Forum 4Tuning

Forum 4Tuning (https://forum.4tuning.ro/)
-   Alte discutii VW (https://forum.4tuning.ro/323-discutii-vw.html)
-   -   VW Vento - Proprietari (https://forum.4tuning.ro/323-discutii-vw/43290-vw-vento-proprietari.html)

MaxX_82 26-01-08 16:44

Re: VW Vento - Proprietari, aratati-va masinile
 
din ce ai descris legat de incalzire se poate sa se fi adunat ceva praf in ventilarorul de la incalzire si sa mearga greu, trebuie curatat si bagat putin ulei de mecanisme fine sau sunt ceva sprayuri speciale ccu asa ceva, ventilatorul este in dreapta fata, ca sa ajungi la el trebuiesa dai jos masca de sub bord (la mine asta a fost problema).
legat de iala de la sofer cred ca ai acceasi problema pe care o are si BZSA (s-a discutat mai sus) cat despre beculetul acela, cheia are un beculet din fabrica, dar la mine nu are legatura cu alarma. incearca sa deblochezi usile din dreapta.
sper sa te fi lamurit un pic, cam greu cu diagnosticul de la distanta :P

paul_ral 26-01-08 17:26

Re: VW Vento - Proprietari, aratati-va masinile
 
2 Attachment(s)
Au sosit si doorpadurile

Georgiana, daca ai drum prin Slobozia rezolvam problemele.Asa de la distanta iti pot spune sa verifici urmatoarele:
1. rezistentele de la ventilator
2. clema de la butonul de selectare a vitezelor ventilatorului aerotermei
Am avut aceeasi problema, am rezolvat in 5 min.
3. la inchiderea centralizata ai rupta tija care actioneaza actuatorul (vezi poza).Se poate schimba ce cea de pe dreapta pana gasesti una

giorgiana 26-01-08 17:45

Re: VW Vento - Proprietari, aratati-va masinile
 
Quote:

Originally Posted by paul_ral (Post 1316082)
Au sosit si doorpadurile

Georgiana, daca ai drum prin Slobozia rezolvam problemele.Asa de la distanta iti pot spune sa verifici urmatoarele:
1. rezistentele de la ventilator
2. clema de la butonul de selectare a vitezelor ventilatorului aerotermei
Am avut aceeasi problema, am rezolvat in 5 min.
3. la inchiderea centralizata ai rupta tija care actioneaza actuatorul (vezi poza).Se poate schimba ce cea de pe dreapta pana gasesti una

Paul, inchiderea centralizata functioneaza, dar numai din dreapta, iar telecomanda, nu merge de cand am luat-o.... tu te ocupi cu asa ceva sau doar stii ca ai vento?

paul_ral 26-01-08 17:56

Re: VW Vento - Proprietari, aratati-va masinile
 
Si una si alta, e un hobby.

bzsa 26-01-08 18:11

Re: VW Vento - Proprietari, aratati-va masinile
 
Quote:

Originally Posted by paul_ral (Post 1316082)
Au sosit si doorpadurile

Georgiana, daca ai drum prin Slobozia rezolvam problemele.Asa de la distanta iti pot spune sa verifici urmatoarele:
1. rezistentele de la ventilator
2. clema de la butonul de selectare a vitezelor ventilatorului aerotermei
Am avut aceeasi problema, am rezolvat in 5 min.
3. la inchiderea centralizata ai rupta tija care actioneaza actuatorul (vezi poza).Se poate schimba ce cea de pe dreapta pana gasesti una

paul nu stii pe unde gasesc o tija de aia la iala?ca deja disper cand e frig nu se deschide usa din fata pt ca ingheata si nu mai pot sa il deschid nici cu cheie pt ca pr ambele parti sunt duse ialele noroc ca din cand in cand se deschide usa spate si intru prin spate :sad::sad::sad:

bzsa 26-01-08 18:11

Re: VW Vento - Proprietari, aratati-va masinile
 
Quote:

Originally Posted by paul_ral (Post 1316082)
Au sosit si doorpadurile

Georgiana, daca ai drum prin Slobozia rezolvam problemele.Asa de la distanta iti pot spune sa verifici urmatoarele:
1. rezistentele de la ventilator
2. clema de la butonul de selectare a vitezelor ventilatorului aerotermei
Am avut aceeasi problema, am rezolvat in 5 min.
3. la inchiderea centralizata ai rupta tija care actioneaza actuatorul (vezi poza).Se poate schimba ce cea de pe dreapta pana gasesti una

si de unde ai ornamentele ca ma intereseaza si pe mine asa ceva

paul_ral 26-01-08 19:12

Re: VW Vento - Proprietari, aratati-va masinile
 
tija are codul 1H0 837 223B, e cam 15 lei insa am inteles ca difera putin de original.
Ornamentele sunt din SUA din inox veritabil, 10$, taxe+transport dublu

bogmotorsport 26-01-08 19:18

Re: VW Vento - Proprietari, aratati-va masinile
 
Quote:

