Forum 4Tuning

Forum 4Tuning (https://forum.4tuning.ro/)
-   Dyno Tuning (https://forum.4tuning.ro/175-dyno-tuning.html)
-   -   Resoftare Ford Focus RS 2.5 T - SKN (https://forum.4tuning.ro/175-dyno-tuning/156987-resoftare-ford-focus-rs-2-5-skn.html)

Hooya1985 14-01-10 03:43

Re: Resoftare Ford Focus RS 2.5 T - SKN
 
din cate tin minte ii dadea juma de bot cupra
nu am specificatiile de la wolfrace ar 4 si nici de la cele de fabrica
Am sa incerc maine sa intreb la Colina si o sa revin cu un post ulterior

BYG'u 14-01-10 03:51

Re: Resoftare Ford Focus RS 2.5 T - SKN
 
Quote:

Originally Posted by Rabanne (Post 2975413)

P.S. Bygule, ce sens are postul tau?Vezi tu pe undeva ca se discuta RBN vs Superchips? Eu vad doar Focus RS cu SKN sau cu Superchips vs o Cupra oarecare, citeste mai atent. Chiar nu cred ca are vreo relevanta de cine este modificata Cupra, nu vad dc se insista.


AM vazut doar ca ai sustinut ca o janta grea e superusoara . :rolleyes2
Nu ma intereseaza nici ce face SKN nici ce face RBN .Nu e treaba mea si nici nu am zis nimic legat de cele 2 firme .

Rabanne 14-01-10 03:59

Re: Resoftare Ford Focus RS 2.5 T - SKN
 
Quote:

Originally Posted by Hooya1985 (Post 2975433)
din cate tin minte ii dadea juma de bot cupra

Bai Geo, intr-adevar, cu raspunsul se vede foarte clar ca masina fuge mult mai tare cu noul soft, a reusit sa recupereze un bot de masina:))))) Nu cred ca poate fi pusa intr-o lumina proasta Superchips, se bate totusi cu SKN, e vorba doar de modul de abordare si de felul in care se ridica la rang de extraordinar un bot de masina recuperat in urma unui alt soft facut de alta firma, care poate este de fapt datorat intamplarii cum ca era luna plina cand s-au dat si Fordu trage mai tare in aceste conditii, de minimalizarea efortului unei alte firme prin prisma faptului ca un client in disperata lui concurenta cu o masina si un sofer, a ajuns la astfel de gesturi, si anume a-si schimba tunerul pentru un bot de masina lungime. Se pare ca ati luat prea in serios treaba cu inch-ul si mila si nu cred ca este cazul. Si dupa toate cele intamplate iau in serioasa considerare o serie de sponsorizari pentru aceasta Cupra, pentru ca le merita din plin. S-a ajuns la eleroane prea mari, la vezi cum ca intercoolerul e de fapt de 1.6 tdci si aia e problema, cum ca injectoarele sunt prea mici...etc etc...ridiculitati...toate acestea le avea masina si cu soft SKN si chiar nu vreau sa gadil pe nimeni, dar am auzit explicatii mult mai pertinente din partea cealalta in ceea ce priveste performantele acestei masini comparativ cu Cupra.

Concluzionam pe baza celor relatate aici: dupa inlocuirea softului SKN masina reuseste sa fie mai rapida cu o lungime de bot. Felicitari! Daca ziceai asta dinainte nici nu mai ajungeam la discutia cu jantele, desi Tache sustine ca sunt ultrausoare si ca sunt ultimul model in materie Wolfrace usoare:) In acest caz orice alta informatie din partea mea ca si tuner al celeilalte masini si martor al confruntarilor cu Focus RS SKN nu mai este necesara:)

Geo, esti de acord cu concluzia mea?

