![]() |
Re: Diverse,evenimente,discutii,pareri
Si ce iese la afcerea asta?:???:
|
Re: Diverse,evenimente,discutii,pareri
Pentru toate celelalte exista MasterCard:)....Multumesc pentru voturi
|
Re: Diverse,evenimente,discutii,pareri
R.I.P. forum de pe tulcea! Muhahahahahahaha!!!!!!!
|
Re: Diverse,evenimente,discutii,pareri
Cine stie in Tulcea un magazin de prostii electronice: LED-uri, rezistente, conectori, porcarii d-astea.... Fara RGB si cel din Piata Noua, langa Zet, acolo am cautat. Nu gasesc LED-uri albe, de 5 mm grosime, cu lumina puternica, numai panarame... Mi se pare mie sau nu mai gasesti nici un lucru calume in Tulcea :???: ?
|
Re: Diverse,evenimente,discutii,pareri
Domnu Mihai (MikaFly), v-am salutat in seara asta, eram la Renel in intersectie, respect! Am stat 10 minute la pelikn in parcare si in zece minute am vazut un baietas cu un motor care a trecut ca vantu prin intersectie (avea 130 - 150), unu cu un Passat si unu cu Golf 4 s-au luat putin la "trante" si Mihai cu BMW-ul cu cineva cu Laguna parca, au trecut prea repede ca sa imi dau seama :-) . Multa actiune in acea intersectie, cand n-am ce face am sa ies sa mai vizionez o liniutza doua.
|
Re: Diverse,evenimente,discutii,pareri
Quote:
|
Re: Diverse,evenimente,discutii,pareri
Ce se mai aude cu taxa aia tampita?Am inteles ca creste la auto noi si scade la cele vechi...Ca in Romania asa...toate pe dos!!!!
|
Re: Diverse,evenimente,discutii,pareri
eu din cate am inteles...la o masina noua va fi mai scumpa ...iar la una veche mult mai mica! e un articol si aici pe forum cautati-l ...
|
Re: Diverse,evenimente,discutii,pareri
Guvernul roman a trimis catre UE noile valori ale taxei de prima inmatriculare propuse pentru 2008. Pana cand UE va lua o pozitie definitiva in aceasta privinta, se va aplica in continuare modalitatea actuala de calcul (pe care o puteti testa folosind un calculator al taxei de prima inmatriculare).
Prima schimbare va avea loc insa pe 1 octombrie 2007, cand taxa actuala de inmatriculare ar trebui sa inceapa a fi calculata dupa noul curs, iar nu dupa cursul din 2006 (care este, va reamintim, de 3.5334 lei pentru 1 Euro!). Schimbarea valorilor propriu-zise ale taxei va fi efectuata cel mai probabil dupa primul trimestru din 2008, deci nu de la 1 ianuarie 2008. Totusi, modalitatea de calcul propusa ar duce la urmatoarele rezultate, prezentate mai jos. Luati-le ca pe niste valori orientative, pentru ca negocierile dintre statul roman si UE sunt departe de a se finaliza. Nu sperati insa intr-o disparitie a taxei, sau in valori modice, ci dimpotriva, daca mai credeati ca puteti importa o masina Euro 3 veche de 3-4 ani, luati-va gandul! Interesele economice sunt mult mai importante in acest caz... Vom actualiza calculatorul de taxa de pe site-ul nostru imediat cum vom avea valorile definitive. Asadar: Motor 1.4 litri, Euro4: <1 an = 152E; <2ani = 144E; <3ani = 134E; <4ani = 124E; <5ani = 115E Motor 1.6 litri, Euro4: <1an = 175E; <2ani = 164E; <3ani = 153E; <4ani = 141E; <5ani = 132E Motor 1.8 litri, Euro 4: <1an = 441E; <2ani = 417E; <3ani = 388E; <4ani = 359E; <5ani = 334E Motor 2.0 litri, Euro 4: <1an = 490E; <2ani = 463E; <3ani = 431E; <4ani = 400E; <5ani = 372E Motor 1.4 litri, Euro 3: <1 an = 1094E; <2ani = 1033E; <3ani = 961E; <4ani = 890E; <5ani = 830E; <6ani = 770E; <7ani = 710E; <8ani = 661E Motor 1.6 litri, Euro 3: <1 an = 1250E; <2ani = 1180E; <3ani = 1100E; <4ani = 1020E; <5ani = 950E; <6ani = 880E; <7ani = 810E; <8ani = 755E Motor 1.8 litri, Euro 3: <1 an = 1800E; <2ani = 1700E; <3ani = 1580E; <4ani = 1460E; <5ani = 1365E; <6ani = 1265E; <7ani = 1170E; <8ani = 1090E Motor 2.0 litri, Euro 3: <1 an = 2000E; <2ani = 1890E; <3ani = 1760E; <4ani = 1630E; <5ani = 1520E; <6ani = 1406E; <7ani = 1300E; <8ani = 1210E Motor 1.4 litri, Euro 2: <6 ani = 2910E; <7ani = 2680E; <8ani = 2500E; <9ani = 2320E; <10ani = 2135E; <11ani = 1953E; <12ani = 1770E; <13ani = 1590E; <14ani = 1363E Motor 1.6 litri, Euro 2: <6 ani = 3320E; <7ani = 3065E; <8ani = 2860E; <9ani = 2650E; <10ani = 2440E; <11ani = 2233E; <12ani = 2025E; <13ani = 1820E; <14ani = 1560E Motor 1.8 litri, Euro 2: <6 ani = 3970E; <7ani = 3660E; <8ani = 3415E; <9ani = 3165E; <10ani = 2915; <11ani = 2670E; <12ani = 2420E; <13ani = 2170E; <14ani = 1860E Motor 2.0 litri, Euro 2: <6 ani = 4410E; <7ani = 4070E; <8ani = 3790E; <9ani = 3515E; <10ani = 3240E; <11ani = 2970E; <12ani = 2690E; <13ani = 2410E; <14ani = 2070E Dupa cum puteti lesne remarca, masinile care sunt penalizate cel mai tare sunt cele Euro 3, considerate de Guvernul Romaniei ca fiind cele mai periculoase pentru industria auto interna. Dar despre asta vom mai vorbi. Pentru cine e interesat, iata modalitatea de calcul: (Cilindree * Coeficient cilindree) - (Cilindree*Coeficient Cilindree*Coeficient de reducere%)=taxa Coeficient cilindree: Euro 4: 0-1600cmc = 0.12 Euro 1601-2000cmc = 0.27 Euro 2001-2500cmc = 0.38 Euro >2501-3000cmc = 0.54 Euro > 3001cmc = 0.77 Euro Euro 3: 0-1600cmc = 0.86 Euro 1601-2000cmc = 1.10 Euro 2001-2500cmc = 1.30 Euro >2501-3000cmc = 1.50 Euro > 3001cmc = 1.70 Euro Euro 2: 0-1600cmc = 3.25 Euro 1601-2000cmc = 3.45 Euro 2001-2500cmc = 3.65 Euro >2501-3000cmc = 3.75 Euro > 3001cmc = 3.85 Euro Unde Coeficientul de reducere este: <1 an = 9% (difera si in functie de luni) <2 ani = 14% <3 ani = 20% <4 ani = 26% <5 ani = 31% <6 ani = 36% <7 ani = 41% <8 ani = 45% si tot asa. Pentru un motor de 1998cmc Euro 3 vechi de 5 ani si 11 luni veti da: (1998*1.10) - (1998*1.10*36%)=1406E |
Re: Diverse,evenimente,discutii,pareri
Nu e bine deloc, deloc.....off.....
Trebuie sa omoram pe cineva ca nu mai merge asa. Vrem masini ieftine....si bune... |
Re: Diverse,evenimente,discutii,pareri
Da,am citit pe undeva pe aici ca la non-euro sau euro 1 taxa e in jur de 5000 de euro..deci mai bine umblu cu un harb de dacie decat sa arunc 5000 pe o taxa stupida,sau in astia 5000 cumpar o masina de pe aici...Si am inteles ca UE a aprobat ceea ce a propus guvernul!!!!Deci la masinile noi a crescut cam de 4 ori iar la cele vechi a scazut dar nu chiar asha de drastic cum se astepta lumea!!