Originally Posted by paul_ral (Post 1316082)
Au sosit si doorpadurile

Georgiana, daca ai drum prin Slobozia rezolvam problemele.Asa de la distanta iti pot spune sa verifici urmatoarele:
1. rezistentele de la ventilator
2. clema de la butonul de selectare a vitezelor ventilatorului aerotermei
Am avut aceeasi problema, am rezolvat in 5 min.
3. la inchiderea centralizata ai rupta tija care actioneaza actuatorul (vezi poza).Se poate schimba ce cea de pe dreapta pana gasesti una

paul tata da unde vin ornamentele alea de inox puse?

paul_ral 26-01-08 20:28

Re: VW Vento - Proprietari, aratati-va masinile
 
Pe praguri

bogmotorsport 26-01-08 20:40

Re: VW Vento - Proprietari, aratati-va masinile
 
multumesc:lol:

bzsa 26-01-08 20:52

Re: VW Vento - Proprietari, aratati-va masinile
 
Quote:

Originally Posted by paul_ral (Post 1316258)
tija are codul 1H0 837 223B, e cam 15 lei insa am inteles ca difera putin de original.
Ornamentele sunt din SUA din inox veritabil, 10$, taxe+transport dublu

eu cum pot sa imi comand ornement
codul de iala cred ca difera de model daca ai geamuri electrice daca ai inchidere etc.

paul_ral 26-01-08 21:14

Re: VW Vento - Proprietari, aratati-va masinile
 
Te inscri pe vwvortex si urmaresti :
VWvortex Forums Golf III/Jetta III Classifieds Golf III/Jetta III Parts
Toti sunt particulari

turbatu' 28-01-08 10:19

Re: VW Vento - Proprietari, aratati-va masinile
 
Quote:

Originally Posted by giorgiana (Post 1314040)
cine stie sa imi spuna si mie va rog, vento-ul meu nu da caldura decat la treapta 4, din acest motiv se arde siguranta des, deci nu merge nici una, decat 4,care este problema?

pt inceput, ai putea sa schimbi doar filtru de polen. Poate e imbacsit si ventilatorul nu mai poate sa traga aer. Eu asa am patit.
filtrul e in jur la 20-25 lei si se schimba usor (nu trebuie sa mergi la mecanic)

bzsa 31-01-08 12:02

Re: Proprietari de vw vento
 
Quote:

Originally Posted by MaxX_82 (Post 1266948)
nu stiu daca ai chiar nevoie de toata iala, adica si eu am aceeasi problema cu iala si e o tija care trebuie inlocuita in cazul meu. o gasesti la reprezentanta. am fost pe acolo si mi-au zis ca e o problema clasica la vento si ca solutia ar fi o iala intreaga (ei incearca sa scoata bani cat mai multi de la tine ca asta e politica la noi) dar merge schimbata si numai tija. cel mai bine mergi la cineva care se stie la vw-uri si vezi ce iti zice, reprezentanta las-o la urma.

eu am gasit tija la 12 ron cu greu, poate ai si tu nevoie

MaxX_82 01-02-08 22:35

Re: VW Vento - Proprietari, aratati-va masinile
 
pai nevoie cam am, trebuie sa ma pun si eu pe cautat...

bzsa 02-02-08 11:52

Re: VW Vento - Proprietari, aratati-va masinile
 
Quote:

Originally Posted by MaxX_82 (Post 1329282)
pai nevoie cam am, trebuie sa ma pun si eu pe cautat...

la comanda se aduce cam in 5-6 zile
eu la autonet m-am comandat

MaxX_82 03-02-08 12:52

Re: VW Vento - Proprietari, aratati-va masinile
 
incet incet ajungem internationali :P
http://www.vento-fans.de/index.php?link=ventobilder

FANEX 05-02-08 17:17

Re: VW Vento - Proprietari, aratati-va masinile
 
super tare masina lui bzsa pe vento-fans !

