Forum 4Tuning

Forum 4Tuning (https://forum.4tuning.ro/)
-   Virtual Tuning 3D (https://forum.4tuning.ro/162-virtual-tuning-3d.html)
-   -   Tips &Tricks/intrebari&raspunsuri/discutii (https://forum.4tuning.ro/162-virtual-tuning-3d/9522-tips-and-tricks-intrebari-and-raspunsuri-discutii.html)

Mmadd ddoGG 08-04-07 11:32

Re: Tips &Tricks/intrebari&raspunsuri/discutii
 
1 Attachment(s)
primele mele jante in 3d
PS:la cea cu background galben am facut umbra in photoshop :D

r3sp3c7 10-04-07 18:21

Re: Tips &Tricks/intrebari&raspunsuri/discutii
 
salut baietzi...am shi eu o intrebare.....cum pot sa pun o poza in fundal...ca sa pot face liniile mashinii..in 3dmax binentzeles :D..shi mai multe detaill despre cum se face :Pdaca suntetzi amabili >:D<

ruver 10-04-07 19:43

Re: Tips &Tricks/intrebari&raspunsuri/discutii
 
Quote:

Originally Posted by r3sp3c7 (Post 844442)
salut baietzi...am shi eu o intrebare.....cum pot sa pun o poza in fundal...ca sa pot face liniile mashinii..in 3dmax binentzeles :D..shi mai multe detaill despre cum se face :Pdaca suntetzi amabili >:D<

Uite aici un tutorial care iti raspunde la intrebare si te pune cat de cat pe picioare +are si setarile pt randare in brazil r/s... sper sa va fie de folos...
tutorial : http://www.3dm3.com/tutorials/car3/

r3sp3c7 10-04-07 21:14

Re: Tips &Tricks/intrebari&raspunsuri/discutii
 
ms sa vedem ce ii aici :P

r3sp3c7 10-04-07 23:31

scuzeeeee
 
scuze ca deschid topicul acesta...dar imi trebuie urgent un BLUEPRINT cu DACIA1310 ca nu gasesk nikaieri
asa ca va rog frumos daca avetzi punetzi aici
vedere de sus , lateral, fatza , spate,3D

GRIGO 11-04-07 08:48

Re: scuzeeeee
 
multi au cautat si nu au gasit nimic....

cris_max 11-04-07 10:11

Re: Tips &Tricks/intrebari&raspunsuri/discutii
 
1 Attachment(s)
..........

r3sp3c7 11-04-07 12:55

Re: Tips &Tricks/intrebari&raspunsuri/discutii
 
ms.........shi mai am o intrebare........imi trebe ID-u de mess a cuiva cre se stie bine in 3dmax...ca am o gramada de intrebari...adik bagatzi voi ID-u asta NEDELCU17_5

ad1 11-04-07 13:12

Re: Tips &Tricks/intrebari&raspunsuri/discutii
 
www.3d-palace.com te inregistrezi si ai free tutorials/3dmax/audi a3
spor!

cris_max 11-04-07 14:17

Re: Tips &Tricks/intrebari&raspunsuri/discutii
 
cine stie bine maxu nu cred ca o sa stea sa iti raspunda la intrebari, mai ales daca sunt lucruri de incepator care le poti foarte usor afla si singur

asa ca apuca-te de tutorialul pe care ti l-a recomandat ad1 si lucreaza pana cand te saturi de max si o sa iti clarifici nelamuririle.

