Forum 4Tuning

Forum 4Tuning (https://forum.4tuning.ro/)
-   Cluj (https://forum.4tuning.ro/37-cluj.html)
-   -   Conduita soferilor (ne)profesionisti in trafic (https://forum.4tuning.ro/37-cluj/48594-conduita-soferilor-profesionisti-trafic.html)

bebeko 09-07-08 20:11

Re: conduita soferilor (ne)profesionisti in trafic
 
Crede-ma, ultimele 3 cazuri pe care le-am vazut sigur NU erau in misiune.
Daca esti in misiune pe bune, nu stai 5 minute intr-o intersectie si abia atunci cand iti dai seama ca se inainteaza foarte greu, bagi girofarurile si iti faci loc.
Si in plus de asta, soferii erau singuri in masina, ori intr-o misiune de obicei un echipaj este format din 2 membrii :rolleyes2

Sau poate erau Logan-uri de la SRI sau FBI sau ... :lol:

di48lo 09-07-08 21:54

Re: conduita soferilor (ne)profesionisti in trafic
 
Mie imi place cand isi parcheaza masinile pe trecerea de pieton, si intra in bar la o cafea (ca bere nu-i voie :D)

bebeko 09-07-08 22:29

Re: conduita soferilor (ne)profesionisti in trafic
 
Normal, unii ar zice ca sunt tot in misiune ... :lol: :lol: :lol:

mrk84 10-07-08 00:31

Re: conduita soferilor (ne)profesionisti in trafic
 
we just have ti live with it ...

loverboy 10-07-08 01:23

Re: conduita soferilor (ne)profesionisti in trafic
 
Sa veniti jos seara adica diseara sa-i vedeti in "actiune" stau acolo ca prostii in ploaie:-):-):-)

Fixius 14-07-08 01:41

Re: conduita soferilor (ne)profesionisti in trafic
 
Quote:

Originally Posted by di48lo (Post 1637529)
Mie imi place cand isi parcheaza masinile pe trecerea de pieton, si intra in bar la o cafea (ca bere nu-i voie :D)

sa-i vezi cand stau la semafor pe culoare verde.. si uita sa mai plece... si nimeni nare tupeul sai clacsoneze :D:D:D:D:D:D

Shade 17-07-08 18:12

Re: conduita soferilor (ne)profesionisti in trafic
 
Quote:

Originally Posted by Fixius (Post 1643784)
sa-i vezi cand stau la semafor pe culoare verde.. si uita sa mai plece... si nimeni nare tupeul sai clacsoneze :D:D:D:D:D:D

aici te contrazic, eu ii claxonez. ii las sa stea 4-5 secunde, poate nu au fost atenti si nu au vazut timerul de la semafor (se poate intampla oricui), dar daca nu pornesc ii claxonez. pana isi pornesc girofarul, au aceleasi drepturi si obligatii ca si mine, asta incluzand obligatia de a nu incurca traficul.


Quote:

Originally Posted by claudius (Post 1630676)
Tot de taximestristi vorbiti. MULTI soferi is mult mai nesimititi si mult mai porci decat taximetristii. Asa ca nu mai vb degeaba.Si da din cate shtiu eu au dreptul opreasca oriunde pentru a cobora clientul altfel ei au de suferit, doarece sunt sanctionati de catre firma la cererea clientului. Nu fac asta pentru ca asa le place lor.

Nu le mai lua apararea, ca nu marita. azi dimineata era sa ma iau cu unul de par cand am vrut sa ies din parcarea dintre blocuri, iesire de vreo 30 de metri lungime pe care incape doar o masina, si un taximetrist s-a bagat ca boul desi a vazut ca nu are unde intra. intre blocuri incap doua masini, dar cu oglinziile indoite, dar el vroia sa urce. nu avea pe nimeni in masina, iar dupa vreun minut de gesturi (nu vrei sa stii care deget din mijloc mi-l arata), flashuri si claxoane din partea lui am dat cu spatele pana in parcare, doar ca el sa se justifice ca el are prioritate pentru ca e taxi. in oameni de genul asta iti zic sincer ca imi bag ceva mai mult decat picioarele, pentru ca acolo e zona pietonala privata, iar el nu avea ce cauta acolo. doar ca sa fie clara treaba, aleea de acces si parcarile dintre blocurile respective sunt toate private, asa ca el nu avea ce cauta acolo (se cheama incalcarea proprietatii private si se pedepseste in lege). inca o chestie legata de ei: daca iau taxi din fata de la vila rosa (ca acolo stau) si ii zic sa ma duca in zorilor, trebuie sa ii platesc sa ma duca pe la giratoriul de pe campului, ca nu are voie sa calce linia continua. dar cand el opreste in zona de preselectie a semaforului, si ma obliga sa calc eu linia continua, nu e nici o problema? eu zic ca daca e sa fie respect, sa fie pana la capat, nu de alta dar legea pedepseste si pe cel care, prin actiunile lui, obliga un alt conducator sa incalce legea.