bzsa 05-02-08 21:09

Re: VW Vento - Proprietari, aratati-va masinile
 
sunt poze mai vechi de atunci au mai fost schimbari
o sa vina si poze cu bodykitul comandat pt vento

cipig60 06-02-08 19:19

Re: VW Vento - Proprietari, aratati-va masinile
 
cat mai costa un vento diesel

bzsa 07-02-08 14:44

Re: VW Vento - Proprietari, aratati-va masinile
 
depinde :rolleyes2:rolleyes2

Al3ss10 16-02-08 20:40

Re: VW Vento - Proprietari, aratati-va masinile
 
bzsa vad ca u le ai cu vento dami id tau de mess

Al3ss10 16-02-08 20:47

Re: VW Vento - Proprietari, aratati-va masinile
 
O Sa Bag Si Eu Pozele Sapt Viitoare

Al3ss10 16-02-08 20:55

Re: VW Vento - Proprietari, aratati-va masinile
 
https://forum.4tuning.ro/vbimghost.php?do=myimages vreau sa ii bag faruri de golf 4 ii sta bine zic eu

bzsa 17-02-08 13:03

Re: VW Vento - Proprietari, aratati-va masinile
 
Quote:

Originally Posted by Al3ss10 (Post 1362582)
https://forum.4tuning.ro/vbimghost.php?do=myimages vreau sa ii bag faruri de golf 4 ii sta bine zic eu

pt asta ai nevoie de ceva modificari mai marunte

turbatu' 18-02-08 07:08

Re: VW Vento - Proprietari, aratati-va masinile
 
stie careva unde vad daca mai am ulei in cutia de viteze?
...si daca nu am, pe unde se baga, ce ulei imi trebuie?

ZBENG 24-02-08 06:31

Re: VW Vento - Proprietari, aratati-va masinile
 
Cumpara 75W90 GL4 sintetic , intra cam 2 litri (daca vrei sa il schimbi).
Daca nu stii pe unde se baga (nu e ca si cum ai completa cu ulei la motor) nu mai bine te duci la un mecanic sa te rezolve el ?

turbatu' 26-02-08 06:26

Re: VW Vento - Proprietari, aratati-va masinile
 
Quote:

Originally Posted by ZBENG (Post 1379522)
Cumpara 75W90 GL4 sintetic , intra cam 2 litri (daca vrei sa il schimbi).
Daca nu stii pe unde se baga (nu e ca si cum ai completa cu ulei la motor) nu mai bine te duci la un mecanic sa te rezolve el ?

mersi mult
puteam sa ma duc la mecanic fara sa mai postez aici..ideea era sa vad daca pot sa-l schimb/completez eu, fara a mai merge la mecanic

alte idei?

DONU' 01-03-08 00:57

Re: VW Vento - Proprietari, aratati-va masinile
 
Am patzit si eu o belea.
Nu-mi mai merge semnalizarea. Stitzi cumva, releul lucreaza si pe avarie si pe parcare si pe semnalizare in acelasi timp?
La mine nu mai pot sa semnalizez, in schimb avaria, parcarea stanga-dreapta si flashurile merg.
Sigurantzele de semnalizare sunt ok...
Care e buba???

B|shOp-VR6 05-03-08 15:53

Re: VW Vento - Proprietari, aratati-va masinile
 
Stanga sau dreapta? Manetuta se lasa stanga si dreapta cand pui semnalul?

ErdVento 06-03-08 15:56

Re: VW Vento - Proprietari, aratati-va masinile
 
Bana baieti...
am cumparat niste jante aliaj,si am inteles ca suruburile cu care sunt puse jantele de tabla sunt mai mici decat cele cu care tre sa pun cele din aliaj!!!!!
stie cineva marimile suruburilor,cu care pot pune jantele aliaj.......!!!!!
merci..!!!!

bzsa 06-03-08 20:30

Re: VW Vento - Proprietari, aratati-va masinile
 
Quote:

Originally Posted by ErdVento (Post 1404601)
Bana baieti...
am cumparat niste jante aliaj,si am inteles ca suruburile cu care sunt puse jantele de tabla sunt mai mici decat cele cu care tre sa pun cele din aliaj!!!!!
stie cineva marimile suruburilor,cu care pot pune jantele aliaj.......!!!!!
merci..!!!!