|
Re: Diverse,evenimente,discutii,pareri
Valorile taxei de prima ๎nmatriculare:
Masina noua cu Euro 4 motor 1.400 cmc - taxa va fi de 420 euro motor 1.400 masina veche ๎ntre 1-3 luni taxa va fi de 403 euro motor 1.400 vechime de 3-6 luni 391 de euro motor 1.400 vechime de 6-9 luni 378 euro motor 1.400 vechime 1-2 ani 344 euro motor 1.400 vechime 2-3 ani 315 euro motor 1.400 vechime 3-4 ani 290 euro motor 1.400 vechime 4-5 ani 265 euro Masina noua Euro 4 cu motorizare ๎ntre 1400 si 1600 cmc 480 euro vechime 1-3 luni 461 euro vechime 3-6 luni 446 euro vechime 6-9 luni 432 euro vechime 1-2 ani 394 euro vechime 2-3 ani 360 euro vechime 3-4 ani 331 euro vechime 4-5 ani 302 euro Masina noua cu motor Euro 4 ๎ntre 1.600 1.900 cmc 950 euro vechime 1-3 luni 912 euro vechime 3-6 luni 884 euro vechime 6-9 luni 855 euro vechime 2-3 ani 713 euro vechime 3-4 ani 656 euro vechime 4-5 ani 599 euro Masina noua cu motor Euro 4 ๎ntre 1.900 si 2000 cmc 1.000 de euro vechime 1-3 luni 960 euro vechime 3-6 luni 930 euro vechime 6-9 luni 900 euro vechime 1-2 ani 820 euro vechime 2-3 ani 750 euro vechime 3-4 ani 690 euro vechime 4-5 ani 630 euro Masina noua cu motor Euro 4 ๎ntre 2000 si 2.200 cmc 1.540 de euro vechime 1-3 luni 1.478 euro vechime 3-6 luni 1.432 euro vechime 6-9 luni 1.386 euro vechime 1-2 ani 1.263 euro vechime 2-3 ani 1.155 euro vechime 3-4 ani 1.063 euro vechime 4-5 ani 970 euro Masina noua cu motor Euro 4 ๎ntre 2.500 si 3.000 cmc 2.125 de euro vechime 1-3 luni 2.040 euro vechime 3-6 luni 1.976 euro vechime 6-9 luni 1.913 euro vechime 1-2 ani 1.743 euro vechime 2-3 ani 1.594 euro vechime 3-4 ani 1.466 euro vechime 4-5 ani 1.339 euro Masina noua cu motor Euro 4 de peste 3.001 cmc - 2.851 euro vechime 1-3 luni 2.737 euro vechime 3-6 luni 2.651 euro vechime 6-9 luni 2.566 euro vechime 1-2 ani 2.338 euro vechime 2-3 ani 2.138 euro vechime 3-4 ani 1.967 euro euro vechime 4-5 ani 1.796 euro Masini cu motor Euro 3 de 1.400 cmc cu vechime 1-2 ani 1.148 de euro vechime 2-3 ani 1.050 de euro vechime 3-4 ani 966 euro vechime 4-5 ani 882 euro vechime 5-6 ani - 812 euro vechime 6-7 ani - 714 euro vechime 7-8 ani - 630 euro Masina cu motor Euro 3 de 1.400 1.600 cmc vechime 1-2 ani - 1.312 euro vechime 2-3 ani 1.200 euro vechime 3-4 ani 1.104 euro vechime 7-8 ani 720 euro Masina cu motor Euro 3 de 1.600 1.900 cmc vechime 1-2 ani 2.337 de euro vechime 2-3 ani 2.138 de euro vechime 3-4 ani 1.967 euro vechime 4-5 ani 1.796 euro vechime 5-6 ani - 1.653 euro vechime 6-7 ani - 1.454 euro vechime 7-8 ani - 1.283 euro Masina cu motor Euro 3 de 1.900 2000 cmc vechime 1-2 ani 2.460 de euro vechime 2-3 ani 2.250 de euro vechime 3-4 ani 2.070 euro vechime 4-5 ani 1.890 euro vechime 5-6 ani - 1.740 euro vechime 6-7 ani - 1.530 euro vechime 7-8 ani - 1.350 euro Masina cu motor Euro 3 de peste 3.001 cmc vechime 1-2 ani 7.013 de euro vechime 2-3 ani 6.415 de euro vechime 3-4 ani 5.901 euro vechime 4-5 ani 5.388 euro vechime 5-6 ani - 4.961 