Hooya1985 14-01-10 04:04

Re: Resoftare Ford Focus RS 2.5 T - SKN
 
Quote:

Originally Posted by Rabanne (Post 2975436)
Bai Geo, intr-adevar, cu raspunsul se vede foarte clar ca masina fuge mult mai tare cu noul soft, a reusit sa recupereze un bot de masina:))))) Nu cred ca poate fi pusa intr-o lumina proasta Superchips, se bate totusi cu SKN, e vorba doar de modul de abordare si de felul in care se ridica la rang de extraordinar un bot de masina recuperat in urma unui alt soft facut de alta firma, care poate este de fapt datorat intamplarii cum ca era luna plina cand s-au dat si Fordu trage mai tare in aceste conditii, de minimalizarea efortului unei alte firme prin prisma faptului ca un client in disperata lui concurenta cu o masina si un sofer, a ajuns la astfel de gesturi, si anume a-si schimba tunerul pentru un bot de masina lungime. Se pare ca ati luat prea in serios treaba cu inch-ul si mila si nu cred ca este cazul. Si dupa toate cele intamplate iau in serioasa considerare o serie de sponsorizari pentru aceasta Cupra, pentru ca le merita din plin. S-a ajuns la eleroane prea mari, la vezi cum ca intercoolerul e de fapt de 1.6 tdci si aia e problema, cum ca injectoarele sunt prea mici...etc etc...ridiculitati...toate acestea le avea masina si cu soft SKN si chiar nu vreau sa gadil pe nimeni, dar am auzit explicatii mult mai pertinente din partea cealalta in ceea ce priveste performantele acestei masini comparativ cu Cupra.

Concluzionam pe baza celor relatate aici: dupa inlocuirea softului SKN masina reuseste sa fie mai rapida cu o lungime de bot. Felicitari! Daca ziceai asta dinainte nici nu mai ajungeam la discutia cu jantele, desi Tache sustine ca sunt ultrausoare si ca sunt ultimul model in materie Wolfrace usoare:) In acest caz orice alta informatie din partea mea ca si tuner al celeilalte masini si martor al confruntarilor cu Focus RS SKN nu mai este necesara:)

Geo, esti de acord cu concluzia mea?

Da sunt de acord in tot ceea ce ai scris...
Dar pana la urma pot zice ca a contat si botul de masina pt proprietar :)

Rabanne 14-01-10 04:05

Re: Resoftare Ford Focus RS 2.5 T - SKN
 
Quote:

Originally Posted by BYG'u (Post 2975435)
AM vazut doar ca ai sustinut ca o janta grea e superusoara . :rolleyes2
Nu ma intereseaza nici ce face SKN nici ce face RBN .Nu e treaba mea si nici nu am zis nimic legat de cele 2 firme .


Ok, cu ocazia asta si din nou offtopic si din nou imi cer scuze, te invit sa ma onorezi la o confruntare pe 400 sau 1000 de m, din mers sau de pe loc, in orice varianta iti este mai comod. Imi lasi un id de mess? Multumesc.

P.S. Nu am claxon...
P.S.2 Imi cer scuze daca prin informatiile eronate despre jante am deranjat pe cineva, Errare humanum est:)
P.S.3 Intre cunoscatorii care modifica masini si care au postat pe aici in ultimile pagini, ma regasesc doar pe mine, deci m-am simtit si am postat, nu stiam ca te referi la altcineva.

Rabanne 14-01-10 04:07

Re: Resoftare Ford Focus RS 2.5 T - SKN
 
Quote:

Originally Posted by Hooya1985 (Post 2975437)
Da sunt de acord in tot ceea ce ai scris...
Dar pana la urma pot zice ca a contat si botul de masina pt proprietar :)

Nici o problema, back to the drawing board si promit ca acel bot va fi recuperat si depasit in scurt timp:) Multumirile nu pot acoperi recunostiinta mea pentru voi in conditiile in care acest brain storming reprezinta o motivatie de baza pentru ceea ce fac insa spectacolul oferit in compania voastra garantez ca va va multumi pe deplin:)

BYG'u 14-01-10 04:15

Re: Resoftare Ford Focus RS 2.5 T - SKN
 
Nu prea cred ca acel bot va mai fi recuperat vreodata ba din contra eu zic ca se va marii.

