Forum 4Tuning

Forum 4Tuning (https://forum.4tuning.ro/)
-   EUROPENE (https://forum.4tuning.ro/400-europene.html)
-   -   Ce parere aveti despre smart? (https://forum.4tuning.ro/400-europene/3428-parere-aveti-smart.html)

andrei.badea 06-07-07 02:32

Re: Ce parere aveti despre smart?
 
Nu pot sa inteleg dc lumea cumara masina asa. E o capcana pe roti. Ce faceti fratilor daca scapa freun SUV de sub control si intre in voi cu viteza? Merita riscu pt a merge mai usor prin trafic? Eu nu cred.

bluey 06-07-07 10:48

Re: Ce parere aveti despre smart?
 
Quote:

Originally Posted by andrei.badea (Post 984435)
Nu pot sa inteleg dc lumea cumara masina asa. E o capcana pe roti. Ce faceti fratilor daca scapa freun SUV de sub control si intre in voi cu viteza? Merita riscu pt a merge mai usor prin trafic? Eu nu cred.

Ce facem???
Stam si ne hlizim la tractorul care se da de-a berbeleacu pe strada.
SUV = masina sigura in viziunea ta nu :))
Smart = masina nesigura :))
https://www.youtube.com/watch?v=ju6t-...related&search=
Prima generatie de Smart in test de siguranta

Magos 06-07-07 13:50

Re: Ce parere aveti despre smart?
 
Quote:

Originally Posted by Ovi407 (Post 984430)
de curand mi-am luat si eu unul si e bestial, isi merita toti banii. Dupa ce l-am luat binenteles ca i-am facut o revizie (schimb de ulei in cutie, motor, toate filtrele, placutele de frana) si m-a costat 2,3 mil

iiiii.... ce frumoasa e ... :)
sa o stapanesti sanatos si fara prea MULTE evenimente... :)

modificari ceva, in plan?? ;;)

Ovi407 06-07-07 14:58

Re: Ce parere aveti despre smart?
 
Quote:

Originally Posted by Magos (Post 984960)
iiiii.... ce frumoasa e ... :)
sa o stapanesti sanatos si fara prea MULTE evenimente... :)

modificari ceva, in plan?? ;;)

mersi si urmeaza in viitorul apropiat niste modificari dupa ce termin de modificat un 407

andrei.badea 10-07-07 08:06

Re: Ce parere aveti despre smart?
 
Quote:

Originally Posted by bluey (Post 984660)
Ce facem???
Stam si ne hlizim la tractorul care se da de-a berbeleacu pe strada.
SUV = masina sigura in viziunea ta nu :))
Smart = masina nesigura :))
https://www.youtube.com/watch?v=ju6t-...related&search=
Prima generatie de Smart in test de siguranta

Nu am spus ca SUV e masina sigur. Cel putin nu toate. Altele sunt foarte sigure. Exemplu BMW X5.

Despre smart poti spune orice, tot nu m-as urca in ea. Prefer orice SUV oricand.

AvataR 12-07-07 15:27

Re: Ce parere aveti despre smart?
 
eu am condus smart roadster.
e super, mai ales in depasiri are rezerve in orice treapta + ca isi face bordul (200+ - testat personal pe autostrada - nu stiu cilindreea dar avea turbina). singurul inconvenient e ca de pe la 120 zgomotul este f mare in masina.

Ovi407 14-07-07 14:12

Re: Ce parere aveti despre smart?
 
si fortwo cat are bord cu atat si merge (140)

bluey 14-07-07 14:31

Re: Ce parere aveti despre smart?
 
Quote:

Originally Posted by Ovi407 (Post 997181)
si fortwo cat are bord cu atat si merge (140)

Daca ii scoti limitarea poti ajunge pana la 170km/h

valineamtsm 15-07-07 23:24

Re: Ce parere aveti despre smart?
 
Quote:

Originally Posted by Ovi407 (Post 997181)
si fortwo cat are bord cu atat si merge (140)

Merge cu mult mai mult mai ales daca ii pui un motor de hayabusha :D:D:D
Fara rautate iti spun dar uite-te pe youtube sa vezi acolo smart for two cu motor de hayabusha... Doamne feri ce face ala 8) :shock:
Deja cred ca m-am indragostit de smart si eu :-)

Ovi407 16-07-07 00:03

Re: Ce parere aveti despre smart?
 