euro vechime 6-7 ani - 4.362 euro vechime 7-8 ani - 3.849 euro Masini cu motor Euro 2 de 1.400 cmc vechime 7-8 ani - 1.386 euro vechime 8-9 ani - 1.201 euro vechime 9-10 ani - 1.047 euro vechime 10-11 ani - 832 euro Masini cu motor Euro 2 ๎ntre 1.400 - 1.600 cmc vechime 7-8 ani - 1.584 euro vechime 8-9 ani - 1.373 euro vechime 9-10 ani - 1.197 euro vechime 10-11 ani - 950 euro Masini cu motor Euro 2 ๎ntre 1.600 - 1.900 cmc vechime 7-8 ani - 2.822 euro vechime 8-9 ani - 2.445 euro vechime 9-10 ani - 2.132 euro vechime 10-11 ani - 1.693 euro Masini cu motor Euro 2 ๎ntre 1.600 - 1.900 cmc vechime 7-8 ani - 2.970 euro vechime 8-9 ani - 2.574 euro vechime 9-10 ani - 2.244 euro vechime 10-11 ani - 1.782 euro Masini cu motor Euro 2 de peste 3.001 cmc vechime 7-8 ani - 8.373 euro vechime 8-9 ani - 7.256 euro vechime 9-10 ani - 6.326 euro vechime 10-11 ani - 5.024 euro Masini cu motor Euro 1 de 1.400 cmc vechime de 12-13 ani - 508 euro vechime de 14-15 ani 323 euro Masini cu motor Euro 1 ๎ntre 1.400 - 1.600 cmc vechime de 12-13 ani - 581 euro vechime de 14-15 ani 370 euro Masini cu motor Euro 1 ๎ntre 1.600 - 1.900 cmc vechime de 12-13 ani - 1.024 euro vechime de 14-15 ani 652 euro Masini cu motor Euro 1 ๎ntre 1.900 - 2000 cmc vechime de 12-13 ani - 1.078 euro vechime de 14-15 ani 686 euro Masini cu motor Euro 1 de peste 3.001 cmc vechime de 12-13 ani - 3.103 euro vechime de 14-15 ani 1.975 euro Masinile non-euro sunt diferentiate pe doua clase de vechime, 15-16 ani si 20 -21 ani, dar nivelul taxarii este acelasi, diferentele fiind ๎n functie numai de capacitatea motorului. Masini non euro motor de 1.400 cmc - 560 de euro motor ๎ntre 1.400 - 1.600 cmc - 640 de euro motor ๎ntre 1.600 - 1.900 cmc 808 euro Antena3.ro _________ |
Re: Diverse,evenimente,discutii,pareri
Multam,asteptam sa vedem ce se intampla!
|
Re: Diverse,evenimente,discutii,pareri
:twisted:Foarte tare!
https://forum.4tuning.ro/showthread.p...=1#post1344614 |
Re: Diverse,evenimente,discutii,pareri
Salutare, am si eu o intrebare ptr cei din Tulcea, am gasit pe net un individ care vinde adidasi care e din Tulcea, il cheama Babu Alexandru, e persoana de incredere, sau comand adidasi si ma trezesc cu tenisi in pachet ? :rolleyes2
|
Re: Diverse,evenimente,discutii,pareri
Quote:
|
Re: Diverse,evenimente,discutii,pareri
Felicitarile mele lui Fl Moise pt meciul f bun facut la gala . Merita sa castige . Tot respectul din partea mea !
|
Re: Diverse,evenimente,discutii,pareri
Pentru toti utiliztorii 4 Tuning Forum din Tulcea propun sa ne intalnim intr-o zi cand ne putem strange cat mai multi sa vorbim una alta. Haideti sa facem intalniri de genul "Comunitatea 4Tuning Tulcea", nu trebuie neaparat sa facem parte dintr-un club sau altul, trebuie doar sa fim buni prieteni. Cine e de acord cu mine e asteptat sa stam la un "Cico" una alta, nu sa ne aruncam priviri ciudate cand ne vedem pe strada. Toate cele bune si va astept cand vreti voi la locul bine stiut...
