Forum 4Tuning

Forum 4Tuning (https://forum.4tuning.ro/)
-   Suceava (https://forum.4tuning.ro/91-suceava.html)
-   -   PROVOCARI (https://forum.4tuning.ro/91-suceava/257504-provocari.html)

costash 27-06-11 00:33

Re: PROVOCARI
 
Quote:

Originally Posted by sorin_JZA (Post 4424531)
eu nik nou....apropo de westgate.....pot sa-l string un pic la mine??????....nu am presiune cat trebuie in turbo....intrebare pt cunoscatori...astept opinii


Ce vrei sa spui prin nu ai presiune in turbo?!Ai presiune dar cat da ecu nu cat vrei tu sa fie.Poti pune in external wastegate un arc mai tare dar trebuie din nou remap,altfel risti detonare.

chupa 11 27-06-11 07:55

Re: PROVOCARI
 
Quote:

Originally Posted by costash (Post 4424631)
Ce vrei sa spui prin nu ai presiune in turbo?!Ai presiune dar cat da ecu nu cat vrei tu sa fie.Poti pune in external wastegate un arc mai tare dar trebuie din nou remap,altfel risti detonare.

Sorin vad ca tot bate campii,nu are cum sa puna nici un arc deoarece turbina e cu wastgate intern,iar turbina face presiune atat cat comanda ecu(softu) prin intermediul valvei n75 si al actuatorului.......ultima data cand am masurat presiunea era 1.2-1.3 bar la 3000 rpm.Daca vrei alta presiune ar trebui sa incerci alt soft!!!

honda_mda 27-06-11 08:55

Re: PROVOCARI
 
Quote:

Originally Posted by chupa 11 (Post 4424807)
Sorin vad ca tot bate campii,nu are cum sa puna nici un arc deoarece turbina e cu wastgate intern,iar turbina face presiune atat cat comanda ecu(softu) prin intermediul valvei n75 si al actuatorului.......ultima data cand am masurat presiunea era 1.2-1.3 bar la 3000 rpm.Daca vrei alta presiune ar trebui sa incerci alt soft!!!

Nu face presiune cat cere softul Andrei . Crede-ma am facut foarte multe log-uri iar turbina lui incarca foarte greu si face cat cere softul pe o plaja de turatii foarte mica . I-a un VAG com fa un log in mers si ai sa te convingi singur . ;)

miler21 27-06-11 11:11

Re: PROVOCARI
 
Baieti am si eu o intrebare la voi ca vad ca va pricepeti.....De ce aproximativ la 4000 km se sparge teava de la injectoare la un A4 1.9 TDI din 2001 ?
MS !

costash 27-06-11 20:00

Re: PROVOCARI
 
Asa ca o chestie cu ce presiune mergeti in turbo si de care turbo aveti pe masina?1,3 bar golf mk4 1.8t cu turbo standard sau upgrade?.

honda_mda 27-06-11 20:03

Re: PROVOCARI
 
Quote:

Originally Posted by costash (Post 4426204)
Asa ca o chestie cu ce presiune mergeti in turbo si de care turbo aveti pe masina?1,3 bar golf mk4 1.8t cu turbo standard sau upgrade?.

Turbina stock k03s . Eu , acuma cu k04 , merg cu 1.5 - 1.6 constant .

chupa 11 27-06-11 21:15

Re: PROVOCARI
 
Quote:

Originally Posted by costash (Post 4426204)
Asa ca o chestie cu ce presiune mergeti in turbo si de care turbo aveti pe masina?1,3 bar golf mk4 1.8t cu turbo standard sau upgrade?.

in cazul lui Sorin e turbina stok,

chupa 11 27-06-11 21:17

Re: PROVOCARI
 
Quote:

Originally Posted by honda_mda (Post 4426216)
Turbina stock k03s . Eu , acuma cu k04 , merg cu 1.5 - 1.6 constant .

DA,dar tu ai turbina de pe s3 2.0tfsi,mai mare decat cea de pe s3 1.8t

costash 27-06-11 21:27

Re: PROVOCARI
 
Quote:

Originally Posted by honda_mda (Post 4426216)
Turbina stock k03s . Eu , acuma cu k04 , merg cu 1.5 - 1.6 constant .


Stii cumva ce marime ai la turbina pe partea rece si calda interior?Eu merg cu 2 scazand la 7000rpm spre 1.6 de curand:)

costash 27-06-11 21:29

Re: PROVOCARI
 
Quote:

Originally Posted by chupa 11 (Post 4426463)
in cazul lui Sorin e turbina stok,

Dupa parerea mea pt stock e mult 1.3 bar nu are viata lunga

honda_mda 27-06-11 21:30

Re: PROVOCARI
 
Quote:

Originally Posted by costash (Post 4426509)
Stii cumva ce marime ai la turbina pe partea rece si calda interior?Eu merg cu 2 scazand la 7000rpm spre 1.6 de curand:)

Nu stiu marimea dar o sa ma interesez . Ce turbina ai tu ? Sau mai bine zis ce modificari ai ?

honda_mda 27-06-11 21:33

Re: PROVOCARI
 
Quote:

Originally Posted by costash (Post 4426521)
Dupa parerea mea pt stock e mult 1.3 bar nu are viata lunga

Eu am mers cu turbina stock (BW k03) cu presiuni de 1.3- 1.4 constant (1.5 overboost) timp de 40 k km iar cand am dat jos turbina pt. upgrade arata impecabil (jocul axial era in limitele normale) .

costash 27-06-11 21:36

Re: PROVOCARI
 
Quote:

Originally Posted by honda_mda (Post 4426528)
Nu stiu marimea dar o sa ma interesez . Ce turbina ai tu ? Sau mai bine zis ce modificari ai ?

Am un hybrid k26/27 cu 360 si billet compressor wheel.Modificari ar fi exhaust manifold rs2,downpipe 3,5'',sportcat,injectoare delphi 440cc,pompa benzina 044 bosch motorsport,kit ambreaj stage 5 feramic,intercooler frontal,forge dv si cam atat din ce tin minte.

honda_mda 27-06-11 21:39

Re: PROVOCARI
 
Quote:

Originally Posted by costash (Post 4426547)
Am un hybrid k26/27 cu 360 si billet compressor wheel.Modificari ar fi exhaust manifold rs2,downpipe 3,5'',sportcat,injectoare delphi 440cc,pompa benzina 044 bosch motorsport,kit ambreaj stage 5 feramic,intercooler frontal,forge dv si cam atat din ce tin minte.

In configuratia asta erai cand te-ai dat la floreni ?

costash 27-06-11 21:45

Re: PROVOCARI
 
Quote:

Originally Posted by honda_mda (Post 4426553)
In configuratia asta erai cand te-ai dat la floreni ?


Nunu!!Atunci aveam doar 300 si eram venit de pe drumuri cu bagaje etc!Faza cea mai proasta a fost ca nu stiam cum sa plec de pe betonu ala din ce turatii sa plec ,gume noi etc.Daca aveam timp sa fac ceva plecari sa vad si eu pe la ce tuartii sa plec sa nu mi moara ,sa mai dau si io jos din bagaje si ce apucam era alta treaba.a mea goala are din fabrica 1740kg deci dai asa cu parerea cam ce balast am mai avut cu juma de rezervor 40l etc.Am facut o mai mult de experienta nu de altceva.


All times are GMT +2. The time now is 01:15.

- Copyright 2026 4Tuning