Forum 4Tuning

Forum 4Tuning (https://forum.4tuning.ro/)
-   Masini tunate (https://forum.4tuning.ro/18-masini-tunate.html)
-   -   Detronarea lui Bugatti Veyron (https://forum.4tuning.ro/18-masini-tunate/14634-detronarea-bugatti-veyron.html)

einstein1984 15-06-06 18:52

Re: Detronarea lui Bugatti Veyron
 
La naiba cu cele 5 minute de editare....
Teste cu Bugatti: http://autocar.co.uk/FirstDrive_Summary.asp?RT=217427 si http://www.edmunds.com/insideline/do...leId=108032#14
Koenigsegg-ul ala pe care il tot mentionati, in cat timp face suta???

BLinKY 15-06-06 19:04

Re: Detronarea lui Bugatti Veyron
 
3.1 s :D e tare masina ccx

AK-ZER 21-06-06 15:44

Re: Detronarea lui Bugatti Veyron
 
Quote:

Originally Posted by GabiByte
Bugatti va fi detronat.
Dar nu de SSC si nici de Saleen Twin Turbo.
Pana sa scoata americanii o masina de productie care sa depaseasca 400km/h mai este.
Bugatti e un rahat de masina dar e cel mai rapid din lume.
Firma care va face de rahat Bugattiu va fi Koenigsegg.
SSC e concept.
S7 Twin-Turbo din cate stiu nici ala nu a aparut.
Mie chiar mi-ar placea ca macar una dintre ele sa apara. Prefer una americana decat Bugattiu.
Costu de producti este mai mare pentru ca aia habar n-au sa isi faca masinile calumea si se mai si mandresc cu asta. Prostii or facut-o 4wd. Daca o faceau RWD atingea peste 415-420 da lor le-o trebuit 4wd.

Veyron e un rahat de mashina???...veyron este un gt de lux...care p langa k este luxos e shi c ea mai rapida mashina(viteza, sprint) de productie..asta e diferenta..veyron e in primul rand o mashina de lux..nu numai o mashina de curse adaptata pt mersul p sosea (nu ma refer la koenigsegg) cat despreSSC aero Ultimate shi Saleen TT 1000 hp package.. amerricanii tb sa le mai shi testeze..nu numai sa faca calcule..Veyron (prototipul) a atins 400km/h pe circuit.. 'oficial" nu numai vb.. Motivul pt care CCR-ul e inka cea care tine recordul e k acel veyron nu era de serie .. era de preserie..
Oricum nush cu ce imbunatatiri pot sa mai vina cei de la koenigsegg pt a bate veyronu' (4.7 lirti 806hp e ftbuna performanta..dar nu cred k o sa impinga mai tare motorul). asta e povestea cu veyronu'..normal k o sa-l depaseasca in timp multe mashini.. dar el nu se compara cu bolizii de curse adaptati pt sosea..

AK-ZER 21-06-06 16:06

Re: Detronarea lui Bugatti Veyron
 
am citit titlul:Detronarea lui Bugatti Veyron.. hmm..
Adevarul e k veyronul nu e pe tron.. k sa fie detronat..
Dauer 962 le mans e o mashina de serie mica care sa fabricat pana acuma in 14 exemplare .performantele sunt urmatoarele..
407km/h vit max
~800hp putere max
1.6sec sprint 0-100km/h
3.0 l twin turbo motor
masina s-a construit din 94.Cand a fost lansata cei d la dauer au spus k vor face maximum 50 de exemplare.3 dintre ele au concurat la LeMans.. unu dintre ele fiind triumfator..
Dar dupa cum mai ziceam aceasta nu e o mashina care sa o compari cu Veyronul

AK-ZER 21-06-06 16:08

Re: Detronarea lui Bugatti Veyron
 
pardon 2.6sec sprint 0-100km/h .. i made a typo :P

einstein1984 21-06-06 19:09

Re: Detronarea lui Bugatti Veyron
 
Si Bugatti il face si la acceleratie si la viteza maxima (Porschele ala dupa care a fost copiat Dauer avea obiceiul sa ridice fundul de la sol pe la 400km/h pe Mulsanne)_, fiind in acelasi timp mai sigura si mai confortabila. Care e problema?