Spor la treaba!

cata_tm 20-04-07 10:47

Re: Tips &Tricks/intrebari&raspunsuri/discutii
 
de doua zile imi bat capu si nu am gasit nimic

cine stie un program care sa stie sa citeasca DFF (besides c++ :P ), sa imi zica si mie, sau sa imi dea un link.

multam

cris_max 20-04-07 12:15

Re: Tips &Tricks/intrebari&raspunsuri/discutii
 
*.dff este fisier de GTA III

deci incearca zanoza modeler, merge sigur ;)

cata_tm 20-04-07 22:56

Re: Tips &Tricks/intrebari&raspunsuri/discutii
 
la zmod1 da error, si am luat din vreo 10 locuri, incluzand si situ lor oficial.

zmod2 nu permite importu de fisiere, daca nu sunt registered. am gasit ceva converter, mi se pare foarte bun, are cam toate extensiile de modelare.. mere treaba struna :)

multumesc cristi pentru deranj

nutzuXXL 25-04-07 19:22

Re: Tips &Tricks/intrebari&raspunsuri/discutii
 
acum m-am pus sa downloadez si yo 3dmax shi sa vad care e treaba cu el ;)

cris_max 09-05-07 12:42

Re: Tips &Tricks/intrebari&raspunsuri/discutii
 
Making ASANTI wheels by photo UPDATED to FULL version

cris_max 09-05-07 12:48

Re: Tips &Tricks/intrebari&raspunsuri/discutii
 
inca un tut aici

Modeling Ford Puma

e in rusa... daca nu va descurcati, intrati aici si puneti adresa la translate web page, alegeti russian to english si apoi apasati translate.

GRIGO 09-05-07 13:03

Re: Tips &Tricks/intrebari&raspunsuri/discutii
 
ma tot chinui cu animatiile alea ...
rog si eu pe cineva care se pricepe sa faca un mic tut din poze cam cum se randeaza o animatie cap coada ....pls .....

Sleepy_85 09-05-07 17:48

Re: Tips &Tricks/intrebari&raspunsuri/discutii
 
cauta la 3dsmax la tutorials, acolo ai un tutorial de animatie a unui logo in VideoPost,daca nu i asa ceva la maxul asta mai nou inst un max4, si acolo ai sigur, procedura e aceeasi la toate maxurile, si iti explica acolo tot

mba 12-05-07 21:26

Re: Tips &Tricks/intrebari&raspunsuri/discutii
 
Quote:

Originally Posted by cris_max (Post 892425)
inca un tut aici

Modeling Ford Puma

e in rusa... daca nu va descurcati, intrati aici si puneti adresa la translate web page, alegeti russian to english si apoi apasati translate.

dak mai cautati pe site ( e tot in rusa ) mai sunt cateva tut-uri bune....da e greu d tradus

GRIGO 14-05-07 10:19

Re: Tips &Tricks/intrebari&raspunsuri/discutii
 
Quote:

Originally Posted by Sleepy_85 (Post 892875)
cauta la 3dsmax la tutorials, acolo ai un tutorial de animatie a unui logo in VideoPost,daca nu i asa ceva la maxul asta mai nou inst un max4, si acolo ai sigur, procedura e aceeasi la toate maxurile, si iti explica acolo tot

omu ...nu am help`ul la max apas f1 si degeaba ....
te rog eu frumos ...fa si mie un mic tut ....sau cine poate pls ....

Alternator 16-05-07 22:41

Re: Tips &Tricks/intrebari&raspunsuri/discutii
 
voi in c prog prelucrati pozele?

cris_max 17-05-07 00:13

Re: Tips &Tricks/intrebari&raspunsuri/discutii
 
noi lucram 3D, nu 2D

3D: 3D Studio Max, Maya, Softimage|XSI, Modo, Cinema 4D, Lightwave etc.