Am vazut si eu faza aia ce facea ala cu smartul ala, intr-adevar e bestial

Magos 17-07-07 02:11

Re: Ce parere aveti despre smart?
 
...si intradevar... este aproape ireal...decat daca ai platforma in fata casei si banii de aruncat... :) este criminala, ce-i drept... dar....

opa... :> mie de ce nu mi-ai relatat acest mic amanunt, mr bluey??? :-?

aleks 18-07-07 15:13

Re: Ce parere aveti despre smart?
 
http://www.smart.com
pagina de start


http://www.smart.com/-snm-0135207688...rngtMd-X4PZh9q
smart romania

Christache 19-07-07 21:00

Re: Ce parere aveti despre smart?
 
2 Attachment(s)
Salutare!
Sa incep prin a va povestii ca sunt proaspat posesor de smart 4-2 .
O sa atasez 2 imagini : prima este subiectul in cauza iar a 2 a cu ce mai pleaca oamenii in vacanta dupa ei in afara de catel si purcel :lol: .
DIhania este un 0.6 L :D benzina cipuita la 69 HP luata din DE.
Am ajuns la Smart din 4 motive esentiale :
- primul este ca am un Grand Cherokee de 4.7 V8 care mananca pe un piston cat isi unge smartu' bujiile de pofta;
- doi este ptr ca am avut 5000 Euro ptr masina (am vandut E30 325i automat si am mai aduagat ~ 1800 euro) am cautat pe www.autoscout24.de fara marca de masina dar cu conditiile urmatoare: sa fie de la 2001 in sus, pana in 5000 E, cu A/C, cutie automata si Euro3;
- trei ptr ca zilnic fac cca 30 km in oras si imi trebuie consum cat mai mic;
- si patru taxa de prima inmatriculare 428 Eur.

Masina este mult peste ce ma asteptam sa fie :D.
Stabilitate super, dotari demne de MERCEDES, este destul de rapida si iti creeaza o senzatie excelenta, spatiu suficient ptr 2 persoane si un bagaj decent. Mai ramane de vazut cu fiabilitatea.
Dihania se prezinta cu urmatoarele dotari :
- geamuri electrice fata :D
- oglinzi electrice si incalzite;
- A/C;
- cutia tipica de Smart care nu stiu inca ce denumire are;
- plafon de sticla;
- Airbag sofer si pasager;
- inchidere centralizata;
- radio Grundig original cu pachet de sound care suna super bine;
- ABS (cred ca are si ceva gen ESP ptr ca am calcat-o putin dupa ce am trecut pe asfalt ud si s-a aprins ! in bord :D) ;
- jante Rial 15" cu anvelope Yokohama 175/55 fata si Conti 195/50 spate;
- pachet de iarna ce include jante de tabla cu cauciuc de iarna + presuri cauciuc interior.
De curand dihania a primit cadou de la mine o pereche de discuri perforate Zimmerman si placute ATE :D, asta ptr ca a fost cuminte si ne-a adus din DE fara probleme.

Masina a costat dupa cum urmeaza : 4900 dihania, 140 eur numere si asigurari 14 zile din DE, 428 eur taxa de prima inmatriculare RO, restul nu le pun ptr ca le platesti ptr orice masina si drumul in DE a fost oarecum o plimbare.

In continuare ce sa zic ? ma dau cu ea de aprox 1 sapt in Bucuresti si mi-e groaza de sinele de tramvai si de colegii participanti la trafic care te imping de la spate. Este lucru constatat clar de mine vis a vis de atitudinea unora pe strazi care evalueaza situatiile in functie de ce masina conduci. Cu Jeep-ul nu mi se intampla multe care le vad cu Smart-ul, dar asta din pacate tine de alte lucruri si nu o sa se schimbe prea curand.
Consumul este putin peste ce m-am asteptat, adica undeva spre 8 asta cu A/C dat pe pozitia 2.
Cu stilul de mers incep sa ma obisnuiesc ptr ca nu este o cutie automata in adevaratul sens al cuvantului si daca ma dau jos de pe cutie automata si ma dau cu asta am tendinta sa o lucrez ca pe automata.
Am pus-o pe tester si a avut o singura eroare la schimbator, nu stiu exact ce dar am sters-o sa vedem daca mai apare.
Oricum am de gand sa o duc si al Mercedes sa-i faca un test ca sa fisu sigur ca este totul ok.
In rest gaz sa fie si drumuri bune sa avem ca banii ii merita din plin.