Quote:

Originally Posted by -LEXION- (Post 1555643)
Punto era cumva albastru inchis si cu evacuare mare si galagioasa ? Am patit-o si eu cu unul in centru prin fata pe la hotel Victoria, cand se lucra pe prima banda, la forat pentru tunel, de a trebuit sa intru pe banda de autobuze sa trec in fata lui.

Iar cu soferii de SJ...cine nu a patit-o? Am scris si eu mai sus, si a mai zis un user in sectiunea Accidente despre altul cu un Vento de SJ...

mah, nu stiu daca era negru sau albastru inchis, ca era noapte. nici cat de galagios era nu stiu ca eram cu muzica mai tare, dar un fapt e sigur: data viitoare cand imi face de astea imi trag spoilere noi pe banii lui.

la soferii din salaj putem adauga linistit si soferii din alba, cu mentiunea: unde p...ana mea a-ti invatat voi sa conduceti fratilor, ca nici in NFS nu reusesc sa conduc asa haotic ca unii dintre voi?

mrk84 17-07-08 21:35

Re: conduita soferilor (ne)profesionisti in trafic
 
Quote:

Originally Posted by Shade (Post 1650711)
mah, nu stiu daca era negru sau albastru inchis, ca era noapte. nici cat de galagios era nu stiu ca eram cu muzica mai tare, dar un fapt e sigur: data viitoare cand imi face de astea imi trag spoilere noi pe banii lui.

la soferii din salaj putem adauga linistit si soferii din alba, cu mentiunea: unde p...ana mea a-ti invatat voi sa conduceti fratilor, ca nici in NFS nu reusesc sa conduc asa haotic ca unii dintre voi?

:))
:D:lol:
haotic?????

totusi, mersi ca nu ai generalizat.... unii dintre noi s-ar fi putut simti ofensati.... :lol:
pe multi nu ii inteleg nici eu, desi suntem cojudeteni.

Shade 18-07-08 09:31

Re: conduita soferilor (ne)profesionisti in trafic
 
nu generalizez prea tare deoarece peste tot exista soferi buni si soferi mai putin buni, dar daca e sa facem o medie, in unele judete sunt mai multi soferi rai decat soferi buni.

DarkJEDI 18-07-08 22:51

Re: conduita soferilor (ne)profesionisti in trafic
 
ultima treaba . am fost in moldova acum cateva zile si am observat ca in afara de iasi , peste tot moldovenii circula foarte frumos si bine. am ramas impresionat, dar in afara nush ce au, cred ca de la caldura , ca la ei era un frigu draq. 17 grade afara pe cand aici erau la ora 2 , 33 grade.

Shade 19-07-08 10:15

Re: conduita soferilor (ne)profesionisti in trafic
 
frateeeeeee, ce de politie aseara prin oras!! si totusi niste cretini si-au gasit sa "se dea" pe dorobantilor, unde erau vreo 3-4 echipaje pe la ora 12, unul rutier in fata bancii transilvania, unul de jandarmerie (logan bleu) in jata sediului lor, si 2 rutiere in fata bisericii de pe dreapta. efect garantat.

Fixius 26-07-08 10:57

Re: conduita soferilor (ne)profesionisti in trafic
 
ieri stau calm la un suc in cafeneaua kharma... si la un moment dat.. apare un octavia RS sil parcheaza pe bordura kier sub semnul " se ridica " daca parchezi acolo..

se coboara un politist de la circulatie...

Piry 26-07-08 12:57

Re: conduita soferilor (ne)profesionisti in trafic
 
wow fixius, ce stire senzationala

Fixius 27-07-08 22:07

Re: conduita soferilor (ne)profesionisti in trafic
 
rasul lumii e..
la scurt timp a mai parcat un jeep acolo.. cu numere de state... si propietarul cumpara flori..
repede a sosit masina sa-l ridice... si propietarul il intreba pe politistul de la primarie si pe politistul de la circulatie ca aia de ce nu o ridica... se referea la octavia :D:D:D

pana la urma.. i-o ridicat jeepul... si octavia tot acolo a lasat-o...

Shade 28-07-08 09:45

Re: conduita soferilor (ne)profesionisti in trafic
 
evident. ala cu octavia e un parlit, nu are bani nici de jip de amenda. pe cand ala de state... plus ca poate asteptau si baietii o garoafa sa o duca cadou la neveste, iar ala cu octavia nu avea cum sa le-o ofere, nefiind de fata.


All times are GMT +2. The time now is 17:24.

- Copyright 2026 4Tuning