Forum 4Tuning

Forum 4Tuning (https://forum.4tuning.ro/)
-   Alte cluburi (https://forum.4tuning.ro/51-cluburi.html)
-   -   ACCELERATE PROJECT (https://forum.4tuning.ro/51-cluburi/109118-accelerate-project.html)

FoX_BvStreetracing 21-04-09 13:46

Re: ACCELERATE PROJECT
 
MULTUMESC in numele CLUBULUI pentru urare !!

Nemes Ion 22-04-09 19:14

Re: ACCELERATE PROJECT
 
api poza aia .....................

danielS777 23-04-09 08:02

Vali, cred k te-ar interesa...
 
Cum sa scapati, fara sa incalcati legea, de amenzile date de Politia n rutiera, Politia de ordine publica, Jandarmeria sau orice alta institutie a statului abilitata sa aplice sanctiuni contraventionale, celebrele amenzi.



De exemplu, un sofer este amendat de catre un agent de circulatie, mult prea zelos, ca a depasit linia continua. Amenda legala prevazuta de legea care reglementeaza circulatia pe drumurile publice este de 225 de lei, echivalentul a 4,5 puncte amenda si 6 puncte de penalizare.



Dupa constarea contraventiei de catre agentul de circulatie, acesta are obligatia sa va intrebe daca aveti de facut observatii. Sfatul citynews.ro este sa spuneti ce anume observatii aveti de facut, cea mai des folosita de foarte multa lume este urmatoarea "constatarea nu corespunde adevarului" care trebuie mentionata de
politist.

Urmatorul pas legal care trebuie facut de politist este sa va intrebe daca doriti sau nu sa semnati procesul verbal si sa luati un exemplar.
Putina lume stie ca ordonanta de urgenta a Guvernului 2/2001, privind regimul juridic al contraventiilor, lasa multe portite pentru ca amenda sa nu mai fie achitata niciodata.

Daca soferul depistat ca a incalcat Codul Rutier refuza sa semneze procesul verbal, agentul este obligat sa aduca un martor, cu care,atentie, se va putea face doar dovada refuzului de catre conducatorul
auto de a semna procesul verbal si a primi un exemplar, nu de atestare a savarsirii contraventiei.



In fata acestei situatii, procesul verbal va fi trimis la domiciul soferului, unde trebuie sa ajunga in maxim de 30 de zile. Articolul 27 din OUG 2/2001, prevede ca una din cele doua posibilitati de comunicare a procesului verbal va fi prin posta, cu confirmare de primire.

Acest lucru presupune ca destinatarul / soferul sau pietonul trebuie sa semneze de primire a procesului verbal. Daca nu este acasa sau daca locuieste la alta adresa decat cea din buletin o perioada de zece zile sau pur si simplu nu merge la Posta saridice procesul verbal si sa semneze, documentul va fi trimis inapoi la Politie. Posta pastreaza corespondenta vreme de 10 zile.

In acest caz Politia Rutiera fie retrimite documentul prin Posta fie aplica cea de-a doua varianta de comunicare prevazuta de acelasi articol 27, "prin afisare la domiciliul sau la sediul contravenientului.

Operatiunea de afisare se consemneaza intr-un proces verbal semnat de cel putin un martor".
Portita legala de scapare care se afla in Ordonanta 2/2001, este prevazuta de art. 14. Acest articol stabileste ca "executarea sanctiunii amenzii contraventionale se prescrie daca procesul-verbal de constatare a contraventiei nu a fost comunicat contravenientului in termen de o luna de la data aplicarii sanctiunii" (adica data cand a fost scris /intocmit de politist).


Cu alte cuvinte, daca Politia nu poate face dovada ca v-a comunicat procesul verbal in termen de 30 de zile, sub semnatura dvs., amenda de 225 de lei nu mai poate fi executata de catre Directia Finantelor Publice.


Alte sfaturi pentru a evita amenda pentru camerele radar:


- Pentru radarele fixe puteti alege un nume dintr-un necrolog, din orice ziar, al unei persoane care a decedat dupa data depistarii si comunicati Politiei, ca si asa nu au cum sa constatate ca nu e asa. Acest nume il puteti trece in invitatia pe care o primiti de la Politia Rutiera de a comunica numele persoanei care a condus autoturismul depistat ca a circulat peste limita legala. De mentionat ca fotografiile facute de camerele
radar surprind autoturismul doar din spate, deci identificarea soferului dupa fata nu poate fi efectuata. In acest caz, Politia Rutiera NU poate aplica sanctiunea si NU poate face dovada ca persoana decedata
trecuta de dvs. in invitatie a condus sau nu autoturismul.


- Trimiteti instiintarea cu plata la destinatar, adica sa plateasca Politia cand primeste scrisoarea cu datele persoanei careia i-ati incredintat masina. In acest caz Politia nu va achita taxele si plicul se intoarce la dvs. Asa aveti dovada ca ati comunicat, dar pe banii Politiei, care nu vrea sa platesca si scapati!



