Forum 4Tuning

Forum 4Tuning (https://forum.4tuning.ro/)
-   Masina mea Oltcit (https://forum.4tuning.ro/119-masina-mea-oltcit.html)
-   -   Oltcit Club 11 - VL 02 ABU (https://forum.4tuning.ro/119-masina-mea-oltcit/151800-oltcit-club-11-vl-02-abu.html)

frankie_let 07-09-11 12:03

Re: Oltcit Club 11 - VL 02 ABU
 
Quote:

Originally Posted by fan3xxl (Post 4568959)
Un update ceva?

asta nu face nimic public :)) dar cat de curand o sa postez eu :))

Dr.Dre 08-09-11 17:38

Re: Oltcit Club 11 - VL 02 ABU
 
3 Attachment(s)
90 % e gata...mai am sa ii pun aranjez botul(farurile ,tragarul,cablaje),un stop nou pe dreapta,o bara spate de trs(pana e gata cea de fibra),rezervorul+furtune de benzina prin interior,evacuarea de la Y-grec incolo,mici aranjamente pe la interior(curatat scaunele,pus mocheta,fete de usi) si e gata de itp...un filmulet cu prima si a doua pornire
https://www.youtube.com/watch?v=gBRh3q9D_Kc
https://www.youtube.com/watch?v=vP-N7eE366k

julaikos 08-09-11 18:17

Re: Oltcit Club 11 - VL 02 ABU
 
Lasa furtunul de benzina pe afara,nu te ajuta cu nimic daca e la interior,crede-ma,basca s-ar putea sa ai norocul sa-ti miroasa a benzina prin masina de n-o sa-ti vina sa crezi :lol:

Dr.Dre 08-09-11 18:24

Re: Oltcit Club 11 - VL 02 ABU
 
Quote:

Originally Posted by julaikos (Post 4573569)
Lasa furtunul de benzina pe afara,nu te ajuta cu nimic daca e la interior,crede-ma,basca s-ar putea sa ai norocul sa-ti miroasa a benzina prin masina de n-o sa-ti vina sa crezi :lol:

pai asta e problema ca nu mai am conductele pe sub masina,le-am scos cand am antifonato,si nu stiu daca se mai gasesc noi,ca ale mele erau ruginite.pot sa pun furtun panzat de benzina pe sub masina?sau trebuie neaparat tevi?ce imi recomanzi?

julaikos 08-09-11 18:30

Re: Oltcit Club 11 - VL 02 ABU
 
cauta teava de cupru la magazinele de instalatii sanitare,sigur se gaseste,sau la magazinele cu piese de dacie....eu zic sa pui conducte de cupru,daca nu gasesti pune furtun panzat doar ca o sa fie mai greu putin de fixat pe sub masina...si eu cand am antifonat-o am dat jos conductele si clemele alea de plastic,dar dupa ce am terminat le-am pus la loc...

Dr.Dre 08-09-11 18:37

Re: Oltcit Club 11 - VL 02 ABU
 
Quote:

Originally Posted by julaikos (Post 4573596)
cauta teava de cupru la magazinele de instalatii sanitare,sigur se gaseste,sau la magazinele cu piese de dacie....eu zic sa pui conducte de cupru,daca nu gasesti pune furtun panzat doar ca o sa fie mai greu putin de fixat pe sub masina...si eu cand am antifonat-o am dat jos conductele si clemele alea de plastic,dar dupa ce am terminat le-am pus la loc...

ms de sfat,o sa caut conducte de dacie sau ceva de cupru sa nu mai am treaba cu ele

gbry_el_05-RSG 08-09-11 20:51

Re: Oltcit Club 11 - VL 02 ABU
 
da conductele de gpl crezi ca sughit? eu zic ca sunt cea mai buna solutie.daca te intereseaza am vechile triple clare de pe oltcit si eleronul. dai un pm daca te intereseaza.


imi imaginez cum ar fi aratat alb mat....cu plafonul negru

julaikos 08-09-11 21:00

Re: Oltcit Club 11 - VL 02 ABU
 
conductele de gpl au diametru interior cam mic :rolleyes2

b01uxd 08-09-11 21:05

Re: Oltcit Club 11 - VL 02 ABU
 
Quote:

Originally Posted by gbry_el_05-RSG (Post 4573861)
da conductele de gpl crezi ca sughit? eu zic ca sunt cea mai buna solutie.daca te intereseaza am vechile triple clare de pe oltcit si eleronul. dai un pm daca te intereseaza.


imi imaginez cum ar fi aratat alb mat....cu plafonul negru

triplele clare ma intereseaza pe mine daca nu sunt crapate sau sparte...zi un pret

Dr.Dre 09-09-11 00:21

Re: Oltcit Club 11 - VL 02 ABU
 
Quote:

Originally Posted by gbry_el_05-RSG (Post 4573861)
da conductele de gpl crezi ca sughit? eu zic ca sunt cea mai buna solutie.daca te intereseaza am vechile triple clare de pe oltcit si eleronul. dai un pm daca te intereseaza.


imi imaginez cum ar fi aratat alb mat....cu plafonul negru

triple clare am si eu,dar sunt in lucru stopurile,si mai nou imi place cum dau astea stock.nu mi-ar placea alb mat...plafonul negru e o solutie dar nu momentan ;)

White_Dragon 09-09-11 17:32

Re: Oltcit Club 11 - VL 02 ABU
 
Frumoasa masina domnu... felicitari.

Dr.Dre 17-09-11 23:23

Re: Oltcit Club 11 - VL 02 ABU
 
12 Attachment(s)
zi mare azi...masina a facut "primi pasi"prin curte,timida dar galagioasa(urmeaza sa ii fac evacuarea de la Y-grec in spre spate,din teava goala si cu o finala MARE cu silencer demontabil :D),am aranjat firele pe la motor,le-am reizolat,am montat gatul nou de umprlere al rezervorului,conducte de benzina noi(de supernova cred)din cupru ca sa nu mai am probleme,tras furtune...maruntisuri.dar am doua probleme.1)de la lama de flexiune in spre spate nu mai stiu cum vin conductele de benzina prinse.daca are cineva o poza sa imi aduc aminte,mi-ar fi tare de folos si 2)in mers se aude un zgomot la ambreiaj desi e tot nou,cum ca nu ar cupla cum trebuie.am reglat de la surubul de la pedalier dar tot degeaba,de la ce poate sa fie,se mai regleaza de undeva...cateva poze

GOGU_VL 17-09-11 23:35

Re: Oltcit Club 11 - VL 02 ABU
 
Reusesti pana la Expo ?

Frumos proiect ti-a iesit, bravo ;)

Dr.Dre 17-09-11 23:45

Re: Oltcit Club 11 - VL 02 ABU
 
2 Attachment(s)
ms ms :D eu zica ca e gata pana la expo(luni ii fac evacuarea,dupa itp-ul si gata de drum),nu si interiorul 100% dar ala nu cred ca e asa important.apropo poti sa ma ajuti saptamana viitoare cu polishatul buzelor la jante,ca sunt urate rau si nu dau bine la o expozitie

ps.prima problema cu conductele am rezolvat-o,am gasit niste poze cu ea rasturnata unde aveam inca conductele vechi

minimal.madness 18-09-11 00:54

Re: Oltcit Club 11 - VL 02 ABU
 
Ce bine a iesit :x

GOGU_VL 18-09-11 22:29

Re: Oltcit Club 11 - VL 02 ABU
 
Quote:

Originally Posted by Dr.Dre (Post 4591439)
ms ms :D eu zica ca e gata pana la expo(luni ii fac evacuarea,dupa itp-ul si gata de drum),nu si interiorul 100% dar ala nu cred ca e asa important.apropo poti sa ma ajuti saptamana viitoare cu polishatul buzelor la jante,ca sunt urate rau si nu dau bine la o expozitie

ps.prima problema cu conductele am rezolvat-o,am gasit niste poze cu ea rasturnata unde aveam inca conductele vechi

Maestre, nu stiu daca reusesc saptamana asta sa te pot ajuta cu ceva.....si eu sunt in pregatiri cu a mea, lucrez de zor......plus serviciul, plus fimio acasa (are 1an si 4luni)......dar oricum, tu da-mi un telefon ;)

