproape la fel ca o benzinara! Scenariul posibil: da...aici recunosc. Cu un diesel ( daca ipotetic ) ti se rupe cablul de acceleratie (masini mai vechi ), poti "urca pana la vreo 40-50-60 " doar din ambreiaj si schimbat viteze, cu un benzinar.. e mai greu sa faci totul ..doar cu ambreiajul. Silentiozitatea benzinarului. Da .. daca se urca unu cam ca tine ( cu permisu abia luat ).. intr-un benzinar ( in cazul in care el numai pe diesel a condus ).. iti poate rupe picioarele daca nu e atent, eu nu consider argument in favoarea sau dezavantajul benzinarului ( avantaj e ca e silentios, dezavantaj e ca daca se urca unu ca tine.. da peste mine ca nu stie ca e motoru pornit ) P'aia cu panta de 60 de grade..iara nu stiu de unde ai luat-o, eu pur si simplu am zis ca pe portiunea paduchiosu, pt un 1.4/1.6 e mai solicitant si mai greu de urcat ( atentie..iara citeste tot , nu manca litere ), in cazul in care nu te joci cu treptele ca sa ai turatie suficienta ( nici sa nu moara motorul dar nici sa nu fie prea turat ). Ultima.. vezi ca ma enervezi cu 2.0 tdi-u asta.. e adevarat, motorul/masina sunt numai A LE MELE, dar in familie mai sunt si motoare 2.0crdi, 220cdi, 200k, pe care le mai apuc din cand in cand :) Ideea ( referitor la mine..ca oricum nu ai vorbit pt benzinavsmotorina...ai vb contra lu dolb )....este ca eu nu sunt orgolios sa imi iau un 1.6 sau chiar si un 2.0 benzinar care sa nu ma satisfaca ( pt ce am nevoie 90% oras , consum mic, 30-40.000 km / an ) , pentru ca eu inca imi platesc singur carburantul, si nu taticul :) |
Re: Benzina sau motorina ?
Tot ce am scris acolo erau posturile tale, nu am bagat nimic de la mine. Inclusiv aia de 60* si alte "argumente" pro diesel in toata splendoarea lor. Aia e doar o mostra din posturile care pot sa iti faca ziua daca le citesti :D. Nu era neaparat contra lui dolb, ma amuzam si eu putin avand in vedere ca si acum tot cu chestii de astea vii, numai pe pagina asta ai 2-3 "bombe". Noi sa fim sanatosi, eu sper sa fii cat mai fericit cu TDI-ul tau si sa ai parte numai de diesel si eu sa am parte numai de benzine ;).
|
Re: Benzina sau motorina ?
Quote:
|
Re: Benzina sau motorina ?
dolb , ai dat si tu niste argumente de te doare bila : ca daca se rupe cablu la acceleratie .... :)) daca ai un benzinar vechi , scoti un siret de la adidasi , il legi de cablu ... si continui drumul =))))) lasand caterinca la o parte , faza cu panta cam asa e , la diesel ai cuplul maxim de pe la 1900 rpm si il urci lejer cu ~2000rpm pe cand la un benzinar gen 1.4 , 1.6 il cam turezi ~3500 ca sa urci dealul . acelasi lucru e valabil si in traficul de zi cu zi .
" ba frate .. bune rau TDI-urile astea..trag de numai pot..chiar daca sunt zgomotoase cateoadata" fraza asta a zis-o cineva care nu citeste din wikipedia .. spre deosebire de anaconda care le-a vazut pe toate si nimic nu-l mai impresioneaza :)) anaconda , de curiozitate , de cand ai permisul ( asta daca il ai) si ce masina conduci ? ... pasager vad ca ai fost in cateva masini :) |
Re: Benzina sau motorina ?
Permis am de cateva zile iar masina momentan conduc un (editat - ai citit e suficient). Esti fericit acum ca stii si chestia asta ? Te ajuta cu ceva ? Tare ma indoiesc, de aia nici nu imi flutur prin toate partile detalii din astea.
Nu trage de nu mai poate ca un TDI dar iti faci treaba cu ea :oops:. |
Re: Benzina sau motorina ?
da , sunt foarte fericit . cand ai timp fa si tu un topic cu bestia ta sa o vada si ochiul nostru , ca asa din vorbe sunt multi cu lambo , 911 si alte nebunii .
eu nu am comparat niciodata un 1.9 tdi cu 4,2 de jaguar . si nu am sustinut ca tdi-ul ar rupe strazile . daca stai sa citesti putin mai in urma , o sa-ti dai seama de ce am ales tdi (masina de zi cu zi) . daca vroiam sa ma duc la :liniute" imi luam o pisicuta 325 sau ceva asemanator . eu am permisul de 2 ani , nu de cateva zile , si mai sunt altii care au permisul de 20 de ani si tot nu vorbesc asa cum vorbesti tu . sper ca ai inteles ce vreau sa zic . si sa nu imi raspunzi iar cu citate din wiki edit: ca sa nu mai fac alt topic inutil : anaconda , esti penal . mai bn plimba-te cu bicicleta ca e mai tare decat orice benzinar ;) nici nu consuma , si ai cuplu de la 10 pedalari pe minut ;) bafta |
Re: Benzina sau motorina ?
Nu am niciun interes sa imi laud masina pe cine stie ce forum sau sa bat campii despre ea. Chiar nu ma ajuta cu nimic, la fel cum ma doare in bascheti daca ma crezi tu sau nu, e irelevant pentru mine. Pentru linistea ta sufleteasca iti poti inchipui ca am o Lada sau ceva exotic gen Gallardo ;).
|
| All times are GMT +2. The time now is 08:56. |
|
- Copyright 2026 4Tuning