;) ;) ;)

FoX_BvStreetracing 23-04-09 09:06

Re: ACCELERATE PROJECT
 
Daniel San!! Inveti lumea la prostii :-)

danielS777 23-04-09 15:20

just some pic's
 
8 Attachment(s)
just some pic's


Manelele dauneaza grav inteligentei. Attachment 889138
Fatza de meltean … check
Shlapi … check
Peleu’ gol … check
Tatuaj pe umar … check
Burta in dotare … check
Mana pe burta … check
Haur atarnat peste tot … check
Masina alba … check
Geamuri fumurii … check
VIRGULA NIKE … double CHECK
Cel mai mare cocalar in viatza …. CHECK …




Vand beamveu!!! Attachment 889144



4 sale... Attachment 889145



Vin Diesel Attachment 889248



Dau la pompa … Attachment 889249



Romanii prin America Attachment 889253 Attachment 889254



Declaratii la politie Attachment 889261




=))

FoX_BvStreetracing 24-04-09 11:16

Re: ACCELERATE PROJECT
 
SAMBATA 25/04/09 ORELE 22 ADUNARE GENERALA ACCELERATE CAR CLUB
LOCUL: RASNOV PE VALEA CETATII
PENTRU MAI MULTE INFORMATII 0728260838 SAU JAH_JAH_1ST ID MESS


PS: PREZENTA OBLIAGTORIE

cami19ro 24-04-09 18:50

Re: ACCELERATE PROJECT
 
:lol:Foarte tari pozele......Daniel :
Pentru radarele fixe puteti alege un nume dintr-un necrolog, din orice ziar, al unei persoane care a decedat dupa data depistarii si comunicati Politiei, ca si asa nu au cum sa constatate ca nu e asa. Acest nume il puteti trece in invitatia pe care o primiti de la Politia Rutiera de a comunica numele persoanei care a condus autoturismul depistat ca a circulat peste limita legala.
8)Am primit acasa comunicarea si am vrut sa fac acelasi lucru.....seria de permis care ti-i se cere.....ce serie scrii?:rolleyes2
Astept raspuns;)

danielS777 24-04-09 19:38

Re: ACCELERATE PROJECT
 
Quote:

Originally Posted by cami19ro (Post 2263711)
:lol:Foarte tari pozele......Daniel :
Pentru radarele fixe puteti alege un nume dintr-un necrolog, din orice ziar, al unei persoane care a decedat dupa data depistarii si comunicati Politiei, ca si asa nu au cum sa constatate ca nu e asa. Acest nume il puteti trece in invitatia pe care o primiti de la Politia Rutiera de a comunica numele persoanei care a condus autoturismul depistat ca a circulat peste limita legala.
8)Am primit acasa comunicarea si am vrut sa fac acelasi lucru.....seria de permis care ti-i se cere.....ce serie scrii?:rolleyes2
Astept raspuns;)

Pai...nu se trece nimic, doar nu ai de unde sa sti ce serie ar avea la permis.
Sa mearga politzia sai verifice carnetul ;)


Vi maine?

cami19ro 24-04-09 19:53

Re: ACCELERATE PROJECT
 
:lol:Aha......am primit mesajul tau,binenteles ca nu voi lipsi;)

danielS777 24-04-09 19:55

Re: ACCELERATE PROJECT /up 2 date
 
Quote:

Originally Posted by FoX_BvStreetracing (Post 2262594)
SAMBATA 25/04/09 ORELE 22 ADUNARE GENERALA ACCELERATE CAR CLUB
LOCUL: RASNOV PE VALEA CETATII
PENTRU MAI MULTE INFORMATII 0728260838 SAU JAH_JAH_1ST ID MESS


PS: PREZENTA OBLIAGTORIE



SAMBATA 25/04/09 ORELE 22 ADUNARE GENERALA ACCELERATE CAR CLUB
LOCUL: RASNOV PE VALEA CETATII, IN PARCAREA DE LANGA STADIONUL F.C. RASNOV
PENTRU MAI MULTE INFORMATII 0728260838 SAU JAH_JAH_1ST ID MESS


PS: PREZENTA OBLIAGTORIE

florinparvu 25-04-09 14:40

Re: ACCELERATE PROJECT
 
salut...am reusit si eu sa imi fac cont...
referitor la intalnirea de azi vine ceva lume? vreau sa facem o coloana pana in Poiana..:)))

florinparvu 25-04-09 14:44

Re: ACCELERATE PROJECT
 
Dane...ne vedem azi, da?

florinparvu 25-04-09 14:49

Re: ACCELERATE PROJECT
 
si eu am "primit" un radar fix acasa, am trecut datele, le-am trimis-o inapoi si dupa aia mi-a venit "bucuria" la posta ,dar nici acum dupa 4 luni nu am fost sa o ridic...o sa imi ceara sa platesc cand merg pt impozit?

FoX_BvStreetracing 25-04-09 15:47

Re: ACCELERATE PROJECT
 
ACTIVITATILE CARE O SA AIBA LOC IN ACEASTA SEARA O SA FIE DISCUTATE LA FATA LOCULUI. IN LEGATURA CU PARTICIPANTII DIN ACEASTA SEARA, SPERAM SA FIE CATIVA DIN DATA CE INTALNIREA ESTE ANUNTATA DE 2 SAPTAMANI. VA ASTEPTAM IN RASNOV PE VALEA CETATII IN PARCAREA DE LANGA STADIONUL F.C RASNOV. VA MULTUMIM

danielS777 25-04-09 16:50

Re: ACCELERATE PROJECT
 
Quote:

Originally Posted by florinparvu (Post 2265601)
si eu am "primit" un radar fix acasa, am trecut datele, le-am trimis-o inapoi si dupa aia mi-a venit "bucuria" la posta ,dar nici acum dupa 4 luni nu am fost sa o ridic...o sa imi ceara sa platesc cand merg pt impozit?

dap...nu trebuia sa le conformi :(


Quote:

Originally Posted by florinparvu (Post 2265583)
Dane...ne vedem azi, da?

Da

Totul cum sa stabilit.


All times are GMT +2. The time now is 05:36.

- Copyright 2026 4Tuning