Speed4U 18-09-11 22:37

Re: Oltcit Club 11 - VL 02 ABU
 
Felicitari mestere a iesit bine ,imi place fara bara pe spate si cred ca ar da bine cu bara originala de plastic si pe fata ,de ce nu ai facut si oglinzile albe ? spor la munca

Dr.Dre 19-09-11 00:16

Re: Oltcit Club 11 - VL 02 ABU
 
Quote:

Originally Posted by jm3k3rd3mik (Post 4592958)
Maestre, nu stiu daca reusesc saptamana asta sa te pot ajuta cu ceva.....si eu sunt in pregatiri cu a mea, lucrez de zor......plus serviciul, plus fimio acasa (are 1an si 4luni)......dar oricum, tu da-mi un telefon ;)

ok gogule,dau zilele astea un tel si vb noi mai multe;).bagi si tu masina la show in weekend?

Quote:

Originally Posted by Speed4U (Post 4592967)
Felicitari mestere a iesit bine ,imi place fara bara pe spate si cred ca ar da bine cu bara originala de plastic si pe fata ,de ce nu ai facut si oglinzile albe ? spor la munca

si mie imi place cum da fara bara pe spate,dar nu stiu daca si la politisti o sa le placa,si decat sa le dau motive in plus,mai bine pun momentan o bara stock de trs pana e gata cealalta de fibra,apropo de bara din fata,mie imi place mult cum da cu asta dar o sa fac o proba si cu una stock de trs.oglinzile zic eu ca dau mai bine pe negru,avand in vedere ca va veni si o folie deschisa 35% pe toata masina ;)

don_eduardo37 19-09-11 06:51

Re: Oltcit Club 11 - VL 02 ABU
 
Da, si eu tot pe una TRS as merge pe fata, nici mie nu-mi mai place cum da modelul asta de fibra, trebuie ceva schimbat la ele , sunt prea mari si sa chiorasc de vad.
Oglinzile sunt de aceeasi parere sa ramana negre daca vin folii puse, eu as spune ceva mai inchis de 35 pe luneta si custode. In rest a iesit super masinuta.

Alex_19Mig 19-09-11 09:24

Re: Oltcit Club 11 - VL 02 ABU
 
Barile de TRS de plastic ce legatura ar avea cu masina si cu stilul ales de Dr.Dre
Masina e gandita sa fie cat mai clean...barile stock nu au nici o treaba cu clean-ul.Eventual bari stock modificate ..
Sunt prea comune si de aia cam toata lumea stramba din nas tot asa si cu barile spate sau pragurile impletite..

Acc3l3ratoR 19-09-11 10:37

Re: Oltcit Club 11 - VL 02 ABU
 
Quote:

Originally Posted by Speed4U (Post 4592967)
Felicitari mestere a iesit bine ,imi place fara bara pe spate si cred ca ar da bine cu bara originala de plastic si pe fata ,de ce nu ai facut si oglinzile albe ? spor la munca

ba oameni buni m-ati omorat atat cu barele voaste stock...
ori suntem pe 4tuning ori pe Stocktuning... :evil:

Speed4U 20-09-11 22:51

Re: Oltcit Club 11 - VL 02 ABU
 
Quote:

Originally Posted by Acc3l3ratoR (Post 4593610)
ba oameni buni m-ati omorat atat cu barele voaste stock...
ori suntem pe 4tuning ori pe Stocktuning... :evil:

Ai dreptate ,sa ii puna si un eleron de la pilot ar fi tuning ,fiecare cu gusturile lui masina iese in evidenta prin alte lucruri nu prin bari imense parerea mea !

Alex_19Mig 20-09-11 22:56

Re: Oltcit Club 11 - VL 02 ABU
 
Pana la urma ramane la latitudinea proprietarului ce forma au/vor avea barile.
O schita,flex,fibra,chit,rabdare,idei,finisaje si alte cele....si poate iesi altceva...