nu stiu exact marimea dar stiu ca si eu am inca un set de prezoane pt jentile de aliaj si separat pt jentile de tabla
eu am primit jentile cu prezoane cu tot cand mi-am cumparta masina si m-a avertizat fostul proprietar sa nu cumva sa pun prezoanele de la jentile de tabla la aliaj ca o sa imi bata roata

dar se gasesc prezoane in prostie numa sa stii de care

ciuceansergiu 23-03-08 16:00

Re: VW Vento - Proprietari, aratati-va masinile
 
salutare!!!
am si eu un vw vento de vanzare urgent!!!!!
are motor 1.9 turbo diesel, din 1993, sunt al doile-a proprietar, vopsea originala.........pret 4400 euro negociabil!!!!
relatii la telefon 0724.056.652 sau 0765.424.778
sau e-mail [email protected].

de preferat este sa ma contactati la telefon sa e-mail. pot trimite si poze

paul_ral 23-03-08 20:36

Re: VW Vento - Proprietari, aratati-va masinile
 
3 Attachment(s)
Ce am mai achizitionat
Niste embleme si ornamente priza aer

bogmotorsport 24-03-08 07:18

Re: VW Vento - Proprietari, aratati-va masinile
 
paul_ral imi poti spune unde gasesc prize din acelea de aer cum ai atasat tu poza?si la ce pret se gasesc?multumesc

bankaru g3 24-03-08 17:30

Re: VW Vento - Proprietari, aratati-va masinile
 
da, paul de unde pot achizitiona si eu prize de aer ca acelea si o emblema de "vere"

paul_ral 24-03-08 19:09

Re: VW Vento - Proprietari, aratati-va masinile
 
Ambele le-am luat de pe vortex.Pentru prizele de aer mai astept confirmarea unei dimensiuni, intrucat se pare ca prizele de Vento difera de cele de la G3. Pretul prizelor 30 euro cu tot cu transport.

bogmotorsport 24-03-08 20:05

Re: VW Vento - Proprietari, aratati-va masinile
 
frumoase prizele dar cam "scumpute" daca le-ai luat si nu-ti vin ti le iau eu cu 100 lei pt ca eu am g3...

DONU' 26-03-08 12:24

Re: VW Vento - Proprietari, aratati-va masinile
 
15 Attachment(s)
Am si eu cateva poze de la 4TUNING 2008 cu mashina mea.
Am terminat lucrul la ea momentan si iata cum arata in clipa de fatza.
Semnalizarile si proiectoarele sunt marca FK fumurii, bara a venit cu buza turnata (deci nu este detashabila), pragurile sunt din fibra si sunt reconditzionate, pleoapele sunt tot din fibra, jantele BBS GT (poarta shtantza VW) 15'' si 6,5 J, (urmeaza niste jante mai pline, cu ET mai mic si cu buza), am montat folie cu transparentza 5% (pentru expozitzie), in cateva zile cred ca voi da jos folia dupa geamurile fatza fiindca e riscant cu politzia si oricum seara vizibilitatea este foarte redusa, Motorul este reconditzionat, bloc alezat, pistoane si segmentzi, cuzinetzi de palier si de biela, chiuloasa a fost planata si ea, supapele n-aveau probleme si doar le-am shlefuit. Motorul are in acest moment 8000 km. Radiator apa nou, radiator clima nou, toata tzevaraia de apa este schimbata, anvelope TOYO Proxes T1R, toba finala BORLA (amortizorul de zgomot a fost scos fiindca era fisurat si cantarea vreo 30 kg). Cutia de viteze este schimbata fiindca am reusit s-o sparg pe cea a ei cand am plecat o data si incepuse sa piarda ulei. Bineinteles cea de pe mashina este tot de 2.8 VR6. Am schimbat muzica cu un Mp3 Player SONY GT nu stiu cat, statzie Infinity ra6006 - 800 W, 6 canale si subwoofer Kicker 400W RMS Incinta Bass Reflex. In usi sunt boxele de fabrica, twiterrele sunt schimbate de Bishop (ca doar a lui a fost mashina) care sunt M.N.C, pe spate am schimbat boxele vechi JBL cu unele noi Infinity de 100 W RMS pe 3 canale, urmeaza ca toate boxele sa fie schimbate cu Infinity.
Urmeaza un traseu complet din inox, piele, eventual bordul din piele intoarsa, plasma, faruri cu interior negru FK, volan Corrado (daca are cineva...va rog, PM) si instalatzie xenon. Bani sa fie. Sper sa va placa. Sa ne traiasca mashinile!

paul_ral 26-03-08 15:52

Re: VW Vento - Proprietari, aratati-va masinile
 
1 Attachment(s)
Niiiiiiiice!


All times are GMT +2. The time now is 06:44.

- Copyright 2026 4Tuning