DjVictor 25-06-06 11:48

Re: Detronarea lui Bugatti Veyron
 
Cauta pe oDC filmu cu Veyron , cand cei de la TopGear l-au testat si l-au dus in 400 km/h park fara cheia speciala ... AAA nu mias lua Veyron ca sa impresionez fete ... ci sa fac liniute cu toti fraieri care cred ca au masini bazate tunate ... cu toate ca nici unu nu va vrea ... Astia de la TopGear au rugat un pilot de formula unu sa faca o linie cu Veyronu , in masina lui d formula 1 ... tipu a refuzat ... era constient ca o masina de 1000CP va intrece una de 600CP ... Oricum io merg pe Veyron ... as da orice sa o pot conduce macar 1H sau sa o pot atinge ... da pai so si cumpar ar fi culmea ! Becali daca ar fi destept sio poate cumpara dar ... daca baga ranga si in Veyron ... eu personal ma duc si il iau la bataie si ii iau si masina ... pe bune

AK-ZER 25-06-06 16:50

Re: Detronarea lui Bugatti Veyron
 
Quote:

Originally Posted by DjVictor
Cauta pe oDC filmu cu Veyron , cand cei de la TopGear l-au testat si l-au dus in 400 km/h park fara cheia speciala ... AAA nu mias lua Veyron ca sa impresionez fete ... ci sa fac liniute cu toti fraieri care cred ca au masini bazate tunate ... cu toate ca nici unu nu va vrea ... Astia de la TopGear au rugat un pilot de formula unu sa faca o linie cu Veyronu , in masina lui d formula 1 ... tipu a refuzat ... era constient ca o masina de 1000CP va intrece una de 600CP ... Oricum io merg pe Veyron ... as da orice sa o pot conduce macar 1H sau sa o pot atinge ... da pai so si cumpar ar fi culmea ! Becali daca ar fi destept sio poate cumpara dar ... daca baga ranga si in Veyron ... eu personal ma duc si il iau la bataie si ii iau si masina ... pe bune

eu l-ash tine shi tu i-ai da.. :D :D :D

Nautilus 28-07-06 03:16

Re: Detronarea lui Bugatti Veyron
 
Quote:

Originally Posted by GabiByte
Tunat?? Da-o naibii ca masina asta e tunata din fabrica :lol:
Ar fi o idiotenie sa ti-o modifici. Oricum nu esti primu ca mai era unu pe forum care vroia Continental GT cu neoane si eleron :lol:

Atunci conducerea VAG e formata din idioti, fiindca pregatesc o versiune de 1250 CP a modelului Veyron :p

~Nautilus

AK-ZER 28-07-06 11:39

Re: Detronarea lui Bugatti Veyron
 
Quote:

Originally Posted by Nautilus
Atunci conducerea VAG e formata din idioti, fiindca pregatesc o versiune de 1250 CP a modelului Veyron :p

~Nautilus

woow.. 1250.. noah.. e bine de stiut..

p_vio46 28-07-06 12:56

Re: Detronarea lui Bugatti Veyron
 
bugatti nu poate fi detronat de americance deoarece el a obtinut performantele pe pista nu in tunel aerodinamic si se stie ca americanilor nu le convine ca nu fac ei cea mai rapida masina de serie din aceasta cauza ei lanseaza zvonurile astea si dau aceste cifre doar pe hartie si parca a mai fost o masina baraburas daca nu ma insel care tot asa se lauda pe hartie

ESPinoza 28-07-06 14:17

Re: Detronarea lui Bugatti Veyron
 
Quote:

Originally Posted by p_vio46
bugatti nu poate fi detronat de americance deoarece el a obtinut performantele pe pista nu in tunel aerodinamic si se stie ca americanilor nu le convine ca nu fac ei cea mai rapida masina de serie din aceasta cauza ei lanseaza zvonurile astea si dau aceste cifre doar pe hartie si parca a mai fost o masina baraburas daca nu ma insel care tot asa se lauda pe hartie

da.. dar din cate stiu barabusu`l se va fabrica in intalia... asa stiam

Nautilus 28-07-06 16:20

Ce face invidia din oameni
 
Gordon Murray, designerul concurentilor lui Veyron, McLaren F1 si Mercedes-Benz SLR, critica:

McLaren F1 designer drives the supercar to end all supercars

"My heart goes out to the Bugatti engineers in a way I wouldn't have understood at all if we hadn't done the SLR. With the McLaren F1, I set targets, and we saw them through. Starting with the weight and weight distribution, package, and the aerodynamics."

"The SLR, like the Veyron, was done the wrong way around. The styling was done as a show car, and then they said to us, 'Make that.' With the Bugatti, they had two other arbitrary figures to meet, 1001 ********** and 400 kph. So it needed 10 times as many engineers finding solutions to problems they should never have had if they'd started from the right point. And it's not a bad car."

"In aerodynamics, it's no further ahead of the F1. In body structure, it's behind the F1 and the SLR in that it's a hybrid construction where they're all carbon. But the engine and transmission are excellent. And the ESP system lets you get on with chucking the car about."

"But what's the Veyron for? It feels so big, wide, and intimidating to drive in the mountains, and vision is poor. The secondary ride harshness and noise are terrible. It has a tiny trunk and no room for the stuff you need to carry with you in the cabin. So it's not a real-world supercar."

"The real disappointment is it doesn't feel that quick in a normal road situation. Oh, once you're going there's loads of torque then power and the acceleration that goes with it, but there's turbo lag and far too much rotating mass. But they've done some amazing things with it. On the track, the chuckability, steering, and braking shine."

"Bugatti says it's not a track car but a road car. But I enjoyed it more on the track than in the mountains. If I had one, that's all I'd do with it--take mates to the track and give them rides, show them what 1001 hp feels like when the turbos get going--and what the brakes are like. It's brilliant at that."


Sursa

Sublinierea imi apartine :) la ultimul salon Tiriac Auto era un personaj care se credea destept si comenta despre SLR: "18 miliarde pentru o masina cu numai doua locuri!!??" :lol: nu credeam ca Gordon Murray se coboara la nivelul tzaranului roman

~Nautilus

sil4tuning 29-07-06 18:38

Re: Detronarea lui Bugatti Veyron
 
Quote:

Originally Posted by DjVictor
Cauta pe oDC filmu cu Veyron , cand cei de la TopGear l-au testat si l-au dus in 400 km/h park fara cheia speciala ...
nu exista asa ceva >!
era constient ca o masina de 1000CP va intrece una de 600CP ..

eu cred ca tu nu ai idee de nici unele ....o masina de F1 are 900 cai
o acceleratie incredibila > veyron se face de maro total ...ii da din start F1 dist de 15 masini ...:)
deci numai faceti comparatie veyron contra F1 ca nu tine ...:rolleyes2

sil4tuning 29-07-06 18:42

Re: Detronarea lui Bugatti Veyron
 
si referitor la titlul topicului ...toate super masinile care le stim > carerra gt enzo slr saleen lambo .....detroneaza un veyron ...sa stiti asta !
veyron castiga numai la top speed si la cristale bagate in dorsal ...atat ...
treaba adevarata sta pe circuit si manevrare ...veyron este numai un cazan mare scump plin de diamante opulent ..dar rapid ...si asta numai in linie dreapta ..


All times are GMT +2. The time now is 12:20.

- Copyright 2026 4Tuning