Si acum o intrebare ptr posesorii mai vechi : cutia are o logica cu ce facea ea acolo sau asa stie ea sa mearga fara o logica anume :D.
Ma refer la schimbul de viteze in mod automat : spre ex plecare cu ture pana in 3000 are momente cand schimba la 3000 si are momente cand uita sa schimbe si se duce mai sus de 3000.
Am incercat toate trucurile stiute de mine de pe cutia automata dar nu prea se aplica :D
Vreau sa-i pun folie ptr ca asa cred ca o sa imbunatatesc putin performata A/C ului, ceva experiente cu treaba asta ?

Sper ca nu v-am inebunit de cap definitiv.

bluey 20-07-07 01:13

Re: Ce parere aveti despre smart?
 
Quote:

Originally Posted by Christache (Post 1005868)
Salutare!
Sa incep prin a va povestii ca sunt proaspat posesor de smart 4-2 .
O sa atasez 2 imagini : prima este subiectul in cauza iar a 2 a cu ce mai pleaca oamenii in vacanta dupa ei in afara de catel si purcel :lol: .
DIhania este un 0.6 L :D benzina cipuita la 69 HP luata din DE.
Am ajuns la Smart din 4 motive esentiale :
- primul este ca am un Grand Cherokee de 4.7 V8 care mananca pe un piston cat isi unge smartu' bujiile de pofta;
- doi este ptr ca am avut 5000 Euro ptr masina (am vandut E30 325i automat si am mai aduagat ~ 1800 euro) am cautat pe www.autoscout24.de fara marca de masina dar cu conditiile urmatoare: sa fie de la 2001 in sus, pana in 5000 E, cu A/C, cutie automata si Euro3;
- trei ptr ca zilnic fac cca 30 km in oras si imi trebuie consum cat mai mic;
- si patru taxa de prima inmatriculare 428 Eur.

Masina este mult peste ce ma asteptam sa fie :D.
Stabilitate super, dotari demne de MERCEDES, este destul de rapida si iti creeaza o senzatie excelenta, spatiu suficient ptr 2 persoane si un bagaj decent. Mai ramane de vazut cu fiabilitatea.
Dihania se prezinta cu urmatoarele dotari :
- geamuri electrice fata :D
- oglinzi electrice si incalzite;
- A/C;
- cutia tipica de Smart care nu stiu inca ce denumire are;
- plafon de sticla;
- Airbag sofer si pasager;
- inchidere centralizata;
- radio Grundig original cu pachet de sound care suna super bine;
- ABS (cred ca are si ceva gen ESP ptr ca am calcat-o putin dupa ce am trecut pe asfalt ud si s-a aprins ! in bord :D) ;
- jante Rial 15" cu anvelope Yokohama 175/55 fata si Conti 195/50 spate;
- pachet de iarna ce include jante de tabla cu cauciuc de iarna + presuri cauciuc interior.
De curand dihania a primit cadou de la mine o pereche de discuri perforate Zimmerman si placute ATE :D, asta ptr ca a fost cuminte si ne-a adus din DE fara probleme.

Masina a costat dupa cum urmeaza : 4900 dihania, 140 eur numere si asigurari 14 zile din DE, 428 eur taxa de prima inmatriculare RO, restul nu le pun ptr ca le platesti ptr orice masina si drumul in DE a fost oarecum o plimbare.