2D: Adobe Photoshop

aici fiind setiunea 3D, concluzia o poti trage singur.

cata_tm 20-05-07 11:05

Re: Tips &Tricks/intrebari&raspunsuri/discutii
 
1 Attachment(s)
sa nu radeti.

deci, desi bazai de mult maxu, tot nu am aflat o chestie, care pe mine ma cam faulteaza...
am o masina, facut de mai de mult de mine... da are al naibii de multe poligoane, si acuma tre sa o fac super low poly... si sa ma apuc sa sterg fiecare poligon, sa il refac dupa aia manual, mi se pare ridicol...
cum se vede in poza: daca vreau din 4 poligoane, sa fac 2, cum fac? :D

multam mult

catalin

GRIGO 20-05-07 20:36

Re: Tips &Tricks/intrebari&raspunsuri/discutii
 
deci ...tot ce inteleg eu din pozele atasate ...masina e facuta cu editable mesh ..... parca asa se scria ..... si din cate stiu eu majoritatea de aici lucram cu editable poly ... nu inteleg de ce lucrezi tu cu editable mesh ....
parerea mea e ca ar trebui sa faci masina din nou ....
in felu asta mai faci si nite antrenamet de modelare ...
(daca am inteles gresit scuzele mele)
si inca o chestie .... nu te supara dar eu cred ca masina e luata de pe net si nu facuta de tine majoritatea de pe net luate free sunt modelate cu editable mesh ...sory am spus doar ce cred :D....
hai te`am pupat ...

cata_tm 20-05-07 22:39

Re: Tips &Tricks/intrebari&raspunsuri/discutii
 
da, e luata de pe net(fisier de gta, cum scrie cu cateva posturi mai sus), si nu am nici o intentie sa ascund asta.

strict la ce lucrez acum, e masina facuta de mine, are multe poligoane, de cand lucram in zmodeler. acum am inceput de ceva vreme 3d max, si voiam sa refac modelul pt hartie.

mersi de ajutor

salut

GRIGO 21-05-07 10:16

Re: Tips &Tricks/intrebari&raspunsuri/discutii
 
Quote:

Originally Posted by cata_tm (Post 910168)

am o masina, facuta de mai de mult de mine... da are al naibii de multe poligoane, si acuma tre sa o fac super low poly... si sa ma apuc sa sterg fiecare poligon, sa il refac dupa aia manual

la cum te`ai exprimat tu in postul asta se intelege ce e o masina facuta de tine ....:-P

cata_tm 21-05-07 19:01

Re: Tips &Tricks/intrebari&raspunsuri/discutii
 
tu daca nu faci zazanie, nu te simti bine, nu?

deci, reiau. modelul pe care vreau sa il modific acum, si la care m-am lovit de numarul mare de poligoane, este facut de mine, si jumatate din el poate fi vazut in "tot ceea nu poate fi incadrat", la "asta am facut o luna... ce credeti".
punctul 2: da, sunt foarte interesat de modificarea, in viitor a modelelor luate de pe net.

sper sa fi inteles, poti, daca vrei tu, sa zici ca nu m-am exprimat corect, dar te rog, fara cearta, ca sunt sictirit de aceleasi si aceleasi povesti care nu duc la nici un final potrivit, si nu aduc nimic bun nimanui

te salut

catalin

Yackone 09-06-07 02:36

Re: Tips &Tricks/intrebari&raspunsuri/discutii
 
2 Attachment(s)
primul meu talent...e facuta dupa un tutorial;)

Yackone 09-06-07 20:47

Re: Tips &Tricks/intrebari&raspunsuri/discutii
 
2 Attachment(s)
incerc incerc...si incep sa prind ideea;)

Ace Axel 09-06-07 21:33

Re: Tips &Tricks/intrebari&raspunsuri/discutii
 
arata bine man ... gg

ruver 09-06-07 23:23

Re: Tips &Tricks/intrebari&raspunsuri/discutii
 
se pare ca ai prins cat de cat miscarea acum ramana numai sa te joci cu formele pana scoti ceva calumea :D

Yackone 10-06-07 11:29

Re: Tips &Tricks/intrebari&raspunsuri/discutii
 
inca nu ma descurc cu materialele si cu imbinarile...mai tre sa exersez...;)

nytrous_oxide05 11-06-07 10:21

Re: Tips &Tricks/intrebari&raspunsuri/discutii
 
am si yo o intrebare... exista vreo metoda de a imbina mai multe chestii in asa fel incat sa functioneze ca un intreg?...stiu ca nu ati inteles nimic asa ca explic la ce am nevoie: Vreau sa leg volanul de axul volanului si de directie...directia folosita e ceva mai simpla pt ca este pe un kart... l-am facut repede si fara sa stau la detalii dar vreau sa stiu daca se poate face ceva d genul asta...?