Rabanne 14-01-10 04:18

Re: Resoftare Ford Focus RS 2.5 T - SKN
 
Quote:

Originally Posted by BYG'u (Post 2975442)
Nu prea cred ca acel bot va mai fi recuperat vreodata ba din contra eu zic ca se va marii.

Este o tara libera, putem avea toti opinii. O alegere inspirata a proprietarului de Ford cred ca ar fi revenirea la soft SKN, asta este opinia mea:) Acel id de mess?
Geo, si pe tine te invit, astept si de la tine un id de mess. Va multumesc.

Hooya1985 14-01-10 04:20

Re: Resoftare Ford Focus RS 2.5 T - SKN
 
Daca e noul stil din mers ... prefer pass
ce masina ?
Si eu prefer de pe loc

BYG'u 14-01-10 04:22

Re: Resoftare Ford Focus RS 2.5 T - SKN
 
Asa este fiecare alege ce vrea.
Parerea mea este ca a facut o alegere buna , avand in vedere ca putea alege tuner mai slab si chiar sa piarda juma de bot in loc sa castige .
id meu e georgecoroian . ne vedem la start dar poti sa-mi spui cu ce masina vi ?? pt ca ma indoiesc ca ai avea vre-un TFSI care sa se tina dupa mine .


PS : sa inteleg ca alegerea inspirata ar fi sa piarda ???? ca nu inteleg.

Rabanne 14-01-10 04:24

Re: Resoftare Ford Focus RS 2.5 T - SKN
 
Quote:

Originally Posted by Hooya1985 (Post 2975444)
Daca e nou stil ... prefer pass
ce masina ?
Si eu prefer de pe loc

E cum vrei tu Geo, de pe loc, din mers, tu dai startul...fara motive de ingrijorare. Trebuie doar sa onorati cu prezenta si sa avem si cameramani ca sa vedem distantele la reluare. Va fi masina modificata rbn, de strada, cu tot interiorul pe ea, cu clima etc si cu putere de baza mult mai mica decat ce aveti voi.

Hooya1985 14-01-10 04:26

Re: Resoftare Ford Focus RS 2.5 T - SKN
 
te astept vineri seara,e ok?

oricum nu sunt invincibil :))
id de mess b_01_ydt

Rabanne 14-01-10 04:27

Re: Resoftare Ford Focus RS 2.5 T - SKN
 
Quote:

Originally Posted by BYG'u (Post 2975445)
Asa este fiecare alege ce vrea.
Parerea mea este ca a facut o alegere buna , avand in vedere ca putea alege tuner mai slab si chiar sa piarda juma de bot in loc sa castige .
id meu e georgecoroian . ne vedem la start dar poti sa-mi spui cu ce masina vi ?? pt ca ma indoiesc ca ai avea vre-un TFSI care sa se tina dupa mine .


Pai unde scrie ca o cursa trebuie sa fie TFSI vs TFSI?Am vazut pe aici Focus RS vs Cupra TFSI, Seat Ibiza 1.8T vs toata lumea...Am la baza putere mai mica decat voi, sunt mai greu si ca si clasa sunt mult sub, asta este tot ce conteaza:)detalii imediat pe mess...

Rabanne 14-01-10 04:28

Re: Resoftare Ford Focus RS 2.5 T - SKN
 
Quote:

Originally Posted by Hooya1985 (Post 2975447)
te astept vineri seara,e ok?

oricum nu sunt invincibil :))


In acest week end nu voi fi prezent insa de luni incolo oricand vrei:) Te rog sa ma crezi ca nici in cele mai ude vise ale mele nu mi-am imaginat ca esti invincibil:)))Id de mess?

Hooya1985 14-01-10 04:30

Re: Resoftare Ford Focus RS 2.5 T - SKN
 
e mai sus un pic


All times are GMT +2. The time now is 01:01.

- Copyright 2026 4Tuning