Acc3l3ratoR 21-09-11 08:12

Re: Oltcit Club 11 - VL 02 ABU
 
Quote:

Originally Posted by Speed4U (Post 4597124)
Ai dreptate ,sa ii puna si un eleron de la pilot ar fi tuning ,fiecare cu gusturile lui masina iese in evidenta prin alte lucruri nu prin bari imense parerea mea !

Ai zis bine .... "parerea ta" ...

GOGU_VL 21-09-11 09:11

Re: Oltcit Club 11 - VL 02 ABU
 
Quote:

Originally Posted by Dr.Dre (Post 4593129)
ok gogule,dau zilele astea un tel si vb noi mai multe;).bagi si tu masina la show in weekend?



DA, bag si eu masina ;)

julaikos 21-09-11 09:28

Re: Oltcit Club 11 - VL 02 ABU
 
Bine bine,dar plasticele de pe la motor,tubulatura de la aeroterma,evacuarea etc etc unde sunt? :evil: cred ca o sa te cam muncesti daca le mai pui,iar daca nu le mai pui ai dat cu bata-n balta :-)

Dr.Dre 21-09-11 19:11

Re: Oltcit Club 11 - VL 02 ABU
 
14 Attachment(s)
Quote:

Originally Posted by julaikos (Post 4597552)
Bine bine,dar plasticele de pe la motor,tubulatura de la aeroterma,evacuarea etc etc unde sunt? :evil: cred ca o sa te cam muncesti daca le mai pui,iar daca nu le mai pui ai dat cu bata-n balta :-)

plasticele de la motor o sa le pun maine,azi am facut evacuarea care se aude f frumos,am montat scutul motor,lumini,stopuri,semnalizari,maruntisuri.tubul atura de la aeroterma si aeroterma nu vor mai fi montate(oricum ar fi degeaba ptr ca am astupat grila de la stergator).maine zi mare...merg cu ea la ITP,sper sa nu imi dea aia un sut in fund :D

Alex_19Mig 21-09-11 19:29

Re: Oltcit Club 11 - VL 02 ABU
 
Astept un filmulet cu evacuarea daca se poate fara silenser-ul pus.

julaikos 21-09-11 19:48

Re: Oltcit Club 11 - VL 02 ABU
 
vezi ca tubulatura de la aeroterma are si rolul de a scoate aerul cald de la motor sub contra-aripi;sa inteleg ca o sa fie masina doar pentru vara?fereste-te de ploaie daca nu pui aeroterma :lol:

Dr.Dre 21-09-11 20:57

Re: Oltcit Club 11 - VL 02 ABU
 
Quote:

Originally Posted by Alex_19Mig (Post 4598765)
Astept un filmulet cu evacuarea daca se poate fara silenser-ul pus.

vine si un filmulet cat de curand 8)
Quote:

Originally Posted by julaikos (Post 4598809)
vezi ca tubulatura de la aeroterma are si rolul de a scoate aerul cald de la motor sub contra-aripi;sa inteleg ca o sa fie masina doar pentru vara?fereste-te de ploaie daca nu pui aeroterma :lol:

da masina va fi doar pentru vara,am alta masina de zi cu zi.sper sa nu ma prinda vreo ploaie ca ajung ca in ace ventura ,cu capul pe geam afara :D

julaikos 21-09-11 22:06

Re: Oltcit Club 11 - VL 02 ABU
 
Ma lasa vrajeala si lenea deoparte,pune aeroterma ca sa ai completa instalatia de racire a motorului;in plus ai astupat grila dar intre grila si tabla prin care iese axul stergatorului este loc sa traga aeroterma aer rece,iar daca atunci cand ai dat bordul jos nu ai astupat gurile de aer din lateral,o sa traga aeroterma aer din masina prin ele...oricum ar fi aeroterma e buna sa fie,dar ai tu lene pe cap sa n-o pui,ce naiba ma nene astea sunt chestii care in doua ore le si speli le si pui pe masina :rolleyes2

Dr.Dre 21-09-11 22:24

Re: Oltcit Club 11 - VL 02 ABU
 
Quote:

Originally Posted by julaikos (Post 4599164)
Ma lasa vrajeala si lenea deoparte,pune aeroterma ca sa ai completa instalatia de racire a motorului;in plus ai astupat grila dar intre grila si tabla prin care iese axul stergatorului este loc sa traga aeroterma aer rece,iar daca atunci cand ai dat bordul jos nu ai astupat gurile de aer din lateral,o sa traga aeroterma aer din masina prin ele...oricum ar fi aeroterma e buna sa fie,dar ai tu lene pe cap sa n-o pui,ce naiba ma nene astea sunt chestii care in doua ore le si speli le si pui pe masina :rolleyes2

sa termin eu cu itp-ul si cu ce mai am de facut pe la ea si dupa asta poate o sa pun si aeroterma ;) zimi si mie ce poate sa aiba ambreiajul,care scoate un huruit ca si cum nu ar cupla(l-am reglat de la surubul de la pedala,de mai are putin si iese piulita de 19 de pe filet,in sus)se mai regleaza din alta parte?tot kitul de ambreiaj e nou luat de la dan alexandru

julaikos 21-09-11 22:41

Re: Oltcit Club 11 - VL 02 ABU
 
pai e prea strans din ce spui!pune piulita pe la jumatatea partii filetate,si de acolo muti partea filetata in jos cate 2-3mm si apesi pedala de ambreiaj,eventual pornesti motorul si incerci sa vezi cum intra in viteza
tie probabil acum iti sta rulmentul mereu apasat pe placa de presiune :)

Dr.Dre 21-09-11 23:02

Re: Oltcit Club 11 - VL 02 ABU
 
Quote:

Originally Posted by julaikos (Post 4599238)
pai e prea strans din ce spui!pune piulita pe la jumatatea partii filetate,si de acolo muti partea filetata in jos cate 2-3mm si apesi pedala de ambreiaj,eventual pornesti motorul si incerci sa vezi cum intra in viteza
tie probabil acum iti sta rulmentul mereu apasat pe placa de presiune :)

ok,maine fac teste sa vad ce si cum

bobocu91 22-09-11 02:45

Re: Oltcit Club 11 - VL 02 ABU
 
Arata bine "mica furie alba"... :twisted:
Nu`ti este ca o sa lovesti cu spoilerul pe rolele alea de la itp?...sau exista alte cai neortodoxe? :lol:


Spor la treaba in continuare si succes cu itp!

Acc3l3ratoR 22-09-11 08:16

Re: Oltcit Club 11 - VL 02 ABU
 
eu nu cred ca se duce la itp cu jantele alea ... ;)

don_eduardo37 22-09-11 12:54

Re: Oltcit Club 11 - VL 02 ABU
 
Eu cred ca si culoarea o sa le dea batai de cap celor de la itp, sa nu cumva sa nu primesti acceptul de la rar si sa te duci ori la ei la rar, o sa trimita alt evaluator a lor, si daca o baga la ei pe canal sa vezi evacuare, butuci roti schimbati, roti diferite...dar eu iti urez multa bafta.
Totusi culoarea....s-ar putea sa nu le placa... cu restul treci cu ceva la buzunarul directorulu statiei itp.

Danutz Bratosin 22-09-11 13:42

Re: Oltcit Club 11 - VL 02 ABU
 
Masina e alba, si e toata vopsita in aceeasi culoare. de ce sa aiba probleme ca nu inteleg?:???:

Dr.Dre 22-09-11 16:11

Re: Oltcit Club 11 - VL 02 ABU
 
Quote:

Originally Posted by Danutz Bratosin (Post 4600217)
Masina e alba, si e toata vopsita in aceeasi culoare. de ce sa aiba probleme ca nu inteleg?:???:

are dreptate don eduardo,masina e in acte crem(fosta culoare).sper sa nu am probleme maine

jimmy_rph 22-09-11 16:21

Re: Oltcit Club 11 - VL 02 ABU
 
poate maine n-o sa ai probleme, dar sigur vei avea mai tarziu daca nu schimbi culoarea si in talon...mai ales ca astia s-au pus cu raul pe noi, cei cu masini mai vechi....
bafta!


All times are GMT +2. The time now is 03:44.

- Copyright 2026 4Tuning