![]() |
Re: Tips &Tricks/intrebari&raspunsuri/discutii
1 Attachment(s)
primele mele jante in 3d
PS:la cea cu background galben am facut umbra in photoshop :D |
Re: Tips &Tricks/intrebari&raspunsuri/discutii
salut baietzi...am shi eu o intrebare.....cum pot sa pun o poza in fundal...ca sa pot face liniile mashinii..in 3dmax binentzeles :D..shi mai multe detaill despre cum se face :Pdaca suntetzi amabili >:D<
|
Re: Tips &Tricks/intrebari&raspunsuri/discutii
Quote:
tutorial : http://www.3dm3.com/tutorials/car3/ |
Re: Tips &Tricks/intrebari&raspunsuri/discutii
ms sa vedem ce ii aici :P
|
scuzeeeee
scuze ca deschid topicul acesta...dar imi trebuie urgent un BLUEPRINT cu DACIA1310 ca nu gasesk nikaieri
asa ca va rog frumos daca avetzi punetzi aici vedere de sus , lateral, fatza , spate,3D |
Re: scuzeeeee
multi au cautat si nu au gasit nimic....
|
Re: Tips &Tricks/intrebari&raspunsuri/discutii
1 Attachment(s)
..........
|
Re: Tips &Tricks/intrebari&raspunsuri/discutii
ms.........shi mai am o intrebare........imi trebe ID-u de mess a cuiva cre se stie bine in 3dmax...ca am o gramada de intrebari...adik bagatzi voi ID-u asta NEDELCU17_5
|
Re: Tips &Tricks/intrebari&raspunsuri/discutii
www.3d-palace.com te inregistrezi si ai free tutorials/3dmax/audi a3
spor! |
Re: Tips &Tricks/intrebari&raspunsuri/discutii
cine stie bine maxu nu cred ca o sa stea sa iti raspunda la intrebari, mai ales daca sunt lucruri de incepator care le poti foarte usor afla si singur
asa ca apuca-te de tutorialul pe care ti l-a recomandat ad1 si lucreaza pana cand te saturi de max si o sa iti clarifici nelamuririle. Spor la treaba! |
Re: Tips &Tricks/intrebari&raspunsuri/discutii
de doua zile imi bat capu si nu am gasit nimic
cine stie un program care sa stie sa citeasca DFF (besides c++ :P ), sa imi zica si mie, sau sa imi dea un link. multam |
Re: Tips &Tricks/intrebari&raspunsuri/discutii
|
Re: Tips &Tricks/intrebari&raspunsuri/discutii
la zmod1 da error, si am luat din vreo 10 locuri, incluzand si situ lor oficial.
zmod2 nu permite importu de fisiere, daca nu sunt registered. am gasit ceva converter, mi se pare foarte bun, are cam toate extensiile de modelare.. mere treaba struna :) multumesc cristi pentru deranj |
Re: Tips &Tricks/intrebari&raspunsuri/discutii
acum m-am pus sa downloadez si yo 3dmax shi sa vad care e treaba cu el ;)
|
Re: Tips &Tricks/intrebari&raspunsuri/discutii
|
Re: Tips &Tricks/intrebari&raspunsuri/discutii
|
Re: Tips &Tricks/intrebari&raspunsuri/discutii
ma tot chinui cu animatiile alea ...
rog si eu pe cineva care se pricepe sa faca un mic tut din poze cam cum se randeaza o animatie cap coada ....pls ..... |
Re: Tips &Tricks/intrebari&raspunsuri/discutii
cauta la 3dsmax la tutorials, acolo ai un tutorial de animatie a unui logo in VideoPost,daca nu i asa ceva la maxul asta mai nou inst un max4, si acolo ai sigur, procedura e aceeasi la toate maxurile, si iti explica acolo tot
|
Re: Tips &Tricks/intrebari&raspunsuri/discutii
dak mai cautati pe site ( e tot in rusa ) mai sunt cateva tut-uri bune....da e greu d tradus
|
Re: Tips &Tricks/intrebari&raspunsuri/discutii
Quote:
te rog eu frumos ...fa si mie un mic tut ....sau cine poate pls .... |
Re: Tips &Tricks/intrebari&raspunsuri/discutii
voi in c prog prelucrati pozele?