multumesc!

nytrous_oxide05 11-06-07 10:30

Re: Tips &Tricks/intrebari&raspunsuri/discutii
 
1 Attachment(s)
aa si am uitat...sa postez o poza ca sa intelegeti mai bine...si sa va rog sa nu luati in seama calitatea lucrarii pt ca e doar orientativ asa sa stiu ce si unde vine pt cand ma apuc de constructia kart-ului :D... aa si ca veni vorba de calitate..cum fac si eu lucrarile mai reale?...de unde pot lua materiale gen OTEL sau PLASTIC sau LEMN..sau ce mai e nevoie la acest kart.....?

Sleepy_85 11-06-07 13:42

Re: Tips &Tricks/intrebari&raspunsuri/discutii
 
1 Attachment(s)
Se cheama "rig" metoda de a imbina mai multe obiecte ca sa functioneze ca un ansamblu, se foloseste des la character modelling. Ai aici un tutorial video la cum sa faci asta pe o masina, sper sa te descurci. Tre sa dai o bere ;)

nytrous_oxide05 12-06-07 19:06

Re: Tips &Tricks/intrebari&raspunsuri/discutii
 
mersi mult..dau acea bere...candva..nush..la tuning days 2008 :))...daca stateam in orase mai apropiate chiar o dadeam...dar daca o sa am ocazia o dau...ms mult inca o data ;)

nytrous_oxide05 12-06-07 19:40

Re: Tips &Tricks/intrebari&raspunsuri/discutii
 
as mai avea o intrebare...nu stiu daca se poate si sper sa intelegeti la ce ma voi referi... vreau sa schimb punctul de rotire al unui obiect...se poate?.... ca sa intelegeti mai bine va explic... atunci cand rotesti un obiect...punctul de rotire este in centrul acelui obiect....yo vreau sa fie de exemplu in parea de jos...nu in centru...adica la fel cum obiectul se roteste in mod normal avand ca punct fix mijlocul..eu vreau sa aiba acel punct fix mai jos... astept raspuns... va tot intreb pt ca vreau sa fac un kart functional in 3dmax inainte de a ma apuca sa bag bani in realitate in asa ceva...ca sa stiu clar atunci ce si cum fac... ms ;)

mba 15-06-07 21:16

Re: Tips &Tricks/intrebari&raspunsuri/discutii
 
1 Attachment(s)
astai simplu....selectezi corpu te duci unde arata in poza:D:D:D:D:D.....apesi w si moti centru d rotatie:d.....salutari si fara bere.... aaa si pe urma apesi e ca sal rotesti

mba 16-06-07 18:57

Re: Tips &Tricks/intrebari&raspunsuri/discutii
 
acuma am eu o intrebare .. "dezaburirea" si marginile nerge de pe luneta..... se pun de la material nuh??...asa cred ....dak s pun de la material ... ce material folosesc si dak nu se face d la material ....atunci cum se face....stie cineva????hai k vreau sa para masina cat mai reala... so...help

GRIGO 30-06-07 10:42

Re: Tips &Tricks/intrebari&raspunsuri/discutii
 
c-am bate vant`u pe aici pe la 3d .... lucrari noi nimic ...
eu va spun sincer ca de vreo 2-3 luni nu prea am mai deschis maxu ....mai exact dupa ce am terminat oltcitu nu am inceput lata masina .... nici timp nu prea si nici chef ..... cred ca vara asta stau pe bara ....
voi ce mai ziceti cu 3d`u .... lucrati lucrati ?


All times are GMT +2. The time now is 15:24.

- Copyright 2026 4Tuning