Forum 4Tuning

Forum 4Tuning (https://forum.4tuning.ro/)
-   Curse de Accelerare - Liniute (https://forum.4tuning.ro/16-curse-accelerare-liniute.html)
-   -   Hungarian Drag Racing 2009 (https://forum.4tuning.ro/16-curse-accelerare-liniute/97402-hungarian-drag-racing-2009-a.html)

Jeff 05-02-09 00:15

Re: Hungarian Drag Racing 2009
 
Hexer, daca este la pompa asa ceva, e voie si la curse :)
(zi-mi si mie unde e pompa... :D )

Hexer 05-02-09 00:25

Re: Hungarian Drag Racing 2009
 
Quote:

Originally Posted by Jeff (Post 2038819)
Hexer, daca este la pompa asa ceva, e voie si la curse :)
(zi-mi si mie unde e pompa... :D )

Lanag noi, unde facem masinile (langa Pecs un mic sat)
Partea de se poate sau nu...asta nu stiu.

Achim 05-02-09 00:28

Re: Hungarian Drag Racing 2009
 
pai asa scrie la regulament ca ai voie cu orice benzina se gaseste in comert, la pompa ;)

SEBASTIAN 05-02-09 09:08

Re: Hungarian Drag Racing 2009
 
va spun eu oricefel de benzina inclusiv de curse

dragracing.hu 06-02-09 18:39

Re: Hungarian Drag Racing 2009
 
> 1. http://www.dragracing.hu/erdos.avi
>
> 2. http://www.dragracing.hu/best_of_kiskunlachaza.avi

Achim 18-02-09 12:31

Re: Hungarian Drag Racing 2009
 
Au survenit noi modificari la regulamentul de acest an, astfel:

La Street:

Se admite modificarea cilindreei originale prin folosirea altor componente interne (stroker kit) cu mentiunea ca daca prin aceasta se depaseste limita de cilindree pentru grupa respectiva, masina va fi incadrata in grupa corespunzatoare noii cilindree.

Cea mai mare dimensiune admisa pentru anvelope este cea pentru care acestea nu depasesc aripa in exterior.

In cazul depistarii unui concurent care nu a declarat modificari de cilindree se vor invalida rezultatele si punctele obtinute de acesta retroactiv pana la inclusiv prima cursa din sezonul respectiv - indiferent de data de la care a aparut modificarea - si va fi descalificat.

La Profi:

Nu exista posibilitatea urcarii in grupe, decat incadrarea in grupa AP4 sau Special dupa obtinerea timpului necesar.

tase_astra 18-02-09 13:57

Re: Hungarian Drag Racing 2009
 
Quote:

Originally Posted by Jeff
Pentru acest an regulamentul in forma sa finala a fost votat pe 9 ianuarie si nu se mai schimba pana la anul.

Quote:

Originally Posted by SEBASTIAN (Post 2029302)
Am citit si vreau sa facem un dialog pe tema asta.
Am deranjat cu intrebarea in cunostinta de cauza si pentru a clarifica lucrurile foarte corect. Nu e genul meu sa intreb fara sa ma documentez.

traducera suna cam asa:
3.1 Regulile generale ale categoriei Street
...

- Masina poate fi dotata exclusiv cu motorul original. Exceptie face situatia in care noua motorizare a fost inscrisa in talonul masinii, dar numai daca dispunerea motorului corespunde cu cea de origine, respectiv longitudinala sau transversala.

- Este permisa modificarea motorului, transmisiei si a sistemului de evacuare. Cilindreea motorului poate fi marita pana la maxim cota R2. Nu se admite marirea cilindreei prin folosirea altor componente interne (stroker kit). Nu se admite dotarea ulterioara cu sisteme de admisie fortata (turbo/compresor) decat daca noua putere a motorului este trecuta in documentele masinii, acest lucru ridicand cu o grupa incadrarea masinii. Sistemul de evacuare trebuie sa aiba terminatia in locul prevazut original.


Auto sub 3800 ccm Include: Toate masinile dotate cu motor pe benzina in 2 sau 4 timpi, in linie, V, boxer sau Wankel, cu patru roti din care doua roti motrice, avand motorul cu cilindreea cuprinsa intre 2501-3800cmc normal aspirat sau sub 1600cmc Wankel supraalimentat sau intre 1601-2500cmc supraalimentat (turbo/compresor). Combustibilul permis este doar cel din comert – benzina, E85, benzina de curse SIMBOL:
AS3


Aici apare un nonsens!
Eu inteleg exact ce e scris, sper ca nu asa s-a si gandit.
Adica permiti sa mearga din fabrica cu nu motor de 2500 turbo, sau a avut de 2.0 l-a inlocuit si declarat cu unul de 2500. Ok e in regula dar daca unul avea 2.0 si a facut unul de 2.2 sau 2.3 ori 2.4 si nu a atins limita de 2.5?
Cred ca trebuie admis in grupa in care se incadreaza, altfel e o discriminare fara temei tehnic.
Gresec?

Pai sa inteleg deci ca se poate, nu?
Sincer in momentul de fata nu stiu daca sa imi exprim dorinta de a mai merge. Poate maine poimaine aflam ca nu se mai tine cursa, cine stie. Ba se schimba, ba nu se schimba, cica se "modifica".