|
Re: Tips &Tricks/intrebari&raspunsuri/discutii
noi lucram 3D, nu 2D
3D: 3D Studio Max, Maya, Softimage|XSI, Modo, Cinema 4D, Lightwave etc. 2D: Adobe Photoshop aici fiind setiunea 3D, concluzia o poti trage singur. |
Re: Tips &Tricks/intrebari&raspunsuri/discutii
1 Attachment(s)
sa nu radeti.
deci, desi bazai de mult maxu, tot nu am aflat o chestie, care pe mine ma cam faulteaza... am o masina, facut de mai de mult de mine... da are al naibii de multe poligoane, si acuma tre sa o fac super low poly... si sa ma apuc sa sterg fiecare poligon, sa il refac dupa aia manual, mi se pare ridicol... cum se vede in poza: daca vreau din 4 poligoane, sa fac 2, cum fac? :D multam mult catalin |
Re: Tips &Tricks/intrebari&raspunsuri/discutii
deci ...tot ce inteleg eu din pozele atasate ...masina e facuta cu editable mesh ..... parca asa se scria ..... si din cate stiu eu majoritatea de aici lucram cu editable poly ... nu inteleg de ce lucrezi tu cu editable mesh ....
parerea mea e ca ar trebui sa faci masina din nou .... in felu asta mai faci si nite antrenamet de modelare ... (daca am inteles gresit scuzele mele) si inca o chestie .... nu te supara dar eu cred ca masina e luata de pe net si nu facuta de tine majoritatea de pe net luate free sunt modelate cu editable mesh ...sory am spus doar ce cred :D.... hai te`am pupat ... |
Re: Tips &Tricks/intrebari&raspunsuri/discutii
da, e luata de pe net(fisier de gta, cum scrie cu cateva posturi mai sus), si nu am nici o intentie sa ascund asta.
strict la ce lucrez acum, e masina facuta de mine, are multe poligoane, de cand lucram in zmodeler. acum am inceput de ceva vreme 3d max, si voiam sa refac modelul pt hartie. mersi de ajutor salut |
Re: Tips &Tricks/intrebari&raspunsuri/discutii
Quote:
|
Re: Tips &Tricks/intrebari&raspunsuri/discutii
tu daca nu faci zazanie, nu te simti bine, nu?
deci, reiau. modelul pe care vreau sa il modific acum, si la care m-am lovit de numarul mare de poligoane, este facut de mine, si jumatate din el poate fi vazut in "tot ceea nu poate fi incadrat", la "asta am facut o luna... ce credeti". punctul 2: da, sunt foarte interesat de modificarea, in viitor a modelelor luate de pe net. sper sa fi inteles, poti, daca vrei tu, sa zici ca nu m-am exprimat corect, dar te rog, fara cearta, ca sunt sictirit de aceleasi si aceleasi povesti care nu duc la nici un final potrivit, si nu aduc nimic bun nimanui te salut catalin |
Re: Tips &Tricks/intrebari&raspunsuri/discutii
2 Attachment(s)
primul meu talent...e facuta dupa un tutorial;)
|
Re: Tips &Tricks/intrebari&raspunsuri/discutii
2 Attachment(s)
incerc incerc...si incep sa prind ideea;)
|
Re: Tips &Tricks/intrebari&raspunsuri/discutii
arata bine man ... gg
|
Re: Tips &Tricks/intrebari&raspunsuri/discutii
se pare ca ai prins cat de cat miscarea acum ramana numai sa te joci cu formele pana scoti ceva calumea :D
|
Re: Tips &Tricks/intrebari&raspunsuri/discutii
inca nu ma descurc cu materialele si cu imbinarile...mai tre sa exersez...;)
|
Re: Tips &Tricks/intrebari&raspunsuri/discutii
am si yo o intrebare... exista vreo metoda de a imbina mai multe chestii in asa fel incat sa functioneze ca un intreg?...stiu ca nu ati inteles nimic asa ca explic la ce am nevoie: Vreau sa leg volanul de axul volanului si de directie...directia folosita e ceva mai simpla pt ca este pe un kart... l-am facut repede si fara sa stau la detalii dar vreau sa stiu daca se poate face ceva d genul asta...?