In continuare ce sa zic ? ma dau cu ea de aprox 1 sapt in Bucuresti si mi-e groaza de sinele de tramvai si de colegii participanti la trafic care te imping de la spate. Este lucru constatat clar de mine vis a vis de atitudinea unora pe strazi care evalueaza situatiile in functie de ce masina conduci. Cu Jeep-ul nu mi se intampla multe care le vad cu Smart-ul, dar asta din pacate tine de alte lucruri si nu o sa se schimbe prea curand.
Consumul este putin peste ce m-am asteptat, adica undeva spre 8 asta cu A/C dat pe pozitia 2.
Cu stilul de mers incep sa ma obisnuiesc ptr ca nu este o cutie automata in adevaratul sens al cuvantului si daca ma dau jos de pe cutie automata si ma dau cu asta am tendinta sa o lucrez ca pe automata.
Am pus-o pe tester si a avut o singura eroare la schimbator, nu stiu exact ce dar am sters-o sa vedem daca mai apare.
Oricum am de gand sa o duc si al Mercedes sa-i faca un test ca sa fisu sigur ca este totul ok.
In rest gaz sa fie si drumuri bune sa avem ca banii ii merita din plin.

Si acum o intrebare ptr posesorii mai vechi : cutia are o logica cu ce facea ea acolo sau asa stie ea sa mearga fara o logica anume :D.
Ma refer la schimbul de viteze in mod automat : spre ex plecare cu ture pana in 3000 are momente cand schimba la 3000 si are momente cand uita sa schimbe si se duce mai sus de 3000.
Am incercat toate trucurile stiute de mine de pe cutia automata dar nu prea se aplica :D
Vreau sa-i pun folie ptr ca asa cred ca o sa imbunatatesc putin performata A/C ului, ceva experiente cu treaba asta ?

Sper ca nu v-am inebunit de cap definitiv.

Felicitari pentru masinuta in primul rand.
Cutia aia nu este automata ci robotizata, adica e o cutie manuala care schimba treptele dupa cum primeste comenzi de la calculatorul ei (care e independent de ECU) si il gasesti sub bord in spatele cutiei de sigurante.
Schimbarea treptelor se face tinand cont de mai multi factori :turatia la care esti (nu schimba treapta superioara daca nu ai 2k RPM,schimba singura superioara la 6k rpm etc),pozitia pedalei de acceleratie, incarcarea motorului (va schimba singura inferioara la urcarea unei pante chiar daca turatia nu coboara sub limita de 2k,asta daca apesi pedala mai tare si calculatorul considera ca vrei sa mergi mai tare).Ambreiajul este si el unul normal doar ca este actionat de un motoras (asta explica de ce este lenta uneori la schimbarea in tr inferioara).
Consumul nu este foarte mare pentru oras mai ales ca ai si resoftare si AC.
Sa verifici uleiul tot timpul ca au un obicei cam prost sa il pape ca orice motor turbo.Si verifica si galeria de evacuare la modelul de 0,6 fiind predispusa la fisuri.
Sunt invidios pe discurile perforate,le-ai luat de acolo??

Christache 20-07-07 01:39

Re: Ce parere aveti despre smart?
 
@ Bluey
M-am prins de cand am mers la inceput cu ea ca este manuala cu un fel de ambreiaj automat ca are rana de motor de pinioane nu de "lichide" ca la auto si in plus la plecarea de pe loc se simte :D.
Sfaturile pe care mi le dai la utilizarea cutiei le stiu bine in practica de pe automata, numai ca la asta nu prea se aplica :D.
La E30 spre ex era f clar, puteai sa mergi cu ea pana in 1500 rpm si schimba tr 4 la 60 si asta in functie de ce ai zis si tu, pozitia gazului, panta si turatie motor.
Cat cu schimbul treptelor la 2000 o sa verific la cat le schimba dar din cate imi amintesc le schimba la 3000 si are momente clare cand bate campii si uita sa mai schimbe la 3000.
Ma dispera si pedala de acc ca mi se pare prea moale & f sensibila si la un hop ai tendinta sa balansezi piciorul de unde rezulta o accelerare neuniforma :D. Sau poate mi se pare :D
Cu uleiul trebuie neaparat sa ma duc la un service sa traga putin din el ptr ca imbecilul de neamt cand am facut schimbu' a bagat mai mult si ma gindesc sa nu strice catalizatorul, sau ma rog tot esapamentul :D.
Discurile le-am luat din DE se le-am montat aici. Le-am ales pe astea ptr ca ATE model Powerdisc nu le face. Daca vrei discuri vorbim si se rezolva.


All times are GMT +2. The time now is 07:44.

- Copyright 2026 4Tuning