Jeff 18-02-09 14:20

Re: Hungarian Drag Racing 2009
 
In acelasi regulament la capitolul 12 scrie: "Ne rezervam dreptul de a modifica regulamentul." Intotdeauna e loc de mai bine, si ar trebui apreciat efortul de a imbunatati regulamentul, nu dat cu piatra.
Daca din cauza asta nu ai pofta sa vii, te priveste, prezenta nu e obligatorie.

tase_astra 18-02-09 14:37

Re: Hungarian Drag Racing 2009
 
Jeff, nu e cazul sa fii arogant cu mine.
Cand am recomandat aceasta modificare in regulament ai spus ca nu sa mai face nimic ramane totul asa, probabil din 2010 sa se schimbe ceva.
Oricum nu vin sa particip, insa problema e de comportament.
Tie ti se pare normal ca la o competitie anuntata de cateva luni de zile sa se modifice regulamentul cu 1 luna inainte de inceperea campionatului?

Se pare ca cei care organizeaza nu au doua vorbe la un loc si chiar daca au primit recomandari din partea noastra, au refuzat modificarea, ca ulterior sa revina asupra ideii care "imbunatateste regulamentul". Nu dau cu piatra, insa e ca si cum am anunta pe 15.03 ca nu se mai desfasoara la Kischunlachaza, in Ungaria, ci in Polonia.

Jeff 18-02-09 15:01

Re: Hungarian Drag Racing 2009
 
Nu e aroganta, e lehamite la adresa stilului vostru (LR) de a va lega de orice si a discredita ceea ce fac altii, daca voi nu sunteti implicati.
Recomandarile voastre au fost luate in calcul si vor fi aplicate daca va fi cazul, cand va fi cazul. Nu e la latitudinea mea sau a ta de a comenta sau reclama deciziile lor.
Repet: de cate (multe!) ori am fost cu echipa la acele curse, niciodata nu am fost dezamagiti, dovada interesul tot mai crescut pentru aceste evenimente din strainatate.

tase_astra 18-02-09 15:24

Re: Hungarian Drag Racing 2009
 
Daca tu crezi ca noi discreditam ceea ce fac altii si ceea ce tu incerci sa promovezi, te inseli din nou.
Din cate vad deja recomandarile noastre au fost luate in calcul, daca vezi din posturile anterioare.

Cat despre lehamitea despre care vorbesti, te rog sa organizezi si tu curse cate a facut LR in Romania si poate asa vei avea si tu ceva de spus pe baza regulamentelor si nu doar de a participa. Nu ai fost dezamagit niciodata, pentru ca nu ai studiat regulamentul ca sa vezi cate incoerente contine. Si tinand cont ca te dai doar de amorul artei, nu are cum sa te dezamageasca, gersesc?

Achim 18-02-09 18:09

Re: Hungarian Drag Racing 2009
 
Quote:

Originally Posted by tase_astra (Post 2078442)
Cat despre lehamitea despre care vorbesti, te rog sa organizezi si tu curse cate a facut LR in Romania si poate asa vei avea si tu ceva de spus pe baza regulamentelor si nu doar de a participa. Nu ai fost dezamagit niciodata, pentru ca nu ai studiat regulamentul ca sa vezi cate incoerente contine. Si tinand cont ca te dai doar de amorul artei, nu are cum sa te dezamageasca, gersesc?

si Ceausescu cate lucruri bune a facut ;)
chiar va plac asa mult can-can'urile?
uite... acum Sebi o sa poata intra cu stroker'ul lui de 4 litrii la street ... vedem si noi ceva frumos

Quote:

Originally Posted by tase_astra (Post 2078289)
JOricum nu vin sa particip, insa problema e de comportament

ba nu va mai suport
vino si fa "iuresh" ... arata-ne ce valori a creat LR prin cursele organizate
nu neg prezenta lor, ci doar consider ca ar fi cazul sa luam si noi o chestie de buna o data si sa nu mai rascolim cacatul

Jeff 18-02-09 18:17

Re: Hungarian Drag Racing 2009
 
La toti ne e greu, dar in mod diferit :D

SEBASTIAN 18-02-09 21:07

Re: Hungarian Drag Racing 2009
 
Chestia asta ca se modifica, apoi nu se mai modifica, sau se modifica un pic dar de fapt nu se modifica acum, iar se modifica ... e cam ca aia cu dinte, pauza, carie, lipsa dinte ...
E amuzant ceea ce vad si modul de abordare, mai ales ca intre timp montasem un invers al stroker kitului special pentru ... cum se citeste localitatea aia?
Da modificarile facute nu sunt rele eu insa am apucat sa spun ceva si ma voi tine de cuvant, fara a ma suci in asa fel incat nici eu sa nu mai stiu de mine.

tase_astra 18-02-09 21:32

Re: Hungarian Drag Racing 2009
 
Quote:

Originally Posted by Achim (Post 2078979)
si Ceausescu cate lucruri bune a facut ;)
chiar va plac asa mult can-can'urile?
uite... acum Sebi o sa poata intra cu stroker'ul lui de 4 litrii la street ... vedem si noi ceva frumos



ba nu va mai suport
vino si fa "iuresh" ... arata-ne ce valori a creat LR prin cursele organizate
nu neg prezenta lor, ci doar consider ca ar fi cazul sa luam si noi o chestie de buna o data si sa nu mai rascolim cacatul

Achim, pot spune ca apreciez ca organizatorii maghiari au luat in considerare parerea noastra. Daca tu crezi ca prin LR nu au crescut cursele din Romania, inseamna ca ai tulburari de memorie. Cel mai concludent exemplu ar fi faptul ca la toate cursele din Ro, care nu au fost organizate de LR, regulamentul a fost cel al LR.


Cat despre modul tau de adresare referitor la rascolitul respectiv, atat timp cat nu ma cunosti nu pot accepta un astfel de limbaj din partea ta si nu ma faci decat sa iti urez pofta buna.


All times are GMT +2. The time now is 19:03.

- Copyright 2024 4Tuning