PS Am dat bulina jos, parasolarul nici nu l-am pus, am intrat printre ultimii in SV tocmai pt ca eram oarecum rezervat, si am fost printre primii care am iesit. Mi-a placut atmosfera atat timp cat nu a trebuit sa ne intalnim cu membrii din alte orase. Nu intre membrii de pe Tulcea e problema, ci undeva mai sus. |
Re: Diverse,evenimente,discutii,pareri
Nimeni nimic??? Nu mai intra nimeni pe forum sau nu e nimeni de acord cu propunerea mea :???:
|
Re: Diverse,evenimente,discutii,pareri
eu unu sunt de acord ...
|
Re: Diverse,evenimente,discutii,pareri
Quote:
|
Re: Diverse,evenimente,discutii,pareri
Stai linistit, nu de la tine a plecat... Pacat ca nu sunt toti ca tine, lucrurile ar fi mers total altfel... Imi pare sincer rau ca s-a intamplat asa, dar daca unele persoane se cred centrul universului toti ceilalti trebuie sa se invarta in jurul lor e problem. Nu mi-a placut atitudinea celor de la CT de cand am fost la ei "in vizita". In plus nu vreau sa fiu membru unui club ai carui membri nu isi dau silinta absolut deloc sa realizeze ceva. Inca odata zic, imi pare rau dar poate asa trebuia sa fie.
PS Nu conteaza ca am o Dacie si voi aveti masini de 10000+ euro, spiritul conteaza cand vrei sa faci ceva!!! |
Re: Diverse,evenimente,discutii,pareri
Quote:
|
Re: Diverse,evenimente,discutii,pareri
Ultima oara cand ne am intalnit toti am murit de ras... Nu cred ca radeam mai tare daca Bogyciu avea alta masina :)
|
Re: Diverse,evenimente,discutii,pareri
Quote:
|
Re: Diverse,evenimente,discutii,pareri
Quote:
aaaaa..... si pana la urma ce ai vrut sa spui?:) |
Re: Diverse,evenimente,discutii,pareri
Ati inteles gresit :|..... De fapt m am exprimat io gresit... Am vrut sa zic ca pentru mine nu conteaza masina, ne am intalnit toti, am glumit, am ras, nu a contat ce masina are fiecare... cat despre Bogyciu e un baiat super de treaba :) scuze daca te am suparat :P....
PS : De acum nu ma mai mananca sa postez :)))) |
Re: Diverse,evenimente,discutii,pareri
Baaaai!!! Am revenit !!! o Intalnire ceva?? :)
Au revoir! |
Re: Diverse,evenimente,discutii,pareri
A tacut lumea, nu mai zice nimeni nimic? Cum a fost la Braila? Ce ati facut Vali, Mihai, stiu ca ati trecut de prima runda dar apoi am plecat...
|
Re: Diverse,evenimente,discutii,pareri
Quote:
AU trecut si de a doua si de a treia, au luat vreo 2-3 cupe si au plecat... ;) |
Re: Diverse,evenimente,discutii,pareri
Mai nou am intrat si noi in programul "Big Brother". Stie cineva amplasarea exacta a camerelor in intersectii? Eu unu la o plimbare azi am fazut una bucata la intersectie Pelican, una jos la Politie, una in Piatza Veche (exact langa mag de covoare) si inca una la intersectia Unirii cu Isaccei. Restul pe unde sunt, si cand intra in actiune?
|
Re: Diverse,evenimente,discutii,pareri
Quote:
|
Re: Diverse,evenimente,discutii,pareri
ce scop au aceste camere? :)
|
Re: Diverse,evenimente,discutii,pareri
este una la sens giratoriu acolo la delta
|
Re: Diverse,evenimente,discutii,pareri
Sunt destule, mai exact tot orasul: la spital, la peco, la BIG, mai peste tot, asa ca aveti grija cum dozati gazu' si mai ales grija la culoarea de la semafor... :???:
|
Re: Diverse,evenimente,discutii,pareri
pana la urma sunt camere prin care "vizitezi" orasul sau prin care dai amenzi la politie ? :) nu cred ca in TL ar baga asa ceva politia inca
|
Re: Diverse,evenimente,discutii,pareri
Quote:
|
Re: Diverse,evenimente,discutii,pareri
pai stii sigur ca sunt si cu radar? una e monitorizare si alta e sa-ti trimita pe baza lor amenzi acasa :)
|
Re: Diverse,evenimente,discutii,pareri
Nu cred ca au radar, dar daca treci pe rosu iti dai seama ca iti vine premiul prin posta...
|
Re: Diverse,evenimente,discutii,pareri
asta depinde si daca se vede si culoarea ROSIE a semaforului in filmare :).. depinde cum sunt puse de unghi! in fine si asa orasul e mic asta mai lipsea..nu mai poti face nici o branza acum
|
| All times are GMT +2. The time now is 11:36. |
- Copyright 2026 4Tuning