multumesc! |
Re: Tips &Tricks/intrebari&raspunsuri/discutii
1 Attachment(s)
aa si am uitat...sa postez o poza ca sa intelegeti mai bine...si sa va rog sa nu luati in seama calitatea lucrarii pt ca e doar orientativ asa sa stiu ce si unde vine pt cand ma apuc de constructia kart-ului :D... aa si ca veni vorba de calitate..cum fac si eu lucrarile mai reale?...de unde pot lua materiale gen OTEL sau PLASTIC sau LEMN..sau ce mai e nevoie la acest kart.....?
|
Re: Tips &Tricks/intrebari&raspunsuri/discutii
1 Attachment(s)
Se cheama "rig" metoda de a imbina mai multe obiecte ca sa functioneze ca un ansamblu, se foloseste des la character modelling. Ai aici un tutorial video la cum sa faci asta pe o masina, sper sa te descurci. Tre sa dai o bere ;)
|
Re: Tips &Tricks/intrebari&raspunsuri/discutii
mersi mult..dau acea bere...candva..nush..la tuning days 2008 :))...daca stateam in orase mai apropiate chiar o dadeam...dar daca o sa am ocazia o dau...ms mult inca o data ;)
|
Re: Tips &Tricks/intrebari&raspunsuri/discutii
as mai avea o intrebare...nu stiu daca se poate si sper sa intelegeti la ce ma voi referi... vreau sa schimb punctul de rotire al unui obiect...se poate?.... ca sa intelegeti mai bine va explic... atunci cand rotesti un obiect...punctul de rotire este in centrul acelui obiect....yo vreau sa fie de exemplu in parea de jos...nu in centru...adica la fel cum obiectul se roteste in mod normal avand ca punct fix mijlocul..eu vreau sa aiba acel punct fix mai jos... astept raspuns... va tot intreb pt ca vreau sa fac un kart functional in 3dmax inainte de a ma apuca sa bag bani in realitate in asa ceva...ca sa stiu clar atunci ce si cum fac... ms ;)
|
Re: Tips &Tricks/intrebari&raspunsuri/discutii
1 Attachment(s)
astai simplu....selectezi corpu te duci unde arata in poza:D:D:D:D:D.....apesi w si moti centru d rotatie:d.....salutari si fara bere.... aaa si pe urma apesi e ca sal rotesti
|
Re: Tips &Tricks/intrebari&raspunsuri/discutii
acuma am eu o intrebare .. "dezaburirea" si marginile nerge de pe luneta..... se pun de la material nuh??...asa cred ....dak s pun de la material ... ce material folosesc si dak nu se face d la material ....atunci cum se face....stie cineva????hai k vreau sa para masina cat mai reala... so...help
|
Re: Tips &Tricks/intrebari&raspunsuri/discutii
c-am bate vant`u pe aici pe la 3d .... lucrari noi nimic ...
eu va spun sincer ca de vreo 2-3 luni nu prea am mai deschis maxu ....mai exact dupa ce am terminat oltcitu nu am inceput lata masina .... nici timp nu prea si nici chef ..... cred ca vara asta stau pe bara .... voi ce mai ziceti cu 3d`u .... lucrati lucrati ? |
| All times are GMT +2. The time now is 15:24. |
- Copyright 2026 4Tuning